Åpne hovedmenyen

Storbritannia, representert av British Olympic Association (BOA), deltok under Sommer-OL 2012 i London i Storbritannia fra 27. juli til 12. august 2012 som vertsnasjon.

Storbritannia under De olympiske leker
Flag of the United Kingdom.svg
Storbritannias flagg – Flaggbærere
IOK–kode  GBR
NOK British Olympic Association
Nettstedwww.teamgb.com (en)
Storbritannia under Sommer-OL 2012 i London
Deltakere: 541 [1] utøvere i 26 idretter
Flaggbærer Chris Hoy (åpning)
Ben Ainslie (avslutning) [2]
Medaljer:
Rang: 3
Gull
29
Sølv
17
Bronse
19
Totalt
65
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018

Britiske utøvere har deltatt i samtlige moderne sommer-OL og er sammen med Australia, Frankrike og Hellas det eneste landet som har vunnet medaljer i samtlige sommer-OL. London er den eneste byen som har arrangert sommer-OL tre ganger, etter tidligere å ha arrangert lekene i 1908 og 1948.[3] Storbritannia sendte 541 utøvere (279 menn og 262 kvinner) til lekene, og fikk automatiske kvoteplasser i alle 26 idrettsgrener.[1][4]

Storbritannias olympiatopp (UK Sport) hadde som sitt mål å ta mellom 48 og 70 medaljer, minimum én mer enn landet tok under Sommer-OL 2008.[5] Den 7. august 2012 hadde Storbritannia nådd målet om 48 medaljer, og også tangert antall gullmedaljer (19) fra lekene i Beijing. Dette førte til at 2012-lekene ble de beste for landet siden 1908.

Til slutt tok Storbritannia 65 medaljer (29 gull, 17 sølv og 19 bronse),[6] og kom på en tredjeplass på medaljetabellen. Landet tok minst en medalje i totalt 17 grener, og tok gull i 11 av dem. Britiske utøvere dominerte medaljestatistikken i sykling der de tok totalt tolv medaljer (åtte gull), og i hestesport der de tok fem medaljer (tre gull) på seks øvelser. Storbritannia toppet også medaljetabellen i triatlon, boksing og roing. Tolv utøvere tok mer enn en medalje.

Taekwondoutøveren Jade Jones, triatlonutøveren Alistair Brownlee, og slalåmpadlerne Etienne Stott og Timothy Baillie, vant Storbritannias første gull i disse disiplinene. Nicola Adams ble den første kvinnelige olympiske mesteren i boksing, da 2012 var første gangen dette stod på kalenderen. 2012 var også første gang at Storbritannia deltok i håndball, etter å ha blitt automatisk kvalifisert.

Selv om Storbritannia aldri hadde vunnet medalje i dressur, dominerte de denne disiplinen med å vinne to gull og en bronse, og Charlotte Dujardin ble en av fem utøvere som tok to gull i lekene. Dette var også første gang noen andre enn Tyskland vant gull i lagkonkurransen i dressur siden 1980. Andy Murray ble den første britiske tennisspilleren som tok gull siden grenen ble gjenninnført i 1988; han ble også den eneste britiske utøveren som tok to medaljer på en enkelt dag. Skytteren Peter Wilson vant det første gullet i skyting for Storbritannia på 12 år.

Ved å vinne to gullmedaljer i London ble banesyklist Chris Hoy Storbritannias mest suksessrike utøver i historien med totalt syv medaljer og seks gull, og gikk forbi tidligere roer Steve Redgrave. Hoy har også flest olympiske medaljer (syv medaljer og fire gull) sammen med syklisten Bradley Wiggins som vant gull i temporittet. Ben Ainslie ble samtidig den mest suksessfulle seileren i den olympiske historien etter å ha vunnet sin fjerde gullmedalje i finnjolle. Med tre medaljer (to gull og en sølv) ble Victoria Pendleton den beste kvinnelige olympiske utøveren etter å ha gått forbi Kelly Holmes

Innhold
  1. Medaljevinnere
  2. Medaljemål
  3. Delegasjon
  4. Badminton
  5. Basketball
  6. Boksing
  7. Bordtennis
  8. Bryting
  9. Bueskyting
  10. Fekting
  11. Fotball
  12. Friidrett
  1. Fotball
  2. Friidrett
  3. Hestesport
  4. Håndball
  5. Judo
  6. Landhockey
  7. Moderne femkamp
  8. Padling
  9. Roing
  10. Seiling
  11. Skyting
  12. Stuping
  1. Svømming
  2. Sykling
  3. Synkronsvømming
  4. Taekwondo
  5. Tennis
  6. Triatlon
  7. Turn
  8. Vannpolo
  9. Vektløfting
  10. Volleyball
Se også       Eksterne lenker       Referanser


MedaljevinnereRediger

Storbritannia vant totalt 65 medaljer; 29 gull, 17 sølv og 19 bronse.[6] Royal Mail sørget for at alle utøverne som tok gull fikk en gullmalt postkasse plassert i sin hjemby som en hyllest for deres prestasjoner.[7] Det ble også utgitt frimerker med bilde av gullvinnerne.[7][8]

Følgende britiske utøvere vant medalje under Sommer-OL 2012:[1]

Medalje Utøver Sport Øvelse Dato
1  Gull Glover, HelenHelen Glover
Stanning, HeatherHeather Stanning
Roing Toer uten styrmann kvinner 1. august
1  Gull Wiggins, BradleyBradley Wiggins Sykling Temporitt menn 1. august
1  Gull Baillie, TimothyTimothy Baillie
Stott, EtienneEtienne Stott
Padling C-2 slalåm menn 2. august
1  Gull Wilson, PeterPeter Wilson Skyting Dobbel-trap menn 2. august
1  Gull Hindes, PhilipPhilip Hindes
Hoy, ChrisChris Hoy
Kenny, JasonJason Kenny
Sykling Lagsprint menn 2. august
1  Gull Grainger, KatherineKatherine Grainger
Watkins, AnnaAnna Watkins
Roing Dobbelsculler kvinner 3. august
1  Gull Burke, StevenSteven Burke
Clancy, EdEd Clancy
Kennaugh, PeterPeter Kennaugh
Thomas, GeraintGeraint Thomas
Sykling Lagforfølgelse menn 3. august
1  Gull Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton Sykling Keirin kvinner 3. august
1  Gull Gregory, AlexAlex Gregory
James, TomTom James
Reed, PetePete Reed
Triggs-Hodge, AndrewAndrew Triggs-Hodge
Roing Firer uten styrmann menn 4. august
1  Gull Copeland, KatherineKatherine Copeland
Hosking, SophieSophie Hosking
Roing Dobbelsculler, lettvekt kvinner 4. august
1  Gull King, DanielleDanielle King
Rowsell, JoannaJoanna Rowsell
Trott, LauraLaura Trott
Sykling Lagforfølgelse kvinner 4. august
1  Gull Ennis, JessicaJessica Ennis Friidrett Sjukamp damer 4. august
1  Gull Rutherford, GregGreg Rutherford Friidrett Lengdehopp menn 4. august
1  Gull Farah, MoMo Farah Friidrett 10 000 m menn 4. august
1  Gull Ainslie, BenBen Ainslie Seiling Finnjolle 5. august
1  Gull Murray, AndyAndy Murray Tennis Singel menn 5. august
1  Gull Scott Brash
Peter Charles
Ben Maher
Nick Skelton
Hestesport Sprangridning lag 6. august
1  Gull Kenny, JasonJason Kenny Sykling Sprint menn 6. august
1  Gull Brownlee, AlistairAlistair Brownlee Triatlon Menn 7. august
1  Gull Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer
Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin
Hester, CarlCarl Hester
Hestesport Dressur lag 7. august
1  Gull Trott, LauraLaura Trott Sykling Omnium kvinner 7. august
1  Gull Hoy, ChrisChris Hoy Sykling Keirin menn 7. august
1  Gull Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin Hestesport Dressur 9. august
1  Gull Adams, NicolaNicola Adams Boksing Fluevekt kvinner 9. august
1  Gull Jones, JadeJade Jones Taekwondo Kvinner 57 kg 9. august
1  Gull McKeever, EdEd McKeever Padling K-1 200 m menn 11. august
1  Gull Farah, MoMo Farah Friidrett 5 000 m menn 11. august
1  Gull Luke Campbell Boksing Bantamvekt menn 11. august
1  Gull Anthony Joshua Boksing Super tungvekt menn 12. august
2  Sølv Armitstead, LizzieLizzie Armitstead Sykling Fellesstart kvinner 29. juli
2  Sølv King, MaryMary King
Cook, TinaTina Cook
Phillips, ZaraZara Phillips
Wilson, NicolaNicola Wilson
Fox-Pitt, WilliamWilliam Fox-Pitt
Hestesport Feltritt lag 31. juli
2  Sølv Jamieson, MichaelMichael Jamieson Svømming 200 m bryst menn 1. august
2  Sølv Bartley, ChrisChris Bartley
Chambers, PeterPeter Chambers
Chambers, RichardRichard Chambers
Williams, RobRob Williams
Roing Firer, lettvekt menn 2. august
2  Sølv Florence, DavidDavid Florence
Hounslow, RichardRichard Hounslow
Padling C-2 slalåm menn 2. august
2  Sølv Gibbons, GemmaGemma Gibbons Judo 78 kg kvinner 2. august
2  Sølv Hunter, MarkMark Hunter
Purchase, ZacZac Purchase
Roing Dobbelsculler, lettvekt menn 4. august
2  Sølv Percy, IainIain Percy
Simpson, AndrewAndrew Simpson
Seiling Starbåt 5. august
2  Sølv Smith, LouisLouis Smith Turn Bøylehest menn 5. august
2  Sølv Murray, AndyAndy Murray
Robson, LauraLaura Robson
Tennis Mixed double 5. august
2  Sølv Ohuruogu, ChristineChristine Ohuruogu Friidrett 400 m damer 5. august
2  Sølv Dempsey, NickNick Dempsey Seiling Seilbrett menn 7. august
2  Sølv Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton Sykling Sprint kvinner 7. august
2  Sølv Patience, LukeLuke Patience
Bithell, StuartStuart Bithell
Seiling 470 menn 10. august
2  Sølv Mills, HannahHannah Mills
Clark, SaskiaSaskia Clark
Seiling 470 kvinner 10. august
2  Sølv Fred Evans Boksing Weltervekt menn 12. august
2  Sølv Samantha Murray Moderne
femkamp
Kvinner 12. august
3  Bronse Adlington, RebeccaRebecca Adlington Svømming 400 m fri damer 29. juli
3  Bronse Oldham, SamSam Oldham
Purvis, DanielDaniel Purvis
Smith, LouisLouis Smith
Thomas, KristianKristian Thomas
Whitlock, MaxMax Whitlock
Turn Mangekamp lag menn 30. juli
3  Bronse Partridge, AlexAlex Partridge
Foad, JamesJames Foad
Ransley, TomTom Ransley
Egington, RichardRichard Egington
Sbihi, MohamedMohamed Sbihi
Searle, GregGreg Searle
Langridge, MatthewMatthew Langridge
Louloudis, ConstantineConstantine Louloudis
Hill, PhelanPhelan Hill
Roing Åtter menn 1. august
3  Bronse Froome, ChrisChris Froome Sykling Temporitt menn 1. august
3  Bronse George Nash
Satch, WillWill Satch
Roing Toer uten styrmann menn 3. august
3  Bronse Campbell, AlanAlan Campbell Roing Singelsculler menn 3. august
3  Bronse Bryant, KarinaKarina Bryant Judo +78 kg kvinner 3. august
3  Bronse Adlington, RebeccaRebecca Adlington Svømming 800 m fri damer 3. august
3  Bronse Whitlock, MaxMax Whitlock Turn Bøylehest menn 5. august
3  Bronse Clancy, EdEd Clancy Sykling Omnium menn 5. august
3  Bronse Tweddle, BethBeth Tweddle Turn Skranke kvinner 6. august
3  Bronse Brownlee, JonathanJonathan Brownlee Triatlon Menn 7. august
3  Bronse Grabarz, RobbieRobbie Grabarz Friidrett Høydehopp menn 7. august
3  Bronse Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer Hestesport Dressur 9. august
3  Bronse Ogogo, AnthonyAnthony Ogogo Boksing Mellomvekt menn 10. august
3  Bronse Kvinnelandslaget i landhockey

Beth Storry, Emily Maguire, Laura Unsworth,
Crista Cullen, Anne Panter, Hannah Macleod,
Helen Richardson, Kate Walsh, Chloe Rogers,
Laura Bartlett, Alex Danson, Georgie Twigg,
Ashleigh Ball, Sally Walton, Nicola White,
Sarah Thomas

Landhockey Kvinner 10. august
3  Bronse Muhammad, LutaloLutalo Muhammad Taekwondo Menn 80 kg 10. august
3  Bronse Heath, LiamLiam Heath
Schofield, JonJon Schofield
Padling K-2 200 m menn 11. august
3  Bronse Tom Daley Stuping 10 meter menn 12. august
Medaljer per sport
Sport       Totalt
Sykling 8 2 2 12
Roing 4 2 3 9
Friidrett 4 1 1 6
Boksing 3 1 1 5
Hestesport 3 1 1 5
Padling 2 1 1 4
Seiling 1 4 0 5
Tennis 1 1 0 2
Taekwondo 1 0 1 2
Triatlon 1 0 1 2
Skyting 1 0 0 1
Turn 0 1 3 4
Svømming 0 1 2 3
Judo 0 1 1 2
Moderne femkamp 0 1 0 1
Stuping 0 0 1 1
Landhockey 0 0 1 1
Totalt 29 17 19 65
Medaljer per dag
Dag Dato       Totalt
1 28. juli 0 0 0 0
2 29. juli 0 1 1 2
3 30. juli 0 0 1 1
4 31. juli 0 1 0 1
5 1. aug 2 1 2 5
6 2. aug 3 3 0 6
7 3. aug 3 0 4 7
8 4. aug 6 1 0 7
9 5. aug 2 4 2 8
10 6. aug 2 0 1 3
11 7. aug 4 2 2 8
12 8. aug 0 0 0 0
13 9. aug 3 0 1 4
14 10. aug 0 2 3 5
15 11. aug 3 0 2 5
16 12. aug 1 2 0 3
Totalt 29 17 19 65

Medaljevinnere med flere medaljerRediger

Følgende utøvere tok to eller flere medaljer under lekene.

Utøver Medaljer Sport Øvelser
Hoy, ChrisChris Hoy 1  Gull
1  Gull
Sykling Lagsprint menn
Keirin menn
Trott, LauraLaura Trott 1  Gull
1  Gull
Sykling Lagforfølgelse kvinner
Omnium kvinner
Kenny, JasonJason Kenny 1  Gull
1  Gull
Sykling Lagsprint menn
Sprint menn
Dujardin, CharlotteCharlotte Dujardin 1  Gull
1  Gull
Hestesport Dressur lag
Dressur
Farah, MoMo Farah 1  Gull
1  Gull
Friidrett 10 000 m menn
5 000 m menn
Murray, AndyAndy Murray 1  Gull
2  Sølv
Tennis Singel menn
Mixed double
Pendleton, VictoriaVictoria Pendleton 1  Gull
2  Sølv
Sykling Keirin kvinner
Sprint kvinner
Clancy, EdEd Clancy 1  Gull
3  Bronse
Sykling Lagforfølgelse menn
Omnium menn
Bechtolsheimer, LauraLaura Bechtolsheimer 1  Gull
3  Bronse
Hestesport Dressur lag
Dressur
Smith, LouisLouis Smith 2  Sølv
3  Bronse
Turn Bøylehest menn horse
Mangekamp lag menn
Whitlock, MaxMax Whitlock 3  Bronse
3  Bronse
Turn Bøylehest menn
Mangekamp lag menn
Adlington, RebeccaRebecca Adlington 3  Bronse
3  Bronse
Swimming 400 m fri damer
800 m fri damer

SuperlørdagRediger

Dag 8 (4. august) hadde før lekene blitt døpt «Superlørdag» på grunn av programmet denne dagen.[9] Dagen endte med totalt 6 gullmedaljer, først for roerne Alex Gregory, Tom James, Pete Reed og Andrew Triggs-Hodge i firer uten styrmann og Katherine Copeland og Sophie Hosking i kvinnenes dobbeltsculler lettvekt, så for syklistene Danielle King, Joanna Rowsell og Laura Trott i lagforfølgelse. Dette ble fulgt av tre friidrettsgull på 46 minutter med Jessica Ennis i sjukamp, Greg Rutherford i lengdehopp og Mo Farah på 10 000 meter. Av andre medaljer ble det sølv til roerne Mark Hunter og Zac Purchase i dobbeltsculler lettvekt. Dette ble den beste enkeltdagen for britiske utøvere siden Sommer-OL 1908.[10]

MedaljemålRediger

 
Sølvmedaljevinner Zara Phillips på hesten High Kingdom
 
En postkasse ble malt i gull for alle gullvinnerne i OL av Royal Mail

Storbritannia hadde som mål om å bygge på suksessen de hadde fire år tidligere under Sommer-OL 2008 i Beijing. Siden de også var på hjemmebane, satte Storbritannias olympiatopp et høyere mål enn i Beijing, blant annet å havne på topp-4 på medaljetabellen. 4. juli 2012 ble det klart at de fordelte over 300 millioner pund på de forskjellige idrettsgrenene for å klare målet som til slutt ble å ta minst 48 medaljer fordelt på 12 ulike grener,[11] men ingen mål om gull ble satt.[12]

Den britiske olympiatoppen satte et medaljemål for samtlige olympiske grener utenom fotball. Disse målene sammen med hvordan det til slutt gikk i lekene, er listet under.[13] Den eneste idrettsgrenen der de ikke klarte medaljemålet var i svømming,[14][15] i tillegg til at det i en del av grenene uten mål om medaljer gikk dårligere enn forventet.[16] Totalt tok Storbritannia 65 medaljer, 17 medaljer mer enn målet.

 N Mål ikke nådd   Mål nådd    Mål overgått
Sport Mål om
medaljer
Ikke mål
om medaljer
Medaljer eller
resultater
Mål nådd?
Bueskyting 0–1 2 × 4.-plass 3 blant de 16 beste  N
Friidrett 5–8 6  
Badminton 0–1 1 × 4.-plass Vant 2 av 7 gruppespillkamper  N
Basketball 0–1 2 × 5.-plass Vant 1 av 12 gruppespillkamper  N
Boksing 3–5 5  
Padling 3–4 4  
Sykling 6–10 12   
Stuping 1–3 1  
Hestesport 3–4 5   
Fekting 0–1 1 × 6.-plass 6. & 8.  
Landhockey 1–2 1  
Turn 1–2 4   
Håndball 0–1 1 × 5.-plass Vant 0 av 10 gruppespillkamper  N
Judo 0–1 4 × 4.-plass 2   
Moderne femkamp 1–2 1  
Roing 6 9   
Seiling 3–5 5  
Skyting 0–1 1 × 4.-plass 1  
Svømming 5–7 3  N
Synkronsvømming 0–1 0  
Bordtennis 0–1 1 × åttendedelsfinale 1 × kvartfinale  
Taekwondo 1–3 2  
Tennis 0–2 2  
Triatlon 1–2 2  
Volleyball 0–1 Vinne 1 kamp Vant 1 av 10 gruppespillkamper  
Vannpolo 0–1 1 x 4.-plass Vant 0 av 8 gruppespillkamper  N
Vektløfting 0–1 1 × 4. 10  N
Bryting 0–1 1 × 4.-plass Vant 0 kamper  N
Totalt 48-70 65  

Olympiatoppens finansieringRediger

Olympiatoppen disponerte fra 2008 til 2012 et totalt budsjett på over 300 millioner pund, der over 265 millioner av disse gikk til de olympiske lekene [17] [18]. Sportene som fikk mest finansiering var roing, sykling, friidrett, seiling og svømming. De eneste olympiske sportene som ikke ble finansiert var fotball og sandvolleyball.

Sport Finansiering
Bueskyting £4 408 000
Friidrett £25 148 000
Badminton £7 434 900
Basketball £8 599 000
Boksing £9 551 000
Padling £16 176 000
Sykling £26 032 000
Stuping £6 535 000
Hestesport £13 395 100
Fekting £2 535 335
Landhockey £15 013 200
Turn £10 770 600
Håndball £2 924 721
Judo £7 498 000
Moderne femkamp £6 288 800
Roing £27 287 600
Seiling £22 942 700
Skyting £2 461 866
Svømming £25 144 600
Synkronsvømming £3 398 300
Bordtennis £1 213 848
Taekwondo £4 833 600
Triatlon £5 291 300
Volleyball £3 536 077
Vektløfting £1 365 157
Bryting £1 435 210
Totalt £264 143 753

DelegasjonRediger

 
Utøverne på åpningsseremonien

Storbritannia velger ut utøvere fra alle de fire landene England, Nord-Irland, Skottland og Wales, i tillegg til kronbesittelsene (Isle of Man, Jersey og Guernsey), og alle utenom tre av de britisk oversjøisk territoriene (Caymanøyene, De britiske Jomfruøyer og Bermuda som har egne nasjonale olympiske komiteer).[19] Laget er organisert av British Olympic Association (BOA).[20]

BOA valgte ut et lag på totalt 541 utøvere, 279 menn og 262 kvinner til å delta i de ulike sportene under OL 2012. 61 av utøverne var blitt født i utlandet, noe som førte til kritikk fra enkelte medier, selv om alle utøverne hadde britiske pass.[21] Utøvere fra andre steder enn de fire hovedlandene var blant annet Shara Proctor (Anguilla), Georgina Cassar (Gibraltar), Heather Watson (Guernsey), Carl Hester (Sark), og Mark Cavendish og Peter Kennaugh (Isle of Man).

BOA ville i utgangspunktet ikke ta med utøvere som hadde brutt antidopingsreglementet, men ble til slutt felt på dette standpunktet i den internasjonale voldgiftsretten for sport i april 2012. Dette gjorde at blant annet Dwain Chambers, David Millar og Carl Myerscough kunne delta i lekene.[22]

Storbritannias drakter ble designet av Stella McCartney.[23] I tillegg ble olympiske varer merket med Team GB markedsført sammen med maskoten Pride.[24][25]

DeltakereRediger

Følgende er en liste over antall deltakere i de ulike grenene. Reserver i fekting, landhockey, fotball og håndball er ikke tatt med i listen.

Sport Menn Kvinner Totalt
Bueskyting 3 3 6
Friidrett 44 33 77
Badminton 2 2 4
Basketball 12 12 24
Boksing 7 3 10
Padling 9 6 15
Sykling 15 12 27
Stuping 5 7 12
Hestesport 7 6 13
Fekting 4 6 10
Landhockey 16 16 32
Fotball 18 18 36
Turn 5 13 18
Håndball 14 14 28
Judo 7 7 14
Moderne femkamp 2 2 4
Roing 28 19 47
Seiling 9 7 16
Skyting 7 4 11
Svømming 23 21 44
Synkronsvømming 0 9 9
Bordtennis 3 3 6
Taekwondo 2 2 4
Tennis 4 4 8
Triatlon 3 3 6
Volleyball 14 14 28
Vannpolo 13 13 26
Vektløfting 3 2 5
Bryting 0 1 1
Totalt 279 262 541

BadmintonRediger

Utdypende artikkel: Badminton under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia to badmintonspillere direktekvalifisert, uavhengig av resultater i kvalifiseringen.[26] Etter at kvalifiseringen var ferdig hadde Storbritannia kvalifisert seg til fire plasser, en plass i singel menn, en plass i singel kvinner og en plass i mixed doubles.

Utøver Øvelse Gruppespill Åttendedelsfinale Kvartfinale Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr. Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Rajiv Ouseph Singel menn   Hurskainen (SWE)
W 22–20 17–21 21–15
  Cordón (GUA)
L 21–12 17–21 19–21
N/A 2 Gikk ikke videre
Susan Egelstaff Singel kvinner   Tvrdy (SLO)
W 21–15 21–10
  Sato (JPN)
L 21–18 16–21 12–21
N/A 2 Gikk ikke videre
Chris Adcock
Imogen Bankier
Mixed double   Nikolajenko /
Sorokina (RUS)
L 21–14 9–21 18–21
  Fuchs /
Michels (GER)
L 21–11 14–21 17–21
  Zhang Nan /
Zhao Yl (CHN)
L 13–21 14–21
4 N/A Gikk ikke videre

BasketballRediger

Utdypende artikkel: Basketball under Sommer-OL 2012

Basketball var i utgangspunktet den eneste grenen at Storbritannia ikke var garantert automatisk plass. Likevel ble det tidlig i 2011 klart at FIBA garanterte to kvoteplasser til de britiske landslagene.[27]

MennRediger

Tropp
  1. Kieron Achara
  2. Andrew Lawrence
  3. Mike Lenzly
  4. Pops Mensah-Bonsu
  5. Andrew Sullivan
  6. Luol Deng

  1. Robert Archibald
  2. Joel Freeland
  3. Nate Reinking
  4. Daniel Clark
  5. Kyle Johnson
  6. Eric Boateng

Gruppespill
K V T PF PM MF MG P Tiebreak
  Russland 5 4 1 400 359 +41 1.114 9 1–0
  Brasil 5 4 1 402 349 +53 1.152 9 0–1
  Spania 5 3 2 414 394 +20 1.051 8 1–0
  Australia 5 3 2 410 373 +37 1.099 8 0–1
  Storbritannia 5 1 4 380 405 −25 0.938 6
  Kina 5 0 5 313 439 −126 0.713 5
29. juli 2012
20:00
  Russland 95–75   Storbritannia
Poeng pr periode: 24–19, 25–15, 22–24, 24–17
Poeng: Kirilenko 35
Returer: Shved 6
Målgivende: Shved 13
Poeng: Deng 26
Returer: Freeland 10
Målgivende: Deng, Reinking 3
Basketball Arena, London
Dommere: Pablo Estévez (ARG), Jorge Vázquez (PUR), Stephen Seibel (CAN)
31. juli 2012
16:45
  Storbritannia 62–67   Brasil
Poeng pr periode: 11–4, 16–23, 16–21, 19-19
Poeng: Mensah-Bonsu, Reinking 13
Returer: Mensah-Bonsu 12
Målgivende: Deng 7
Poeng: Splitter 21
Returer: tre spillere 6
Målgivende: Huertas 8
Basketball Arena, London
Dommere: Recep Ankaralı (TUR), Ilija Belošević (SRB), Fernando Sampietro (ARG)
2. august 2012
20:00
  Spania 79–78   Storbritannia
Poeng pr periode: 24–15, 13–14, 24–19, 18–30
Poeng: Calderón 19
Returer: San Emeterio 10
Målgivende: Fernández 7
Poeng: Deng 26
Returer: Deng 9
Målgivende: Deng 7
Basketball Arena, London
Dommere: William Kennedy (USA), Saša Pukl (SLO), Oļegs Latiševs (LAT)
4. august 2012
20:00
  Storbritannia 75–106   Australia
Poeng pr periode: 25–18, 21–18, 14–30, 15–40
Poeng: Freeland 16
Returer: Freeland 7
Målgivende: Archibald 4
Poeng: Mills 39
Returer: Newley 8
Målgivende: Ingles, Newley 4
Basketball Arena, London
Dommere: Juan Arteaga (ESP), José Carrion (PUR), Robert Lottermoser (GER)
6. august 2012
16:45
  Storbritannia 90–58   Kina
Poeng pr periode: 27–15, 19–16, 26–17, 18–10
Poeng: Achara 16
Returer: Archibald 9
Målgivende: Lawrence 6
Poeng: Wang Zhizhi 11
Returer: Yi Jianlian 14
Målgivende: Liu Wei 4
Basketball Arena, London
Dommere: Cristiano Maranho (BRA), Fernando Sampietro (ARG), Vaughan Mayberry (AUS)


KvinnerRediger

Tropp
  1. Natalie Stafford
  2. Rose Anderson
  3. Stef Collins
  4. Rachael Vanderwal
  5. Chantelle Handy
  6. Jenaya Wade-Fray

  1. Julie Page
  2. Kim Butler
  3. Dominique Allen
  4. Jo Leedham
  5. Azania Stewart
  6. Temi Fagbenle

Gruppespill
K V T PF PM MF MG P
  Frankrike-ns:0 5 5 0 356 319 +37 1.116 10
  Australia-ns:0 5 4 1 353 322 +31 1.096 9
  Russland-ns:0 5 3 2 314 308 +6 1.019 8
  Canada-ns:0 5 2 3 328 332 −4 0.988 7
  Brasil-ns:0 5 1 4 329 354 −25 0.929 6
  Storbritannia-ns:0 5 0 5 327 372 −45 0.879 5
28. juli 2012
22:15
  Australia 74–58   Storbritannia
Poeng pr periode: 16–11, 23–15, 18–16, 17–16
Poeng: Jackson 18
Returer: Batkovic 7
Målgivende: Richards 4
Poeng: Vanderwal, Leedham 11
Returer: Page 7
Målgivende: Stafford, Leedham 3
Basketball Arena, London
Dommere: Jorge Carrion (PUR), Shoko Sugruro (JPN), Borys Ryschyk (UKR)
30. juli
20:00
  Storbritannia 65–73   Canada
Poeng pr periode: 15–19, 17–17, 21–19, 12–18
Poeng: Stafford, Leedham 15
Returer: Fagbenle 6
Målgivende: Collins 4
Poeng: Thorburn 18
Returer: Pilypaitis, T. Tatham 5
Målgivende: Gabriele 7
Basketball Arena, London
Dommere: Juan Arteaga (ESP), Saša Pukl (SLO), Vitalis Gode (KEN)
1. august 2012
16:45
  Storbritannia 61–67   Russland
Poeng pr periode: 14–16, 13–23, 18–13, 16–15
Poeng: Stafford 18
Returer: Page 7
Målgivende: Collins, Leedham 3
Poeng: Beljakova 12
Returer: Osipova 9
Målgivende: Hammon 6
Basketball Arena, London
Dommere: Felicia Grinter (USA), Rabah Noujaim (LIB), Jorge Vázquez (PUR)
3. august
20:00
  Frankrike 80–77 OT   Storbritannia
Poeng pr periode: 10–13, 17–10, 20–21, 20–23OT: 13–10
Poeng: Gruda, Lawson-Wade 16
Returer: Godin 8
Målgivende: Godin 4
Poeng: Leedham 29
Returer: Page, Leedham 8
Målgivende: Page 3
Basketball Arena, London
Dommere: Ilija Belošević (SRB), Oļegs Latiševs (LAT), Snehal Bendke (IND)
5. august 2012
22:15
  Storbritannia 66–78   Brasil
Poeng pr periode: 19–19, 17–20, 17–25, 13–14
Poeng: Stafford 15
Returer: Stafford 10
Målgivende: Stafford 4
Poeng: Santos 16
Returer: Santos 13
Målgivende: Pinto 12
Basketball Arena, London
Dommere: Christos Christodoulou (GRE), William Kennedy (USA), Peng Ling (CHN)


BoksingRediger

Utdypende artikkel: Boksing under Sommer-OL 2012

Menn

Storbritannia fikk som vertsnasjon fem boksere på herresiden og en kvinnelig bokser automatisk kvalifisert.[28] Etter VM i boksing 2011 hadde totalt fem britiske boksere kvalifisert seg på vanlig måte, og de spesielle kvotene ble derfor unødvendige. Bokserne som kvalifiserte seg via VM var Andrew Selby, Luke Campbell, Tom Stalker, Fred Evans og Anthony Joshua.[29]

Etter VM hadde både Andrew Selby og Khalid Yafai kvalifisert seg i fluevekt, men siden hver nasjon bare kunne delta med en utøver per vektklasse måtte de to møtes til kamp for å avgjøre hvem som skulle delta i OL. Denne kampen fant sted i York Hall under det britiske mesterskapet i november 2011.[30] Selby vant og deltok derfor i OL.[31]

Etter den europeiske kvalifiseringen ble også Josh Taylor og Anthony Ogogo kvalifisert.[32][33]

Utøver Øvelse Første runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Andrew Selby Fluevekt Bye   Suleimenov (KAZ)
W 19–15
  Ramírez (CUB)
L 11–16
Gikk ikke videre
Luke Campbell Bantamvekt Bye   Parrinello (ITA)
W 11–9
  Dalakliev (BUL)
W 16–15
  Shimizu (JPN)
W 20–11
  Nevin (IRL)
W 14–11
 
Josh Taylor Lettvekt   Conceição (BRA)
W 13–9
  Valentino (ITA)
L 10–15
Gikk ikke videre
Tom Stalker Super lettvekt Bye   Manoj (IND)
W 20–16
  Mönkh-Erdene (MGL)
L 22–23
Gikk ikke videre
Fred Evans Weltervekt   Abbadi (ALG)
W 18–10
  Kavaliauskas (LTU)
W 11–7
  Clayton (CAN)
W 14–14
  Shelestyuk (UKR)
W 11–10
  Sapiyev (KAZ)
L 9–17
 
Anthony Ogogo Mellomvekt   Castillo (DOM)
W 13–6
  Khytrov (UKR)
W 18–18
  Härtel (GER)
W 15–10
  Falcão (BRA)
L 9–16
Gikk ikke videre  
Anthony Joshua Super tungvekt N/A   Savón (CUB)
W 17–16
  Zhang Zl (CHN)
W 15–11
  Dychko (KAZ)
W 13–11
  Cammarelle (ITA)
W 18+–18
 
Kvinner
Utøver Øvelse Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Nicola Adams Fluevekt Bye   Petrova (BUL)
W 16–7
  Kom (IND)
W 11–6
  Ren Cc (CHN)
W 16–7
 
Natasha Jonas Lettvekt   Underwood (USA)
W 21–13
  Taylor (IRL)
L 15–26
Gikk ikke videre
Savannah Marshall Mellomvekt Bye   Volnova (KAZ)
L 12–16
Gikk ikke videre

BordtennisRediger

Utdypende artikkel: Bordtennis under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia stille med seks utøvere, tre i hver individuelle øvelse og ett lag i lagkonkurransene.[34]

Utøver Øvelse Innledende runde Første runde Andre runde Tredje runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Paul Drinkhall Singel menn Bye   Al-Hasan (KUW)
W 4–0
  Yang Z (SIN)
W 4–1
  Ovtcharov (GER)
L 0–4
Gikk ikke videre
Andrew Baggaley
Paul Drinkhall
Liam Pitchford
Lag menn N/A   Portugal (POR)
L 0–3
Gikk ikke videre
Joanna Parker Singel kvinner Bye   Kumahara (BRA)
W 4–0
  Silbereisen (GER)
L 1–4
Gikk ikke videre
Na Liu
Joanna Parker
Kelly Sibley
Lag kvinner N/A   Nord-Korea (PRK)
L 0–3
Gikk ikke videre

BrytingRediger

Utdypende artikkel: Bryting under Sommer-OL 2012

Storbritannia fikk i utgangspunktet tre kvoteplasser som vertsnasjon, men hvis de ikke klarte å kvalifisere seg via kvalifiseringskravene ville ikke alle plassene bli fylt.[35]

Den 29. mai 2012 annonserte BOA at det britiske bryteforbundet ikke hadde klart å møte kvalifiseringskravene, og at de dermed bare kunne sende en bryter til lekene. Den ukrainskfødte bryteren Olga Butkevych ble valgt til kvinnenes 55 kg-øvelse.[36]

Nøkkel:
  • VT – Seier på fall.
  • PP – Seier på poeng.
  • PO – Tap på poeng.
Kvinner fri stil
Utøver Øvelse Kvalifisering Åttendedelsfinale Kvartfinale Semifinale Omkamp 1 Omkamp 2 Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Olga Butkevych −55 kg Bye   Antes (ECU)
L 1–3 PP
Gikk ikke videre 11

BueskytingRediger

Utdypende artikkel: Bueskyting under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia automatisk full kvote på seks individuelle plasser, samt deltakelse i lagkonkurransen for både kvinner og menn.[37][38] Alison Williamson konkurrerte i sitt sjette påfølgende sommer-OL, og ble den tredje britiske utøveren til å gjøre dette.[39] I lagkonkurransene ble begge lagene slått ut i åttendedelsfinalen, etter å ha blitt slått av henholdsvis det russiske og ukrainske laget.

Menn
Utøver Øvelse Seedingrunde Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale / BF
Poeng Seed Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Laurence Godfrey Individuelt 680 4   Milon (BAN) (61)
V 6–0
  Serrano (MEX) (29)
V 7–1
  Mohamad (MAS) (20)
T 5–6
Gikk ikke videre
Simon Terry 654 50   Ishizu (JPN) (15)
V 7–1
  Olaru (MDA) (47)
T 1–7
Gikk ikke videre
Alan Wills 660 42   Worth (AUS) (23)
T 5–6
Gikk ikke videre
Laurence Godfrey
Simon Terry
Alan Wills
Lag 1994 8 N/A   Ukraina (UKR) (9)
T 212–223
Gikk ikke videre
Kvinner
Utøver Øvelse Seedingrunde Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale / BF
Poeng Seed Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Naomi Folkard Individuelt 637 42   Timofeeva (RUS) (23)
V 6–4
  Avitia (MEX) (10)
T 2–6
Gikk ikke videre
Amy Oliver 608 57   Kumari (IND) (8)
V 6–2
  Rochmawati (INA) (40)
T 1–7
Gikk ikke videre
Alison Williamson 629 47   Bishindee (MGL) (18)
T 3–7
Gikk ikke videre
Naomi Folkard
Amy Oliver
Alison Williamson
Lag 1874 11 N/A   Russland (RUS) (6)
T 208–215
Gikk ikke videre

FektingRediger

Utdypende artikkel: Fekting under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon mottok Storbritannia totalt åtte kvoteplasser som de kunne plassere på de ulike fekteøvelsene, samt at de i tillegg kunne kvalifisere seg på vanlig måte via kvalifisering.

Den 24. mars 2012, vant Richard Kruse kvalifiseringen i florett i København, og en måned senere vant Natalia Sheppard sin kvalifisering, slik at det totale antallet fektere som ble sendt til OL var ti.[40] [41].

Menn
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinale Kvartfinale Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
James-Andrew Davis Florett Bye   Joppich (GER)
L 10–15
Gikk ikke videre
Richard Kruse Bye   Akhmatkhuzin (RUS)
L 5–15
Gikk ikke videre
Husayn Rosowsky   Samandi (MAR)
L 8–15
Gikk ikke videre
James-Andrew Davis
Richard Kruse
Husayn Rosowsky
Laurence Halsted
Florett lag N/A   Egypt (EGY)
W 45–33
  Italia (ITA)
L 45–40
Classification semi-final
  Frankrike (FRA)
W 45–29
5th place final
  Russland (RUS)
L 35–45
6
James Honeybone Sabel   Pryiemka (BLR)
L 9–15
Gikk ikke videre
Kvinner
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinale Kvartfinale Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Corinna Lawrence Kårde   Bravo (CHI)
W 15–12
  Gherman (ROU)
L 9–15
Gikk ikke videre
Anna Bentley Florett   Peterson (CAN)
L 9–10
Gikk ikke videre
Natalia Sheppard   Troiano (GBR)
W 12–9
  Maîtrejean (FRA)
L 5–15
Gikk ikke videre
Sophie Troiano   Sheppard (GBR)
L 9–12
Gikk ikke videre
Anna Bentley
Natalia Sheppard
Sophie Troiano
Martina Emanuel
Florett lag N/A   Egypt (EGY)
W 34–45
  Italia (ITA)
L 42–14
Classification semi-final
  Polen (POL)
L 20–43
7th place final
  Japan (JPN)
L 21–30
8
Louise Bond-Williams Sabel N/A   Vougiouka (GRE)
L 8–15
Gikk ikke videre
Sophie Williams N/A   Vecchi (ITA)
L 6–15
Gikk ikke videre

FotballRediger

Utdypende artikkel: Fotball under Sommer-OL 2012

Storbritannias herrelandslag i fotball konkurrerte i OL for første gang siden 1960. Laget ble ledet av The Football Association, og de nasjonale forbundene i Skottland, Wales og Nord-Irland avviste å ta del. Til tross for innvendinger fra Skottland, Wales og Nord-Irland, ble spillere fra alle fire nasjoner vurdert for deltakelse, selv om Ryan Giggs, Craig Bellamy, Aaron Ramsey, og Joe Allen (alle walisiske) var de eneste ikke-engelske spillerne som ble valgt til troppen.[42] Spillere som representerte England i EM i fotball 2012 ble ikke tatt ut,[43] selv om en spiller (Jack Butland) fikk en spesiell dispensasjon for å delta i OL.[44] Tidligere England-kaptein David Beckham, som var involvert i å fremme Londons søknad å være vert for lekene, hadde uttrykt interesse for å delta[45], men ble ikke tatt ut. Herrelaget ble ledet av Stuart Pearce og kvinnelaget av Hope Powell.[46]

  • Menn – 1 lag med 18 spillere
  • Kvinner – 1 lag med 18 spillere

MennRediger

Tropp
  1. Jack Butland (GK)
  2. Neil Taylor
  3. Ryan Bertrand
  4. Danny Rose
  5. Steven Caulker
  6. Craig Dawson
  7. Tom Cleverley
  8. Joe Allen
  9. Daniel Sturridge

  1. Craig Bellamy*
  2. Ryan Giggs* (k)
  3. James Tomkins
  4. Jack Cork
  5. Micah Richards*
  6. Aaron Ramsey
  7. Scott Sinclair
  8. Marvin Sordell
  9. Jason Steele (GK)

Gruppespill
Lag K V U T M MM MF P
  Storbritannia (GBR) 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Senegal (SEN) 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Uruguay (URU) 3 1 0 2 2 4 –2 3
  De forente arabiske emirater (UAE) 3 1 1 1 3 6 –3 1

26. juli 2012
20:00
  Storbritannia 1–1   Senegal
Bellamy   20' Rapport Konaté   82'

29. juli 2012
19:45
  Storbritannia 3–1   De forente arabiske emirater
Giggs   16'
Sinclair   73'
Sturridge   76'
Rapport Eisa   60'
Wembley Stadium, London
Tilskuere: 85,137[48]
Dommer: Roberto García (Mexico)

1. august 2012
19:45
  Storbritannia 1–0   Uruguay
Sturridge   45+1' Rapport
Kvartfinale

KvinnerRediger

Tropp
  1. Karen Bardsley (GK)
  2. Alex Scott
  3. Stephanie Houghton
  4. Jill Scott
  5. Sophie Bradley
  6. Casey Stoney (k)
  7. Karen Carney
  8. Fara Williams
  9. Ellen White

  1. Kelly Smith
  2. Rachel Yankey
  3. Kim Little
  4. Ifeoma Dieke
  5. Anita Asante
  6. Eniola Aluko
  7. Claire Rafferty
  8. Rachel Williams
  9. Rachel Brown (GK)

Gruppespill
Lag K V U T M MM MF P
  Storbritannia (GBR) 3 3 0 0 5 0 +5 9
  Brasil (BRA) 3 2 0 1 6 1 +5 6
  New Zealand (NZL) 3 1 0 2 3 3 0 3
  Kamerun (CMR) 3 0 0 3 1 11 -10 0

25. juli 2012
16:00
  Storbritannia 1–0   New Zealand
Houghton   64' Rapport
Millennium Stadium, Cardiff
Tilskuere: 24,445[51]
Dommer: Kari Seitz (USA)

28. juli 2012
17:15
  Storbritannia 3–0   Kamerun
Stoney   18'
Scott   23'
Houghton   82'
Rapport

31. juli 2012
19:45
  Storbritannia 1–0   Brasil
Houghton   2' Rapport
Wembley Stadium, London
Tilskuere: 70,584[53]
Dommer: Carol Anne Chenard (Canada)
Kvartfinale

2012-08-033. 010800 2012
19:30
  Storbritannia 0–2   Canada
Rapport Filigno   12'
Sinclair   26'
City of Coventry Stadium, Coventry
Tilskuere: 28,828[54]
Dommer: Sachiko Yamagishi (Japan)

FriidrettRediger

Utdypende artikkel: Friidrett under Sommer-OL 2012

I motsetning til de andre sportene under OL, fikk ikke Storbritannia noen automatiske kvoter i friidrett. Før OL ble 77 utøvere valgt til å representere vertsnasjonen.[55][56] Uttaket av Lynsey Sharp som eneste britiske utøvere på 800 meter var kontroversielt siden landet hadde tre automatisk kvalifiserte utøvere. Sharp vant det britiske uttaket, men klarte ikke A-kravet. Siden en utøver som ikke har klart A-kravet kun kan bli tatt ut hvis ingen andre utøvere blir tatt ut, ble fire andre utøvere utelatt for at Sharp kunne delta.[57]

Gareth Warburton var egentlig ikke tatt ut til herrenes 800 meter siden han ikke klarte A-kravet under EM i friidrett 2012 i Helsinki, men ble fikk delta etter en klage. Ti andre britiske utøvere som også var kvalifiserte på B-kravet fikk ikke delta, siden deres klager ikke ble tatt til følge.[58] David Webb var egentlig tatt ut til å løpe herrenes maraton, men måtte trekke seg før lekene på grunn av en skade, og ingen reserve ble innkalt.[59] Paula Radcliffe ble egentlig tatt ut til kvinnenes maraton, men også hun måtte trekke seg like før lekene på grunn av en skade, og Freya Murray ble tatt ut i stedet for.[60] Dai Greene ble valgt som kaptein for friidrettsutøverne, en rolle han første gang hadde under Lag-EM i friidrett 2011 i Sverige.[61]

Forklaringer
  • Q = Kvalifisert for neste runde.
  • q = Kvalifisert for neste runde som «lucky looser».
  • NR = Nasjonal rekord.
  • VL= Beste tid i verden det året.
  • N/A = Ikke aktuelt for øvelsen.
  • Bye = Automatisk kvalifisert til neste runde.
Menn
Løpsøvelser
 
Dobbel gullmedaljør Mo Farah på 5000 meter
Utøver Øvelse Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr.
Dwain Chambers 100 m Bye 10.02 1 Q 10.05 4 Gikk ikke videre
James Dasaolu Bye 10.13 3 Q 10.18 7 Gikk ikke videre
Adam Gemili Bye 10.11 2 Q 10.06 3 Gikk ikke videre
James Ellington 200 m 21.23 6 N/A Gikk ikke videre
Christian Malcolm 20.59 2 Q N/A 20.51 3 Gikk ikke videre
Nigel Levine 400 m 45.58 3 Q N/A 45.64 6 Gikk ikke videre
Martyn Rooney 45.36 2 Q N/A 45.31 5 Gikk ikke videre
Conrad Williams 46.12 3 Q N/A 45.53 8 Gikk ikke videre
Andrew Osagie 800 m 1:46.42 3 Q N/A 1:44.74 2 Q 1:43.77 8
Michael Rimmer 1:49.05 5 N/A Gikk ikke videre
Gareth Warburton 1:46.97 5 N/A Gikk ikke videre
Andrew Baddeley 1500 m 3:40.34 6 Q N/A 3:36.03 8 Gikk ikke videre
Ross Murray 3:36.74 4 Q N/A 3:44.92 10 Gikk ikke videre
Mo Farah 5000 m 13:26.00 3 Q N/A 13:41.66   1
Nick McCormick 13:25.70 12 N/A Gikk ikke videre
Mo Farah 10000 m N/A 27:30.42   1
Chris Thompson N/A 29:06.14 25
Lawrence Clarke 110 m hekk 13.42 2 Q N/A 13.31 3 q 13.39 4
Andrew Pozzi DNF N/A Gikk ikke videre
Andrew Turner 13.42 1 Q N/A 13.42 4 Gikk ikke videre
Jack Green 400 m hekk 49.49 2 Q N/A DNF Gikk ikke videre
Dai Greene 48.98 1 Q N/A 48.19 4 q 48.24 4
Rhys Williams 49.17 5 q N/A 49.63 4 Gikk ikke videre
Stuart Stokes 3000 m hinder 8:43.04 12 N/A Gikk ikke videre
Dwain Chambers
Adam Gemili
Christian Malcolm
Danny Talbot
4×100 m stafett DSQ N/A Gikk ikke videre
Jack Green
Dai Greene
Nigel Levine*
Martyn Rooney
Conrad Williams
4×400 m stafett 3:00.38 2 Q N/A 2:59:53 4
Lee Merrien Maraton N/A 2:17:00 30
Scott Overall N/A 2:22:37 61
Dominic King 50 km kappgang N/A 4:15:05 51

* Deltok kun i stafett.

Tekniske øvelser
 
Greg Rutherford vant lengdehopp
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Nr. Distanse Nr.
Greg Rutherford Lengdehopp 8.08 4 q 8.31   1
Chris Tomlinson 8.06 5 q 8.07 6
Philips Idowu Tresteg 16.53 14 Gikk ikke videre
Robbie Grabarz Høydehopp 2.29 1 q 2.29   3
Steven Lewis Stavsprang 5.50 =9 q 5.75 =5
Carl Myerscough Kulestøt 18.95 29 Gikk ikke videre
Abdul Buhari Diskoskast 60.08 29 Gikk ikke videre
Brett Morse 58.18 35 Gikk ikke videre
Lawrence Okoye 65.28 4 Q 61.03 12
Mervyn Luckwell Spydkast 74.09 35 Gikk ikke videre
Alexander Smith Sleggekast 74.71 11 q 72.87 12
Sammensatte øvelser – Tikamp
Utøver Øvelse 100 m L K H 400 m 110H D ST SP 1500 m Finale Nr.
Daniel Awde Resultat 10.71 6.83 DNS DNF
Poeng 926 774 0
Kvinner
Løpsøvelser
Utøver Øvelse Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr.
Anyika Onuora 100 m Bye 11.41 5 Gikk ikke videre
Abi Oyepitan Bye 11.22 5 q 11.36 8 Gikk ikke videre
Margaret Adeoye 200 m 22.94 3 Q N/A 23.28 7 Gikk ikke videre
Anyika Onuora 23.23 4 N/A Gikk ikke videre
Abi Oyepitan 22.92 2 Q N/A 23.14 6 Gikk ikke videre
Shana Cox 400 m 52.01 3 Q N/A 52.58 7 Gikk ikke videre
Lee McConnell 52.23 3 Q N/A 52.24 7 Gikk ikke videre
Christine Ohuruogu 50.80 2 Q N/A 50.22 2 Q 49.70   2
Lynsey Sharp 800 m 2:01.41 2 Q N/A 2:01.78 7 Gikk ikke videre
Lisa Dobriskey 1500 m 4:13.32 1 Q N/A 4:05.35 4 Q 4:15.02 10
Hannah England 4:05.73 5 Q N/A 4:06.35 9 Gikk ikke videre
Laura Weightman 4:07.29 6 Q N/A 4:02.99 7 q 4:16.60 11
Julia Bleasdale 5000 m 15:02.00 4 Q N/A 15:14.55 8
Barbara Parker 15:12.81 9 N/A Gikk ikke videre
Jo Pavey 15:02.84 7 q N/A 15:12.72 7
Julia Bleasdale 10000 m N/A 30:55.63 8
Jo Pavey N/A 30:53.20 7
Jessica Ennis 100 m hekk DNS N/A Gikk ikke videre
Tiffany Porter 12.79 3 Q N/A 12.79 4 Gikk ikke videre
Eilidh Child 400 m hekk 56.14 3 Q N/A 56.03 7 Gikk ikke videre
Perri Shakes-Drayton 54.62 1 Q N/A 55.19 3 Gikk ikke videre
Eilish McColgan 3000 m hinder 9:54.36 9 N/A Gikk ikke videre
Barbara Parker 9:32.07 6 N/A Gikk ikke videre
Eilidh Child*
Shana Cox
Lee McConnell
Christine Ohuruogu
Perri Shakes-Drayton
4×400 m stafett 3:25.05 3 Q N/A 3:24.76 5
Claire Hallissey Maraton N/A 2:35:39 57
Freya Murray N/A 2:32:14 44
Mara Yamauchi N/A DNF
Johanna Jackson 20 km kappgang N/A DSQ

* Deltok kun i stafett.

Tekniske øvelser
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Nr. Distanse Nr.
Shara Proctor Lengdehopp 6.83 1 Q 6.55 9
Yamile Aldama Tresteg 14.45 3 Q 14.48 5
Holly Bleasdale Stavsprang 4.55 =7 q 4.45 =6
Kate Dennison 4.25 =26 Gikk ikke videre
Sophie Hitchon Sleggekast 71.98 NR 10 q 69.33 12
Goldie Sayers Spydkast NM Gikk ikke videre
Mangekamp – Sjukamp
Utøver Øvelse 100H H K 200 m L SP 800 m Finale Nr.
Jessica Ennis Resultat 12.54 WB[62] 1.86 14.28 22.83 6.48 47.49 2:08.65 6955 NR   1
Poeng 1195 1054 813 1096 1001 812 984
Louise Hazel Resultat 13.48 1.59 12.81 24.48 5.77 47.38 2:18.78 5856 27
Poeng 1053 724 715 935 780 809 840
Katarina Johnson-Thompson Resultat 13.48 1.89 11.32 23.73 6.19 38.37 2:10.76 6267 15
Poeng 1053 1093 616 1007 908 636 954

HestesportRediger

Utdypende artikkel: Hestesport under Sommer-OL 2012

Storbritannia fikk automatisk et lag og det maksimale antall individuelle deltakere i hver av de tre disiplinene; dressur, feltritt og sprangridning.[63]

DressurRediger

 
Dobbel gullmedaljør Charlotte Dujardin på Valegro.
Utøver Hest Øvelse Grand Prix Grand Prix spesial Grand Prix fristil Totalt
Poeng Nr. Poeng Nr. Teknisk Kunstnerlig Totalt poeng Nr.
Laura Bechtolsheimer Mistral Hojris Individuelt 76.839 7 Q 77.794 5 Q 80.679 88.000 84.339  
Richard Davison Hiscox Artemis 72.812 18 Q 70.524 26 Gikk ikke videre
Charlotte Dujardin Valegro 83.663 1 Q 83.286 1 Q 86.750 93.429 90.089  
Carl Hester Uthopia 77.720 5 Q 80.571 3 Q 77.714 88.000 82.857 5
Laura Bechtolsheimer
Charlotte Dujardin
Carl Hester
See above Lag 79.407 1 80.550 1 N/A 79.979  

FeltrittRediger

 
Nicola Wilson på hesten Opposition Buzz
Utøver Hest Øvelse Dressur Feltritt Sprangridning Totalt
Kvalifisering Finale
Straff Nr. Straff Totalt Nr. Straff Totalt Nr. Straff Totalt Nr. Straff Nr.
Tina Cook Miners Frolic Individuelt 42.00 14 0.00 42.00 5 1.00 43.00 4 Q 8.00 51.00 6 51.00 6
William Fox-Pitt Lionheart 44.10 =17 9.20 53.30 22 0.00 53.30 15 Gikk ikke videre 53.30 15
Mary King Imperial Cavalier 40.90 12 1.20 42.10 6 0.00 42.10 3 Q 8.00 50.10 5 50.10 5
Zara Phillips High Kingdom 46.10 =24 0.00 46.00 =10 7.00 53.00 14 Q 0.00 53.00 8 53.00 8
Nicola Wilson* Opposition Buzz 51.70 =39 0.00 51.70 20 4.00 55.70 19 Gikk ikke videre 55.70 19
Tina Cook
William Fox-Pitt
Mary King
Zara Phillips
Nicola Wilson
Se over Lag 127.00 3 3.20 130.20 2 8.00 138.20 2 N/A 138.20  

SprangridningRediger

Utøver Hest Øvelse Kvalifisering Finale
Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde A Runde B Totalt
Straff Nr. Straff Totalt Nr. Straff Totalt Nr. Straff Nr. Straff Totalt Nr. Straff Nr.
Scott Brash Hello Sanctos Individuelt 4 =42 Q 4 8 =31 Q 0 8 =11 Q 0 =1 Q 4 4 =5 4 =5
Peter Charles
Vindicat W 10 =65 Gikk ikke videre
Ben Maher
Tripple X III 0 =1 Q 0 0 =1 Q 4 4 =4 Q 4 =11 Q 4 8 =9 8 =9
Nick Skelton
Big Star 0 =1 Q 0 0 =1 Q 0 0 =1 Q 0 =1 Q 4 4 =5 4 =5
Scott Brash
Peter Charles
Ben Maher
Nick Skelton
Se over Lag N/A 4 =2 Q 4 8 =1 OH 0  
  • OH = Omhopping for gullmedaljen

HåndballRediger

Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2012

Både herrelaget og kvinnelaget til Storbritannia fikk automatisk plass i håndballturneringen.[64] Dette var første gang Storbritannia deltok i håndball under OL.[65]

MennRediger

  1. Jesper Parker
  2. Ciaran Williams
  3. Sebastian Prieto
  4. Christopher Mohr
  5. Robert White
  6. Steven Larsson
  7. Martin Hare

  1. Daniel McMillan
  2. Mark Hawkins
  3. Christopher McDermott
  4. Robin Garnham
  5. Sebastien Edgar
  6. John Pearce
  7. Gawain Vincent

Gruppespill
Gruppe A K S U T M MM MF Poeng
  Island 5 5 0 0 167 132 +35 10
  Frankrike 5 4 0 1 159 110 +49 8
  Sverige 5 3 0 2 156 115 +41 6
  Tunisia 5 2 0 3 121 125 -4 4
  Argentina 5 1 0 4 113 138 -25 2
  Storbritannia 5 0 0 5 96 182 -86 0
29. juli 2012
19:30
  Frankrike 44 – 15   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 5,000[66]
Dommer(e): Abdulla, Bamutref QAT
Joli 11 (21–7) Garnham 6
  2×  Rapport   3×  1× 


31. juli 2012
14:30
  Storbritannia 19 – 41   Sverige Copper Box, London
Tilskuere: 4,382[67]
Dommer(e): Nikolić, Stojković SRB
Larsson 4 (10–24) Ekberg 13
  3×  1×  Rapport   3× 


2. august 2012
16:15
  Storbritannia 21 – 32   Argentina Copper Box, London
Tilskuere: 4,581[68]
Dommer(e): Coulibaly, Diabate CIV
Larsson 6 (11–16) Simonet 6
  4×  Rapport   3× 


4. august 2012
09:30
  Tunisia 34 – 17   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 4,319[69]
Dommer(e): Gubica, Milošević CRO
Toumi 10 (14–8) Edgar 5
  3×  Rapport   3× 


6. august 2012
16:15
  Island 41 – 24   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 4,856[70]
Dommer(e): Abdulla, Bamutref QAT
Valur Sigurðsson 8 (18–15) Larsson 9
  3×  Rapport   3× 


KvinnerRediger

Tropp
  1. Sarah Hargreaves
  2. Holly Lam-Moores
  3. Zoe van der Weel
  4. Nina Heglund
  5. Lynn McCafferty
  6. Louise Jukes
  7. Britt Goodwin

  1. Kelsi Fairbrother
  2. Lyn Byl
  3. Yvonne Leuthold
  4. Ewa Palies
  5. Kathryn Fudge
  6. Jane Mayes
  7. Marie Gerbron

Gruppespill
Gruppe A K S U T M MM MF P
  Brasil 5 4 0 1 137 122 +15 8
  Kroatia 5 4 0 1 145 115 +30 8
  Russland 5 3 1 1 151 125 +26 7
  Montenegro 5 2 1 2 137 123 +14 5
  Angola 5 1 0 4 132 142 -10 2
  Storbritannia 5 0 0 5 91 166 -75 0
28. juli 2012
19:30
  Montenegro 31 – 19   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 3,941[71]
Dommer(e): Duţă, Florescu ROU
A. Bulatović 5 (18–12) Gerbron 6
  3×  Rapport   3× 


30. juli 2012
14:30
  Storbritannia 16 – 37   Russland Copper Box, London
Tilskuere: 4,596[72]
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura FRA
Byl 5 (8–17) Turey, Chernoivanenko 5
  3×  Rapport   2× 


1. august 2012
16:15
  Storbritannia 17 – 30   Brasil Copper Box, London
Tilskuere: 4,622[73]
Dommer(e): Coulibaly, Diabate CIV
Byl, Gerbron 5 (8–17) Rodrigues 7
  2×  Rapport   3× 


3. august 2012
09:30
  Angola 31 – 25   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 4,081[74]
Dommer(e): Florescu, Duţă ROU
Almeida 8 (14–10) Gerbron 9
  2×  Rapport   3× 


5. august 2012
16:15
  Kroatia 37 – 14   Storbritannia Copper Box, London
Tilskuere: 4,792[75]
Dommer(e): Marina, Minore ARG
tre spillere 5 (17–6) Fairbrother 3
  3×  Rapport   3× 


JudoRediger

Utdypende artikkel: Judo under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia en kvoteplass i hver av de 14 judoøvelsene.[76]

Menn
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Omspill Bronsefinale Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Ashley McKenzie −60 kg Bye   Hiraoka (JPN)
L 0000–0111
Gikk ikke videre
Colin Oates
−66 kg Bye   Dos Santos (AUS)
W 0020–0002
  Khashbaatar (MGL)
W 0011–0000
  Shavdatuashvili (GEO)
L 0100–0000
Gikk ikke videre   Cho J-H (KOR)
L 0002-0021
Gikk ikke videre 7
Daniel Williams −73 kg Bye   Boqiev (TJK)
L 0000–1001
Gikk ikke videre
Euan Burton −81 kg Bye   Valois-Fortier (CAN)
L 0000–1000
Gikk ikke videre
Winston Gordon −90 kg N/A   Émond (CAN)
W 1000–0000
  Denisov (RUS)
L 0000–0010
Gikk ikke videre
James Austin −100 kg N/A   Anai (JPN)
L 0003–0101
Gikk ikke videre
Christopher Sherrington +100 kg N/A   Andrewartha (AUS)
W 1000–0000
  Mikhailine (RUS)
L 0011–0001
Gikk ikke videre
Kvinner
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Omspill Bronsefinale Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Kelly Edwards −48 kg Bye   Fukumi (JPN)
L 0000–0020
Gikk ikke videre
Sophie Cox −52 kg   An K-a (PRK)
L 0000–0010
Gikk ikke videre
Sarah Clark −57 kg   Pavia (FRA)
L 0001–0010
Gikk ikke videre
Gemma Howell −63 kg   Emane (FRA)
L 0000–1000
Gikk ikke videre
Sally Conway −70 kg   Ngarlemdana (CHA)
W 1110–0002
  Bosch (NED)
L 0001–0010
Gikk ikke videre
Gemma Gibbons −78 kg   Ramirez (POR)
W 1000–0000
  Lkhamdegd (MGL)
W 0021–0010
  Verkerk (NED)
W 0100–0000
  Tcheuméo (FRA)
W 1000–0000
BYE   Harrison (USA)
L 0000–0020
 
Karina Bryant +78 kg   Asselah (ALG)
W 1000–0001
  Polavder (SLO)
W 0011–0000
  Issanova (KAZ)
W 0102–0011
  Sugimoto (JPN)
L 0002–0011
BYE   Kindzerska (UKR)
W 0020–0011
Gikk ikke videre  

LandhockeyRediger

Utdypende artikkel: Landhockey under Sommer-OL 2012

Storbritannias lag var automatisk kvalifisert som vertsnasjon. England, Wales og Skottland konkurrerer hver for seg i de fleste konkurranser, men sendte et kombinert lag til OL. Dette ble forvaltet av England Hockey.[77][78]

MennRediger

  1. Glenn Kirkham
  2. Ashley Jackson
  3. Harry Martin
  4. Matthew Daly
  5. Jonty Clarke
  6. Robert Moore
  7. Ben Hawes
  8. Alastair Wilson

  1. Barry Middleton (K)
  2. James Tindall
  3. Iain Mackay
  4. Iain Lewers
  5. James Fair (GK)
  6. Nicholas Catlin
  7. Daniel Fox
  8. Richard Smith

Gruppespill
K V U T + - +- P
  Australia 5 3 2 0 23 5 +18 11
  Storbritannia 5 2 3 0 14 8 +6 9
  Spania 5 2 2 1 8 10 −2 8
  Pakistan 5 2 1 2 9 16 −7 7
  Argentina 5 1 1 3 10 14 −4 4
  Sør-Afrika 5 0 1 4 11 22 −11 1

     Gikk videre til semifinalen


30. juli 2012
19:00
v
  Storbritannia 4 – 1   Argentina
Middleton   22'42'
Fox   49'
Smith   53'
Rapport Ibarra   55'


1. august 2012
16:00
v
  Sør-Afrika 2 – 2   Storbritannia
Smith   60'
Robinson   64'
Rapport Jackson   14'68'


3. august 2012
16:00
v
  Storbritannia 4 – 1   Pakistan
Tindall   4'
Clarke   26'
Jackson   50'67'
Rapport Abbas   70'


7. august 2012
19:00
v
  Spania 1 – 1   Storbritannia
Quemada   55' Rapport Jackson   33'


5. august 2012
19:00
v
  Storbritannia 3 – 3   Australia
Clarke   47'
Middleton   53'
Tindall   66'
Rapport Ford   7'11'
Knowles   41'


Semifinale
9. august 2012
20:00
  Nederland 9 – 2   Storbritannia
Weusthof   9'15'60'
Van der Weerden   22'
Bakker   33'44'51'
De Nooijer   47'
Evers   48'
Rapport Jackson   18'
Moore   65'


Bronsefinale
11. august 2012
15:30
    Australia 3 – 1   Storbritannia
Orchard   17'
Dwyer   48'
Govers   57'
Rapport Lewers   29'


KvinnerRediger

Tropp
  1. Beth Storry (GK)
  2. Emily Maguire
  3. Laura Unsworth
  4. Crista Cullen
  5. Hannah Macleod
  6. Anne Panter
  7. Helen Richardson
  8. Kate Walsh (C)

  1. Chloe Rogers
  2. Laura Bartlett
  3. Alex Danson
  4. Georgie Twigg
  5. Ashleigh Ball
  6. Sally Walton
  7. Nicola White
  8. Sarah Thomas

Gruppespill
width=175 K V U T + - +- P
  Nederland 5 5 0 0 12 5 +7 15
  Storbritannia 5 3 0 2 14 7 +7 9
  Kina 5 2 1 2 6 3 +3 7
  Sør-Korea 5 2 0 3 9 13 −4 6
  Japan 5 1 1 3 4 9 −5 4
  Belgia 5 0 2 3 2 10 −8 2

     Gikk videre til semifinalen


29. juli 2012
19:00
  Storbritannia 4 – 0   Japan
Danson   7'28'
Thomas   23'
Walton   26'
Rapport


31. juli 2012
16:00
  Storbritannia 5 – 3   Sør-Korea
White   6'
Cullen   25'
Danson   38'
Twigg   61'
Rogers   62'
Rapport Kim Da-rae   18'
Han Hye-lyoung   52'
Park Mi-hyun   57'


2. august 2012
19:00
  Belgia 0 – 3   Storbritannia
Rapport Ball   32'
Bartlett   39'
Cullen   68'


4. august 2012
16:00
  Kina 2 – 1   Storbritannia
Fu Baorong   41'
Zhao Yudiao   47'
Rapport Cullen   69'


6. august 2012
19:00
  Storbritannia 1 – 2   Nederland
Cullen   29' Rapport van As   43'
van Male   52'
Semifinale
8. august 2012
20:00
  Argentina 2 – 1   Storbritannia
Barrionuevo   6'
Rebecchi   31'
Rapport Danson   65'
Bronsefinale
10. august 2012
15:30
  New Zealand 1 – 3   Storbritannia  
Michelsen   68' Rapport Danson   45'
Cullen   59'
Thomas   63'


Resultat
3  Bronse

Moderne femkampRediger

Som vertsnasjon fikk Storbritannia automatisk en utøver i hver øvelse, i tillegg til at de kunne kvalifisere to utøvere via vanlig kvalifisering, [79] noe de klarte.

Utøver Event Fekting
(kårde)
Svømming
(200 m fri)
Ridning
(sprangridning)
Kombinert: skyting/løping
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalt poeng Nr.
Resultat Nr. Poeng Tid Nr. Poeng Straff Nr. Poeng Tid Nr. Poeng
Sam Weale Menn 17–18 =13 808 2:03.40 12 1320 24 7 1176 11:00.00 22 2360 5664 13
Nick Woodbridge 17–18 =13 808 1:57.32 2 1396 44 11 1156 11:01.66 23 2356 5716 10
Samantha Murray Kvinner 18–17 =16 832 2:08.20 2 1264 60 13 1140 12:00.59 10 2120 5356  
Mhairi Spence 19–16 =11 856 2:16.51 10 1164 104 25 1096 12:46.23 28 1936 5052 21

PadlingRediger

 
Gullvinnerne Timothy Baillie og Etienne Stott deltar i C-2.

Utdypende artikkel: Padling under Sommer-OL 2012

SlalåmRediger

Storbritannia fikk en plass i alle de fire klassene etter VM i padling 2011.[80]

Uttaket ble gjort etter en egen kvalifisering i april 2012. Egentlig hadde Storbritannia bare en kvote i C-2, men siden David Florence og Richard Hounslow allerede hadde kvalifisert seg i de individuelle øvelsene ble det plass til en ekstra båt.[81]

Utøver Øvelse Innledende runde Semifinale Finale
Løp 1 Nr. Løp 2 Nr. Beste Nr. Tid Nr. Tid Nr.
David Florence C-1 menn 101.60 13 93.04 4 93.04 5 Q 106.16 10 Gikk ikke videre
Tim Baillie
Etienne Stott
C-2 menn 100.44 3 102.79 6 100.44 4 Q 110.78 6 Q 106.41  
David Florence
Richard Hounslow
108.23 10 101.08 4 101.08 7 Q 108.93 1 Q 106.77  
Richard Hounslow K-1 menn 94.40 =14 89.12 8 89.12 11 Q 104.30 12 Gikk ikke videre
Lizzie Neave K-1 kvinner 101.95 4 98.92 1 98.92 2 Q 117.30 12 Gikk ikke videre

FlatvannRediger

Storbritannia fikk den automatiske kvoten på en plass i K-1 1000 meter menn, C-1 1000 meter menn og K-1 500 meter kvinner. De andreplassene ble opptjent via vanlig kvalifisering.

Menn
Utøver Øvelse Heat Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Tim Brabants K-1 1000 m 3:31.869 5 Q 3:30.769 4 FA 3:34.833 8
Ed McKeever K-1 200 m 35.087 OB 1 Q 35.619 1 FA 36.246  
Liam Heath
Jon Schofield
K-2 200 m 33.364 2 Q 32.940 2 FA 34.421  
Richard Jefferies C-1 200 m 42.516 3 Q 43.213 6 Gikk ikke videre
C-1 1000 m 4:48.511 8 Q 4:49.874 8 FB 4:42.992 15
Kvinner
Utøver Øvelse Heat Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Rachel Cawthorn K-1 500 m 1:53.491 1 Q 1:52.542 2 FA 1:53.345 6
Jessica Walker K-1 200 m 42.388 4 Q 41.734 2 FA 46.161 7
Abigail Edmonds
Louisa Sawers
K-2 500 m 1:46.564 5 Q 1:46.025 7 FB 1:46.341 11
Rachel Cawthorn
Angela Hannah
Louisa Sawers
Jessica Walker
K-4 500 m 1:37.255 2 Q 1:32.550 4 FA 1:33.055 5

Forklaringer: FA = Kvalifisert til A-finale; FB = Kvalifisert til B-finale

RoingRediger

Utdypende artikkel: Roing under Sommer-OL 2012

Storbritannia kvalifiserte totalt 13 av 14 mulige båter under VM i roing 2011, alle utenom singlesculler for kvinner.[82][83]

Menn
 
Storbritannia (venstre) i finalen på toer uten styrmann
Utøver Øvelse Heat Omløp Kvartfinaler Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Alan Campbell Singelsculler 6:47.62 1 QF Bye 6:52.10 1 SA/B 7:18.92 2 FA 7:03.28  
George Nash
Will Satch
Toer uten styrmann 6:16.58 1 SA/B Bye N/A 6:56.46 1 FA 6:21.77  
Bill Lucas
Sam Townsend
Dobbelsculler 6:11.94 2 SA/B Bye N/A 6:22.47 3 FA 6:40.54 5
Mark Hunter
Zac Purchase
Dobbelsculler, lettvekt 6:36.29 1 SA/B Bye N/A 6:36.62 1 FA 6:37.78  
Alex Gregory
Tom James
Pete Reed
Andrew Triggs-Hodge
Firer uten styrmann 5:50.27 1 Q Bye N/A 5:58.26 1 FA 6:03.97  
Charles Cousins
Stephen Rowbotham
Tom Solesbury
Matthew Wells
Dobbeltfirer 5:41.75 2 SA/B Bye N/A 6:05.32 3 FA 5:49.14 5
Chris Bartley
Peter Chambers
Richard Chambers
Rob Williams
Firer, lettvekt 5:49.29 1 SA/B Bye N/A 5:59.68 1 FA 6:03.09  
Richard Egington
James Foad
Matthew Langridge
Constantine Louloudis
Alex Partridge
Tom Ransley
Mohamed Sbihi
Greg Searle
Phelan Hill
(cox)
Åtter 5:27.61 2 R 5:26.85 1 FA N/A 5:52.18  
Kvinner
Utøver Øvelse Heat Omløp Kvartfinaler Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Helen Glover
Heather Stanning
Toer uten styrmann 6:57.29 OR 1 FA Bye N/A 7:27.13  
Katherine Grainger
Anna Watkins
Dobbelsculler 6:44.33 1 FA Bye N/A 6:55.82  
Katherine Copeland
Sophie Hosking
Dobbelsculler, lettvekt 6:56.97 1 SA/B Bye 7:05.90 1 FA 7:09.30  
Debbie Flood
Frances Houghton
Beth Rodford
Melanie Wilson
Dobbeltfirer 6:20.71 4 R 6:21.65 3 FA N/A 6:51.54 6
Jessica Eddie
Katie Greves
Lindsey Maguire
Natasha Page
Louisa Reeve
Victoria Thornley
Annabel Vernon
Olivia Whitlam
Caroline O'Connor (cox)
Åtter 6:23.51 3 R 6:21.58 4 FA N/A 6:18.77 5

SeilingRediger

Utdypende artikkel: Seiling under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia en kvote per båt i alle øvelsene.[84][85]

Menn
Utøver Øvelse Løp Nettpoeng Nr.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Nick Dempsey Seilbrett 5 7 5 1 10 1 2 3 9 2 N/A 6 41  
Paul Goodison Laser 10 23 16 2 4 9 17 12 9 8 N/A 6 93 7
Ben Ainslie Finnjolle 2 2 6 12 4 3 1 3 6 1 N/A 18 46  
Stuart Bithell
Luke Patience
470 2 1 4 2 3 4 1 6 3 2 N/A 8 30  
Stevie Morrison
Ben Rhodes
49er 12 12 3 18 4 2 1 1 17 4 20 13 3 17 7 10 124 5
Iain Percy
Andrew Simpson
Starbåt 11 2 3 2 1 2 1 2 4 1 N/A 16 34  
Kvinner
Flåteseiling
Utøver Øvelse Løp Nettpoeng Nr.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bryony Shaw Seilbrett 7 6 4 9 6 8 7 5 1 5 10 59 7
Alison Young Laser radial 7 10 2 2 2 11 6 8 BFD 4 8 60 5
Saskia Clark
Hannah Mills
470 6 1 4 6 1 6 5 2 8 2 18 51  
Matchracing
Utøver Øvelse Gruppespill Nr. Utslåing Nr.
  Danmark   Spania   Portugal   Australia   Finland   Frankrike   New Zealand   Russland   Sverige   Nederland   USA K-finale S-finale Finale
Lucy MacGregor
Kate MacGregor
Annie Lush
Elliott 6m W L W L W W L L W L L 7 Q   Russland
T (2–3)
Gikk ikke videre 7*

M = Medaljeløp.

SkytingRediger

Utdypende artikkel: Skyting under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia et minimum av ni kvoteplasser i ni forskjellige øvelser. I tillegg kvalifiserte Richard Brickell seg i skeet, Richard Faulds og Peter Wilson i dobbelt-trap og Georgina Geikie i 25 meter pistol.[86].

 
Peter Wilson med sin gullmedalje
Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Poeng Nr. Poeng Nr.
Richard Brickell Skeet 118 12 Gikk ikke videre
Richard Faulds Dobbel-trap 133 12 Gikk ikke videre
Jon Hammond 50 m rifle, helmatch 1142 41 Gikk ikke videre
50 m rifle, liggende 593 17 Gikk ikke videre
James Huckle 50 m rifle, helmatch 1162 25 Gikk ikke videre
50 m rifle, liggende 591 29 Gikk ikke videre
10 m luftrifle 593 24 Gikk ikke videre
Edward Ling Trap 118 21 Gikk ikke videre
Rory Warlow Skeet 118 16 Gikk ikke videre
Peter Wilson Dobbel-trap 143 1 Q 188  
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Poeng Nr. Poeng Nr.
Elena Allen Skeet 60 14 Gikk ikke videre
Georgina Geikie 25 m pistol 562 37 Gikk ikke videre
10 m luftpistol 359 47 Gikk ikke videre
Charlotte Kerwood Trap 64 16 Gikk ikke videre
Jennifer McIntosh 50 m rifle, helmatch 570 42 Gikk ikke videre
10 m luftrifle 392 36 Gikk ikke videre

StupingRediger

Utdypende artikkel: Stuping under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia automatisk en kvote til hver av de fire synkronkonkurransene, mens stupere for de individuelle konkurransene måtte kvalifisere seg gjennom egen innsats.[87] Gjennom VM i svømming 2011 og FINA Diving World Cup kvalifiserte Storbritannia seg for de maksimale kvotene på to utøvere i hver øvelse.

Menn
Utøver Øvelse Innledende runde Semifinale Finale
Poeng Nr. Poeng Nr. Poeng Nr.
Jack Laugher 3 meter menn 330.00 27 Gikk ikke videre
Chris Mears 436.05 18 Q 461.00 9 Q 439.75 9
Tom Daley 10 meter menn 448.45 15 Q 521.10 4 Q 556.95  
Peter Waterfield 412.45 23 Gikk ikke videre
Chris Mears
Nick Robinson-Baker
3 meter synkronstup N/A 432.60 5
Tom Daley
Peter Waterfield
10 meter synkronstup N/A 454.65 4
Kvinner
Utøver Øvelse Innledende runde Semifinale Finale
Poeng Nr. Poeng Nr. Poeng Nr.
Rebecca Gallantree 3 meter 299.25 16 Q 267.10 18 Gikk ikke videre
Hannah Starling 298.25 17 Q 313.95 13 Gikk ikke videre
Monique Gladding 10 meter 301.45 19 Gikk ikke videre
Stacie Powell 287.30 20 Gikk ikke videre
Alicia Blagg
Rebecca Gallantree
3 meter synkronstup N/A 285.60 7
Sarah Barrow
Tonia Couch
10 meter synkronstup N/A 321.72 5

SvømmingRediger

Utdypende artikkel: Svømming under Sommer-OL 2012

 
Dobbel bronsemedaljør Rebecca Adlington

De britiske svømmerne kvalifiserte seg til følgende øvelser:[88][89]

Menn
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Craig Benson 100 m bryst 1:00.04 13 Q 1:00.13 14 Gikk ikke videre
Adam Brown 50 m fri 22.39 20 Gikk ikke videre
100 m fri 49.20 20 Gikk ikke videre
David Carry 400 m fri 3:47.25 7 Q N/A 3:48.62 7
David Davies 1500 m fri 15:14.77 16 N/A Gikk ikke videre
Daniel Fogg 1500 m fri 14:56.12 5 Q N/A 15:00.76 8
10 km N/A 1:50:37.3 5
James Goddard 200 m individuell medley 1:58.56 6 Q 1:58.49 =7 Q 1:59.05 7
Antony James 100 m butterfly 53.25 31 Gikk ikke videre
Michael Jamieson 100 m bryst 59.89 9 Q 59.89 9 Gikk ikke videre
200 m bryst 2:08.98 2 Q 2:08.20 1 Q 2:07.43  
Ieuan Lloyd 200 m fri 1:48.52 19 Gikk ikke videre
Marco Loughran 200 m rygg 1:58.72 18 Gikk ikke videre
Roberto Pavoni 200 m butterfly 1:57.55 20 Gikk ikke videre
400 m individuell medley 4:15.56 13 N/A Gikk ikke videre
Robbie Renwick 200 m fri 1:46.86 6 Q 1:46.65 =6 Q 1:46.53 6
400 m fri 3:47.25 10 N/A Gikk ikke videre
Michael Rock 100 m butterfly 52.56 23 Gikk ikke videre
Joseph Roebuck 200 m butterfly 1:56.99 =17 Gikk ikke videre
200 m individuell medley 2:00.04 15 Q 1:59.57 11 Gikk ikke videre
400 m individuell medley 4:20.24 24 N/A Gikk ikke videre
Liam Tancock 100 m rygg 53.86 8 Q 53.25 3 Q 53.35 5
Christopher Walker-Hebborn 100 m rygg 54.78 20 Gikk ikke videre
200 m rygg 1:59.00 22 Gikk ikke videre
Andrew Willis 200 m bryst 2:09.33 3 Q 2:08.47 3 Q 2:09.44 8
Simon Burnett
James Disney-May
Craig Gibbons
Grant Turner
4×100 m fri stafett 3:17.08 12 N/A Gikk ikke videre
Rob Bale
David Carry**
Ross Davenport
Ieuan Lloyd
Robbie Renwick
4×200 m fri stafett 7:10.70 3 Q N/A 7:09.33 6
Craig Benson**
Adam Brown
Michael Jamieson
Liam Tancock
Michael Rock
4×100 m medley stafett 3:33.44 2 Q N/A 3:32.32 4
Kvinner
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Rebecca Adlington 400 m fri 4:05.75 8 Q N/A 4:03.01  
800 m fri 8:21.78 1 Q N/A 8:20.32  
Sophie Allen 200 m individuell medley 2:14.72 21 Gikk ikke videre
Georgia Davies 100 m rygg 59.92 6 Q 1:00.56 15 Gikk ikke videre
Eleanor Faulkner 800 m fri 8:38.00 17 N/A Gikk ikke videre
Ellen Gandy 100 m butterfly 58.25 9 Q 57.66 7 Q 57.76 8
200 m butterfly 2:09.92 17 Gikk ikke videre
Francesca Halsall 50 m fri 24.61 3 Q 24.63 5 Q 24.47 5
100 m fri 54.02 7 Q 53.77 =4 Q 53.66 6
100 m butterfly 58.23 8 Q 58.52 14 Gikk ikke videre
Kate Haywood 100 m bryst 1:09.22 28 Gikk ikke videre
Joanne Jackson 400 m fri 4:11.50 21 N/A Gikk ikke videre
Jemma Lowe 200 m butterfly 2:07.64 3 Q 2:07.34 8 Q 2:06.80 6
Caitlin McClatchey 200 m fri 1:58.03 =7 Q 1:57.33 6 Q 1:57.70 7
Hannah Miley 200 m individuell medley 2:17.27 10 Q 2:10.89 7 Q 2:11.29 7
400 m individuell medley 4:34.98 6 Q N/A 4:34.17 5
Siobhan-Marie O'Connor 100 m bryst 1:08.32 21 Gikk ikke videre
Keri-Anne Payne 10 km [90] N/A 1:57:42.2 4
Stephanie Proud 200 m rygg 2:10.01 12 Q 2:09.04 9 Gikk ikke videre
Elizabeth Simmonds 2:10.37 15 Q 2:08.48 7 Q 2:07.26 4
Amy Smith 50 m fri 25.28 =16 Q* 24.87 9 Gikk ikke videre
100 m fri 54.02 13 Q 54.28 14 Gikk ikke videre
Gemma Spofforth 100 m rygg 1:00.05 12 Q 59.70 6 Q 59.20 5
Stacey Tadd 200 m bryst 2:27.18 18 Gikk ikke videre
Rebecca Turner 200 m fri 1:58.98 17 Gikk ikke videre
Aimee Willmott 400 m individuell medley 4:38.87 11 N/A Gikk ikke videre
Francesca Halsall
Jessica Lloyd
Caitlin McClatchey
Amy Smith
Rebecca Turner**
4×100 m fri stafett 3:38.21 =7 Q N/A 3:37.02 5
Eleanor Faulkner**
Joanne Jackson
Caitlin McClatchey
Hannah Miley
Rebecca Turner
4×200 m fri stafett 7:54.31 7 Q N/A 7:52.47 5
Gemma Spofforth
Siobhan-Marie O'Connor
Jemma Lowe**
Ellen Gandy
Amy Smith**
Francesca Halsall
4×100 m medley stafett 3:59.37 6 Q N/A 3:59.46 8

SyklingRediger

Utdypende artikkel: Sykling under Sommer-OL 2012

Totalt deltok det 27 britiske utøvere på de fire forskjellige sykkeløvelsene.[91] Med i troppen var også landeveissyklisten David Millar, som selv om han var blitt tatt i doping tidligere fikk lov til å delta.[92]

I landveissyklingen vant Bradley Wiggins gull på fellesstart, mens Chris Froome tok bronsen i temporittet. Dette var Wiggins syvende OL-medalje, noe som gjorde han til tidenes mestvinnende britiske utøver foran Steve Redgrave.[93] Han ble også den første syklisten som vant både Tour de France og OL-gull det samme året.[94]

I banesykling vant herrenes sprint-lag med Chris Hoy, Jason Kenny og Philip Hindes. De satte også nye verdensrekorder i både første runde og i finalen mot Frankrike.[95] Et sjette gull i herrenes keirin brakte Hoy forbi Redgrave i antall medaljer, og gjorde at han tok igjen Wiggins' sju OL-medaljer (fire gull) [96]

LandeveiRediger

 
Bradley Wiggins under temporittet han vant.

Storbritannia kvalifiserte seg for fem plasser i herrenes landveissykling siden de var blant topp ti på 2011 UCI World Tour. De kvalifiserte seg for fire plasser i kvinnenes landveissykling på samme måte.

BOA annonserte fem-mannstroppen av landeveissyklistene den 4. juli 2012.[97]

Menn
Utøver Øvelse Tid Nr.
Mark Cavendish Fellesstart 5:46:37 29
Chris Froome Fellesstart 5:58:24 109
Temporitt 51:41.87  
David Millar Fellesstart 5:55:16 105
Ian Stannard 5:46:47 92
Bradley Wiggins Fellesstart 5:47:14 100
Temporitt 50:39.54  
Kvinner
Utøver Øvelse Tid Nr.
Lizzie Armitstead Fellesstart 3:35:29  
Temporitt 39:26.24 10
Nicole Cooke Fellesstart 3:36:01 31
Lucy Martin OTG
Emma Pooley Fellesstart 3:37:26 40
Temporitt 38:37.70 6

BanesyklingRediger

Kvalifiseringen for de ti øvelsene i velodromen hang sammen med UCI-rankingen. Kvotene var begrenset til en rytter eller ett lag per nasjon i tillegg til en begrensing på 14 ryttere totalt. Storbritannia kvalifiserte seg til alle øvelsene i banesykling, og den 18. juni 2012 offentliggjorde det britiske sykkelforbundet troppen.

Sprint
Utøver Øvelse Kvalifisering Runde 1 Omløp 1 Runde 2 Omløp 2 Kvartfinaler Semifinaler Finale
Tid
Fart (km/h)
Nr. Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Motstander
Tid
Fart (km/h)
Nr.
Jason Kenny[98] Sprint menn 9.713 OR
74.127
1 Bye   Esterhuizen (RSA)
W 10.363
69.477
Bye   Awang (MAS)
W 10.433, W 10.030
  Phillip (TTO)
W 10.159, W 10.166
  Baugé (FRA)
W 10.232, W 10.308
 
Victoria Pendleton Sprint kvinner 10.724 OR
67.139
1   Gnidenko (RUS)
W 11.775
61.146
Bye   Kanis (NED)
W 11.840
60.810
Bye   Panarina (BLR)
W 11.226, W 11.339
  Vogel (GER)
W 11.481, W 11.538
  Meares (AUS)
L REL, L
 
Lagsprint
Utøver Øvelse Kvalifisering Semifinaler Finale
Tid
Fart (km/h)
Nr. Motstander
Tid
Fart (km/h)
Nr. Motstander
Tid
Fart (km/h)
Nr.
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
Lagsprint menn 43.065 OR
62.695
1 Q   Japan (JPN)
W 42.747 WR
63.162
1 Q   Frankrike (FRA)
W 42.600 WR[95]
63.380
 
Victoria Pendleton
Jessica Varnish
Lagsprint kvinner 32.526 WR
55.340
2 Q   Ukraina (UKR)
L REL
8 Gikk ikke videre
Lagforfølgelse
Utøver Øvelse Kvalifisering Semifinaler Finale
Tid Nr. Motstander
Resultat
Nr. Motstander
Resultat
Nr.
Steven Burke
Ed Clancy
Peter Kennaugh
Geraint Thomas
Lagforfølgelse menn 3:52.499 WR 1 Q   Danmark (DEN)
W 3:52.743
1   Australia (AUS)
W 3:51.659 WR
 
Danielle King
Joanna Rowsell
Laura Trott
Lagforfølgelse kvinner 3:15.669 WR 1 Q   Canada (CAN)
W 3:14.682 WR
1   USA (USA)
W 3:14.051 WR
 
Keirin
Utøver Øvelse Første runde Omløp Andre runde Finale
Nr. Nr. Nr. Nr.
Chris Hoy[98] Keirin menn 1 Q BYE 1 Q  
Victoria Pendleton Keirin kvinner 1 Q BYE 1 Q  
Omnium
Utøver Øvelse Flying lap Poengløp Eliminasjon Forfølgelse Scratch løp Tempo Totalt poeng Nr.
Tid Nr. Poeng Nr. Nr. Tid Nr. Nr. Tid Nr.
Ed Clancy Omnium menn 12.556 1 18 11 5 4:20.853 2 10 1:00.981 1 30  
Laura Trott Omnium kvinner 14.057 1 14 10 1 3:30.547 2 3 35.110 1 18  

TerrengsyklingRediger

Utøver Øvelse Tid Nr.
Liam Killeen Terrengsykling menn Did not finish[99]
Annie Last[100] Terrengsykling kvinner 1:33:47 8

BMXRediger

Utøver Øvelse Seeding Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Nr. Poeng Nr. Poeng Nr. Resultat Nr.
Liam Phillips BMX menn 38.719 12 6 2 Q 9 3 Q 2:11.918 8
Shanaze Reade BMX kvinner 39.368 5 N/A 5 2 Q 39.247 6

SynkronsvømmingRediger

Som vertsnasjon fikk Storbritannia med en tropp på 9 synkronsvømmere i lagkonkurransen og 2 synkronsvømmere i duetten.[101] Det britiske svømmeforbundet annonserte uttaket den 8. mai 2012.[102]

Utøver Øvelse Teknisk Fri (innledende) Fri (finale)
Poeng Nr. Poeng Total (teknisk + fri) Nr. Poeng Totalt (teknisk + fri) Nr.
Olivia Federici
Jenna Randall
Duett 88.100 9 88.790 176.890 9 Q 89.170 177.270 9
Yvette Baker
Katie Clark
Katie Dawkins
Olivia Federici
Jennifer Knobbs
Vicki Lucass
Asha Randall
Jenna Randall
Katie Skelton
Lag 87.300 6 N/A 88.140 175.440 6

TaekwondoRediger

Utdypende artikkel: Taekwondo under Sommer-OL 2012

Storbritannia tok aldri del i den offisielle kvalifiseringen, siden de allerede hadde fått fire kvoteplasser, to for menn og to for kvinner.[103] [104]

Utøver Øvelse Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Omspill Bronsefinale Finale
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Martin Stamper Menn −68 kg   Osornio (MEX)
W 5–2
  Fejzić (SRB)
W 8–3
  Tazegül (TUR)
L 6–9
BYE   Nikpai (AFG)
L 3–5
Gikk ikke videre 5
Lutalo Muhammad Menn −80 kg   Negmatov (TJK)
W 7–1
  García (ESP)
L 3–7
Gikk ikke videre   Karami (IRI)
W 11–7
  Jeremjan (ARM)
W 9–3
Gikk ikke videre  
Jade Jones Kvinner −57 kg   Gladović (SRB)
W 15–1
  Hamada (JPN)
W 13–3
  Tseng (TPE)
W 10–6
BYE   Hou (CHN)
W 6–4
 
Sarah Stevenson Kvinner −67 kg   McPherson (USA)
L 1–5
Gikk ikke videre

TennisRediger

Utdypende artikkel: Tennis under Sommer-OL 2012

Storbritannia hadde bare to tennisspillere som kvalifiserte seg gjennom dverdensrankingen: nummer fire på verdensrankingen Andy Murray som deltok i single og spilte med broren Jamie Murray, som hadde tilstrekkelig høy ranking, i herrenes doubles.[105] Ross Hutchins og Colin Fleming kvalifiserte seg også for herrenes doubles.[106]

Siden Storbritannia ikke hadde andre som var kvalifisert på vanlig måte, måtte de søke IOC om ledige «wild card»-plasser[105], og i alt fire britiske spillere (to hver i kvinnenes single og doubles) fikk plass, slik at Storbritannia fikk ta del i alle de fem øvelsene.[107]

Menn
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Andy Murray Singel   Wawrinka (SUI)
W 6–3, 6–3
  Nieminen (FIN)
W 6–2, 6–4
  Baghdatis (CYP)
W 4–6, 6–1, 6–4
  Almagro (ESP)
W 6–4, 6–1
  Djokovic (SRB)
W 7–5, 7–5
  Federer (SUI)
W 6–2, 6–1, 6–4
 
Andy Murray
Jamie Murray
Dobbel N/A   Melzer /
Peya (AUT)
L 7–5, 6–7(6–8), 5–7
Gikk ikke videre
Ross Hutchins
Colin Fleming
N/A   Benneteau /
Gasquet (FRA)
L 5–7, 3–6
Gikk ikke videre
Kvinner
 
Laura Robson varmer opp på Wimbledon
Utøver Øvelse Første runde Andre runde Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Elena Baltacha Singel   Szávay (HUN)
W 6–3, 6–3
  Ivanovic (SRB)
L 4–6, 6–7(5–7)
Gikk ikke videre
Anne Keothavong   Wozniacki (DEN)
L 6–4, 3–6, 2–6
Gikk ikke videre
Heather Watson   Soler Espinosa (ESP)
W 6–2, 6–2
  Kirilenko (RUS)
L 3–6, 2–6
Gikk ikke videre
Laura Robson   Šafářová (CZE)
W 7–6(7–4), 6–4
  Sharapova (RUS)
L 6–7(5–7), 3–6
Gikk ikke videre
Elena Baltacha
Anne Keothavong
Dobbel N/A   Görges /
Grönefeld (GER)
L 3–6, 1–6
Gikk ikke videre
Laura Robson
Heather Watson
N/A   Kerber /
Lisicki (GER)
L 6–1, 4–6, 3–6
Gikk ikke videre
Mixed
 
Robson og Murray i mixed doubles
Utøver Øvelse Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Andy Murray
Laura Robson
Mixed double   Štěpánek /
Hradecká (CZE)
W 7–5, 6–7(7–9), [10–7]
  Stosur /
Hewitt (AUS)
W 6–3, 3–6, [10–8]
  Lisicki /
Kas (GER)
W 6–1, 6–7(7–9), [10–7]
  Azarenka /
Mirnyi (BLR)
L 6–2, 3–6, [8–10]
 

TriatlonRediger

Utdypende artikkel: Triatlon under Sommer-OL 2012

Helen Jenkins ble den andre briten som kvalifiserte seg til OL, etter at hun vant et verdenscupløp i 2011.[108][109] Dagen etter at hun kvalifiserte seg, kvalifiserte også brødrene Alistair Brownlee og Jonathan Brownlee seg, og ble tredje og fjerde utøver som kvalifiserte seg til OL.[110]

Utøver Øvelse Svømming (1.5 km) Mellomtid Sykling (40 km) Mellomtid Løping (10 km) Total tid Nr.
Alistair Brownlee Menn 17:04 0:39 59:08 0:27 29:07 1:46:25  
Jonathan Brownlee 17:02 0:38 59:11 0:28 29:37 1:46:56  
Stuart Hayes 17:17 0:39 59:04 0:35 33:29 1:51:04 37
Lucy Hall Kvinner 18:17 0:43 1:06:39 0:35 38.24 2:04:38 33
Vicky Holland 19:22 0:41 1:07:23 0:31 34:58 2:02:55 26
Helen Jenkins 19:19 0:43 1:05:35 0:32 34:10 2:00:19 5

TurnRediger

Utdypende artikkel: Turn under Sommer-OL 2012

ApparatturnRediger

Storbritannia stilte fullt lag med fem turnere i både herrenes og kvinnenes apparatturn. Kvinnenes lag kvalifiserte seg gjennom en topp-8 plassering i VM i turn 2011, mens mennene kvalifiserte seg via OL-kvalifiseringen,[111] etter at de ikke klarte å kvalifisere seg via VM.[112] Med i troppen var Louis Smith , som vant en bronse i bøylehest på i OL 2008, Beth Tweddle, som vant VM i både 2009 og 2010, og Rebecca Tunney, som i en alder av 15, ble den yngste deltakeren fra Storbritannia uansett idrett.[113]

Menn
Lag
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Apparater Total Nr. Apparater Total Nr.
F BH R H SK SV F BH R V SK SV
Sam Oldham Mangekamp lag 14.700 N/A 14.600 15.533 14.666 15.100 N/A N/A 14.033 N/A 14.966 14.000 N/A
Daniel Purvis 15.200 13.400 15.033 16.100 14.733 14.733 89.199 10 Q 15.533 14.733 14.600 15.966 14.800 14.633 N/A
Louis Smith N/A 15.800 Q N/A 13.033 N/A N/A 15.966 N/A
Kristian Thomas 15.366 14.133 14.566 16.200 14.625 15.366 90.256 5 Q 15.433 N/A 14.433 16.550 N/A 15.200 N/A
Max Whitlock 15.266 14.900 Q 14.133 16.033 13.900 N/A 15.166 15.233 N/A 15.666 14.800 N/A N/A
Total 45.832 44.833 44.199 48.333 44.024 45.199 272.420 3 Q 46.132 45.932 43.066 48.182 44.566 43.833 271.711  
Individuelt
Utøver Øvelse Apparater Totalt Nr.
F BH R H SK SV
Daniel Purvis Mangekamp 15.166 14.266 14.800 16.000 13.600 14.500 88.332 13
Louis Smith Bøylehest N/A 16.066 N/A 16.066  
Kristian Thomas Mangekamp 15.566 14.566 14.633 14.908 14.733 15.000 89.406 7
Hopp N/A 15.533 N/A 15.533 8
Max Whitlock Bøylehest N/A 15.600 N/A 15.600  
Kvinner
Lag
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Apparater Totalt Nr. Apparater Totalt Nr.
F V S B F H S B
Imogen Cairns Mangekamp lag N/A 14.433 N/A 13.366 N/A N/A 14.266 N/A 13.500 N/A
Jennifer Pinches 14.100 14.366 13.700 13.100 55.266 21 14.366 14.833 N/A 11.833 N/A
Rebecca Tunney 14.000 14.400 14.825 13.166 56.391 15 Q N/A 14.866 14.766 N/A N/A
Beth Tweddle 14.433 N/A 16.133 Q N/A 14.166 N/A 15.833 N/A N/A
Hannah Whelan 13.933 14.500 14.200 13.066 55.699 17 Q 14.200 N/A 14.000 13.866 N/A
Totalt 42.533 43.333 45.158 39.632 170.656 5 Q 42.732 43.965 44.599 39.199 170.495 6
Individuelt
Utøver Øvelse Apparater Totalt Nr.
F H S B
Rebecca Tunney Mangekamp 13.933 14.866 15.000 13.133 56.392 13
Beth Tweddle Skranke N/A 15.916 N/A 15.916  
Hannah Whelan Mangekamp 14.133 0.000* 14.166 13.700 41.999 24

*Whelans hoppoeng ble nullet ut etter at hun falt i landingen.[114]

Rytmisk sportsgymnastikkRediger

British Olympic Association (BOA) annonserte at Storbritannia ville benytte vertslandets kvalifiseringsplasser. Etter en avtale mellom det britiske turnforbundet og BOA fastsatte de likevel at laget måtte nå poengsummen 45,223 i en konkurranse i London i januar 2012 for å kunne delta i lagkonkurransen.[115] De klarte akkurat ikke denne poengsummen i kvalifiseringen[116], men klarte det i finalen dagen etter.

Dette førte til en diskusjon der turnforbundet opprinnelig hevdet at de ikke burde sende laget til OL på grunn av at de ikke klarte kravet den første dagen, men der utøverne selv hevdet at poengsummen i finalen var nok. Den 5. mars 2012 vant turnerne diskusjonen, og turnforbundet annonserte at laget ville bli sendt til OL.[117][118]

Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Ringer Ball Klubber Vimpel Totalt Nr. Ringer Ball Klubber Vimpel Totalt Nr.
Francesca Jones Mangekamp 24.200 24.550 21.975 23.900 94.625 24 Gikk ikke videre
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
5 baller 3 sløyfer
2 ringer
Total Rank 5 baller 3 sløyfer
2 ringer
Total Rank
Georgina Cassar
Jade Faulkner
Francesca Fox
Lynne Hutchison
Louisa Pouli
Rachel Smith
Mangekamp lag 24.150 23.850 48.000 12 Gikk ikke videre

TrampolineRediger

Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Poeng Nr. Poeng Nr.
Katherine Driscoll Kvinner 100.985 9 Gikk ikke videre

VannpoloRediger

Utdypende artikkel: Vannpolo under Sommer-OL 2012

Som vertsnasjon fikk Storbritannia automatisk to lag med i vannpolo, ett lag for kvinner og ett lag for menn.[119]

MennRediger

Tropp
  1. Edward Scott
  2. Ciaran James
  3. Glen Robinson
  4. Sean King
  5. Craig Figes
  6. Jack Waller
  7. Alexander Parsonage

  1. Jake Vincent
  2. Robert Parker
  3. Adam Scholefield
  4. Sean Ryder
  5. Joseph O’Regan
  6. Matthew Holland

Gruppespill
# Lag K S U T Mål ± P
1   Serbia (SRB) 5 4 1 0 69–38 31 9
2   Montenegro (MNE) 5 3 1 1 54–41 13 7
3