Åpne hovedmenyen

Diamond League 2018 er den niende sesongen av friidrettsserien Diamond League, som arrangeres av IAAF.

Første stevne var Qatar Athletic Super Grand Prix i Doha 4. mai, og finalestevnene er Weltklasse Zürich 30. august og Mémorial Van Damme i Brussel 31. august.[1]

Et nytt poengsystem ble innført i 2017. De åtte beste i hver øvelse i hvert Diamond League-stevne får poeng (8–7–6–5–4–3–2–1), gjennom de 12 første stevnene. Men, i motsetning til tidligere år brukes disse poengene kun til å bestemme hvilke utøvere som blir kvalifisert for finalen, som arrangeres i enten Zürich eller Brussel (avhengig av øvelsen). Utøveren som vinner en øvelse i finalen vinner denne øvelsen i Diamond League for sesongen.

Innhold

KalenderRediger

Følgende stevner utgjør Diamond League 2018:[2]

Dato Stevne Stadion By Land
4. mai Qatar Athletic Super Grand Prix Qatar SC Stadium Doha Qatar
12. mai IAAF Diamond League Shanghai Shanghai Stadium Shanghai Kina
26. mai Prefontaine Classic Hayward Field Eugene USA
31. mai Golden Gala Stadio Olimpico Roma Italia
7. juni Bislett Games Bislett stadion Oslo Norge
10. juni Bauhaus-Galan Stockholm Olympic Stadium Stockholm Sverige
30. juni Meeting de Paris Stade Sébastien Charléty Paris Frankrike
5. juli Athletissima Stade olympique de la Pontaise Lausanne Sveits
13. juli Meeting International Mohammed VI d'Athlétisme de Rabat Prince Moulay Abdellah Stadium Rabat Marokko
20. juli Herculis Stade Louis II Monaco Monaco
21.-22. juli London Grand Prix London Stadium London Storbritannia
18. august Birmingham Grand Prix Alexander Stadium Birmingham Storbritannia
30. august Weltklasse Zürich Letzigrund Zürich Sveits
31. august Memorial Van Damme King Baudouin Stadium Brussel Belgia

VinnereRediger

  • Øvelser som ble arrangert på et Diamond League-stevne, men som ikke teller i Diamond League, er markert med grå bakgrunnsfarge
  • Diamond League finalevinnere er martert med lyseblå bakgrunnsfarge.

MennRediger

BaneøvelserRediger

# Stevne 100 m 200 m 400 m 800 m/1000 meter 1500 m/1 mile 3000/5000 m 110 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1 Doha -   Noah Lyles (USA)
19,83 MR PB
  Steven Gardiner (BAH)
43,87 WL MR NR
  Emmanuel Korir (KEN)
1:45,21
  Taresa Tolosa (ETH)
3:35,07
- -   Abderrahman Samba (QAT)
47,57 WL DLR MR NR
  Chala Beyo (ETH)
8:13,71
2 Shanghai   Reece Prescod (GBR)
10,04 SB
-   Steven Gardiner (BAH)
43,99 MR
  Wycliffe Kinyamal (KEN)
1:43,91 MR PB
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:31,48
  Birhanu Balew (BHR)
13:09,64
  Omar McLeod (JAM)
13,16 WL
- -
3 Eugene   Ronnie Baker (USA)
9,78w
  Noah Lyles (USA)
19,69 PB
-   Emmanuel Korir (KEN)
1:45,16 SB
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:49,87 (1 mile)
  Selemon Barega (ETH)
8:20,01 (2 mile)
  Omar McLeod (JAM)
13,01w
-   Benjamin Kigen (KEN)
8:09,07 PB
4 Rome   Ronnie Baker (USA)
9,93 WL PB
-   Fred Kerley (USA)
44,33 SB
  Wycliffe Kinyamal (KEN)
1:44,65
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:31,22 WL
- -   Abderrahman Samba (QAT)
47,48 AR WL DLR MR
  Conseslus Kipruto (KEN)
8:08,40 WL
5 Oslo -   Ramil Guliyev (TUR)
19,90 SB
- -   Elijah Manangoi (KEN)
3:56,95 (1 mile)
- -   Abderrahman Samba (QAT)
47,60 MR
-
6 Stockholm   Hassan Taftian (IRN)
10,07 SB
  Ramil Guliyev (TUR)
19,92
-   Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN)
2:14,88 (1000m) WL PB
  Jakob Ingebrigtsen (NOR)
3:37,42
  Selemon Barega (ETH)
13:04,05 WL
-   Abderrahman Samba (QAT)
47,41 AR,DLR,MR,PB
-
7 Paris   Ronnie Baker (USA)
9,88 WL PB
  Michael Norman (USA)
19,84 PB
-   Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN)
1:43,73 SB
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:29,71 WL
-   Ronald Levy (JAM)
13,18
  Abderrahman Samba (QAT)
46,98 AR WL DLR MR PB
-
8 Lausanne -   Noah Lyles (USA)
19,69 WL PB
- - -   Birhanu Balew (BHR)
13:01,09 WL PB
  Sergey Shubenkov (ANA)
12,95
  Abderrahman Samba (QAT)
47,42
-
9 Rabat   Christian Coleman (USA)
9,98 MR SB
-   Akeem Bloomfield (JAM)
44,33 MR
-   Brahim Kaazouzi (MAR)
3:33,22 PB
  Yomif Kejelcha (ETH)
7:32,93 (3000m) WL MR
- -   Benjamin Kigen (KEN)
8:06,19 WL PB
10 Monaco -   Noah Lyles (USA)
19,65 WL MR PB
-   Nijel Amos (BOT)
1:42,14 WL MR
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:28,41 WL PB
-   Sergey Shubenkov (ANA)
13,07
-   Soufiane El Bakkali (MAR)
7:58,15 WL PB
11 London   Ronnie Baker (USA)
9,90
  Akeem Bloomfield (JAM)
19,81 PB
  Abdalleleh Haroun (QAT)
44,07 NR PB
  Emmanuel Korir (KEN)
1:42,05 WL MR PB
  Matthew Centrowitz (USA)
3:35,22
  Paul Chelimo (USA)
13:14,01
  Ronald Levy (JAM)
13,13 SB
  Karsten Warholm (NOR)
47,65 MR NR PB
-
12 Birmingham   Christian Coleman (USA)
9,94 SB
-   Fred Kerley (USA)
45,54
  Emmanuel Korir (KEN)
1:42,79 MR
  Stewart McSweyn (AUS)
3:54,60 PB (1 mile)
-   Orlando Ortega (ESP)
13,08 SB
-   Conseslus Kipruto (KEN)
8:14,33
13 Zürich -   Noah Lyles (USA)
19,67
  Fred Kerley (USA)
44,80
-   Timothy Cheruiyot (KEN)
3:30,27
- -   Kyron McMaster (IVB)
48,08
  Conseslus Kipruto (KEN)
8:10,15
14 Brussels   Christian Coleman (USA)
9,79
- -   Emmanuel Korir (KEN)
1:44,72
-   Selemon Barega (ETH)
12:43,02
  Sergey Shubenkov (ANA)
12,97
- -

Tekniske øvelserRediger

# Meeting Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1 Doha -   Pedro Pablo Pichardo (POR)
17,95 WL
  Mutaz Essa Barshim (QAT)
2,40 WL
- - -   Thomas Röhler (GER)
91,78
2 Shanghai   Luvo Manyonga (RSA)
8,56
- -   Renaud Lavillenie (FRA)
5,81
- - -
3 Eugene -   Christian Taylor (USA)
17,73
  Mutaz Essa Barshim (QAT)
2,36
  Sam Kendricks (USA)
5,81
  Ryan Crouser (USA)
22,53 MR SB
-   Thomas Röhler (GER)
89,88 MR
4 Rome   Luvo Manyonga (RSA)
8,58 WL
- -   Sam Kendricks (USA)
5,84 SB
-   Fedrick Dacres (JAM)
68,51
-
5 Oslo - -   Mutaz Essa Barshim (QAT)
2,36
-   Tomas Walsh (NZL)
22,29 MR
  Andrius Gudžius (LTU)
69,04
-
6 Stockholm   Juan Miguel Echevarria (CUB)
8,83w
- -   Armand Duplantis (SWE)
5,86
- -  Fedrick Dacres (JAM)
69,67 MR,WL,NR,PB
-
7 Paris - - -   Sam Kendricks (USA)
5,96 WL
-   Fedrick Dacres (JAM)
67,01
-
8 Lausanne -   Christian Taylor (USA)
17,62
  Danil Lysenko (ANA)
2,37 SB
  Renaud Lavillenie (FRA)
5,91
  Tomas Walsh (NZL)
21,92
- -
9 Rabat   Tajay Gayle (JAM)
8,09
- -   Sam Kendricks (USA)
5,86 MR
- -   Magnus Kirt (EST)
89,75 MR NR PB
10 Monaco -   Christian Taylor (USA)
17,86
  Danil Lysenko (ANA)
2,40 =WL =MR PB
-   Ryan Crouser (USA)
22,05
- -
11 London   Luvo Manyonga (RSA)
8,58 MR =SB
- -   Sam Kendricks (USA)
5,92
- -   Andreas Hofmann (GER)
89,82
12 Birmingham   Luvo Manyonga (RSA)
8,53 MR
-   Brandon Starc (AUS)
2,33 PB
- - - -
13 Zürich   Luvo Manyonga (RSA)
8,36
- -   Timur Morgunov (ANA)
5,91
  Tomas Walsh (NZL)
22,60
-   Andreas Hofmann (GER)
91,44
14 Brussels -   Pedro Pablo Pichardo (POR)
17,49
  Brandon Starc (AUS)
2,33
  Timur Morgunov (ANA)
5,93
-   Fedrick Dacres (JAM)
68,67
-

KvinnerRediger

BaneøvelserRediger

# Meeting 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m/1 mile 3000/5000 m 100 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1 Doha   Marie-Josée Ta Lou (CIV)
10,85 WL PB
- - -   Caster Semenya (RSA)
3:59,92 WL NR
  Caroline Chepkoech Kipkirui (KEN)
8:29,05 WL PB (3000 m)
  Kendra Harrison (USA)
12,53 SB
- -
2 Shanghai -   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,06 MR SB
- - - -   Brianna Rollins-McNeal (USA)
12,50 MR
  Dalilah Muhammad (USA)
53,77 SB
  Beatrice Chepkoech (KEN)
9:07,27
3 Eugene   Marie-Josée Ta Lou (CIV)
10,88
-   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
49,52
  Caster Semenya (RSA)
1:55,92 MR SB
  Shelby Houlihan (USA)
3:59,06 PB
  Genzebe Dibaba (ETH)
14:26,89
-   Janieve Russell (JAM)
54,06
-
4 Rome -   Marie-Josée Ta Lou (CIV)
22,49 SB
  Salwa Eid Naser (BHR)
50,51 SB
- - -   Sharika Nelvis (USA)
12,76
  Georganne Moline (USA)
53,97 SB
  Hyvin Jepkemoi (KEN)
9:04,96 WL MR
5 Oslo   Murielle Ahouré (CIV)
10,91
-   Salwa Eid Naser (BHR)
49,98 SB
  Caster Semenya (RSA)
1:57,25
- -   Danielle Williams (JAM)
12,60 SB
  Dalilah Muhammad (USA)
53,65 SB
  Hyvin Jepkemoi (KEN)
9:09,63
6 Stockholm   Dina Asher-Smith (GBR)
10,93
- -  Salwa Eid Naser (BHR)
49,84 NR PB
  Shume Chaltu Regasa (ETH)
2:01,16
  Gudaf Tsegay (ETH)
3:57,64 MR,PB
-   Brianna Rollins-McNeal (USA)
12,38 WL
- -
7 Paris -   Shericka Jackson (JAM)
22,05 PB
  Salwa Eid Naser (BHR)
49,55 AR PB
  Caster Semenya (RSA)
1:54,25 WL DLR MR NR PB
- - - -   Beatrice Chepkoech (KEN)
8:59,36 WL PB
8 Lausanne   Marie-Josée Ta Lou (CIV)
10,90
  Gabrielle Thomas (USA)
22,47
  Salwa Eid Naser (BHR)
49,78
  Francine Niyonsaba (BDI)
1:57,80
  Shelby Houlihan (USA)
3:57,34 MR PB
- -   Shamier Little (USA)
53,41 SB
-
9 Rabat -   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,29 MR
-   Francine Niyonsaba (BDI)
1:57,90
-   Hellen Obiri (KEN)
14:21,75 WL
  Brianna Rollins-McNeal (USA)
12,51 MR
- -
10 Monaco   Marie-Josée Ta Lou (CIV)
10,89
-   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
48,97 WL DLR MR NR PB
  Caster Semenya (RSA)
1:54,60 MR
- -   Queen Harrison (USA)
12,64 SB
-   Beatrice Chepkoech (KEN)
8:44,32 WR
11 London   Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10,98 SB
  Jenna Prandini (USA)
22,16 PB
  Stephenie Ann McPherson (JAM)
50,31 SB
  Ce'Aira Brown (USA)
1:58,57 PR
  Sifan Hassan (NED)
4:14,71 WL DLR MR NR PB (1 mile)
  Lilian Kasait Rengeruk (KEN)
8:41,51 (3000m)
  Kendra Harrison (USA)
12,36 WL
  Shamier Little (USA)
53,95
-
12 Birmingham -   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,15 MR
-   Laura Muir (GBR)
2:33,92 (1000m)
  Sifan Hassan (NED)
4:00,60
  Agnes Tirop (KEN)
8:32,21 (3000 m)
  Pamela Dutkiewicz (GER)
12,84
  Lea Sprunger (SUI)
54,86
-
13 Zürich   Murielle Ahouré (CIV)
11,01
- -   Caster Semenya (RSA)
1:55,27
-   Hellen Obiri (KEN)
14:38,39
-   Dalilah Muhammad (USA)
53,88
-
14 Brussels -   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,12
  Salwa Eid Naser (BHR)
49,33
-   Laura Muir (GBR)
3:58,49
-   Brianna Rollins-McNeal (USA)
12,61
-   Beatrice Chepkoech (KEN)
8:55,10

Tekniske øvelserRediger

# Meeting Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1 Doha - - -   Sandi Morris (USA)
4,84 MR
-   Sandra Perković (CRO)
71,38 m WL DLR MR
-
2 Shanghai -   Caterine Ibargüen (COL)
14,80 WL
  Mariya Lasitskene (ANA)
1,97 WL
-   Gong Lijiao (CHN)
19,99 WL
-   Lü Huihui (CHN)
66,85 MR SB
3 Eugene - - -   Jenn Suhr (USA)
4,85 MR
- - -
4 Rome - -   Mariya Lasitskene (ANA)
2,02 WL
- -   Sandra Perković (CRO)
68,93 m MR
-
5 Oslo -   Caterine Ibargüen (COL)
14,89 SB
-   Sandi Morris (USA)
4,81
- -   Tatsiana Khaladovich (BLR)
67,47 NR PB
6 Stockholm   Lorraine Ugen (GBR)
6,85 SB
-   Mariya Lasitskene (ANA)
2,00
- - - -
7 Paris -   Caterine Ibargüen (COL)
14,83 SB
  Mariya Lasitskene (ANA)
2,04 WL MR
- -   Sandra Perković (CRO)
68,60 MR
-
8 Lausanne   Malaika Mihambo (GER)
6,90
- -   Katerina Stefanidi (GRE)
4,82 SB
- -   Nikola Ogrodníková (CZE)
65,02
9 Rabat -   Caterine Ibargüen (COL)
14,96 WL MR
  Mirela Demireva (BUL)
1,94
-   Christina Schwanitz (GER)
19,40
- -
10 Monaco - - -   Anzhelika Sidorova (ANA)
4,85 =PB
  Gong Lijiao (CHN)
20,31
- -
11 London   Shara Proctor (GBR)
6,91 SB
-   Mariya Lasitskene (ANA)
2,04 =WL
- -   Sandra Perković (CRO)
67,24
  Lü Huihui (CHN)
65,54
12 Birmingham   Malaika Mihambo (GER)
6,96 MR
- -   Sandi Morris (USA)
4,62
  Christina Schwanitz (GER)
18,20
- -
13 Zürich -   Caterine Ibargüen (COL)
14,56
  Mariya Lasitskene (ANA)
1,97
  Katerina Stefanidi (GRE)
4,87
- -   Tatsiana Khaladovich (BLR)
66,99
14 Brussels   Caterine Ibargüen (COL)
6,80
- - -   Gong Lijiao (CHN)
19,83
  Yaime Pérez (CUB)
65,00
-

[3]

ReferanserRediger

  1. ^ Diamond League - Calendar 2018 - Save The Dates!, besøkt 4. mai 2018.
  2. ^ «Calendar - Diamond League». IAAF. Besøkt 15. februar 2018. 
  3. ^ 2018 DIAMOND LEAGUE DISCIPLINES - SCHEDULE & STANDINGS IAAF Access Date November 27, 2017

Eksterne lenkerRediger