VM i fotball for kvinner 2023

VM i fotball for kvinner 2023 var det 9. offisielle verdensmesterskapet i fotball for kvinner, og ble avholdt i Australia og New Zealand fra 20. juli til 20. august 2023.[1] FIFA, som arrangerer mesterskapet, valgte stillehavslandene som arrangør framfor Colombia, som var eneste offisielle motkandidat.[2] Det var første gang et VM i fotball ble arrangert i to land som var medlem av forskjellige kontinentalforbund. Det var også det første seniormesterskap i fotball på verdensbasis som blir arrangert av et medlem av Oceania Football Confederation. Imidlertid har både Australia og New Zealand arrangert ungdoms-VM for menn, og New Zealand arrangerte U17-VM for kvinner i 2008.

VM i fotball for kvinner 2023
Arrangement
Lag32 (fra 6 forbund)
Vertsland
Arenaer10 (i 9 byer)
Dato20. juli–20. august 2023
Plasseringer
Mester  Spania (1. tittel)
Andreplass  England
Tredjeplass  Sverige
Fjerdeplass Australia
Kamper
Kamper64
Mål164 (2,56 pr. kamp)
Tilskuere1 978 274 (30 911 pr. kamp)
ToppscorerJapans flagg Hinata Miyazawa (5 mål)
Beste spillerSpanias flagg Aitana Bonmatí
Mesterskap
Forrige – neste
Frankrikes flagg
2019
2027

Mesterskapet ble utvidet fra 24 lag til 32 lag, det samme antallet som deltok i VM i fotball for menn i årene 1998 til 2022.

Arenaer

rediger

31. mars 2021 kunngjorde FIFA de endelige vertsbyene og stadionene for mesterskapet. Fem byer og seks stadioner skal brukes i Australia, og fire byer og stadioner på New Zealand. Fra de foreslåtte arenaene ble ikke Newcastle og Launceston valgt i Australia, og Christchurch ble utelatt på New Zealand. Åpningskampen for mesterskapet ble spilt på Eden Park i Auckland, mens finalen ble spilt på Stadium Australia i Sydney.[3][4] Som en del av merkevarebyggingen brukte alle vertsbyene de innfødtes navn (australske språk i Australia og maorisk på New Zealand) sammen med sine engelske navn i et forsøk på «å forene og respektere de opprinnelige eierne av landet.»[5]

  Australia   New Zealand
Aotearoa
Sydney
Wangal / Gadigal
Brisbane
Meaanjin
Auckland
Tāmaki Makaurau
Wellington
Te Whanganui-a-Tara
Stadium Australia Sydney Football Stadium Lang Park Eden Park Wellington Regional Stadium
Kapasitet: 83 500[6] Kapasitet: 42 512[7] Kapasitet: 52 263[8] Kapasitet: 48 276[9] Kapasitet: 39,000[10]
       
Melbourne
Naarm
Perth
Boorloo
Adelaide
Tarntanya
Dunedin
Ōtepoti
Hamilton
Kirikiriro
Melbourne Rectangular Stadium Perth Rectangular Stadium Hindmarsh Stadium Forsyth Barr Stadium Waikato Stadium
Kapasitet: 30 052[11] Kapasitet: 22 225[12] Kapasitet: 16 500 (utvidet til 18 435)[13] Kapasitet: 28 744[14] Kapasitet: 25 111[15]
         

Kvalifisering

rediger

Kvalifiserte lag

rediger
Lag Kvalifiseringsmetode Kval.
dato
Sluttspill
nr.
Forrige
sluttspill
Tidligere
beste resultat
FIFA-ranking
pr. 13. oktober 2022[16]
  Australia Vertsnasjon 25. juni 2020 8 2019 Kvartfinaler (2007, 2011, 2015) 13
  New Zealand Vertsnasjon 25. juni 2020 6 2019 Gruppespill (1991, 2007, 2011, 2015, 2019) 22
  Japan Semifinalist i Asiamesterskapet 2022 30. januar 2022 9 2019 Gull (2011), Sølv (2015) 11
  Sør-Korea Semifinalist i Asiamesterskapet 2022 30. januar 2022 4 2019 Åttedelsfinale (2015) 17
  Kina Semifinalist i Asiamesterskapet 2022 30. januar 2022 8 2019 Sølv (1999), 4. plass (1995) 15
  Filippinene Semifinalist i Asiamesterskapet 2022 30. januar 2022 1 Debut Ingen 53
  Vietnam Vinner av omspillsrunde i Asiamesterskapet 2022 6. februar 2022 1 Debut Ingen 34
  Sverige Europeisk kvalifisering, vinner gruppe A 12. april 2022 9 2019 Sølv (2003), Bronse (1991, 2011, 2019) 2
  Spania Europeisk kvalifisering, vinner gruppe B 12. april 2022 3 2019 Åttedelsfinale (2019) 6
  Frankrike Europeisk kvalifisering, vinner gruppe I 12. april 2022 5 2019 4. plass (2011) 5
  Danmark Europeisk kvalifisering, vinner gruppe E 2. mai 2022 5 2007 Kvartfinale (1991, 1995) 18
  USA Semifinalist i CONCACAF-mesterskapet 2022 7. juli 2022 9 2019 Gull (1991, 1999, 2015, 2019), Sølv (2011), Bronse (1995, 2003, 2007) 1
  Costa Rica Semifinalist i CONCACAF-mesterskapet 2022 8. juli 2022 2 2015 Gruppespill (2015) 37
  Canada Semifinalist i CONCACAF-mesterskapet 2022 8. juli 2022 8 2019 4. plass (2003) 7
  Jamaica Semifinalist i CONCACAF-mesterskapet 2022 11. juli 2022 2 2019 Gruppespill (2019) 43
  Zambia Semifinalist i Afrikamesterskapet 2022 13. juli 2022 1 Debut Ingen 81
  Marokko Semifinalist i Afrikamesterskapet 2022 13. juli 2022 1 Debut Ingen 76
  Nigeria Semifinalist i Afrikamesterskapet 2022 14. juli 2022 9 2019 Kvartfinale (1999) 45
  Sør-Afrika Semifinalist i Afrikamesterskapet 2022 14. juli 2022 2 2019 Gruppespill (2019) 54
  Colombia Finalist i Copa América Femenina 2022 25. juli 2022 3 2015 Åttedelsfinale (2015) 27
  Brasil Finalist i Copa América Femenina 2022 26. juli 2022 9 2019 Sølv (2007), Bronse (1999) 9
  Argentina Tredjeplass i Copa América Femenina 2022 29. juli 2022 4 2019 Gruppespill (2003, 2007, 2019) 29
  Norge Europeisk kvalifisering, vinner gruppe F 2. september 2022 9 2019 Gull (1995), Sølv (1991), 4. plass (1999, 2007) 12
  Tyskland Europeisk kvalifisering, vinner gruppe H 3. september 2022 9 2019 Gull (2003, 2007), Sølv (1995), 4. plass (1991, 2015) 3
  England Europeisk kvalifisering, vinner gruppe D 3. september 2022 6 2019 Bronse (2015), 4. plass (2019) 4
  Italia Europeisk kvalifisering, vinner gruppe G 6. september 2022 4 2019 Kvartfinale (1991, 2019) 14
  Nederland Europeisk kvalifisering, vinner gruppe C 6. september 2022 3 2019 Sølv (2019) 8
  Sveits Europeisk kvalifisering, beste playoff-vinner 11. oktober 2022 2 2015 Åttedelsfinale (2015) 21
  Irland Europeisk kvalifisering, nest beste playoff-vinner 11. oktober 2022 1 Debut Ingen 24
  Haiti Interkontinental kvalifisering, vinner gruppe B 22. februar 2023 1 Debut Ingen 56
  Portugal Interkontinental kvalifisering, vinner gruppe A 22. februar 2023 1 Debut Ingen 23
  Panama Interkontinental kvalifisering, vinner gruppe C 23. februar 2023 1 Debut Ingen 57

Trekning

rediger

Trekningen av gruppene ble avholdt ved Aotea Centre i Auckland, New Zealand, 22. oktober 2022 kl. 19.00 lokaltid, før kvalifiseringen til mesterskapet var avsluttet.[17][18] Vinnerne av de interkontinentale playoff-kampene var ikke kjent da trekningen ble avholdt.[19]

De 32 lagene var fordelt i fire potter på åtte lag, basert på FIFA-rankingen 13. oktober 2022.[20] Pott 1 inneholdt vertsnasjonene New Zealand (som automatisk er tildelt plass A1) og Australia (som automatisk er tildelt plass B1), i tillegg til de seks best rangerte lagene på FIFA-rankingen. Pott 2 inneholdt de neste beste åtte lagene, og de neste beste åtte lagene i pott 3. Pott 4 inneholdt de fem lavest rangerte lagene, i tillegg til vinnerne av de interkontinentale playoff-vinnerne. Lag fra samme konføderasjon kan ikke spille i samme gruppe, med unntak av lag fra UEFA, hvor maksimum to lag kan havne i samme gruppe. Siden hver gruppe i den interkontinentale kvalifiseringsrunden innehold lag fra forskjellige konføderasjoner, ble playoff-plassene i trekningen merket med de seedete lagene i deres respektive playoff-grupper. Trekningen begynte med å trekke lagene i pott 1 og ble avsluttet med pott 4, hvor lag som ble trukket blir plassert i den første tilgjengelige gruppen alfabetisk. Posisjonene for lagene i gruppen ble trukket, med unntak av lagene i pott 1, som automatisk blir tildelt posisjon 1 i hver gruppe.[21] Lagene var fordelte i disse pottene:

Pott 1 Pott 2 Pott 3 Pott 4
  New Zealand (22) (vertsnasjon)
  Australia (13) (vertsnasjon)
  USA (1)
  Sverige (2)
  Tyskland (3)
  England (4)
  Frankrike (5)
  Spania (6)
  Canada (7)
  Nederland (8)
  Brasil (9)
  Japan (11)
  Norge (12)
  Italia (14)
  Kina (15)
  Sør-Korea (17)
  Danmark (18)
  Sveits (21)
  Irland (24)
  Colombia (27)
  Argentina (29)
  Vietnam (34)
  Costa Rica (37)
  Jamaica (43)
  Nigeria (45)
  Filippinene (53)
  Sør-Afrika (54)
  Marokko (76)
  Zambia (81)
  Vinner playoff-gruppe A[a]
  Vinner playoff-gruppe B[b]
  Vinner playoff-gruppe C[c]
Type nummerering
  1. ^ Det seedete laget i playoff-gruppe A var Portugal. Dermed kunne ikke vinneren av denne playoff-gruppen havne i en gruppe som inneholdt to europeiske lag. Vinneren av playoff-gruppe A, og som dermed kvalifiserte seg til mesterskapet, var Portugal.
  2. ^ Det seedete laget i playoff-gruppe B var Chile. Dermed kunne ikke vinneren av denne playoff-gruppen havne i en gruppe som inneholdt et søramerikansk lag. Vinneren av playoff-gruppe A, og som dermed kvalifiserte seg til mesterskapet, var Haiti.
  3. ^ De seedete lagene i playoff-gruppe C var Kinesisk Taipei og Papua Ny-Guinea. Dermed kunne ikke vinneren av denne playoff-gruppen havne i en gruppe som inneholdt et asiatisk eller et oseanisk lag. Vinneren av playoff-gruppe C, og som dermed kvalifiserte seg til mesterskapet, var Panama.

Tropper

rediger

Gruppespillet

rediger

Alle klokkeslett er oppgitt etter lokaltid. Klokkeslett i parentes er oppgitt etter norsk tid (UTC+02:00).

Gruppe A

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Sveits 3 1 2 0 2 0 +2 5 Videre til sluttspillet
2   Norge 3 1 1 1 6 1 +5 4
3   New Zealand 3 1 1 1 1 1 0 4
4   Filippinene 3 1 0 2 1 8 −7 3
Kilde: FIFA


20. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
New Zealand   1–0   Norge Eden Park, Auckland
Tilskuere: 42 137
Dommer: Yoshimi Yamashita (Japan)
Wilkinson   48' Rapport

21. juli 2023
17:00 (07:00 UTC+2)
Filippinene   0–2   Sveits Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 13 711
Dommer: Vincentia Amedome (Togo)
Rapport Bachmann   45' (str.)
Piubel   64'

25. juli 2023
17:30 (07:30 UTC+2)
New Zealand   0–1   Filippinene Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 32 357
Dommer: Katia Itzel Garcia (Mexico)
Rapport Bolden   24'
25. juli 2023
20:00 (10:00 UTC+2)
Sveits   0–0   Norge Waikato Stadium, Hamilton
Tilskuere: 10 769
Dommer: Stéphanie Frappart (Frankrike)
Rapport

30. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Sveits   0–0   New Zealand Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 25 947
Dommer: Tori Penso (USA)
Rapport
30. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Norge   6–0   Filippinene Eden Park, Auckland
Tilskuere: 34 697
Dommer: Marie-Soleil Beaudoin (Canada)
Román Haug   6', 17', 90+5'
Graham Hansen   31'
Barker   48' (sm.)
Reiten   53' (str.)
Rapport

Gruppe B

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Australia 3 2 0 1 7 3 +4 6 Videre til sluttspillet
2   Nigeria 3 1 2 0 3 2 +1 5
3   Canada 3 1 1 1 2 5 −3 4
4   Irland 3 0 1 2 1 3 −2 1
Kilde: FIFA


20. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Australia   1–0   Irland Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 75 784
Dommer: Edina Alves Batista (Brasil)
Catley   52' (str.) Rapport

21. juli 2023
12:30 (04:30 UTC+2)
Nigeria   0–0   Canada Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 21 410
Dommer: Lina Lehtovaara (Finland)
Rapport

26. juli 2023
20:00 (14:00 UTC+2)
Canada   2–1   Irland Perth Rectangular Stadium, Perth
Tilskuere: 17 065
Dommer: Laura Fortunato (Argentina)
Connolly   45+4' (sm.)
Leon   53'
Rapport McCabe   4'
27. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Australia   2–3   Nigeria Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 49 156
Dommer: Esther Staubli (Sveits)
van Egmond   45+1'
Kennedy   90+10'
Rapport Kanu   45+6'
Ohale   65'
Oshoala   72'

31. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Canada   0–4   Australia Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 27 706
Dommer: Stéphanie Frappart (Frankrike)
Rapport Raso   9', 39'
Fowler   58'
Catley   90+4' (str.)
31. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Irland   0–0   Nigeria Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 24 884
Dommer: Katia García (Mexico)
Rapport

Gruppe C

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Japan 3 3 0 0 11 0 +11 9 Videre til sluttspillet
2   Spania 3 2 0 1 8 4 +4 6
3   Zambia 3 1 0 2 3 11 −8 3
4   Costa Rica 3 0 0 3 1 8 −7 0
Kilde: FIFA


21. juli 2023
19:30 (09:30 UTC+2)
Spania   3–0   Costa Rica Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 22 966
Dommer: Casey Reibelt (Australia)
Del Campo   21' (sm.)
Bonmatí   23'
González   27'
Rapport
22. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Zambia   0–5   Japan Waikato Stadium, Hamilton
Tilskuere: 16 111
Dommer: Tess Olofsson (Sverige)
Rapport Miyazawa   43', 62'
Tanaka   55'
Endō   71'
Ueki   90+11' (str.)

26. juli 2023
17:00 (07:00 UTC+2)
Japan   2–0   Costa Rica Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 6 992
Dommer: Maria Sole Ferrieri Caputi (Italia)
Naomoto   25'
Fujino   27'
Rapport
26. juli 2023
19:30 (09:30 UTC+2)
Spania   5–0   Zambia Eden Park, Auckland
Tilskuere: 20 983
Dommer: Oh Hyeon-jeong (Sør-Korea)
Abelleira   9'
Hermoso   13', 70'
Redondo   69', 86'
Rapport

31. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Japan   4–0   Spania Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 20 957
Dommer: Ekaterina Koroleva (USA)
Miyazawa   12', 40'
Ueki   29'
Mi. Tanaka   82'
Rapport
31. juli 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Costa Rica   1–3   Zambia Waikato Stadium, Hamilton
Tilskuere: 8 117
Dommer: Bouchra Karboubi (Marokko)
Herrera   47' Rapport Mweemba   3'
B. Banda   31' (pen.)
Kundananji   90+3'

Gruppe D

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   England 3 3 0 0 8 1 +7 9 Videre til sluttspillet
2   Danmark 3 2 0 1 3 1 +2 6
3   Kina 3 1 0 2 2 7 −5 3
4   Haiti 3 0 0 3 0 4 −4 0
Kilde: FIFA
22. juli 2023
19:30 (11:30 UTC+2)
England   1–0   Haiti Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 44 369
Dommer: Emikar Calderas Barrera (Venezuela)
Stanway   29' (str.) Rapport
22. juli 2023
20:00 (14:00 UTC+2)
Danmark   1–0   Kina Perth Rectangular Stadium, Perth
Tilskuere: 18 727
Dommer: Marie-Soleil Beaudoin (Canada)
Vangsgaard   90' Rapport

28. juli 2023
18:30 (10:30 UTC+2)
England   1–0   Danmark Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 40 439
Dommer: Tess Olofsson (Sverige)
James   7' Rapport
28. juli 2023
20:30 (13:00 UTC+2)
Kina   1–0   Haiti Hindmarsh Stadium, Adelaide
Tilskuere: 12 675
Dommer: Marta Huerta de Aza (Spania)
Wang Shuang   74' (str.) Rapport

1. august 2023
20:30 (13:00 UTC+2)
Kina   1–6   England Hindmarsh Stadium, Adelaide
Tilskuere: 13 497
Dommer: Casey Reibelt (Australia)
Wang Shuang   57' (str.) Rapport Russo   4'
Hemp   26'
James   41', 65'
Kelly   77'
Daly   84'
1. august 2023
19:00 (13:00 UTC+2)
Haiti   0–2   Danmark Perth Rectangular Stadium, Perth
Tilskuere: 17 897
Dommer: Oh Hyeon-jeong (Sør-Korea)
Rapport Harder   21' (str.)
Troelsgaard   90+10'

Gruppe E

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Nederland 3 2 1 0 9 1 +8 7 Videre til sluttspillet
2   USA 3 1 2 0 4 1 +3 5
3   Portugal 3 1 1 1 2 1 +1 4
4   Vietnam 3 0 0 3 0 12 −12 0
Kilde: FIFA


22. juli 2023
13:00 (03:00 UTC+2)
USA   3–0   Vietnam Eden Park, Auckland
Tilskuere: 41 107
Dommer: Bouchra Karboubi (Marokko)
Smith   14', 45+7'
Horan   77'
Rapport
23. juli 2023
19:00 (09:30 UTC+2)
Nederland   1–0   Portugal Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 11 991
Dommer: Kateryna Monzul (Ukraina)
van der Gragt   13' Rapport

27. juli 2023
13:00 (03:00 UTC+2)
USA   1–1   Nederland Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 27 312
Dommer: Yoshimi Yamashita (Japan)
Horan   62' Rapport Roord   17'
27. juli 2023
19:30 (09:30 UTC+2)
Portugal   2–0   Vietnam Waikato Stadium, Hamilton
Tilskuere: 6 645
Dommer: Salima Mukansanga (Rwanda)
Encarnação   7'
Nazareth   21'
Rapport

1. august 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Portugal   0–0   USA Eden Park, Auckland
Tilskuere: 40 958
Dommer: Rebecca Welch (England)
Rapport
1. august 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Vietnam   0–7   Nederland Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 8 215
Dommer: Ivana Martinčić (Kroatia)
Rapport Martens   8'
Snoeijs   11'
Brugts   18', 57'
Roord   23', 83'
van de Donk   45'


Gruppe F

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Frankrike 3 2 1 0 8 4 +4 7 Videre til sluttspillet
2   Jamaica 3 1 2 0 1 0 +1 5
3   Brasil 3 1 1 1 5 2 +3 4
4   Panama 3 0 0 3 3 11 −8 0
Kilde: FIFA


23. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Frankrike   0–0   Jamaica Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 39 045
Dommer: María Carvajal (Chile)
Rapport
24. juli 2023
20:30 (13:00 UTC+2)
Brasil   4–0   Panama Hindmarsh Stadium, Adelaide
Tilskuere: 13 142
Dommer: Cheryl Foster (Wales)
Borges   19', 39', 70'
Zaneratto   48'
Rapport

29. juli 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Frankrike   2–1   Brasil Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 49 378
Dommer: Kate Jacewicz (Australia)
Le Sommer   17'
Renard   83'
Rapport Debinha   58'
29. juli 2023
20:30 (14:30 UTC+2)
Panama   0–1   Jamaica Perth Rectangular Stadium, Perth
Tilskuere:
Dommer: Kateryna Monzul (Ukraina)
Rapport A. Swaby   56'

2. august 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Panama   3–6   Frankrike Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 40 498
Dommer: Laura Fortunato (Argentina)
Cox   2'
Pinzón   64' (str.)
L. Cedeño   87'
Rapport Lakrar   21'
Diani   28', 37' (str.), 52' (str.)
Le Garrec   45+5'
Bècho   90+10'
2. august 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Jamaica   0–0   Brasil Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 27 638
Dommer: Esther Staubli (Sveits)
Rapport

Gruppe G

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Sverige 3 3 0 0 9 1 +8 9 Videre til sluttspillet
2   Sør-Afrika 3 1 1 1 6 6 0 4
3   Italia 3 1 0 2 3 8 −5 3
4   Argentina 3 0 1 2 2 5 −3 1
Kilde: FIFA


23. juli 2023
17:30 (07:30 UTC+2)
Sverige   2–1   Sør-Afrika Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 18 317
Dommer: Ekaterina Koroleva (USA)
Rolfö   65'
Ilestedt   90'
Rapport Magaia   48'
24. juli 2023
18:00 (08:00 UTC+2)
Italia   1–0   Argentina Eden Park, Auckland
Tilskuere: 30 889
Dommer: Melissa Borjas (Honduras)
Girelli   87' Rapport

28. juli 2023
12:00 (02:00 UTC+2)
Argentina   2–2   Sør-Afrika Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Tilskuere: 8 834
Dommer: Anna-Marie Keighley (New Zealand)
Braun   74'
Núñez   79'
Rapport Motlhalo   30'
Kgatlana   66'
29. juli 2023
19:30 (09:30 UTC+2)
Sverige   5–0   Italia Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere:
Dommer: Cheryl Foster (Wales)
Ilestedt   39', 50'
Rolfö   44'
Blackstenius   45+1'
Blomqvist   90+6'
Rapport

2. august 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Argentina   0–2   Sverige Waikato Stadium, Hamilton
Tilskuere: 17 907
Dommer: Salima Mukansanga (Rwanda)
Rapport Blomqvist   66'
Rubensson   90' (str.)
2. august 2023
19:00 (09:00 UTC+2)
Sør-Afrika   3–2   Italia Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 14 967
Dommer: María Carvajal (Chile)
Orsi   32' (sm.)
Magaia   67'
Kgatlana   90+2'
Rapport Caruso   11' (str.), 74'

Gruppe H

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Colombia 3 2 0 1 4 2 +2 6 Videre til sluttspillet
2   Marokko 3 2 0 1 2 6 −4 6
3   Tyskland 3 1 1 1 8 3 +5 4
4   Sør-Korea 3 0 1 2 1 4 −3 1
Kilde: FIFA


24. juli 2023
18:30 (10:30 UTC+2)
Tyskland   6–0   Marokko Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 27 256
Dommer: Tori Penso (USA)
Popp   11', 39'
Bühl   46'
Aït El Haj   54' (sm.)
M'Rabet   79' (sm.)
Schüller   90'
Rapport
25. juli 2023
12:00 (04:00 UTC+2)
Colombia   2–0   Sør-Korea Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 24 323
Dommer: Rebecca Welch (England)
Usme   30' (str.)
Caicedo   39'
Rapport

30. juli 2023
14:00 (06:30 UTC+2)
Sør-Korea   0–1   Marokko Hindmarsh Stadium, Adelaide
Tilskuere: 12 886
Dommer: Edina Alves Batista (Brasil)
Rapport Jraïdi   6'
30. juli 2023
19:30 (11:30 UTC+2)
Tyskland   1–2   Colombia Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 40 499
Dommer: Melissa Borjas (Honduras)
Popp   89' (str.) Rapport Caicedo   52'
Vanegas   90+7'

3. august 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Sør-Korea   1–1   Tyskland Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 38 945
Dommer: Anna-Marie Keighley (New Zealand)
Cho So-hyun   6' Rapport Popp   42'
3. august 2023
18:00 (12:00 UTC+2)
Marokko   1–0   Colombia Perth Rectangular Stadium, Perth
Tilskuere: 17 342
Dommer: Maria Sole Ferrieri Caputi (Italia)
Lahmari   45+4' Rapport

Sluttspillet

rediger

Alle klokkeslett er oppgitt etter lokaltid. Klokkeslett i parentes er oppgitt etter norsk tid (UTC+02:00).

Åttedelsfinaler

rediger
5. august 2023
17:00 (07:00 UTC+2)
Sveits   1–5   Spania Eden Park, Auckland
Tilskuere: 43 217
Dommer: Cheryl Foster (Wales)
Codina   11' (sm.) Rapport Bonmatí   5', 36'
Redondo   17'
Codina   45'
Hermoso   70'

5. august 2023
20:00 (10:00 UTC+2)
Japan   3–1   Norge Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 33 042
Dommer: Edina Alves Batista (Brasil)
Syrstad Engen   15' (sm.)
Shimizu   50'
Miyazawa   81'
Rapport Reiten   20'

6. august 2023
12:00 (04:00 UTC+2)
Nederland   2–0   Sør-Afrika Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 40 223
Dommer: Yoshimi Yamashita (Japan)
Roord   9'
Beerensteyn   68'
Rapport

6. august 2023
19:00 (11:00 UTC+2)
Sverige   0–0 (e.e.o.)   USA Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 27 706
Dommer: Stéphanie Frappart (Frankrike)
Rapport
  Straffespark  
Rolfö  
Rubensson  
Björn  
Blomqvist  
Bennison  
Eriksson  
Hurtig  
5–4   Sullivan
  Horan
  Mewis
  Rapinoe
  Smith
  Naeher
  O'Hara

7. august 2023
17:30 (09:30 UTC+2)
England   0–0 (e.e.o.)   Nigeria Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 49 461
Dommer: Melissa Borjas (Honduras)
Rapport
  Straffespark  
Stanway  
England  
Daly  
Greenwood  
Kelly  
4–2   Oparanozie
  Alozie
  Ajibade
  Ucheibe

7. august 2023
20:30 (12:30 UTC+2)
Australia   2–0   Danmark Stadium Australia, Sydney
Tilskuere: 75 784
Dommer: Rebecca Welch (England)
Foord   29'
Raso   70'
Rapport

8. august 2023
18:00 (10:00 UTC+2)
Colombia   1–0   Jamaica Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne
Tilskuere: 27 706
Dommer: Kate Jacewicz (Australia)
Usme   51' Rapport

8. august 2023
20:30 (12:00 UTC+2)
Frankrike   4–0   Marokko Hindmarsh Stadium, Adelaide
Tilskuere: 13 557
Dommer: Tori Penso (USA)
Diani   15'
Dali   20'
Le Sommer   23', 70'
Rapport


Kvartfinaler

rediger
11. august 2023
13:00 (03:00 UTC+2)
Spania   2–1 (e.e.o.)   Nederland Wellington Regional Stadium, Wellington
Tilskuere: 32 021
Dommer: Stéphanie Frappart (Frankrike)
Mariona   81' (str.)
Paralluelo   111'
Rapport van der Gragt   90+1'

11. august 2023
19:30 (09:30 UTC+2)
Japan   1–2   Sverige Eden Park, Auckland
Tilskuere: 43 217
Dommer: Esther Staubli (Sveits)
Hayashi   87' Rapport Ilestedt   32'
Angeldahl   51' (str.)

12. august 2023
17:00 (09:00 UTC+2)
Australia   0–0 (e.e.o.)   Frankrike Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 49 461
Dommer: María Carvajal (Chile)
Rapport
  Straffespark  
Foord  
Catley  
Kerr  
Fowler  
Arnold  
Gorry  
Yallop  
Carpenter  
Hunt  
Vine  
7–6   Bacha
  Diani
  Renard
  Le Sommer
  Périsset
  Geyoro
  Karchaoui
  Lakrar
  Dali
  Bècho

12. august 2023
20:30 (12:30 UTC+2)
England   2–1   Colombia Stadium Australia, Sydney
Tilskuere: 75 784
Dommer: Ekaterina Koroleva (USA)
Hemp   45+7'
Russo   63'
Rapport Santos   44'


Semifinaler

rediger
15. august 2023
20:00 (10:00 UTC+2)
Spania   2–1   Sverige Eden Park, Auckland
Tilskuere: 43 217
Dommer: Edina Alves Batista (Brasil)
Paralluelo   81'
Carmona   89'
Rapport Blomqvist   88'

16. august 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Australia   1–3   England Stadium Australia, Sydney
Tilskuere: 75 784
Dommer: Tori Penso (USA)
Kerr   63' Rapport Toone   36'
Hemp   71'
Russo   86'


Bronsefinale

rediger
19. august 2023
18:00 (10:00 UTC+2)
Sverige   2–0   Australia Lang Park, Brisbane
Tilskuere: 49 461
Dommer: Cheryl Foster (Wales)
Rolfö   30' (str.)
Asllani   62'
Rapport


Finale

rediger
20. august 2023
20:00 (12:00 UTC+2)
Spania   1–0   England Stadium Australia, Sydney
Tilskuere: 75 784
Dommer: Tori Penso (USA)
Carmona   29' Rapport


Priser

rediger

Følgende priser ble utdelt etter VM-finalen.[22][23]

Gullballen Sølvballen Bronseballen
  Aitana Bonmatí   Jennifer Hermoso   Amanda Ilestedt
Gullstøvelen Sølvstøvelen Bronsestøvelen
  Hinata Miyazawa   Kadidiatou Diani   Alexandra Popp
5 mål, 1 målgivende 4 mål, 3 målgivende 4 mål, 0 målgivende
Gullhansken
  Mary Earps
Beste unge spiller
  Salma Paralluelo
Fair Play-prisen
  Japan

Referanser

rediger
  1. ^ «Women's international match calendar 2020–2023» (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6. november 2018. s. 8. Arkivert fra originalen (PDF) 26. juni 2020. Besøkt 24. juli 2019. 
  2. ^ «Australia and NZ to host 2023 World Cup». BBC Sport (engelsk). 25. juni 2020. Besøkt 10. mai 2021. 
  3. ^ «FIFA Women's World Cup 2023 Host Cities and Stadiums announced». FIFA.com. FIFA. Besøkt 31. mars 2021. 
  4. ^ «Australia and New Zealand are hosting the FIFA 2023 Women's World Cup. Here's how the tournament will work». Australian Broadcasting Corporation. 25. juni 2020. 
  5. ^ Lewis, Samantha (27. november 2021). «2023 Women's World Cup is already changing the game for First Nations communities». ABC News (engelsk). 
  6. ^ «Stadium Australia». 
  7. ^ «Sydney Football Stadium». 
  8. ^ «Brisbane Stadium-womens-world-cup-2023». 
  9. ^ «Eden Park». 
  10. ^ «Wellington Regional Stadium». 
  11. ^ «Melbourne Rectangular Stadium». 
  12. ^ «Perth Rectangular Stadium». 
  13. ^ «Hindmarsh Stadium». 
  14. ^ «Dunedin Stadium». 
  15. ^ «Waikato Stadium». 
  16. ^ «The FIFA Women's World Ranking» (engelsk). FIFA.com. Besøkt 13. oktober 2022. 
  17. ^ «Auckland/Tāmaki Makaurau to host the Draw for the FIFA Women's World Cup 2023 in October». FIFA. 12. mai 2022. Besøkt 13. mai 2022. 
  18. ^ «New Zealand to host FIFA Women's World Cup 2023™ Draw». Government of New Zealand. 13. mai 2022. Besøkt 21. september 2022. 
  19. ^ «Procedures for the Final Draw for the FIFA Women's World Cup Australia New Zealand 2023» (PDF). FIFA. 8. oktober 2022. 
  20. ^ «Men's Ranking: 31 Mar 2022». FIFA. 31. mars 2022. Besøkt 31. mars 2022. 
  21. ^ «Women's Draw Seedings FIFA Women's World Cup Australia New Zealand 2023». FIFA. 14. oktober 2022. 
  22. ^ «Spain 1–0 England: Women's World Cup 2023 final – live reaction». 
  23. ^ «Women's World Cup 2023 award winners: Golden Boot, Golden Ball and more». 

Eksterne lenker

rediger
  • Artikkelen har ingen egenskaper for sportsdatabaser i Wikidata