Åpne hovedmenyen

UEFA-cupen 2000/2001 ble vunnet av den engelske klubben Liverpool FC med 5-4 i finalekampen over den spanske klubben Deportivo Alavés. Dette var UEFA-cupens 30. sesong, og den andre sesongen hvor lag kom inn fra både UEFA Intertoto Cup og Mesterligaen. Dette var for øvrig den første sesongen hvor San Marino var representert, med klubben SS Folgore/Falciano.

UEFA-cupen 2000/01
Forbund UEFA
Liga UEFA-cupen
Varighet 8. august 200016. mai 2001
Vinner England Liverpool FC
2. plass Spania Deportivo Alavés
Toppscorer(e)
Bulgaria Dimitar Berbatov (7 mål)
Spania Bolo (7 mål)
Se også: Kategori:Fotballturneringer

Turneringens toppscorertittel ble delt mellom Dimitar Berbatov fra Bayer Leverkusen og Bolo fra Rayo Vallecano med syv mål hver.

KvalifiseringsrundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Universitatea Craiova   1-2   Pobeda 1-1 0-1
Folgore/Falciano   1-12   Basel 1-5 0-7
Neftchi   2-3   HIT Gorica 1-0 1-3
Rapid Wien   6-0   Teutal 2-0 4-0
Club Brugge   6-1   Flora 4-1 2-0
ÍBV Vestmannaeyjar   0-5   Hearts 0-2 0-3
AB   9-0   B36 8-0 1-0
Coleraine   1-3   Örgryte 1-2 0-1
Ararat Yerevan   3-4   Košice 2-3 1-1
Napredak Kruševac   6-2   Viljandi Tulevik 5-1 1-1
MTK Hungária   5-2   Jokerit 1-0 4-2
Vorskla Poltava   4-0   Rabotnicki 2-0 2-0
ÍA Akraness   2-6   Gent 2-3 0-3
Bangor City   0-11   Halmstads BK 0-7 0-4
Ventspils   3-4   Vasas 2-1 1-3 (e.e.t.)
Jeunesse Esch   0-11   Celtic 0-4 0-7
Drnovice   4-0   Budućnost Banovići 3-0 1-0
Tomori Berat   2-5   APOEL 2-3 0-2
Rapid Bucureşti   3-1   MIKA 3-0 0-1
WIT Georgia   1-4   Beitar Jerusalem 0-3 1-1
Omonia   1-2   Naftex Burgas 0-0 1-2
Željezničar   1-3   Wisła Kraków 0-0 1-3
Sheriff Tiraspol   0-3   Olimpija Ljubljana 0-0 0-3
Gandja   0-7   Antalyaspor 0-2 0-5
Žalgiris Vilnius   2-7   Ruch Chorzów 2-1 0-6
Aberdeen   2-2 (b)   Bohemian 1-2 1-0
GÍ Gøta   1-4   Norrköping 0-2 1-2
Liepās Metalurgs   1-2   Brann 1-1 0-1
Slavia Mozyr   1-1 (b)   Maccabi Haifa 1-1 0-0
Slovan Bratislava   4-0   Lokomotivi Tbilisi 2-0 2-0
Sliema Wanderers   3-5   Partizan 2-1 1-4
Constructorul Chişinău   2-11   CSKA Sofia 2-3 0-8
AIK   3-0   Gomel 1-0 2-0
HJK   4-3   Grevenmacher 4-1 0-2
Glentoran   0-4   Lillestrøm 0-3 0-1
Ekranas   0-7   Lierse 0-3 0-4
Boavista   5-0   Barry Town 2-0 3-0
Constelació Esportiva   0-16   Rayo Vallecano 0-10 0-6
Lausanne Sports   2-0   Cork City 1-0 1-0
Rijeka   8-6   Valletta 3-2 5-4 (e.e.t.)
Amica Wronki   6-3   Vaduz 3-0 3-3

Første rundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Zimbru Chişinău   1-4   Hertha BSC 1-2 0-2
Antalyaspor   2-6   Werder Bremen 2-0 0-6
Bohemian   2-3   Kaiserslautern 1-3 1-0
Stuttgart   (b) 3-3   Hearts 1-0 2-3
Drnovice   0-1   1860 München 0-0 0-1
Lokomotiv Moskva   4-2   Naftex Burgas 4-2 0-0
IFK Norrköping   3-4   Slovan Liberec 2-2 1-2
Rapid Bucureşti   0-1   Liverpool FC 0-1 0-0
FC Zürich   1-4   Racing Genk 1-2 0-2
Olimpija Ljubljana   2-3   Espanyol 2-1 0-2
Vorskla Poltava   2-4   Boavista 1-2 1-2
Brøndby   1-2   Osijek 1-2 0-0
Ruch Chorzów   1-7   Internazionale 0-3 1-4
Pobeda   0-6   Parma 0-2 0-4
Lausanne Sports   5-2   FK Torpedo Moskva 3-2 2-0
Celta de Vigo   1-0   Rijeka 0-0 1-0 (e.e.t.)
Leicester City   2-4   Røde stjerne Beograd 1-1 1-3
Roda JC   1-4   Inter Bratislava 0-2 1-2
Kryvbas Kryvyi   0-6   Nantes 0-1 0-5
PAOK   6-4   Beitar Jerusalem 3-1 3-3
Slavia Praha   5-0   AB 3-0 2-0
Rapid Wien   4-1   Örgryte 3-0 1-1
Gent   0-9   Ajax 0-6 0-3
Lillestrøm   4-3   Dynamo Moskva 3-1 1-2
Košice   2-3   Grazer 2-3 0-0
CSKA Sofia   2-2 (b)   MTK Hungária 1-2 1-0
Deportivo Alavés   4-3   Gaziantepspor 0-0 4-3
Tirol Innsbruck   5-3   Fiorentina 3-1 2-2
Club Brugge   3-0   APOEL 2-0 1-0
CSKA Moskva   0-1   Viborg 0-0 0-1 (e.e.t.)
Celtic   3-2   HJK 2-0 1-2 (e.e.t.)
Gueugnon   0-1   Iraklis 0-0 0-1
Chelsea   1-2   St. Gallen 1-0 0-2
Real Zaragoza   5-5 (s)   Wisła Kraków 4-1 1-4
Molde   1-2   Rayo Vallecano 0-1 1-1
HIT Gorica   1-11   Roma 1-4 0-7
AIK   1-2   Herfølge 0-1 1-1 (e.e.t.)
Vitesse   4-2   Maccabi Haifa 3-0 1-2
Vasas   2-4   AEK Athens 2-2 0-2
Partizan   1-2   Porto 1-1 0-1
Alania Vladikavkaz   0-5   Amica Wronki 0-3 0-2
Halmstad   4-3   Benfica 2-1 2-2
Dunaferr   1-4   Feyenoord 0-1 1-3
Lierse   1-5   Bordeaux 0-0 1-5
Polonia Warsaw   0-3   Udinese 0-1 0-2
Basel   7-6   Brann 3-2 4-4
Napredak Kruševac   0-6   OFI Kreta 0-0 0-6
Slovan Bratislava   1-4   Dinamo Zagreb 0-3 1-1

Andre rundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Iraklis   4-5   Kaiserslautern 1-3 3-2
Osijek   4-1   Rapid Wien 2-1 2-0
Udinese   1-3   PAOK 1-0 0-3 (e.e.t.)
Werder Bremen   9-3   Racing Genk 4-1 5-2
Halmstad   4-5   1860 München 3-2 1-3
AEK Athen   6-2   Herfølge 5-0 1-2
Hertha BSC   4-2   Amica Wronki 3-1 1-1
Lillestrøm   3-5   Deportivo Alavés 1-3 2-2
Internazionale   (b) 1-1   Vitesse 0-0 1-1
Bordeaux   3-2   Celtic 1-1 2-1 (e.e.t.)
Espanyol   4-1   Grazer 4-0 0-1
Boavista   1-2   Roma 0-1 1-1
Tirol Innsbruck   2-3   Stuttgart 1-0 1-3
Røde stjerne Beograd   4-5   Celta de Vigo 1-0 0-3 1
Lokomotiv Moskva   3-1   Inter Bratislava 1-0 2-1
Basel   1-3   Feyenoord 1-2 0-1
Liverpool FC   4-2   Slovan Liberec 1-0 3-2
Rayo Vallecano   (b) 2-2   Viborg 1-0 1-2
Lausanne   3-2   Ajax 1-0 2-2
Nantes   3-1   MTK Hungária 2-1 1-0
Club Brugge   3-2   St. Gallen 2-1 1-1
Parma   2-1   Dinamo Zagreb 2-0 0-1
OFI Kreta   3-6   Slavia Praha 2-2 1-4
Wisła Kraków   0-3   Porto 0-0 0-3

1 Kamp to mellom Røde stjerne Beograd og Celta de Vigo endte i utgangspunktet med 5-3, men resultatet ble senere omgjort til en 0-3 seier til Celta av UEFA da det ble oppdaget at Røde Stjerne hadde brukt to suspenderte spillere under kampen.

Tredje rundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Hertha BSC   1-2   Internazionale 0-0 1-2
Parma   4-2   1860 München 2-2 2-0
Feyenoord   3-4   Stuttgart 2-2 1-2
Lokomotiv Moskva   0-2   Rayo Vallecano 0-0 0-2
PSV   4-0   PAOK 3-0 1-0
Roma   4-0   Hamburg 1-0 3-0
Nantes   7-4   Lausanne 4-3 3-1
Bordeaux   4-1   Werder Bremen 4-1 0-0
Olympiakos   2-4   Liverpool FC 2-2 0-2
Bayer Leverkusen   4-6   AEK Athen 4-4 0-2
Shakhtar Donetsk   0-1   Celta de Vigo 0-0 0-1
Deportivo Alavés   4-2   Rosenborg 1-1 3-1
Espanyol   0-2   Porto 0-2 0-0
Osijek   3-5   Slavia Praha 2-0 1-5
Club Brugge   1-3   Barcelona 0-2 1-1
Rangers   1-3   Kaiserslautern 1-0 0-3

Fjerde rundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Slavia Praha   0-1   Kaiserslautern 0-0 0-1
Stuttgart   1-2   Celta de Vigo 0-0 1-2
PSV   (b) 4-4   Parma 2-1 2-3
AEK Athen   0-6   Barcelona 0-1 0-5
Deportivo Alavés   5-3   Internazionale 3-3 2-0
Porto   4-3   Nantes 3-1 1-2
Rayo Vallecano   6-2   Bordeaux 4-1 2-1
Roma   1-2   Liverpool FC 0-2 1-0

KvartfinalerRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Barcelona   (b) 4-4   Celta de Vigo 2-1 2-3
Porto   0-2   Liverpool FC 0-0 0-2
Deportivo Alavés   4-2   Rayo Vallecano 3-0 1-2
Kaiserslautern   2-0   PSV 1-0 1-0

SemifinalerRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Barcelona   0-1   Liverpool FC 0-0 0-1
Deportivo Alavés   9-2   Kaiserslautern 5-1 4-1

FinaleRediger

16. mai 2001
Liverpool   5–4   Deportivo Alavés Westfalenstadion, Dortmund
Tilskuere: 65 000
Dommer: Gilles Veissière (Frankrike)
Markus Babbel   6'
Steven Gerrard   15'
Gary McAllister   55' (Straffe)
Robbie Fowler   70'
Delfí Geli   117' (Selvmål)
Iván Alonso   26'
Javi Moreno   46'
Javi Moreno   50'
Jordi Cruyff   88'


Eksterne lenkerRediger