Åpne hovedmenyen

Afrikamesterskapet i friidrett 1993

Afrikamesterskapet i friidrett 1993 var det niende Afrikamesterkapet i friidrett, det ble avviklet i Durban i Sør-Afrika i perioden 23. til 27. juni 1993..

TabellRediger

  Afrikamesterskapet i friidrett 1993, Durban
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Sør-Afrika 15 16 19 50
2.   Nigeria 8 9 1 18
3.   Kenya 8 5 4 17
4.   Etiopia 2 4 6 12
5.   Madagaskar 2 1 0 3
  Algerie 2 1 0 3
7.   Mosambik 2 0 0 2
8.   Ghana 1 1 3 5
9.   Den sentralafrikanske republikk 1 0 0 1
10.   Elfenbenskysten 0 2 0 2
11.   Seychellene 0 1 1 2
  Mauritius 0 1 1 2
13.   Senegal 0 0 3 3
14.   Egypt 0 0 1 1
  Burundi 0 0 1 1
  Benin 0 0 1 1
15.   Guinea 0 1 0 1
  Uganda 0 1 0 1
17.   Gambia 0 0 2 2
18.   Botswana 0 0 1 1
  Mali 0 0 1 1
  Gabon 0 0 1 1
Totalt 40 40 39 119


ResultaterRediger

MennRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Daniel Effiong
  Nigeria
10,39 Jean-Olivier Zirignon
  Elfenbenskysten
10,53 Nelson Boateng
  Ghana
10,55
200 meter Johan Rossouw
  Sør-Afrika
20,65 Oluyemi Kayode
  Nigeria
20,79 Nelson Boateng
  Ghana
21,01
400 meter Kennedy Ochieng
  Kenya
45,29 Ibrahim Hassan
  Ghana
45,90 Simon Kemboi
  Kenya
46,06
800 meter Sammy Langat
  Kenya
1.45,43 Paul Ruto
  Kenya
1.45,99 Arthémon Hatungimana
  Burundi
1.46,42
1500 meter David Kibet
  Kenya
3.45,67 Johan Landsman
  Sør-Afrika
3.46,03 Johan Fourie
  Sør-Afrika
3.46,22
5000 meter Simon Chemoiywo
  Kenya
13.09,68 Haile Gebrselassie
  Etiopia
13.10,41 Worku Bikila
  Etiopia
13.12,53
10000 meter William Sigei
  Kenya
27.25,23 Fita Bayissa
  Etiopia
27.26,90 Haile Gebrselassie
  Etiopia
27.30,17
3000 meter hinder Joseph Keter
  Kenya
8.22,34 Christopher Kosgei
  Kenya
8.24,58 Simretu Alemayehu
  Etiopia
8.31,51
110 meter hekk Kobus Schoeman
  Sør-Afrika
13,93 Moses Oyiki Orode
  Nigeria
14,21 Winpie Nel
  Sør-Afrika
14,22
400 meter hekk Erick Keter
  Kenya
49,38 Dries Vorster
  Sør-Afrika
49,59 Hamidou Mbaye
  Senegal
50,22
Høydehopp Flippie van Vuuren
  Sør-Afrika
2,22 Khemraj Naiko
  Mauritius
2,19 Pierre Vorster
  Sør-Afrika
2,13
Stavsprang Okkert Brits
  Sør-Afrika
5,40 Riaan Botha
  Sør-Afrika
5,20 Brian Mardaymootoo
  Mauritius
4,60
Lengdehopp Obinna Eregbu
  Nigeria
8,32 Ayodele Aladefa
  Nigeria
8,05 James Sabulei
  Kenya
7,99
Tresteg Toussaint Rabenala
  Madagaskar
16,72 Wikus Olivier
  Sør-Afrika
16,35 Paul Nioze
  Seychellene
16,11
Kulestøt Carel le Roux
  Sør-Afrika
18,29 Chima Ugwu
  Nigeria
18,07 Jaco Snyman
  Sør-Afrika
17,38
Diskos Mickael Conjungo
  Den sentralafrikanske republikk
59,92 Christo Kruger
  Sør-Afrika
54,42 Dawie Kok
  Sør-Afrika
54,08
Sleggekast Hakim Toumi
  Algerie
69,82 Samir Haouam
  Algerie
63,76 Charlie Koen
  Sør-Afrika
60,46
Spydkast Tom Petranoff
  Sør-Afrika
82,40 Phillip Spies
  Sør-Afrika
77,68 Louis Fouché
  Sør-Afrika
77,10
Tikamp Pierre Faber
  Sør-Afrika
7 164 Danie van Wyk
  Sør-Afrika
7 108 Hassan Farouk Sayed
  Egypt
6 770
20 km kappgang Getachew Demisse
  Etiopia
1.28,56 Chris Britz
  Sør-Afrika
1.29,28 Riecus Blignouat
  Sør-Afrika
1.30,55
4 x 100 meter stafett   Ghana 39,53   Nigeria 39,97   Sør-Afrika 40,25
4 x 400 meter stafett   Kenya 3.03,10   Nigeria 3.06,03   Senegal 3.06,38

ResultaterRediger

DamerRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Beatrice Utondu
  Nigeria
11,39 Elinda Vorster
  Sør-Afrika
11,45 Christy Opara-Thompson
  Nigeria
11,60
200 meter Mary Onyali
  Nigeria
22,71 Yolanda Steyn
  Sør-Afrika
23,22 Evette de Klerk
  Sør-Afrika
23,29
400 meter Tina Paulino
  Mosambik
51,82 Emily Odoemenam
  Nigeria
52,26 Aïssatou Tandian
  Senegal
53,00
800 meter Maria de Lurdes Mutola
  Mosambik
1.56,36 Gladys Wamuyu
  Kenya
2.01,24 Ilse Wicksell
  Sør-Afrika
2.03,75
1500 meter Elana Meyer
  Sør-Afrika
4.12,56 Gwen Griffiths
  Sør-Afrika
4.13,17 Getenesh Urge
  Etiopia
4.13,68
3000 meter Gwen Griffiths
  Sør-Afrika
9.13,92 Merima Denboba
  Etiopia
9.14,48 Hellen Chepngeno
  Kenya
9.14,49
10000 meter Berhane Adere
  Etiopia
32.48,52 Lydia Cheromei
  Kenya
32.54,55 Fatuma Roba
  Etiopia
32.55,32
100 meter hekk Nicole Ramalalanirina
  Madagaskar
13,32 Taiwo Aladefa
  Nigeria
13,50 Annemarie le Roux
  Sør-Afrika
13,74
400 meter hekk Omotayo Akinremi
  Nigeria
57,59 Lana Uys
  Sør-Afrika
57,60 Karen Swanepoel
  Sør-Afrika
58,23
Høydehopp Charmaine Weavers
  Sør-Afrika
1,90 Lucienne N'Da
  Elfenbenskysten
1,86 Desiré du Plessis
  Sør-Afrika
1,80
Lengdehopp Christy Opara-Thompson
  Nigeria
6,57 Beatrice Utondu
  Nigeria
6,44 Hiwot Sisay
  Etiopia
6,23
Tresteg Petrusa Swart
  Sør-Afrika
12,95 Béryl Laramé
  Seychellene
12,20 Sonya Agbéssi
  Benin
12,02
Kulestøt Louise Meintjies
  Sør-Afrika
14,66 Elizabeth Olaba
  Kenya
14,42 Luzanda Swanepoel
  Sør-Afrika
14,23
Diskos Lizette Etsebeth
  Sør-Afrika
54,16 Nanette van der Walt
  Sør-Afrika
51,58 Sandra Willms
  Sør-Afrika
50,56
Spydkast Liezl Roux
  Sør-Afrika
48,24 Rhona Dwinger
  Sør-Afrika
47,60 Michelle Bradbury
  Sør-Afrika
43,92
Sjukamp Chrisna Oosthuizen
  Sør-Afrika
5 339 Maralize Visser
  Sør-Afrika
5 159 Caroline Kola
  Kenya
4 925
5000 meter kappgang] Dounia Kara
  Algerie
24.33,56 Amsale Yakobe
  Etiopia
24.39,04 Felicita Falconer
  Sør-Afrika
25.32,68
4 x 100 meter stafett   Nigeria 43,49   Madagaskar 44,93   Sør-Afrika 45,15
4 x 400 meter stafett]   Nigeria 3.33,21   Sør-Afrika 3.37,24   Ghana 3.39,66

KilderRediger