Åpne hovedmenyen

Diamond League 2013

Diamond League 2013 var den fjerde sesongen av friidrettsserien Diamond League, organisert av IAAF. Første stevne var Qatar Athletic Super Grand Prix 10. mai, og de to finalene var Weltklasse Zürich 29. august og Memorial Van Damme i Brussel 6. september.

London Grand Prix ble i 2013 for første gang arrangert på Olympiastadion i London.

StevnerRediger

ØvelserRediger

Øvelser
Sprint Mellomdistanse Langdistanse Hekk Hopp Kast
100 m
200 m
400 m
800 m
1500 m
5000 m 100 / 110 m hekk
400 m hekk
3000 m hinder
Høydehopp
Stavsprang
Lengdehopp
Tresteg
Kulestøt
Spydkast
Diskos

KalenderRediger

Kalender 2013[1]
# Dato Sted Stevne 100 200 400 800 1500 5000 3000mh 110h 400h Høyde Stav Lengde Tresteg Kule Diskos Spyd
1 10. mai 2013   Doha Doha Diamond League H F F H F H F F H H H F H H F H
2 18. mai 2013   Shanghai Shanghai Golden Grand Prix F H H F H F H H F H F H F F H H
3 25. mai 2013   New York Adidas Grand Prix H F F H F H F H H F F F H H F F
4 1. juni 2013   Eugene Prefontaine Classic F H H F H F H H F H H H F F H F
5 6. juni 2013   Roma Golden Gala H F F H F H F F H F H F H H F F
6 13. juni 2013   Oslo Bislett Games F H H F H F H F F F F F F F H H
7 30. juni 2013   Birmingham Birmingham Grand Prix H F F H F H F F H H F H H H F H
8 4. juli 2013   Lausanne Athletissima H F F H F H F F H H H F H H F H
9 6. juli 2013   Saint-Denis Meeting Areva F H H F H F H H F F H H F F H F
10 19. juli 2013   Monaco Meeting Herculis H F F H F H F F H F H F H F H
11 26. og 27. juli 2013   London London Grand Prix F H H F H F H H F H F H F F H F
12 22. august 2013   Stockholm DN Galan F H H F H F H H F F F H F F H F
13 28. og 29. august 2013   Zurich Weltklasse H F H F H F H H F H F HF HF H F
14 6. september 2013   Bruxelles Mémorial Van Damme F H F H F H F F H F H HF H F H
   H    Øvelser menn    F    Øvelser kvinner        Finaler

ResultaterRediger

Vinnere 2013Rediger

Menn
100 m   Justin Gatlin 14 poeng
200 m   Warren Weir 18 poeng
400 m   LaShawn Merritt 20 poeng
800 m   Mohammed Aman 22 poeng
1500 m / Mile   Ayanleh Souleiman 18 poeng
3000 m / 5000 m   Yenew Alamirew 19 poeng
110 m hekk   David Oliver 18 poeng
400 m hekk   Javier Culson 15 poeng
3000 m hinder   Conseslus Kipruto 15 poeng
Lengdehopp   Aleksandr Menkov 18 poeng
Tresteg   Christian Taylor 23 poeng
Høydehopp   Bohdan Bondarenko 26 poeng
Stavsprang   Renaud Lavillenie 22 poeng
Kulestøt   Ryan Whiting 26 poeng
Diskos   Gerd Kanter 16 poeng
Spydkast   Vítězslav Veselý 18 poeng
Kvinner
100 m   Shelly-Ann Fraser-Pryce 20 poeng
200 m   Shelly-Ann Fraser-Pryce 15 poeng
400 m   Amantle Montsho 24 poeng
800 m   Eunice Sum 12 poeng
1500 m   Abeba Aregawi 28 poeng
3000 m / 5000 m   Meseret Defar 18 poeng
100 m hekk   Dawn Harper 24 poeng
400 m hekk   Zuzana Hejnová 32 poeng
3000 m hinder   Milcah Cheywa 20 poeng
Lengdehopp   Shara Proctor 17 poeng
Tresteg   Caterine Ibargüen 28 poeng
Høydehopp   Svetlana Shkolina 20 poeng
Stavsprang   Silke Spiegelburg 17 poeng
Kulestøt   Valerie Adams 16 poeng
Diskos   Sandra Perković 32 poeng
Spydkast   Christina Obergföll 25 poeng

MennRediger

StevnerRediger

# Meeting 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m/Mile 3000/5000 m 110 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1   Doha   Justin Gatlin
9,97
  David Rudisha
1:43,87 (WL)
  Hagos Gebrhiwet
7:30,36 (WL)
  Michael Tinsley
48,92
2   Shanghai   Warren Weir
20,18
  Kirani James
44,02 (WL, MR)
  Asbel Kiprop
3:32,39
  Jason Richardson
13,23
  Conseslus Kipruto
8:1,16 (WL, MR)
3   New York   Tyson Gay
10,02
  David Rudisha
1:45,14
  Hagos Gebrhiwet
13:10,03 (WL)
  Ryan Brathwaite
13,19
  Michael Tinsley
48,43
4   Eugene   Nickel Ashmeade
20,14
  LaShawn Merritt
44,32
  Silas Kiplagat
3:49,48 (WL)
  Hansle Parchment
13,05 (WL, NR)
  Conseslus Kipruto
8:3,59 (MR)
5   Roma   Justin Gatlin
9,94
  Mohammed Aman
1:43,61 (WL)
  Yenew Alamirew
12:54,95 (WL)
  Johnny Dutch
48,31
6   Oslo   Usain Bolt
19,79
  Yousef Masrahi
45,33
  Ayanleh Souleiman
3:50,53
  Conseslus Kipruto
8:4,48
7   Birmingham   Nesta Carter
9,99
  Mohammed Aman
1:45,18
  Mohamed Farah
13:14,25
  Javier Culson
48,59
8   Lausanne   Tyson Gay
9,79
  Mohammed Aman
1:43,33
  Yenew Alamirew
13:6,99
  Javier Culson
48,14
9   Paris   Usain Bolt
19,73 (WL, MR)
  Kirani James
43,96 (WL)
  Ayanleh Souleiman
3:32,55
  Aries Merritt
13,09
  Ezekiel Kemboi
7:59,03 (WL, MR)
10   Monaco   Justin Gatlin
9,94
  Duane Solomon
1:43,72
  Edwin Soi
12:51,34 (WL)
  Jehue Gordon
48,00
11   London   Warren Weir
19,89
  Kirani James
44,65
  Augustine Choge
3:50,01 (PB)
  David Oliver
13,20
  Brimin Kipruto
8:6,86 (MR)
12   Stockholm   Serhiy Smelyk
20,54
  LaShawn Merritt
44,69
  Ayanleh Souleiman
3:33,59
  David Oliver
13,21
  Hillary Yego
8:9,81
13   Zürich   Usain Bolt
9,90
  LaShawn Merritt
44,13
  Silas Kiplagat
3:30,97 (SB)
  David Oliver
13,12
  Hillary Yego
8:8,03
14   Bruxelles   Warren Weir
19,87
  Mohammed Aman
1:42,37 (WL, NR)
  Yenew Alamirew
12:58,75
  Jehue Gordon
48,32

StevnerRediger

# Meeting Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1   Doha   Christian Taylor
17,25 m (WL, MR)
  Bohdan Bondarenko
2,33 m (MR)
  Konstadínos Filippídis
5,82 m (WL, MR, NR)
  Ryan Whiting
22,28 m (WL, MR)
  Vítězslav Veselý
85,09 m
2   Shanghai   Li Jinzhe
8,34 m (WL)
  Mutaz Essa Barshim
2,33 m (MR)
  Piotr Małachowski
67,34 m
  Tero Pitkämäki
87,60 m (WL, MR)
3   New York   Benjamin Compaoré
16,45 m
  Ryan Whiting
21,27 m
4   Eugene   Aleksandr Menkov
8,39 m (WL)
  Mutaz Essa Barshim
2,40 m (AR, MR)
  Renaud Lavillenie
5,95 m (WL)
  Robert Harting
69,75 m (WL)
5   Roma   Christian Taylor
17,08 m
  Raphael Holzdeppe
5,91 m
  David Storl
20,70 m
6   Oslo   Gerd Kanter
65,52 m
  Vítězslav Veselý
85,96 m
7   Birmingham   Aleksandr Menkov
8,27 m
  Christian Taylor
17,66 m
  Bohdan Bondarenko
2,36 m (MR)
  Reese Hoffa
21,34 m
  Andreas Thorkildsen
83,94 m
8   Lausanne   Pedro Pichardo
17,58 m
  Bohdan Bondarenko
2,41 m (WL, MR)
  Konstadínos Filippídis
5,72 m
  Ryan Whiting
21,88 m (MR)
  Kim Amb
82,65 m
9   Paris   Damar Forbes
8,11 m
  Renaud Lavillenie
5,92 m
  Robert Harting
67,04 m
10   Monaco   Christian Taylor
17,30 m
  Renaud Lavillenie
5,96 m (WL)
  Vítězslav Veselý
87,68 m (WL)
11   London   Aleksandr Menkov
8,31 m
  Bohdan Bondarenko
2,38 m
  Piotr Małachowski
67,35 m
12   Stockholm   Aleksandr Menkov
8,18 m
  Piotr Małachowski
65,86 m
13   Zürich   Zarck Visser
8,32 m (PB)
  Bohdan Bondarenko
2,33 m
  Ryan Whiting
20,77 m
  Gerd Kanter
67,02 m (SB)
14   Bruxelles   Teddy Tamgho
17,30 m
  Renaud Lavillenie
5,96 m (MR)
  Ryan Whiting
21,45 m
  Tero Pitkämäki
87,32 m

KvinnerRediger

StevnerRediger

# Meeting 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m/1 mile 3000/5000 m 100 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1   Doha   Shelly-Ann Fraser
22,48
  Amantle Montsho
49,88 (WL)
  Abeba Aregawi
3:56,60 (WL, MR)
  Dawn Harper
12,60 (WL)
  Lydia Chepkurui
9:13,75 (WL, MR)
2   Shanghai   Shelly-Ann Fraser
10,93 (WL)
  Francine Niyonsaba
2:00,33 (WL)
  Genzebe Dibaba
14:45,92 (WL)
  Zuzana Hejnová
53,79 (WL)
3   New York   Veronica Campbell
22,53
  Amantle Montsho
49,91 (MR)
  Abeba Aregawi
4:03,69
  Lydia Chepkurui
9:30,82
4   Eugene   Shelly-Ann Fraser
10,71
  Francine Niyonsaba
1:56,72 (WL, MR)
  Tirunesh Dibaba
14:42,01 (WL)
  Zuzana Hejnová
53,70 (WL)
5   Roma   Murielle Ahouré
22,36 (NR)
  Amantle Montsho
49,87 (WL)
  Abeba Aregawi
4:00,23
  Dawn Harper
12,65
  Milcah Cheywa
9:16,14
6   Oslo   Ivet Lalova
11,04
  Ekaterina Poistogova
1:59,39
  Meseret Defar
14:26,90 (WL)
  Tiffany Porter
12,76
  Zuzana Hejnová
53,60
7   Birmingham   Blessing Okagbare
22,55
  Christine Ohuruogu
50,63
  Abeba Aregawi
4:03,70
  Dawn Harper
12,64
  Milcah Cheywa
9:17,43 (MR)
8   Lausanne   Mariya Ryemyen
22,61
  Francena McCorory
50,36
  Abeba Aregawi
4:02,11
  Dawn Harper
12,53
  Hiwot Ayalew
9:17,66 (MR)
9   Paris   Shelly-Ann Fraser
10,92
  Francine Niyonsaba
1:57,26
  Tirunesh Dibaba
14:23,68 (WL, MR)
  Zuzana Hejnová
53,23 (NR)
10   Monaco   Murielle Ahouré
22,24
  Amantle Montsho
49,33 (WL)
  Jenny Simpson
4:00,48
  Queen Harrison
12,64
  Milcah Cheywa
9:14,17 (MR)
11   London   Blessing Okagbare
10,79 (AR)
  Brenda Martinez
1:58,19 (MR)
  Shannon Rowbury
8:41,46 (WL)
  Zuzana Hejnová
53,07 (WL, NR)
12   Stockholm   Kerron Stewart
11,24
  Eunice Sum
1:58,84
  Meseret Defar
8:30,29 (WL)
  Zuzana Hejnová
53,70 (MR)
13   Zürich   Shelly-Ann Fraser
22,40
  Eunice Sum
1:58,82
  Meseret Defar
14:32,83
  Zuzana Hejnová
53,32
14   Bruxelles   Shelly-Ann Fraser
10,72 (MR)
  Natasha Hastings
50,36
  Abeba Aregawi
4:05,41
  Dawn Harper
12,48 (SB)
  Milcah Cheywa
9:15,06 (MR)

StevnerRediger

# Meeting Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1   Doha   Brittney Reese
7,25 m (WL, MR)
  Sandra Perković
68,23 m (WL, MR)
2   Shanghai   Caterine Ibargüen
14,69 m (WL)
  Yelena Isinbayeva
4,70 m
  Christina Schwanitz
20,20 m
3   New York   Janay DeLoach
6,79 m (MR)
  Blanka Vlašić
1,94 m
  Jennifer Suhr
4,63 m
  Sandra Perković
68,48 m (WL, MR)
  Christina Obergföll
65,33 m
4   Eugene   Caterine Ibargüen
14,93 m
  Valerie Adams
20,15 m
  Christina Obergföll
67,70 m (MR)
5   Roma   Brittney Reese
6,99 m
  Anna Tsjitsjerova
  Svetlana Shkolina
1,98 m
  Sandra Perković
68,25 m
  Christina Obergföll
66,45 m
6   Oslo   Shara Proctor
6,89 m
  Caterine Ibargüen
14,81 m
  Svetlana Shkolina
1,97 m
  Silke Spiegelburg
4,65 m
  Christina Schwanitz
20,10 m
7   Birmingham   Yarisley Silva
4,73 m
  Sandra Perković
64,32 m
8   Lausanne   Blessing Okagbare
6,98 m
  Sandra Perković
68,96 m (WL, MR)
9   Paris   Caterine Ibargüen
14,69 m
  Anna Tsjitsjerova
2,01 m
  Valerie Adams
20,62 m
  Christina Obergföll
64,74 m
10   Monaco   Blessing Okagbare
7,04 m
  Brigetta Barrett
2,01 m
  Sandra Perković
65,30 m
11   London   Yekaterina Koneva
14,52 m
  Yarisley Silva
4,83 m
  Valerie Adams
20,90 m (WL, MR)
  Christina Obergföll
65,61 m
12   Stockholm   Caterine Ibargüen
14,61 m
  Svetlana Shkolina
1,98 m
  Silke Spiegelburg
4,69 m
  Valerie Adams
20,30 m
  Mariya Abakumova
68,59 m (MR)
13   Zürich   Shara Proctor
6,88 m
  Silke Spiegelburg
4,79 m (SB)
  Valerie Adams
20,98 m (WL, MR)
  Mariya Abakumova
68,94 m
14   Bruxelles   Caterine Ibargüen
14,49 m
  Svetlana Shkolina
2,00 m
  Sandra Perković
67,04 m

SluttstillingRediger

Utøverne fikk 4 poeng for seier, 2 poeng for andreplass og 1 poeng for tredjeplass i de øvelsene som telte i hvert Diamond League-stevne.

MennRediger

100 m
Plass Navn Poeng
    Justin Gatlin 14
2   Usain Bolt 10
3   Nesta Carter 5
4   Nickel Ashmeade 4
5   Mike Rodgers 3
6   Jimmy Vicaut 2

200 m
Plass Navn Poeng
    Warren Weir 18
2   Nickel Ashmeade 8
3   Serhiy Smelyk 4
4   Walter Dix 4
5   Jaysuma Saidy Ndure 4
6   Rasheed Dwyer 1
7   James Ellington 1

400 m
Plass Navn Poeng
    LaShawn Merritt 20
2   Kirani James 18
3   Yousef Masrahi 4
4   Pavel Maslák 3
5   Luguelín Santos 3
6   Jonathan Borlée 1
7   Nigel Levine 1

800 m
Plass Navn Poeng
    Mohammed Aman 22
2   Duane Solomon 4
3   Nick Symmonds 4
4   Andrew Osagie 3
5   Ferguson Rotich Cheruiyot 2
6   Marcin Lewandowski 1
7   Timothy Kitum 1

1500 m
Plass Navn Poeng
    Ayanleh Souleiman 18
2   Silas Kiplagat 14
3   Asbel Kiprop 6
4   Nixon Chepseba 5
5   Augustine Choge 4
6   Mekonnen Gebremedhin 2
7   Collins Cheboi 1
8   Leonel Manzano 1

5000 m
Plass Navn Poeng
    Yenew Alamirew 19
2   Hagos Gebrhiwet 15
3   Edwin Soi 4
5   Thomas Longosiwa 2
6   Albert Rop 2
7   Isiah Kiplangat Koech 2
8   Muktar Edris 1

3000 m hinder
Plass Navn Poeng
    Conseslus Kipruto 15
2   Hillary Yego 14
3   Ezekiel Kemboi 6
4   Jairus Birech 5
5   Paul Kipsiele Koech 5
6   Brimin Kiprop Kipruto 4
7   Gilbert Kirui 4
8   Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3

110 m hekk
Plass Navn Poeng
    David Oliver 18
2   Jason Richardson 6
3   Ryan Wilson 6
4   Aries Merritt 4
5   Sergey Shubenkov 3
6   William Sharman 3
7   Artur Noga 1

400 m hekk
Plass Navn Poeng
    Javier Culson 15
2   Jehue Gordon 12
3   Michael Tinsley 9
4   Omar Cisneros 4
5   Mamadou Kasse Hanne 2
6   Rhys Williams 2

Høydehopp
Plass Navn Poeng
    Bohdan Bondarenko 26
2   Mutaz Essa Barshim 13
3   Konstadínos Baniótis 4
4   Derek Drouin 1
5   Aleksandr Shustov 1
6   Robert Grabarz 1

Stavsprang
Plass Navn Poeng
    Renaud Lavillenie 22
2   Konstadínos Filippídis 13
3   Augusto Dutra 3
4   Björn Otto 3
5   Jan Kudlicka 2

Lengdehopp
Plass Navn Poeng
    Aleksandr Menkov 18
2   Zarck Visser 8
3   Godfrey Khotso Mokoena 6
4   Chris Tomlinson 3
5   Luis Rivera 2
6   Eusebio Cáceres 1

Tresteg
Plass Navn Poeng
    Christian Taylor 23
2   Teddy Tamgho 13
3   Pedro Pablo Pichardo 5
4   Will Claye 2
5   Yoann Rapinier 1
6   Gaëtan Saku Bafuanga 1
7   Aleksey Fedorov 1

Kulestøt
Plass Navn Poeng
    Ryan Whiting 26
2   Georgi Ivanov 4
3   Ladislav Prasil 3
4   Dylan Armstrong 3
5   Cory Martin 3
7   Germán Lauro 2

Diskos
Plass Navn Poeng
    Gerd Kanter 16
2   Piotr Malachowski 14
3   Robert Harting 12
4   Ehsan Haddadi 9
5   Martin Wierig 3
6   Robert Urbanek 2

Spydkast
Plass Navn Poeng
    Vítezslav Veselý 18
2   Tero Pitkämäki 16
3   Andreas Thorkildsen 8
4   Kim Amb 4
5   Dmitri Tarabin 4
6   Antti Ruuskanen 2
7   Ari Mannio 2
8   Thomas Röhler 1

KvinnerRediger

100 m
Plass Navn Poeng
    Shelly-Ann Fraser-Pryce 20
2   Alexandria Anderson 6
3   Kerron Stewart 4
4   Barbara Pierre 3
5   Carrie Russell 2

200 m
Plass Navn Poeng
    Shelly-Ann Fraser-Pryce 15
2   Murielle Ahouré 12
3   Mariya Ryemyen 6
4   Ivet Lalova 2
4   Tiffany Townsend 2

400 m
Plass Navn Poeng
    Amantle Montsho 24
2   Natasha Hastings 11
3   Francena McCorory 8
4   Christine Ohuruogu 5
5   Antonina Krivoshapka 2
5   Stephanie McPherson 2
5   Novlene Williams 2

800 m
Plass Navn Poeng
    Eunice Sum 12
2   Malika Akkaoui 6
3   Ekaterina Poistogova 4
4   Mariya Savinova 4
5   Alysia Montaño 3
6   Nataliya Lupu 2
7   Ajee Wilson 1

1500 m
Plass Navn Poeng
    Abeba Aregawi 28
2   Hellen Obiri 6
3   Jennifer Simpson 5
4   Mercy Cherono 4
5   Sifan Hassan 2
6   Ekaterina Sharmina 1
7   Siham Hilali 1

5000 m
Plass Navn Poeng
    Meseret Defar 18
2   Tirunesh Dibaba 12
3   Mercy Cherono 6
4   Genzebe Dibaba 5
5   Viola Kibiwot 3
6   Gabrielle Grunewald 2
7   Molly Huddle 1

3000 m hinder
Plass Navn Poeng
    Milcah Cheywa 20
2   Lydia Chepkurui 12
3   Sofia Assefa 12
4   Hiwot Ayalew 8
5   Etenesh Diro 3
6   Fancy Cherotich 1

100 m hekk
Plass Navn Poeng
    Dawn Harper 24
2   Kellie Wells 7
3   Tiffany Porter 5
4   Sally Pearson 4
5   Cindy Billaud 2

400 m hekk
Plass Navn Poeng
    Zuzana Hejnová 32
2   Kaliese Spencer 7
3   Denisa Rosolová 2
4   Dalilah Muhammad 2

Høydehopp
Plass Navn Poeng
    Svetlana Shkolina 20
2   Anna Tsjitsjerova 17
3   Emma Green 6
4   Marija Kutsjina 1

Stavsprang
Plass Navn Poeng
    Silke Spiegelburg 17
2   Yarisley Silva 13
3   Fabiana Murer 10
4   Jennifer Suhr 7
5   Nikoléta Kiriakopoúlou 2
5   Mary Saxer 2

Lengdehopp
Plass Navn Poeng
    Shara Proctor 17
2   Blessing Okagbare 14
3   Britney Reese 10
4   Ivana Spanovic 2
5   Darya Klishina 2
6   Jelena Sokolova 1

Tresteg
Plass Navn Poeng
    Caterine Ibargüen 28
2   Olha Saladuha 11
3   Kimberly Williams 7
4   Hanna Knyazheva 4
5   Anna Pyatykh 1
6   Irina Gumenyuk 1

Kulestøt
Plass Navn Poeng
    Valerie Adams 24
2   Christina Schwanitz 12
3   Michelle Carter 8
4   Evgeniia Kolodko 4
5   Nadine Kleinert 3

Diskos
Plass Navn Poeng
    Sandra Perković 32
2   Gia Lewis-Smallwood 9
3   Yarelys Barrios 6
4   Zinaida Sendriūtė 4
5   Mélina Robert-Michon 3
6   Anna Rüh 2

Spydkast
Plass Navn Poeng
    Christina Obergföll 25
2   Mariya Abakumova 18
3   Linda Stahl 4
4   Sunette Viljoen 2

ReferanserRediger

KilderRediger

Eksterne lenkerRediger