Eliteserien i fotball for menn 2022

Eliteserien 2022
Avdelinger: 1
Lag: 16
Nedrykk til: OBOS-ligaen 2023
Statistikk
Kamper: 240
Øvrige ligaer
Nivå 1: Eliteserien 2022
Nivå 2: OBOS-ligaen 2022
Nivå 3: PostNord-ligaen 2022
Nivå 4: Norsk Tipping-ligaen 2022
Nivå 5: 4. divisjon 2022
Nivå 6: 5. divisjon 2022
Nivå 7: 6. divisjon 2022
Nivå 8: 7. divisjon 2022
Nivå 9: 8. divisjon 2022
Nivå 10: 9. divisjon 2022
Nivå 11: 10. divisjon 2022
Sesonger
2021 2023

Eliteserien i fotball for menn 2022 er den 78. sesongen av den norske eliteserien i fotball og den trettende sesongen på rad med 16 deltakende lag. Ligaen består av de 13 beste lagene fra Eliteserien 2021, de to beste lagene fra OBOS-ligaen 2021 samt vinneren av kvalifisering til Eliteserien 2022. Ligaen startet 3. april og avsluttes 13. november 2022.

Bodø/Glimt går inn i sesongen som regjerende mester. Nye lag i 2022 er Hamarkameratene, Aalesund og Jerv som ble henholdsvis nr. 1 og 2 i OBOS-ligaen 2021 og vinner kvalifisering. Brann, Stabæk og Mjøndalen rykket ned i 2021.

De to nederste lagene rykker ned til OBOS-ligaen 2023, mens laget som ender på 14.-plass får en plass i kvalifiseringen til Eliteserien 2023.

TabellRediger

Eliteserien i fotball for menn 2022
# Lag K S U T Mål ± P
1 Lillestrøm 12 8 3 1 24–11 13 27
2 Molde 11 8 1 2 22–11 11 25
3 Viking 13 6 3 4 24–17 7 21
4 Strømsgodset 12 6 2 4 20–20 0 20
5 Bodø/Glimt 11 5 4 2 22–14 8 19
6 Rosenborg 11 4 5 2 19–14 5 17
7 Sarpsborg 08 11 5 1 5 24–15 9 16
8 Aalesund 12 4 4 4 14–17 −3 16
9 HamKam 11 3 6 2 17–14 3 15
10 Odd 12 5 0 7 11–17 −6 15
11 Sandefjord 10 4 1 5 16–19 −3 13
12 Tromsø 11 2 7 2 15–18 −3 13
13 Haugesund 12 3 3 6 20–24 −4 12
14 Vålerenga 12 3 2 7 12–22 −10 11
15 Jerv 10 2 1 7 5–19 −14 7
16 Kristiansund 9 0 1 8 6–19 −13 1
Sist oppdatert: 26. juni 2022  · Kilde  · Rediger


Plassering etter rundeRediger

Kval til Champions League
Kval til Europa Conference League
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde123456789101112131415161718192021222324252627282930
Lillestrøm7321221
Viking3252112
Molde3135733
Bodø/Glimt7413564
Strømsgodset111613141385
Aalesund310106696
Sarpsborg 0811893347
Rosenborg75791278
Vålerenga1191410459
Odd2748111510
HamKam71381291011
Tromsø16111113141412
Jerv31261181113
Haugesund15151616151214
Sandefjord16127101315
Kristiansund11141515161616

LageneRediger

Kart over lag i Eliteserien 2022


Lag Kommune Fylke
Aalesund   Ålesund Møre og Romsdal
Bodø/Glimt   Bodø Nordland
HamKam   Hamar Innlandet
Haugesund   Haugesund Rogaland
Jerv   Grimstad Agder
Kristiansund   Kristiansund Møre og Romsdal
Lillestrøm   Lillestrøm Viken
Molde   Molde Møre og Romsdal
Odd   Skien Vestfold og Telemark
Rosenborg   Trondheim Trøndelag
Sandefjord   Sandefjord Vestfold og Telemark
Sarpsborg 08   Sarpsborg Viken
Strømsgodset   Drammen Viken
Tromsø   Tromsø Troms og Finnmark
Viking   Stavanger Rogaland
Vålerenga   Oslo Oslo


HovedtrenereRediger

Klubb Trener Fødselsdato og fødested Hovedtrener siden
Aalesund   Lars Arne Nilsen 6. april 1964 (57 år), Sotra 2020-08-2525. august 2020[1]
Bodø/Glimt   Kjetil Knutsen 2. oktober 1968 (53 år), Arna 2017-11-1717. november 2017[2]
HamKam   Jakob Michelsen 30. september 1980 (41 år), Tønder 2022-01-099. januar 2022[3]
Haugesund   Jostein Grindhaug 20. februar 1973 (48 år), Åkra 2019-01-2424. januar 2019[4]
Jerv   Arne Sandstø 21. oktober 1966 (55 år), Bergen 2016-01-1515. januar 2016[5]
Kristiansund   Christian Michelsen 14. mars 1976 (45 år), Oslo 2018-07-1313. juli 2018[6]
Lillestrøm   Geir Bakke 23. oktober 1969 (52 år), Hamar 2020-01-011. januar 2020[7]
Molde   Erling Moe 22. juli 1970 (51 år), Molde 2018-12-1919. desember 2018[8]
Odd   Pål Arne Johansen 16. februar 1977 (44 år) 2022-01-2424. januar 2022[9]
Rosenborg   Kjetil Rekdal 6. november 1968 (53 år), Molde 2022-01-011. januar 2022[10]
Sandefjord   Hans Erik Ødegaard
  Andreas Tegström
20. januar 1974 (47 år), Drammen
18. januar 1979 (42 år), Rogberga, Sverige
2020-12-3030. desember 2020[11]
Sarpsborg 08   Stefan Billborn 15. november 1972 (48 år), Stockholm 2022-01-077. januar 2022[12]
Strømsgodset   Bjørn Petter Ingebretsen
  Håkon Wibe-Lund
26. mai 1967 (54 år)
5. september 1980 (41 år)
2021-04-1212. april 2021[13]
Tromsø   Gaute Helstrup 15. mai 1976 (45 år) 2020-05-2020. mai 2020[14]
Viking   Bjarte Lunde Aarsheim
  Morten Christoffer Jensen
14. januar 1975 (46 år), Hundvåg
9. mars 1980 (41 år), Tananger
2021-01-011. januar 2021[15]
Vålerenga   Dag-Eilev Fagermo 28. januar 1967 (54 år) 2020-02-011. februar 2020[16]

TrenerbytterRediger

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Rosenborg   Åge Hareide Kontrakt utgått 2021-12-3131. desember 2021[17] Før sesong   Kjetil Rekdal 2022-01-011. januar 2022[10]
Sarpsborg 08   Lars Bohinen 2021-12-3131. desember 2021[18]   Stefan Billborn 2022-01-077. januar 2022[12]
HamKam   Kjetil Rekdal Signert av Rosenborg 2021-12-3131. desember 2021[10]   Jakob Michelsen 2022-01-099. januar 2022[3]
Odd   Jan Frode Nornes Sparket 2022-01-088. januar 2022[19]   Pål Arne Johansen 2022-01-2424. januar 2022[9]

StadionerRediger

TerminlisteRediger

Terminlisten for Eliteserien 2022 ble annonsert den 14. januar 2022.[35]

1. serierundeRediger

Lørdag 2. april

Søndag 3. april

2. serierundeRediger

Lørdag 9. april

Søndag 10. april

3. serierundeRediger

Mandag 18. april

4. serierundeRediger

Lørdag 23. april

Søndag 24. april


5. serierundeRediger

Lørdag 7. mai

Søndag 8. mai

6. serierundeRediger

Mandag 16. mai

7. serierundeRediger

Lørdag 21. mai

Søndag 22. mai

8. serierundeRediger

Onsdag 25. mai

Torsdag 26. mai

Torsdag 7. juli


9. serierundeRediger

Lørdag 28. mai

Søndag 29. mai

Onsdag 27. juli

10. serierundeRediger

Lørdag 18. juni

Søndag 19. juni

11. serierundeRediger

Lørdag 25. juni

Søndag 26. juni

Onsdag 6. juli

12. serierundeRediger

Torsdag 12. mai

Lørdag 2. juli

Søndag 3. juli


13. serierundeRediger

Lørdag 9. juli

Søndag 10. juli

14. serierundeRediger

Lørdag 16. juli

Søndag 17. juli

15. serierundeRediger

Torsdag 28. april

Søndag 24. juli

16. serierundeRediger

Lørdag 30. april

Søndag 31. juli


17. serierundeRediger

Søndag 7. august

18. serierundeRediger

Onsdag 11. mai

Torsdag 12. mai

Søndag 14. august

19. serierundeRediger

Søndag 21. august

20. serierundeRediger

Søndag 28. august


21. serierundeRediger

Søndag 4. september

22. serierundeRediger

Søndag 11. september

23. serierundeRediger

Søndag 18. september

24. serierundeRediger

Søndag 2. oktober


25. serierundeRediger

Søndag 9. oktober

26. serierundeRediger

Søndag 16. oktober

27. serierundeRediger

Søndag 23. oktober

28. serierundeRediger

Søndag 30. oktober


29. serierundeRediger

Søndag 6. november

30. serierundeRediger

Søndag 13. november

ResultattabellRediger

Hjemme \ Borte AAL B/G HAM HAU JER KBK LSK MOL ODD RBK SAN SRP STT TIL VIK VÅL
Aalesund 2–1 1–0 0–2 2–2 2–2
Bodø/Glimt 2–0 1–1 2–2 2–2 1–1 5–1
HamKam 0–0 2–2 1–2 1–1 3–0 3–2
Haugesund 2–2 1–4 2–0 1–3 0–1 4–2
Jerv 1–2 1–0 0–1 0–5 1–0 1–1
Kristiansund 0–2 2–2 2–3 0–3
Lillestrøm 2–0 1–0 4–0 3–1 1–0 2–0
Molde 3–1 2–1 1–2 3–0 3–4 1–0
Odd 2–3 0–4 1–2 0–1 2–0 2–1
Rosenborg 3–3 3–1 0–0 1–0 3–0
Sandefjord 1–2 1–4 2–2 1–3
Sarpsborg 08 1–2 1–2 1–0 1–1 5–1 0–1
Strømsgodset 3–0 1–3 3–0 0–5 3–2 3–2
Tromsø 2–1 1–1 2–2 2–5 1–1 1–0
Viking 1–0 2–0 1–1 5–1 3–0 1–2 0–0
Vålerenga 1–1 2–1 1–0 0–1 0–4
Oppdatert med kamper spilt til og med 26. juni 2022. Kilde: nifs.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

StatistikkRediger

Utdypende artikkel: Statistikk for Eliteserien 2022

MålscorereRediger

Rank Spiller Klubb Mål
1   Alioune Ndour Haugesund 8
  Veton Berisha Viking
3   Amahl Pellegrino Bodø/Glimt 7
4   Sigurd Hauso Haugen Aalesund 6
  Stefano Vecchia Rosenborg
  Johan Hove Strømsgodset
7   Tobias Lauritsen Odd 5
  Ole Hammerfjell Sæter Rosenborg
  Mohamed Ofkir Sandefjord
  Alexander Ruud Tveter Sandefjord
  Tobias Heintz Sarpsborg 08
  Guillermo Molins Sarpsborg 08
  Lars-Jørgen Salvesen Strømsgodset

MålgivendeRediger

Rank Spiller Klubb Assists
1   Gjermund Åsen Lillestrøm 6
2   Magnus Wolff Eikrem Molde 5
  Jonathan Lindseth Sarpsborg 08
4   Ulrik Saltnes Bodø/Glimt 4
  Emil Breivik Molde
  Veton Berisha Viking
7   Simen Bolkan Nordli Aalesund 3
  Elias Hagen Bodø/Glimt
  Ola Solbakken Bodø/Glimt
  Kristian Eriksen HamKam
  Vegard Kongsro HamKam
  Aleksander Melgalvis HamKam
  Alexander Søderlund Haugesund
  Christos Zafeiris Haugesund
  Carlo Holse Rosenborg
  Tobias Heintz Sarpsborg 08
  Lars-Jørgen Salvesen Strømsgodset
  Halldor Stenevik Strømsgodset
  Sakarias Opsahl Tromsø
  Kevin Kabran Viking
  Osame Sahraoui Vålerenga

Holdt nullenRediger

Rank Spiller Klubb Kamper
1   Mads Hedenstad Christiansen Lillestrøm 5
  Viljar Myhra Strømsgodset
  Patrik Gunnarsson Viking
4   Jacob Karlstrøm Molde 4
  André Hansen Rosenborg
6   Leopold Wahlstedt Odd 3
  Jacob Storevik Sandefjord
8   Sten Grytebust Aalesund 2
  Nikita Haikin Bodø/Glimt
  Nicholas Hagen HamKam
  Egil Selvik Haugesund
  Øystein Øvretveit Jerv

Gule kortRediger

Rank Spiller Klubb Gule kort
1   Sivert Heggheim Mannsverk Molde 5
2   Dario Čanađija Aalesund 4
  Eirik Haugan Molde
4   Nenass Aalesund 3
  Besim Šerbečić Aalesund
  Vegard Kongsro HamKam
  Aleksander Melgalvis HamKam
  Oliver Sørensen HamKam
  Mads Sande Haugesund
  Erik Næsbak Brenden Jerv
  Sander Erik Kartum Kristiansund
  Conrad Wallem Odd
  Adrian Nilsen Pereira Rosenborg
  Ole Hammerfjell Sæter Rosenborg
  William Kurtović Sandefjord
  Aleksander Nilsson Sandefjord
  Jørgen Horn Sarpsborg 08
  Halldor Stenevik Strømsgodset
  Lars-Christopher Vilsvik Strømsgodset
  Jostein Gundersen Tromsø
  Ruben Yttergård Jenssen Tromsø
  David Brekalo Viking
  Shayne Pattynama Viking
  Niklas Sandberg Viking
  Markus Solbakken Viking
  Gianni Stensness Viking

Røde kortRediger

Røde kort Spiller Klubb
1   Victor Boniface Bodø/Glimt
  Fredrik Sjølstad HamKam
  Leandro Fernandes Jerv
  Erlend Hustad Jerv
  Gjermund Åsen Lillestrøm
  Benjamin Tiedemann Hansen Molde
  Odin Bjørtuft Odd
  Steffen Hagen Odd
  Kristoffer Løkberg Viking
  Aron Dønnum Vålerenga

TilskuertallRediger

Tilskuertall
Pos Klubb Totalt Høyeste Laveste Snitt Endring
1 Rosenborg 57 600 20 149 11 076 14 400 1.1894480766307+118,9%
2 Viking 68 860 15 500 8 543 11 477 0.89985101804337+89,9%
3 Vålerenga 27 910 14 357 6 680 9 303 1.4887640449438+148,8%
4 Lillestrøm 34 511 10 527 4 567 6 902 1.0677052127022+106,7%
5 Aalesund 25 644 10 778 4 429 6 411 1.6008113590264+160,0%
6 Molde 30 340 6 971 5 045 6 068 0.97719126751385+97,7%
7 Bodø/Glimt 29 105 7 837 4 809 5 821 1.4929336188437+149,2%
8 Odd 25 192 7 164 3 907 5 038 1.0306328093511+103,0%
9 Hamarkameratene 20 038 6 904 3 037 5 010 1.4912978617603+149,1%
10 Sarpsborg 08 23 371 5 506 4 158 4 674 1.1739534883721+117,3%
11 Strømsgodset 18 675 5 324 3 897 4 669 0.78138115223197+78,1%
12 Sandefjord 11 654 4 306 3 290 3 885 1.780959198282+178,0%
13 Kristiansund 11 465 4 002 3 636 3 822 0.94306049822064+94,3%
14 Haugesund 14 802 4 514 3 187 3 701 0.49294070189593+49,2%
15 Jerv 10 179 2 843 2 412 2 545 1.8822197055493+188,2%
16 Tromsø 8 438 2 219 2 005 2 110 0.46020761245675+46,0%
Ligaen totalt 417 784 20 149 2 005 6 143 +105,3%
Oppdatert til og med kamper spilt 26.05.2022[36]
Kilde: NFF[37]


ReferanserRediger

  1. ^ «Godt å komme hjem til Sunnmøre». Aalesund. 25. august 2022. 
  2. ^ «JUSTERING I TRENERTEAMET». FK Bodø/Glimt. 17. november 2017. 
  3. ^ a b «Jakob Michelsen blir ny HamKam-trener». HamKam. 9. januar 2022. 
  4. ^ «FKHS NYE HOVEDTRENER». FK Haugesund. 24. januar 2019. 
  5. ^ «Arne Sandstø presentert som ny trener: - Giret på Jerv-jobben». Agderposten. 15. januar 2016. 
  6. ^ «Christian Michelsen blir hovedtrener i KBK». Tidens Krav. 6. februar 2014. 
  7. ^ «Geir Bakke ansatt som ny LSK-trener». Lillestrøm SK. 31. desember 2019. 
  8. ^ «OLE GUNNAR TAR OVER SOM VIKARIERENDE MANAGER I MANCHESTER UNITED». Molde Fotballklubb. 19. desember 2018. 
  9. ^ a b «Pål Arne Johansen blir ny Odd-trener». Nettavisen. 24. januar 2022. 
  10. ^ a b c «Rekdal klar som ny RBK-trener». Rosenborg. 20. desember 2021. 
  11. ^ «Ødegaard og Tegström ansatt som hovedtrenere». Sandefjord. 30. desember 2020. 
  12. ^ a b «Stefan Billborn er klar for Sarpsborg 08». Sarpsborg 08. 7. januar 2022. 
  13. ^ «Nytt fungerende trenerteam i Strømsgodset». Strømsgodset. 11. april 2021. 
  14. ^ «Gaute Helstrup presentert som ny Tromsø-trener: – Kan bli «jævlig bra»». VG. 20. mai 2020. 
  15. ^ Nilssen, Stig; Flygind, Kjetil (26. november 2020). «Jensen og «Batty» overtar som likestilte hovedtrenere». Stavanger Aftenblad. Besøkt 10. mai 2021. 
  16. ^ «Fagermo ny VIF-trener: - Jeg var sikkert femtevalget». Verdens Gang. 31. januar 2020. 
  17. ^ «Åge Hareide forlenger ikke med Rosenborg: – Vil prioritere annerledes». Nettavisen. 1. juli 2021. 
  18. ^ «Sarpsborg 08-trener Lars Bohinen er ferdig etter sesongen». TV2. 18. oktober 2021. 
  19. ^ https://www.vg.no/sport/fotball/i/Xqp00W/nornes-ferdig-som-odd-trener. 
  20. ^ «Fakta Color Line Stadion». Aalesund. Besøkt 2. desember 2021. 
  21. ^ «Informasjon». Bodø/Glimt. Besøkt 29. mars 2019. 
  22. ^ «Stadion». Hamarkameratene. Besøkt 2. desember 2021. 
  23. ^ «KRISTIANSUND STADION». Kristiansund Ballklubb. 17. februar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  24. ^ «J. J. Ugland Stadion – Levermyr». Jerv. Besøkt 19. desember 2020. 
  25. ^ «Åråsen Stadion - historikk». Lillestrøm Sportsklubb. 4. desember 2016. Besøkt 29. mars 2019. 
  26. ^ «RASK FAKTA:». Molde Fotballklubb. Besøkt 29. mars 2019. 
  27. ^ «SKAGERAK ARENA». Odds Ballklubb. 21. januar 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  28. ^ «Lerkendal stadion». Rosenborg Ballklub. Besøkt 29. mars 2019. 
  29. ^ «Sandefjord Arena». Sandefjord Fotball. Besøkt 3. desember 2017. 
  30. ^ «Sarpsborg stadion». Sarpsborg 08 Fotballforening. 28. november 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  31. ^ «MARIENLYST STADION». Strømsgodset Idrettsforening. 28. januar 2019. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  32. ^ «ALFHEIM STADION». Tromsø Idrettslag. 5. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  33. ^ «FAKTA OM SR-BANK ARENA». Viking Fotballklubb. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  34. ^ «FAKTA OM INTILITY ARENA». Vålerenga Idrettsforening. 22. juli 2018. Arkivert fra originalen 25. oktober 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  35. ^ «Her er kampene i Eliteserien 2022». Norges Fotballforbund. 14. januar 2022. Besøkt 14. januar 2022. 
  36. ^ fotball.no
  37. ^ «fotball.no». Norges fotballforbund. 

Eksterne lenkerRediger