Åpne hovedmenyen

NM i friidrett 1999

Norgesmesterskapet i friidrett 1999 er en felles betegnelse på flere arrangementer som i løpet av kalenderåret 1999 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert i Byrkjelo i perioden 6. til 8. august. Arrangører var Breimsbygda IL.

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:

Sigvor Melve ble mestvinnende utøver individuelt med gull på 100 meter og 200 meter, samt sølv på 400 meter. På herresiden tok Geir Moen, Terje Næss og Tom Erik Olsen alle 2 gull hver.

KvinnerRediger

100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Sigvor Melve IL i BUL 11.98
  Ann Helen Rinden Åmdal IL 11.99
  Marit Nyberg Birknes IL i BUL 12.24


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Sigvor Melve IL i BUL 23.78
  Ann Helen Rinden Åmdal IL 24.17
  Camilla Dahle BFG Fana 24.98


400 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Ann Helen Rinden Åmdal IL 53.75
  Sigvor Melve IL i BUL 54.29
  Claire Pythian Oppdal FIK 55.95


800 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Kristin Roset Gloppen FIL 2:07.45
  Trine Pilskog Oppdal FIK 2:08.45
  Elin Randli Oppdal FIK 2:10.94


1500 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Susanne Wigene Haugesund IL 4:21.91
  Trine Pilskog Oppdal FIK 4:23.36
  Veslemøy Hausken BFG Fana 4:23.69


5000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Gunhild Halle IL Runar 15:41.08
  Susanne Wigene IL Runar 15:41.57
  Lene Hove BFG Fana 15:56.44


10000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Gunhild Halle IL Runar 32:47.56
  Hilde Hovdenak IL i BUL 34:42.47

Kun 2 utøvere deltok i øvelsen


HalvmaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Stine Larsen BFG Fana 1:13:03
  Bente Landøy Fri IL 1:16:12
  Hilde Hovdenak IL i BUL 1:16:30


MaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Jorunn Rekkedal Ås IL 2:46:03
  Gry Wilhelmsen SK Vidar 2:50:21
  Berry van der Bosch Strindheim IL 2:53.17


2 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Elin Randli Oppdal FIK 06:39
  Runa Bostad SK Vidar 06:46
  Marit Brennhovd SK Vidar 06:55


6 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Hilde Hovdenak IL i BUL 20:46
  Lene Hove BFG Fana 20:54
  Bente Landøy Fri IL 21:32


TerrengstafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Oppdal FIK 59:08
  Oslostudentenes IK 59:56
  SK Vidar 60:25


100 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Tania Longe Fredrikstad IF 14.00
  Rannveig Kvalvik Moss IL 14.19
  Ingvild Larsen Laksevåg TIL 14.20


400 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Mari Bjone IL i BUL 59.22
  Lise M. Jensen Ski IL 60.40
  Margit Katrine Strand IK Tjalve 60.86


4 x 100 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  IL i BUL 47.87
  IK Tjalve 47.98
  IL Runar 49.42


4 x 400 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Fri IL 4:22.68

Kun 1 lag deltok i øvelsen


4 x 800 meter stafettRediger

Ingen lag deltok i øvelsen.

1000 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  IL i BUL 2:11.36
  Gloppen FIL 2:15.87
  Oppdal FIK 2:16.54


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Hanne Haugland Minerva 1.94
  Anne Gerd Eieland Iveland IL 1.78
  Mimi Storm-Hansen IK Tjalve 1.75

Hanne Haugland mottok kongepokalen for denne seieren


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Lene Espegren IK Tjalve 6.37
  Tania Longe Fredrikstad IF 5.97
  Nina Johannessen IK Tjalve 5.83


StavsprangRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Monica Grimsrud IL i BUL 3.50
  Elin Dølør SK Vidar 3.30
  Christine G. Kurth IL Gular 3.20


TrestegRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Lene Espegren IK Tjalve 13.97
  Cecilie Rise Gloppen FIL 13.16
  Christine G. Kurth IL Gular 13.14


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Trine Hattestad Minerva 61.61
  Laila Bergskås IK Tjalve 48.62
  Unn Merete Lie SK Vidar 47.97


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Mette Bergmann SK Vidar 58.80
  Grete Etholm SK Snøgg 50.51
  Elin Isane Gloppen FIL 50.06


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Katarina Sederholm Stjørdal FIK 16.33
  Tania Longe Fredrikstad IF 14.91
  Elin Isane Gloppen FIL 13.44


SleggekastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Unn Merete Lie SK Vidar 56.57
  Mette Bergmann SK Vidar 54.75
  Veronica Juvik FIL AKS-77 48.58


SjukampRediger

Plass Utøver Klubb Poeng
  Rannveig Kvalvik Moss IL 5399
  Tania Longe Fredrikstad IF 5397
  Gunn T. Johannessen FIL AKS-77 4376


MennRediger

100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Geir Moen Moss IL 10.49
  Erik Kringeland Haugesund IL 10.62
  Thomas Mellin-Olsen IL Gular 10.77


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Geir Moen Moss IL 21.04
  Erik Kringeland Haugesund IL 21.19
  Martin Blekkerud Moss IL 21.50


400 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Quincy Douglas IL Gular 46.38
  Frank Fiske Frol IL 46.99
  Roald Bergheim IL Norna-Salhus 47.51


800 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Vebjørn Rodal Oppdal FIK 1:47.41
  Tor Øivind Ødegård Fredrikstad IF 1:48.99
  Kjetil Hodnekvam FIL AKS-77 1:50.54


1500 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Abderrahim Goumri IL i BUL 3:47.95
  Tor Øivind Ødegård Fredrikstad IF 3:48.25
  Bjørn Arild Bøhleng IL i BUL 3:50.95


5000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Abderrahim Goumri IL i BUL 14:07.41
  Øyvind Fretheim BFG Fana 14:25.20
  Henrik Sandstad Steinkjer FIK 14:28.68


10000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Knut Erik Rame Gjesdal IL 30:16.59
  Terje Olsen Heimdal IF 30:18.08
  Henrik Grøseth Rindals-Troll 30:19.08


HalvmaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Terje Næss SK Vidar 1:08:12
  Tor-Erik Nyquist Ullensaker/Kisa IL 1:08:14
  Nils Engevik IL Norna-Salhus 1:08:34


MaratonRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Terje Næss SK Vidar 2:20:44
  Petter Antonsen SK Vidar 2:21:46
  Eiliv Gjesdal SK Vidar 2:22:57


3 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Henrik Sandstad Steinkjer FIK 08:21
  Terje Aggvin IL Korlevoll 08:27
  Jan Erik Christiansen BFG Fana 08:28


10 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Abderrahim Goumry IL i BUL 30:48
  Knut Erik Rame Gjesdal IL 31:23
  Jon Tvedt IL Gular 31:28


TerrengstafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  IL i BUL 49:09
  SK Vidar 49:12
  Gjesdal IL 49:15


110 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Tom Erik Olsen SK Vidar 14.19
  Kenneth Halhjem IL Gular 14.26
  Benjamin Jensen IK Tjalve 14.61


400 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Per Øivin Sola SK Vidar 52.12
  Ragnar Bergheim IL Norna-Salhus 54.53
  Jon A. Rove IL Runar 54.88


3000 meter hinderRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Jim Svenøy Fræna FIK 8:40.98
  Øyvind Fretheim BFG Fana 8:51.47
  Odd-Bjørn Hjelmeset Gloppen FIL 8:54.42


4 x 100 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Moss IL 42.39
  IK Tjalve 43.66
  Trondheim Friidrett 43.85


4 x 400 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Trondheim Friidrett 3:21.83
  Fri IL 3:23.39
  Ås IL 3:31.27


4 x 1500 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  IL i BUL 16:25.40
  Lillehammer IF 16:45.98
  Ås IL 16:51.55


1000 meter stafettRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  IL Gular 1:53.80
  Fri IL 1:57.12
  IK Tjalve 1:57.68


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Bjørn Olsson IK Tjalve 2.21
  Steinar Grini Spydeberg IL 2.19
  Jon S. Utgårdsløkken IL Norna-Salhus 2.14


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Tom Erik Olsen SK Vidar 7.42
  Arjan Bos IK Tjalve 7.39
  Håvard Skjerven IK Tjalve 7.37


StavsprangRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Trond Barthel Gjøvik FIK 5.40
  Benjamin Jensen IK Tjalve 5.20
  Ketil Rønneberg SK Vidar 5.20


TrestegRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Ketill Hanstveit Norna-Salhus 17.27
  Trond Erik Nilsen Ask IL 15.48
  Ronny Skårdal Lyngdal IL 15.47

Ketill Hanstveit mottok kongepokalen for denne seieren


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Pål Arne Fagernes IK Tjalve 79.74
  Sturle Sæbø IL Norna-Salhus 73.65
  Ronny Nilsen IL Norna-Salhus 71.12


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Einar Kristian Tveitå IL i BUL 61.09
  Svein Inge Valvik IK Tjalve 60.62
  Olav Jenssen Urædd 59.74


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Roar Hoff Stjørdal FIK 18.20
  Jan Sagedal IK Tjalve 18.02
  Gjøran Sørli Egersund IK 17.85


SleggekastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Bjørn Erik Pettersen Moss IL 63.96
  Knut Vikne SK Vidar 62.05
  Kåre Sagedal IK Tjalve 60.88


TikampRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Vegar Sellæg Namsen FIF 6850
  Ove Lindekleiv IL Trio 6167
  Mats Eirik Elvik Osterøy IL 6019


MedaljeoversiktRediger

Hovedmesterskap     Stafetter       Mangekamp   Maratonøvelser     Terrengløp       Sammenlagt  
Klubb                                    
IL i BUL 7 2 2 3 0 0 0 0 0 0 0 1 3 0 0 13 2 3
SK Vidar 5 3 2 0 0 0 0 0 0 2 2 1 0 2 2 7 7 5
IK Tjalve 4 5 6 0 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 7 7
Moss IL 3 1 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1 1
Oppdal FIK 1 2 2 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 2 3
Fredrikstad IF 1 4 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 5 0
BFG Fana 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 1 1 3 4
IL Gular 1 1 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 1 4
IL Norna-Salhus 1 2 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 2 4
Fri IL 0 0 0 1 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 1 3 1
IL Runar 2 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 2
Gloppen FIL 1 1 3 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3
Åmdal IL 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
Haugesund IL 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
Minerva 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Stjørdal FIK 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0
Ås IL 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 2
Heimdal IF 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Steinkjer FIK 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 1
Trondheim Friidrett 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
FIL AKS-77 0 0 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Fræna FIK 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Gjøvik FIK 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Namsen FIF 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
IL Korlevoll 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
Frol IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Spydeberg IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Ask IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Ski IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Iveland IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Oslostudentenes IK 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
Lillehammer IF 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
SK Snøgg 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
IL Trio 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Ullensaker/Kisa IL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
Rindals-Troll 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Egersund IK 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Osterøy IL 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Strindheim IL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Laksevåg TIL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Urædd 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Lyngdal IL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1

Eksterne lenkerRediger