NM i friidrett 1984

Norgesmesterskapet i friidrett 1984 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1984 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Jotun stadion i Øvre Årdal i perioden 24. til 26. august. Arrangør var IL Jotun.[1]

Kongepokalvinnere var Knut Hjeltnes og Trine Solberg.[2]

Se også NM i mangekamp 1984.

KvinnerRediger

100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Mona Evjen IL i BUL 11.82
  Sølvi Olsen Lia 12.05
  Mette Husbyn Oslo IL 12.13


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Mona Evjen IL i BUL 23.65
  May Karin Mannes Åkra 24.68
  Astrid Brun IL i BUL 24.72


400 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Mona Evjen IL i BUL 54.94
  Astrid Brun IL i BUL 55.01
  Else Karin Systad Eidsvåg IL 55.28


800 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Marit Eriksen IL i BUL 2:07.05
  Sissel Vien Raufoss IL 2:07.53
  Else Karin Systad Eidsvåg IL 2:07.69


1500 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Anne Jorunn Flaten Gausdal 4:18.94
  Marion Josefsen Haugesund IL 4:19.50
  Gunvor Hilde Elnesvågen IL 4:19.60


3000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Ingrid Kristiansen IL Skjalg 9:01.90
  Marion Josefsen Haugesund IL 9:19.10
  Marianne Østbye Hadeland 9:30.95


5000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Mona Kleppe Ranheim IL 16:37.51
  Grete Kirkeberg Høybråten & Stovner 16:41.07
  Ingvild Lein Frosta IL 16:41.86


MaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Oddrun Hovsengen Lillehammer IF 2:46:47
  Anne Gro Hansen Larvik Turn 2:48:02


2 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Ingrid Kristiansen IL Skjalg 6:38
  Marianne Østbye Hadeland 6:55
  Anne Jorun Flaten Gausdal 7:02


6 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Ingrid Kristiansen IL Skjalg 19:32
  Grete Waitz SK Vidar 19:48
  Ingvild Lein Frosta IL 21:50


10 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Gunn Finne Kolvereid 35:44
  Anne Jahren IL Tyrving 35:45
  Bente Moe Vika IF 35:46


100 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Heidi Benserud Fana IL 14.00
  Barbro Syvertsen IK Tjalve 14.29
  Berit Marstein IL Tyrving 14.35


400 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Berit Marstein IL Tyrving 59.71
  Sissel Andersen IK Tjalve 61.04
  Anne Hemstad Fredrikstad IF 61.26


4 x 100 meter stafettRediger


4 x 400 meter stafettRediger


4 x 800 meter stafettRediger


1000 meter stafettRediger


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Grete Bjørdalsbakke Ørsta 1.81
  Marianne Vikne Tønsberg FIK 1.81
  Ellen Aasum Ski 1.78
  Brigitte Kristoffersen Kragerø 1.78


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Kristin Gussgard Gran Fossum IF 6.20
  Heidi Benserud Fana IL 6.09
  Mette Karin Ninive Raufoss IL 5.98


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Trine Solberg Ski 61.60
  Hilde Bratvold Hamar IL 59.48
  Guri Bratvold Hamar IL 51.30


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Mette Bergmann Fredrikstad IF 53.10
  Jorunn Tangen IL Sturla 45.32
  Kari-Wenche Hagby IK Tjalve 45.02


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Stine Lerdahl Minerva 15.36
  Mona Holtvedt IK Tjalve 14.72
  Grete Gjermshus Grue 14.48


SjukampRediger

Plass Utøver Klubb Poeng
  Heidi Benserud Fana IL 5584
  Anne Brit Skjæveland Sandnes 5097
  Marit Aaby Sigdal 4661


MennRediger

100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Tore Bergan Oslo IL 10.83
  Kåre Magne Åmot Byåsen IL 10.88
  Odd Erik Kristiansen Oslo IL 10.88


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Einar Sagli IK Tjalve 21.40
  Tore Bergan Oslo IL 21.65
  Trond Langeland Fana IL 21.83


400 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Sindre Ryan Minerva 47.88
  Geirmund Holsen Laksevåg TIL 47.98
  Trond Langeland Fana IL 48.85


800 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Espen Borge IF Hellas 1:48.48
  Lars Stene Heimdal IF 1:49.40
  Morten Warland IL Skjalg 1:49.63


1500 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Torstein Brox IL i BUL 3:43.34
  Espen Borge IF Hellas 3:43.88
  Lars Ove Strømø Stord 3:44.17


5000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Peder Arne Sylte Strindheim IL 14:02.46
  Lars Frode Leknes IL Gular 14:03.36
  Yngvar Christiansen Oppsal 14:05.48


10000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Are Nakkim Moss IL 29:44.18
  Peder Arne Sylte Strindheim IL 29:45.14
  Oddmund Roalkvam Stord 29:45.80


25 km landeveisløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Jan Fjærestad Fana IL 1:18:16
  Eirik Berge IK Tjalve 1:18:19
  Helge Knutsen IL Skjalg 1:19:41


MaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Jan-Erik Viholmen IL Sturla 2:16:18
  Eirik Berge IK Tjalve 2:16:45
  Atle Joakimsen IL i BUL Tromsø 2:17:02


3 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Roger Gjøvaag IL i BUL 9:15
  Frode Stensås Heimdal IF 9:17
  Rune Løchting Minerva 9:17


10 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Stig Roar Husby IL i BUL 30:46
  Jan Fjærestad Fana IL 30:54
  Øyvind Dahl IL i BUL 30:55


20 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Oddvar Brå IL Leik 1:04:14
  Asle Olsen Sunndal 1:04:31
  Jan-Erik Viholmen IF Sturla 1:04:47


110 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Robert Ekpete Frol 14.15
  Petter Hesselberg Byåsen IL 14.32
  Einar Hernes Bodø FIK 14.44


400 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Petter Hesselberg Byåsen IL 51.87
  Thor Gjesdal Gneist 52.44
  Per O. Nicolaisen Borre 53.25


3000 meter hinderRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Steinar Gressløs IL i BUL 8:45.48
  Frode Stensås Heimdal IF 8:46.16
  Are Nakkim Moss IL 8:46.79


4 x 100 meter stafettRediger


4 x 400 meter stafettRediger


4 x 1500 meter stafettRediger


1000 meter stafettRediger


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Terje Totland Eikanger 2.19
  Roar Haugland IL Gular 2.13
  Lars Myhre Veldre 2.13


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Tomm Wisløff IK Tjalve 7.71
  Kristen Fløgstad Søgne 7.49
  Birger S. Nielsen IK Våg 7.35


StavsprangRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Bertil Reppen IK Tjalve 4.80
  Ivar Moen Kongsvinger 4.70
  Trond Skramstad Kongsberg 4.60


TrestegRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Birger S. Nielsen IK Våg 15.92
  Torstein Dahle IL i BUL 15.87
  Kristen Fløgstad Søgne 15.34


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Per Erling Olsen SK Vidar 84.76
  Øystein Slettevold SK Vidar 78.76
  Reidar Lorentzen IK Tjalve 78.08


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Knut Hjeltnes IL Gular 64.44
  Svein Inge Valvik Kamp-Vestheim 56.80
  Georg Andersen IK Tjalve 55.48


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Knut Hjeltnes IL Gular 18.32
  Lars Arvid Nilsen Urædd 17.71
  Georg Andersen IK Tjalve 17.25


SleggekastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Tore Johnsen Minerva 64.56
  Kåre Sagedal Froland 64.04
  Richard Olsen Tønsberg FIK 62.58


TikampRediger

Plass Utøver Klubb Poeng
  Robert Ekpete Frol 7519
  Bjørn Moss IK Tjalve 7084
  Tom R. Graarud Rakkestad 6709


ReferanserRediger

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.

KilderRediger