OBOS-ligaen 2022

OBOS-ligaen 2022
Avdelinger: 1
Lag: 16
Opprykk til: Eliteserien 2023
Nedrykk til: 2. divisjon 2023
Statistikk
Kamper: 240
Øvrige ligaer
Nivå 1: Eliteserien 2022
Nivå 2: OBOS-ligaen 2022
Nivå 3: PostNord-ligaen 2022
Nivå 4: Norsk Tipping-ligaen 2022
Nivå 5: 4. divisjon 2022
Nivå 6: 5. divisjon 2022
Nivå 7: 6. divisjon 2022
Nivå 8: 7. divisjon 2022
Nivå 9: 8. divisjon 2022
Nivå 10: 9. divisjon 2022
Nivå 11: 10. divisjon 2022
Sesonger
2021 2023

OBOS-ligaen 2022 er det nest høyeste nivået i norsk herrefotball i 2022. Ligaen består av 16 lag.

Nye lag denne sesongen er Stabæk, Mjøndalen og Brann som rykket ned fra Eliteserien 2021, og Kongsvinger og Skeid som rykket opp fra PostNord Ligaen 2021.

Opp- og nedrykkRediger

TabellRediger

OBOS-ligaen 2022
# Lag K S U T Mål ± P
1 Brann 11 9 2 0 34–7 27 29
2 Ranheim 11 7 2 2 19–15 4 23
3 Mjøndalen 11 7 1 3 15–15 0 22
4 Stabæk 11 5 5 1 14–4 10 20
5 Sogndal 11 6 2 3 18–16 2 20
6 Sandnes Ulf 11 6 1 4 15–17 −2 19
7 KFUM Oslo 11 5 3 3 19–19 0 18
8 Start 11 4 4 3 21–13 8 16
9 Raufoss 10 3 4 3 10–15 −5 13
10 Fredrikstad 10 3 3 4 14–14 0 12
11 Åsane 11 3 3 5 14–22 −8 12
12 Kongsvinger 11 3 2 6 12–16 −4 11
13 Bryne 11 2 3 6 11–15 −4 9
14 Grorud 11 0 6 5 14–22 −8 6
15 Stjørdals-Blink 11 1 3 7 11–20 −9 6
16 Skeid 11 1 0 10 12–23 −11 3
Sist oppdatert: 27. juni 2022  · Kilde  · Rediger


Tabellplassering etter rundeRediger

Tabellen lister opp tabellplassering etter siste kamp i hver serierunde. Utsatte kamper er ikke inkludert.


Direkte opprykk til Eliteserien 2023
Kval til Eliteserien 2023
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde123456789101112131415161718192021222324252627282930
Brann232332211
Mjøndalen675211122
Stabæk463766443
Sandnes Ulf511124554
KFUM Oslo756489775
Ranheim16149898986
Start128653337
Sogndal344547868
Fredrikstad796975699
Raufoss141212121011111210
Åsane151314131314121011
Bryne121516161614141412
Kongsvinger13810101110101113
Grorud7911111212131314
Stjørdals-Blink71113141415161615
Skeid111515151516151516

LageneRediger

Kart over lag i OBOS-ligaen 2022


Lag Kommune Fylke Arena Kapasitet Trener I OBOS siden
Brann   Bergen Vestland Brann Stadion 16 750[1]   Eirik Horneland (Norge) 2022
Bryne   Time Rogaland Bryne Stadion 4 000[2]   Kevin Knappen (Norge) 2021
Fredrikstad   Fredrikstad Viken Fredrikstad stadion 12 565   Bjørn Johansen (Norge) 2021
Grorud   Oslo Oslo Grorud Arctic Match 1 700[3]   Johan Gjønnes Nilsen (Norge) 2020
KFUM Oslo   Oslo Oslo KFUM Arena 1 500[4]   Jørgen Isnes (Norge) 2019
Ranheim   Trondheim Trøndelag EXTRA Arena 3 000[5]   Hugo Carlos Pereira (Portugal) 2020
Raufoss   Vestre Toten Innlandet Nammo Stadion 1 800[6]   Christian Johnsen (Norge) 2019
Sandnes Ulf   Sandnes Rogaland Øster Hus Arena 6 043[7]   Bjarne Berntsen (Norge) 2015
Sogndal   Sogndal Vestland Fosshaugane Campus 5 622[8]   Tore André Flo (Norge) 2018
Stabæk   Bærum Viken Nadderud stadion 4 938[9]   Eirik Kjønø (Norge) 2022
Start   Kristiansand Agder Sør Arena 14 448[10]   Sindre Tjelmeland (Norge) 2021
Stjørdals-Blink   Stjørdal Trøndelag M.U.S Stadion Sandskogan 1 000[11]   Tom Dent (England) 2020
Skeid   Oslo Oslo Nordre Åsen Idrettspark 250[12]   Gard Holme (Norge) 2022
Kongsvinger   Kongsvinger Innlandet Gjemselund stadion 6 700[13]   Eirik Mæland (Norge) 2022
Åsane   Bergen Vestland Åsane Arena 3 500[14]   Morten Røssland (Norge) 2020
Mjøndalen   Drammen Viken Consto Arena 4 200[15]   Vegard Hansen (Norge) 2022

TerminlisteRediger

Terminlisten for OBOS-ligaen 2022 ble annonsert 14. januar 2022.[16]

1. serierundeRediger

Lørdag 2. april

Søndag 3. april

Mandag 4. april

2. serierundeRediger

Lørdag 9. april

Søndag 10. april

Mandag 11. april

3. serierundeRediger

Mandag 18. april

Tirsdag 19. april

4. serierundeRediger

Lørdag 23. april

Søndag 24. april

Mandag 25. april


5. serierundeRediger

Søndag 8. mai

Mandag 9. mai

6. serierundeRediger

Søndag 15. mai

Mandag 16. mai

7. serierundeRediger

Lørdag 21. mai

Søndag 22. mai

Mandag 23. mai

8. serierundeRediger

Torsdag 26. mai


9. serierundeRediger

Søndag 29. mai

Mandag 30. mai

10. serierundeRediger

Fredag 29. april

Søndag 19. juni

Mandag 20. juni

Utsatt

11. serierundeRediger

Søndag 26. juni

Mandag 27. juni

12. serierundeRediger

Søndag 3. juli

Mandag 4. juli


13. serierundeRediger

Torsdag 7. juli

14. serierundeRediger

Søndag 10. juli

Mandag 11. juli

15. serierundeRediger

Søndag 17. juli

Mandag 18. juli

16. serierundeRediger

Søndag 24. juli

Mandag 25. juli


17. serierundeRediger

Søndag 31. juli

18. serierundeRediger

Torsdag 4. august

19. serierundeRediger

Søndag 7. august

Mandag 8. august

20. serierundeRediger

Søndag 14. august


21. serierundeRediger

Lørdag 20. august

Søndag 21. august

Mandag 21. august

22. serierundeRediger

Lørdag 27. august

Mandag 29. august

23. serierundeRediger

Søndag 4. september

Mandag 5. september

24. serierundeRediger

Søndag 11. september

Mandag 12. september


25. serierundeRediger

Lørdag 17. september

Søndag 18. september

26. serierundeRediger

Søndag 2. oktober

Mandag 3. oktober

27. serierundeRediger

Søndag 9. oktober

Mandag 10. oktober

28. serierundeRediger

Søndag 16. oktober

Mandag 17. oktober


29. serierundeRediger

Lørdag 22. oktober

30. serierundeRediger

Lørdag 29. oktober

ResultattabellRediger

Hjemme \ Borte SKB BRY FFK GRO KFU KIL MIF RAN RAU ULF SKE SOG STA IKS STB ÅSA
Brann 3–0 7–0 3–0 1–1 1–1
Bryne 1–2 1–2 0–0 2–0 0–0 2–1
Fredrikstad 1–2 2–0 1–0 2–2
Grorud 0–2 2–2 2–2 0–3 1–2
KFUM Oslo 1–5 2–2 1–0 1–1 3–0
Kongsvinger 1–3 2–2 4–1 1–0 1–1
Mjøndalen 2–1 2–0 2–1 1–0 1–2 2–1
Ranheim 0–4 3–2 2–1 4–1 0–1 2–2
Raufoss 2–0 1–1 1–1 1–0 0–4 1–0
Sandnes Ulf 2–1 0–4 2–2 4–1 0–2
Skeid 2–3 1–2 0–1 2–3 3–1
Sogndal 2–1 2–1 1–0 2–0 1–2 2–3
Stabæk 0–0 1–1 1–0 0–1 0–0
Start 0–1 1–1 2–2 3–2 5–1 0–0
Stjørdals-Blink 1–2 1–3 0–1 1–2 1–3
Åsane 3–2 1–2 2–1 0–4 1–5 1–1
Oppdatert med kamper spilt til og med 27. juni 2022. Kilde: nifs.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

ReferanserRediger

  1. ^ (norsk). Brann https://www.brann.no/om-stadion. 
  2. ^ (norsk). Bryne https://www.brynefk.no/om-stadion/Bryne%20Stadion. 
  3. ^ (norsk). Grorud https://grorud-il.no/om-stadion/grorud-arctic-match-copy. 
  4. ^ (norsk). KFUM https://kaaffa.no/om-stadion. 
  5. ^ (norsk). Ranheim https://www.ranheimfotball.no/om-klubben/om-stadion/ranheim-arena. 
  6. ^ (norsk). Raufoss http://www.raufossfotball.no/om-stadion/nammo-stadion. 
  7. ^ (norsk). Sandnes Ulf http://www.sandnesulf.no/om-stadion/nye-sandnes-stadion. 
  8. ^ (norsk). Sogndal http://www.sogndalfotball.no/fosshaugane. 
  9. ^ (norsk). Stabæk https://www.stabak.no/nadderud-stadion. 
  10. ^ (norsk). Start https://www.ikstart.no/om-stadion/om-sparebanken-sor-arena. 
  11. ^ (norsk). Stjørdalens Blad https://www.bladet.no/sport/2020/09/30/%C3%85pner-for-flere-tilskuere-%E2%80%93-Endelig-kan-vi-f%C3%A5-vist-fram-stadion-og-laget-22749167.ece. 
  12. ^ (norsk). Skeid https://skeid.no/nyheter/velkommen-til-nordre-asen. 
  13. ^ (norsk). Kongsvinger https://www.kil.no/gjemselund-stadion. 
  14. ^ (norsk). Åsane https://www.asanefotball.no/om-klubben/om-stadion. 
  15. ^ (norsk). Mjøndalen https://www.miffotball.no/om-stadion. 
  16. ^ «Spilleplan OBOS-ligaen 2022». 

Eksterne lenkerRediger