Friidrett under Sommer-OL 1996 – 100 meter menn

Øvelsen 100 meter menn ved Sommer-OL 1996 ble avholdt i Atlanta med finale 27. juli.

Friidrett under Sommer-OL 1996 – 100 meter menn
Friidrett under Sommer-OL 1996 – 100 meter menn
Donovan Bailey (1997)
Konkurranse100 meter menn
LekerOL Sommer-OL 1996
StedAtlanta
ArenaStadium Australia
Dato26. juli (forsøksheat)
27. juli (semifinale og finale)
Deltakernasjoner75
Deltakere106
Vinnertid9,84 VR
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Donovan Bailey, Canada Canada
Silver medal icon.svg Frank Fredericks, Namibia Namibia
Bronze medal icon.svg Ato Boldon, Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago

Forrige1992
Neste2000
Friidrett under
Sommer-OL 1996
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1 500 m menn kvinner
5 000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
10 km kappgang kvinner
20 km kappgang menn
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

ResultaterRediger

Runde 1 - HeatRediger

Runde 1 - Heat 1
PLASSERING UTØVER TID
1.   Emmanuel Tuffour (GHA) 10.15
2.   Bruny Surin (CAN) 10.18
3.   Andrey Fedoriv (RUS) 10.39
4.   Renward Wells (BAH) 10.48
5.   Chithaka De Soyza (SRI) 10.55
6.   Luís Cunha (POR) 10.65
7.   Patrick Mocci Roumbe (GAB) 10.87
8.   Nordine Ould Menira (MTN) 10.95
9.   Bonifacio Edu (GEQ) 11.87


Runde 1 - Heat 2
PLASSERING UTØVER TID
1.   Davidson Ezinwa (NGR) 10.03
2.   Jon Drummond (USA) 10.08
3.   Erik Wymeersch (BEL) 10.24
4.   Leon Gordon (JAM) 10.48
5.   Stefan Burkart (SUI) 10.49
6.   Barnabe Jolicoeur (MRI) 10.57
7.   Bimal Tarafdar (BAN) 10.98
8.   Abdul Ghafoor (AFG) 12.20
  Andrew Tynes (BAH) DNS


Runde 1 - Heat 3
PLASSERING UTØVER TID
1.   Ato Boldon (TTO) 10.06
2.   Anninos Markoullides (CYP) 10.26
3.   Kim Collins (SKN) 10.27
4.   Augustine Nketia (NZL) 10.34
5.   Raymond Stewart (JAM) 10.38
6.   Stefano Tilli (ITA) 10.38
7.   Jamal Al-Saffar (KSA) 10.44
8.   Amarildo Almeida (GBS) 10.85
9.   Mohamed Bacar (COM) 11.02


Runde 1 - Heat 4
PLASSERING UTØVER TID
1.   Michael Green (JAM) 10.16
2.   Patrick Stevens (BEL) 10.21
3.   Serhiy Osovych (UKR) 10.29
4.   Ezio Madonia (ITA) 10.33
5.   Edson Ribeiro (BRA) 10.39
6.   Chris Ronaldson (NZL) 10.39
7.   Patrik Strenius (SWE) 10.48
8.   Toluta Koula (TGA) 10.71
9.   Vladislav Chernobay (KGZ) 10.88


Runde 1 - Heat 5
PLASSERING UTØVER TID
1.   Deji Aliu (NGR) 10.34
2.   Ousmane Diarra (MLI) 10.34
3.   Wenzhong Chen (CHN) 10.37
4.   Manuel Borrega (ESP) 10.52
5.   Hiroyasu Tsuchie (JPN) 10.58
6.   Ruben Benitez (ESA) 10.74
7.   Vitaliy Medvedev (KAZ) 10.90
8.   Mitchell Peters (ISV) 11.12
9.   Bouriema Kimba (NIG) 11.24


Runde 1 - Heat 6
PLASSERING UTØVER TID
1.   Dennis Mitchell (USA) 10.24
2.   Ian Mackie (GBR) 10.27
3.   Marc Blume (GER) 10.33
4.   Alexandros Terzian (GRE) 10.48
5.   Franck Amegnigan (TOG) 10.51
6.   Rod Mapstone (AUS) 10.56
7.   Sayon Cooper (LBR) 10.58
8.   Pa Modou Gai (GAM) 10.72
9.   Jorge Castellon (BOL) 10.74


Runde 1 - Heat 7
PLASSERING UTØVER TID
1.   Obadele Thompson (BAR) 10.33
2.   Kostyantyn Rurak (UKR) 10.37
3.   Pascal Theophile (FRA) 10.41
4.   Carlos Gats (ARG) 10.57
5.   Joel Mascoll (VIN) 10.64
6.   Anvar Kuchmuradov (UZB) 10.71
7.   Arif Akhundov (AZE) 11.11
8.   Khaled Othman (LBA) 11.65
9.   Jean-Olivier Zirignon (CIV) 22.69


Runde 1 - Heat 8
PLASSERING UTØVER TID
1.   Michael Marsh (USA) 10.14
2.   Darren Braithwaite (GBR) 10.29
3.   Kirk Cummins (BAR) 10.47
4.   Torbjørn Eriksson (SWE) 10.49
5.   Paul Henderson (AUS) 10.52
6.   Alberto Mendez (DOM) 10.60
7.   Arnaldo da Silva (BRA) 10.62
8.   Mario Bonello (MLT) 10.89
9.   Odair Da Costa (STP) 11.05


Runde 1 - Heat 9
PLASSERING UTØVER TID
1.   Andre Silva (BRA) 10.25
2.   Linford Christie (GBR) 10.26
3.   Yiannis Zisimides (CYP) 10.32
4.   Venancio Jose (ESP) 10.34
5.   Hamed Douhou (CIV) 10.53
6.   Robert Dennis (LBR) 10.65
7.   Donald Onchiri (KEN) 10.66
8.   Sun-Kuk Jin (KOR) 10.73
9.   Peter Pulu (PNG) 10.76


Runde 1 - Heat 10
PLASSERING UTØVER TID
1.   Eric Nkansah (GHA) 10.26
2.   Needy Guims (FRA) 10.39
3.   Olapade Adeniken (NGR) 10.41
4.   Jone Delai (FIJ) 10.42
5.   Vitaliy Savin (KAZ) 10.52
6.   Watson Nyambek (MAS) 10.55
7.   Neil Ryan (IRL) 10.78
8.   Javier Verne (PER) 10.91
9.   Van Lam Hai (VIE) 11.14


Runde 1 - Heat 11
PLASSERING UTØVER TID
1.   Donovan Bailey (CAN) 10.24
2.   Nobuharu Asahara (JPN) 10.28
3.   Peter Karlsson (SWE) 10.35
4.   Sanusi Turay (SLE) 10.39
5.   Sergejs Insakovs (LAT) 10.42
6.   Haralambos Papadias (GRE) 10.46
7.   Hsin-Ping Huang (TPE) 10.70
8.   Eric Agueh (BEN) 10.98
  Alfayaya Embalo (CPV) DNS


Runde 1 - Heat 12
PLASSERING UTØVER TID
1.   Frank Fredericks (NAM) 10.32
2.   Glenroy Gilbert (CAN) 10.34
3.   Alexandros Yenovelis (GRE) 10.39
4.   Frutos Feo (ESP) 10.56
5.   Benjamin Sirimou (CMR) 10.58
6.   Hamed Sadeq (KUW) 10.81
7.   Devon Bean (BER) 10.89
8.   Robert Loua (GUI) 11.21
9.   Mark Sherwin (COK) 11.41

Runde 2 - HeatRediger

Runde 2 - Heat 1
PLASSERING UTØVER TID
1.   Ato Boldon (TTO) 9.95
2.   Nobuharu Asahara (JPN) 10.19
3.   Eric Nkansah (GHA) 10.24
4.   Deji Aliu (NGR) 10.26
5.   Glenroy Gilbert (CAN) 10.28
6.   Marc Blume (GER) 10.33
7.   Andrey Fedoriv (RUS) 10.34
8.   Augustine Nketia (NZL) 10.35


Runde 2 - Heat 2
PLASSERING UTØVER TID
1.   Linford Christie (GBR) 10.03
2.   Donovan Bailey (CAN) 10.05
3.   Jon Drummond (USA) 10.17
4.   Emmanuel Tuffour (GHA) 10.18
5.   Erik Wymeersch (BEL) 10.37
6.   Olapade Adeniken (NGR) 10.38
7.   Needy Guims (FRA) 10.43
8.   Ezio Madonia (ITA) 10.43


Runde 2 - Heat 3
PLASSERING UTØVER TID
1.   Frank Fredericks (NAM) 9.93
2.   Davidson Ezinwa (NGR) 10.08
3.   Obadele Thompson (BAR) 10.14
4.   Ray Stewart (JAM) 10.18
5.   Peter Karlsson (SWE) 10.24
6.   Darren Briathwaite (GBR) 10.27
7.   Wenzhong Chen (CHN) 10.29
8.   Ousmane Diarra (MLI) 10.38


Runde 2 - Heat 4
PLASSERING UTØVER TID
1.   Dennis Mitchell (USA) 10.09
2.   Michael Green (JAM) 10.11
3.   Anninos Markoullides (CYP) 10.23
4.   Patrick Stevens (BEL) 10.31
5.   Kim Collins (SKN) 10.34
6.   Pascal Theophile (FRA) 10.38
7.   Serhiy Osovych (UKR) 10.38
8.   Kirk Cummins (BAR) 10.45


Runde 2 - Heat 5
PLASSERING UTØVER TID
1.   Michael Marsh (USA) 10.09
2.   Bruny Surin (CAN) 10.11
3.   Ian Mackie (GBR) 10.23
4.   Andre Silva (BRA) 10.31
5.   Alexandros Yenovelis (GRE) 10.34
6.   Venancio Jose (ESP) 10.38
7.   Kostyantyn Rurak (UKR) 10.38
8.   Yiannis Zisimides (CYP) 10.45


SemifinalerRediger

Semifinale 1
PLASSERING UTØVER TID
1.   Frank Fredericks (NAM) 9.94
2.   Donovan Bailey (CAN) 10.00
3.   Michael Marsh (USA) 10.08
4.   Michael Green (JAM) 10.11
5.   Nobuharu Asahara (JPN) 10.16
6.   Obadele Thompson (BAR) 10.16
7.   Emmanuel Tuffour (GHA) 10.22
8.   Anninos Markoullides (CYP) 10.36


Semifinale 2
PLASSERING UTØVER TID
1.   Ato Boldon (TTO) 9.93
2.   Dennis Mitchell (USA) 10.00
3.   Linford Christie (GBR) 10.04
4.   Davidson Ezinwa (NGR) 10.04
5.   Bruny Surin (CAN) 10.13
6.   Jon Drummond (USA) 10.16
7.   Eric Nkansah (GHA) 10.26
  Ian Mackie (GBR) DNS

FinaleRediger

  • Avholdt 27. juli 1996
PLASSERING UTØVER TID
    Donovan Bailey (CAN) 9,84 VR
    Frank Fredericks (NAM) 9.89
    Ato Boldon (TTO) 9.90
4.   Dennis Mitchell (USA) 9.99
5.   Michael Marsh (USA) 10.00
6.   Davidson Ezinwa (NGR) 10.14
7.   Michael Green (JAM) 10.16
  Linford Christie (GBR) DSQ

Eksterne lenkerRediger