Åpne hovedmenyen

Friidrett under Asialekene 1986. Friidrett var en av flere sporter under de tiende Asialekene som ble arrangert i Seoul i Sør-Korea i perioden 20. til 5. oktober 1986. Det var totalt 42 øvelser, 26 for menn og 16 for kvinner. Kina ble beste nasjon med sytten gullmedaljer foran Japan med elleve.

MedaljerRediger

  Friidrett Asialekene 1986, Sør-Korea
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Kina 17 18 8 43
2.   Japan 11 13 11 35
3.   Sør-Korea 7 5 13 25
4.   India 4 2 3 9
5.   Filippinene 1 2 1 4
6.   Qatar 1 0 1 2
7.   Bahrain 1 0 0 1
8.   Thailand 0 1 1 2
9.   Irak 0 1 0 1
10.   Kuwait 0 0 2 2
11.   Oman 0 0 1 1
11.   Malaysia 0 0 1 1
Totalt 42 42 42 126

ResultaterRediger

MennRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Talal Mansour
  Qatar
10.30 Hiroki Fuwa
  Japan
10.44 Zheng Chen
  Kina
10.47
200 meter Chang Jae-Keun
  Sør-Korea
20.71 Li Feng
  Kina
20.97 Masahiro Nagura
  Japan
21.10
400 meter Susumu Takano
  Japan
45.00 Isidro del Prado
  Filippinene
45.96 Mohammed Al-Malki
  Oman
46.42
800 meter Kim Bok-Joo
  Sør-Korea
1:49.15 Ryu Tae-Kyung
  Sør-Korea
1:49.89 Najem Al-Sowailem
  Kuwait
1:50.31
1500 meter Shuji Oshida
  Japan
3:43.88 Ryu Tae-Kyung
  Sør-Korea
3:44.51 Mohammed Sulaiman
  Qatar
3:44.68
5000 meter Kim Jong-Yoon
  Sør-Korea
13:50.63 Masanari Shintaku
  Japan
13:52.65 Yutaka Kanai
  Japan
13:53.73
10000 meter Masanari Shintaku
  Japan
28:26.74 Kim Jong-Yoon
  Sør-Korea
28:30.54 Toshihiko Seko
  Japan
29:31.90
Maraton Takeyuki Nakayama
  Japan
2:08:21 Hiromi Taniguchi
  Japan
2:10:08 Ryu Jae-Sung
  Sør-Korea
2:16:55
3000 meter hinder Shigeyuki Aikyo
  Japan
8:36.98 Cheng Shouguo
  Kina
8:37.33 Hajime Nagasato
  Japan
8:42.30
110 meter hekk Yu Zhicheng
  Kina
14.07 Lu Qianbin
  Kina
14.34 Kim Jin-Tae
  Sør-Korea
14.37
400 meter hekk Ahmed Hamada Jassim
  Bahrain
49.31
(NR)
Ryoichi Yoshida
  Japan
49.40 Jasem Al-Douwaila
  Kuwait
50.22
Høydehopp Zhu Jianhua
  Kina
2.31 Liu Yunpeng
  Kina
2.27 Shuji Ujino
  Japan
2.21
Stavsprang Ji Zebiao
  Kina
5.40 Liang Xueren
  Kina
5.30 Lee Jae-Bok
  Sør-Korea
5.00
Lengdehopp Kim Jong-il
  Sør-Korea
7.94 Junichi Usui
  Japan
7.92 Chen Zunrong
  Kina
7.80
Tresteg Norifumi Yamashita
  Japan
17.01 Park Young-Jun
  Sør-Korea
15.97 Zhou Zhenxian
  Kina
15.76
Kulestøt Ma Yongfeng
  Kina
18.30 Gong Yitian
  Kina
17.82 Yoshihisa Urita
  Japan
17.51
Diskos Li Weinan
  Kina
58.28 Hirotaka Maeda
  Japan
54.14 Manjeet Singh
  India
52.80
Sleggekast Shigenobu Murofushi
  Japan
69.20 Luo Jun
  Kina
66.34 Lu Dongping
  Kina
66.28
Spydkast Kazuhiro Mizoguchi
  Japan
76.60 Kim Jae-Sang
  Sør-Korea
74.44 Park Jong-Sam
  Sør-Korea
74.12
Tikamp Chen Zebin
  Kina
7255 Takeshi Kojo
  Japan
7171 Park Young-Jun
  Sør-Korea
7163
20 km kappgang Sun Xiaoguang
  Kina
1:25:46 Jiang Shaohong
  Kina
1:26:57 Chand Ram
  India
1:28:03
4 x 100 meter stafett   Kina 39.17   Japan 39.31   Sør-Korea 39.66
4 x 400 meter stafett   Japan 3:02.33   Irak 3:07.28   Filippinene 3:09.26

DamerRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Lydia de Vega
  Filippinene
11.53 P.T. Usha
  India
11.67 Ratjai Sripet
  Thailand
11.75
200 meter P.T. Usha
  India
23.44 Lydia de Vega
  Filippinene
23.47 Park Mi-Sun
  Sør-Korea
23.8
400 meter P.T. Usha
  India
52.16 Shiny Abraham
  India
53.32 Hiromi Isozaki
  Japan
53.76
800 meter Lim Chun-Ae
  Sør-Korea
2:05.72 Yang Liuxia
  Kina
2:06.04 Josephine Mary Singarayar
  Malaysia
2:07.44
1500 meter Lim Chun-Ae
  Sør-Korea
4:21.38 Yang Liuxia
  Kina
4:22.07 Kim Wei-Ja
  Sør-Korea
4:23.47
3000 meter Lim Chun-Ae
  Sør-Korea
9:11.92 Zhang Xiuyun
  Kina
9:12.64 Suman Rawat
  India
9:14.70
10000 meter Wang Xiuting
  Kina
32:47.77 Kumi Araki
  Japan
33:20.75 Xiao Hongyan
  Kina
33:47.22
Maraton Eriko Asai
  Japan
2:41:03 Misako Miyahara
  Japan
2:41:36 Weng Yanmin
  Kina
2:42:21
100 meter hekk Chen Kemei
  Kina
13.76 Chizuko Akimoto
  Japan
13.88 Naomi Jojima
  Japan
14.07
400 meter hekk P.T. Usha
  India
56.08 Zhao Qianqian
  Kina
59.37 Chen Yuying
  Kina
59.37
Høydehopp Megumi Sato
  Japan
1.89 Zheng Dazhen
  Kina
1.89 Kim Hee-sun
  Sør-Korea
1.89
Lengdehopp Liao Wenfen
  Kina
6.37 Huang Donghuo
  Kina
6.19 Minako Isogai
  Japan
6.14
Kulestøt Huang Zhihong
  Kina
17.51 Cong Yuzhen
  Kina
17.44 Aya Suzuki
  Japan
15.06
Diskos Hou Xuemei
  Kina
59.28 Li Xiaohui
  Kina
58.94 Lee Sang-Yuk
  Sør-Korea
50.26
Spydkast Li Baolian
  Kina
59.42 Emi Matsui
  Japan
55.00 Jang Sun-Hee
  Sør-Korea
52.78
Heptathlon Zhu Yuqing
  Kina
5580 Ye Lianying
  Kina
5413 Ji Jung-Mi
  Sør-Korea
5067
10 km kappgang Guan Ping
  Kina
48:40:00 Xu Yongjiu
  Kina
49:50:00 Hideko Hirayama
  Japan
51:12:00
4 x 100 meter stafett   Kina 44.78   Thailand 45.14   Sør-Korea 45.59
4 x 400 meter stafett   India 3:34.58   Japan 3:39.77   Kina 3:41.59

Eksterne lenkerRediger