Premier League 2022/23


Premier League 2022/23 er den 31. sesongen av Premier League. Manchester City er regjerende mestre, og nyopprykkede lag er Bournemouth, Fulham og Nottingham.

Premier League 2022/23
Avdelinger1
Lag20
Nedrykk tilEFL Championship 2023–2024
Øvrige ligaer
Nivå1Premier League 2022/23
Nivå2EFL Championship 2022/23
Nivå3EFL League One 2022/23
Nivå4EFL League Two 2022/23
Nivå5National League 2022/23
Nivå6National League North 2022/23 og National League South 2022/23

2021/22 2023/24

På grunn av Fotball-VM 2022 var det halvannen måneds pause mellom 16. og 17. runde.

TabellRediger

Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering og nedrykk
1 Arsenal 20 16 2 2 45 17 +28 50 Champions League gruppespill
2 Manchester City 20 14 3 3 53 20 +33 45
3 Manchester United 21 13 3 5 34 26 +8 42
4 Newcastle United 21 10 10 1 34 12 +22 40
5 Tottenham Hotspur 21 11 3 7 40 31 +9 36 Europa League gruppespill
6 Brighton & Hove Albion 20 10 4 6 38 27 +11 34
7 Brentford 21 8 9 4 35 28 +7 33
8 Fulham 22 9 5 8 32 30 +2 32
9 Chelsea 21 8 6 7 22 21 +1 30
10 Liverpool 20 8 5 7 34 28 +6 29
11 Aston Villa 21 8 4 9 25 31 −6 28
12 Crystal Palace 21 6 6 9 19 29 −10 24
13 Leicester City 21 6 3 12 32 37 −5 21
14 Nottingham Forest 20 5 6 9 16 35 −19 21
15 Wolverhampton Wanderers 21 5 5 11 15 30 −15 20
16 West Ham United 21 5 4 12 18 26 −8 19
17 Leeds United 19 4 6 9 26 33 −7 18
18 Everton 21 4 6 11 16 28 −12 18 Nedrykk til Championship
19 Bournemouth 21 4 5 12 19 43 −24 17
20 Southampton 21 4 3 14 17 38 −21 15
Oppdatert per kamp(er) spilt 4. februar 2023. Kilde: Premier League
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Scorede mål. 4) Play-off (kun for å avgjøre mester, lag til nedrykk eller kvalifisering til UEFA-turneringer).

Plassering etter rundeRediger

Kval til Champions League
Kval til Europa League
Nedrykk
Lag╲Runde1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Arsenal221111
Manchester City212222
Tottenham Hotspur143333
Brighton685444
Manchester United132014855
Chelsea87126106
Liverpool91216967
Brentford93810118
Leeds United663579
Fulham913711810
Newcastle United25671211
Southampton20171113912
Bournemouth21115171613
Wolverhampton Wanderers131418191814
Crystal Palace16169121315
Everton151817181716
Aston Villa16913151917
West Ham United161920161418
Nottingham Forest161010141519
Leicester City91519202020

KlubbinfoRediger

Klubb Manager Kaptein Hjemby Stadion Kapasitet
Arsenal   Mikel Arteta   Martin Ødegaard London Emirates Stadium 60 704
Aston Villa   Unai Emery   John McGinn Bournemouth Villa Park 42 788
Bournemouth   Gary O'Neil (midlertidig)   Lloyd Kelly Birmingham Vitality Stadium 11 364
Brentford   Thomas Frank   Pontus Jansson London Brentford Community Stadium 17 250
Brighton   Roberto De Zerbi   Lewis Dunk Brighton Falmer Stadium 30 750
Chelsea   Graham Potter   César Azpilicueta London Stamford Bridge 41 837
Crystal Palace   Patrick Vieira   Luka Milivojević London Selhurst Park 26 255
Everton   Sean Dyche   Séamus Coleman Liverpool Goodison Park 40 157
Fulham   Marco Silva   Tim Ream London Craven Cottage 19 359
Leeds   Jesse Marsch   Liam Cooper Leeds Elland Road 37 890
Leicester   Brendan Rodgers   Youri Tielemans Leicester King Power Stadium 32 500
Liverpool   Jürgen Klopp   Jordan Henderson Liverpool Anfield 54 074
Manchester City   Pep Guardiola   İlkay Gündoğan Manchester Etihad Stadium 55 097
Manchester United   Erik ten Hag   Bruno Fernandes Manchester Old Trafford 74 140
Newcastle   Eddie Howe   Jamaal Lascelles Newcastle upon Tyne St James' Park 52 409
Nottingham Forest   Steve Cooper   Joe Worrall Nottingham City Ground 30 445
Southampton   Nathan Jones   James Ward-Prowse Southampton St Mary's Stadium 32 689
Tottenham   Antonio Conte   Hugo Lloris London Tottenham Hotspur Stadium 62 062
West Ham   David Moyes   Declan Rice London London Stadium 60 000
Wolverhampton   Julen Lopetegui   Rúben Neves Wolverhampton Molineux Stadium 31 700

TrenerbytterRediger

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Manchester United   Ralf Rangnick Midlertidig stilling over 2022-05-2222. mai 2022[1] Før sesong   Erik ten Hag 2022-05-2323. mai 2022[1]
Bournemouth   Scott Parker Sparket 2022-08-3030. august 2022[2] 17   Gary O'Neil (midlertidig) 2022-08-3030. august 2022[2]
Chelsea   Thomas Tuchel 2022-09-077. september 2022[3] 6   Graham Potter 2022-09-088. september 2022[4]
Brighton   Graham Potter Signert av Chelsea 2022-09-088. september 2022[5] 4   Roberto De Zerbi 2022-09-1818. september 2022[6]
Wolverhampton   Bruno Lage Sparket 2022-10-022. oktober 2022[7] 4   Steve Davies (midlertidig) 2022-10-022. oktober 2022[7]
Aston Villa   Steven Gerrard 2022-10-2020. oktober 2022[8] 17   Aaron Danks (midlertidig) 2022-10-2121. oktober 2022[9]
  Aaron Danks (midlertidig) Midlertidig stilling over 2022-11-011. november 2022[10] 14   Unai Emery 2022-11-011. november 2022[10]
Southampton   Ralph Hasenhüttl Sparket 2022-11-077. november 2022[11] 18   Nathan Jones 2022-11-1010. november 2022[12]
Wolverhampton   Steve Davies (midlertidig) Midlertidig stilling over 2022-11-1414. november 2022[13] 18   Julen Lopetegui 2022-11-1414. november 2022[13]
Everton   Frank Lampard Sparket 2023-01-2323. januar 2023[14] 19   Sean Dyche 2023-01-3030. januar 2023[15]

TerminlisteRediger

1. serierundeRediger

Fredag 5. august 2022

Lørdag 6. august 2022

Søndag 7. august 2022

2. serierundeRediger

Lørdag 13. august 2022

Søndag 14. august 2022

Mandag 15. august 2022

3. serierundeRediger

Lørdag 20. august 2022

Søndag 21. august 2022

Mandag 22. august 2022

4. serierundeRediger

Lørdag 27. august 2022

Søndag 28. august 2022


5. serierundeRediger

Tirsdag 30. august 2022

Onsdag 31. august 2022

Torsdag 1. september 2022

6. serierundeRediger

Lørdag 3. september 2022

Søndag 4. september 2022

7. serierundeRediger

Torsdag 12. januar 2023

Onsdag 18. januar 2023

Torsdag 19. januar 2023

Utsatt

8. serierundeRediger

Fredag 16. september 2022

Lørdag 17. september 2022

Søndag 18. september 2022

Onsdag 8. februar 2023

Utsatt


9. serierundeRediger

Lørdag 1. oktober 2022

Søndag 2. oktober 2022

Mandag 3. oktober 2022

10. serierundeRediger

Lørdag 8. oktober 2022

Søndag 9. oktober 2022

Mandag 10. oktober 2022

11. serierundeRediger

Fredag 14. oktober 2022

Lørdag 15. oktober 2022

Søndag 16. oktober 2022

12. serierundeRediger

Tirsdag 18. oktober 2022

Onsdag 19. oktober 2022

Torsdag 20. oktober 2022

Onsdag 15. februar 2023


13. serierundeRediger

Lørdag 22. oktober 2022

Søndag 23. oktober 2022

Mandag 24. oktober 2022

14. serierundeRediger

Lørdag 29. oktober 2022

Søndag 30. oktober 2022

15. serierundeRediger

Lørdag 5. november 2022

Søndag 6. november 2022

16. serierundeRediger

Lørdag 12. november 2022

Søndag 13. november 2022


17. serierundeRediger

Mandag 26. desember 2022

Tirsdag 27. desember 2022

Onsdag 28. desember 2022

18. serierundeRediger

Fredag 30. desember 2022

Lørdag 31. desember 2022

Søndag 1. januar 2023

19. serierundeRediger

Mandag 2. januar 2023

Tirsdag 3. januar 2023

Onsdag 4. januar 2023

Torsdag 5. januar 2023

20. serierundeRediger

Fredag 13. januar 2023

Lørdag 14. januar 2023

Søndag 15. januar 2023


21. serierundeRediger

Lørdag 21. januar 2023

Søndag 22. januar 2023

Mandag 23. januar 2023

22. serierundeRediger

Fredag 3. februar 2023

Lørdag 4. februar 2023

Søndag 5. februar 2023

23. serierundeRediger

Lørdag 11. februar 2023

24. serierundeRediger

Lørdag 18. februar 2023


25. serierundeRediger

Lørdag 25. februar 2023

26. serierundeRediger

Lørdag 4. mars 2023

27. serierundeRediger

Lørdag 11. mars 2023

28. serierundeRediger

Lørdag 18. mars 2023


29. serierundeRediger

Lørdag 1. april 2023

30. serierundeRediger

Lørdag 8. april 2023

31. serierundeRediger

Lørdag 15. april 2023

32. serierundeRediger

Lørdag 22. april 2023


33. serierundeRediger

Tirsdag 25. april 2023

Onsdag 26. april 2023

34. serierundeRediger

Lørdag 29. april 2023

35. serierundeRediger

Lørdag 6. mai 2023

36. serierundeRediger

Lørdag 13. mai 2023


37. serierundeRediger

Lørdag 20. mai 2023

38. serierundeRediger

Søndag 28. mai 2023

ResultattabellRediger

Hjemme \ Borte ARS AVL BOU BRE BHA CHE CRY EVE FUL LEE LEI LIV MCI MUN NEW NTF SOU TOT WHU WOL
Arsenal 2–1 2–1 4–2 3–2 3–2 0–0 3–1 3–1 1–1
Aston Villa 4–0 0–2 2–1 2–1 2–4 1–3 1–1 3–1 5–0 1–0 0–1
Bournemouth 0–3 2–0 0–0 0–2 3–0 2–1 1–1 0–1 2–3 0–0
Brentford 0–3 2–0 2–0 0–0 1–1 5–2 3–1 4–0 3–0 2–2 1–1
Brighton 2–4 1–2 1–0 4–1 1–0 5–2 3–0 0–0 0–0 0–1
Chelsea 0–1 2–0 1–0 0–0 2–1 0–1 1–1 2–2 2–1 3–0
Crystal Palace 0–2 3–1 1–1 1–2 0–3 2–1 1–1 0–0 1–0 0–4 2–1
Everton 1–0 1–4 0–1 3–0 0–2 0–0 1–2 1–1 1–2 1–0 1–2
Fulham 3–0 2–2 3–2 2–1 2–1 0–0 2–2 1–2 1–4 2–1 0–1
Leeds 0–1 0–0 4–3 0–0 3–0 1–1 2–3 1–3 2–2 2–1
Leicester 2–2 2–2 0–0 0–1 2–0 0–1 0–1 0–3 4–0 1–2
Liverpool 9–0 3–3 0–0 1–1 1–2 2–1 1–0 2–1 3–1 1–0
Manchester City 4–0 1–2 1–1 4–2 1–1 2–1 6–3 6–0 4–0 4–2 3–0
Manchester United 3–1 3–0 1–2 2–1 2–1 2–1 0–0 3–0 2–0 1–0
Newcastle 4–0 1–1 5–1 1–0 0–0 1–0 1–0 0–0 3–3 2–0 1–1
Nottingham Forest 1–1 2–3 2–2 1–1 1–0 2–3 2–0 0–2 1–0
Southampton 1–1 0–1 1–3 2–1 1–2 2–2 0–1 1–4 0–1 1–1
Tottenham 0–2 0–2 2–0 2–1 4–3 6–2 1–2 1–2 4–1 1–0
West Ham 2–0 0–2 0–2 1–2 2–0 3–1 0–2 0–2 1–1 2–0
Wolverhampton 0–2 2–3 0–0 0–4 3–0 0–3 0–1 1–1 1–0 1–0 1–0
Oppdatert med kamper spilt til og med 4. februar 2023. Kilde: Premier League
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

StatistikkRediger

MålscorereRediger

Rank Spiller Klubb Mål
1   Erling Braut Haaland Manchester City 25
2   Harry Kane Tottenham 16
3   Ivan Toney Brentford 13
4   Aleksandar Mitrović Fulham 11
5   Rodrigo Leeds 10
6   Marcus Rashford Manchester United 9
  Miguel Almirón Newcastle
8   Martin Ødegaard Arsenal 8
9   Gabriel Martinelli Arsenal 7
  Bukayo Saka Arsenal
  Leandro Trossard Brighton
  Harvey Barnes Leicester
  James Maddison Leicester
  Roberto Firmino Liverpool
  Mohamed Salah Liverpool
  Phil Foden Manchester City

MålgivendeRediger

Rank Spiller Klubb Assists
1   Kevin De Bruyne Manchester City 11
2   Bukayo Saka Arsenal 7
  Christian Eriksen Manchester United
4   Gabriel Jesus Arsenal 5
  Granit Xhaka Arsenal
  Martin Ødegaard Arsenal
  Andreas Pereira Fulham
  Alex Iwobi Everton
  Andrew Robertson Liverpool
  Bernardo Silva Manchester City
  Dejan Kulusevski Tottenham
  Ivan Perišić Tottenham

Holdt nullenRediger

Rank Spiller Klubb Kamper
1   Nick Pope Newcastle 12
2   Aaron Ramsdale Arsenal 9
3   Ederson Manchester City 8
  David de Gea Manchester United
5   David Raya Brentford 7
6   Kepa Arrizabalaga Chelsea 6
  Danny Ward Leicester
  Dean Henderson Nottingham Forest
  Hugo Lloris Tottenham
10   Robert Sánchez Brighton 5
  Vicente Guaita Crystal Palace
  Alisson Becker Liverpool
  José Sá Wolverhampton

Gule kortRediger

Rank Spiller Klubb Gule kort
1   Ivan Toney Brentford 7
  Cheick Doucouré Crystal Palace
  Marc Guéhi Crystal Palace
  João Palhinha Fulham
  Joelinton Newcastle
  Rúben Neves Wolverhampton
7   Anthony Gordon Everton 6
  Bobby Decordova-Reid Fulham
  Kenny Tete Fulham
  Rodrigo Bentancur Tottenham

Røde kortRediger

Røde kort Spiller Klubb
1   Douglas Luiz Aston Villa
  João Félix Chelsea
  Conor Gallagher Chelsea
  Kalidou Koulibaly Chelsea
  Tyrick Mitchell Crystal Palace
  James Tomkins Crystal Palace
  Nathaniel Chalobah Fulham
  Tyler Adams Leeds
  Luis Sinisterra Leeds
  Darwin Núñez Liverpool
  João Cancelo Manchester City
  Emerson Royal Tottenham
  Nathan Collins Wolverhampton
  Diego Costa Wolverhampton
  Nélson Semedo Wolverhampton

UtmerkelserRediger

Måned Månedens manager Månedens spiller Månedens mål Månedens redning Ref[16]
Manager Klubb Spiller Klubb Målscorer Klubb Spiller Klubb
August   Mikel Arteta Arsenal   Erling Braut Haaland Manchester City   Allan Saint-Maximin Newcastle   Nick Pope Newcastle [17][18][19][20]
September   Erik ten Hag Manchester United   Marcus Rashford Manchester United   Ivan Toney Brentford   Jordan Pickford Everton [21][22][23][24]
Oktober   Eddie Howe Newcastle   Miguel Almirón Newcastle   Miguel Almirón Newcastle   Kepa Arrizabalaga Chelsea [25][26][27][28]
November/Desember   Mikel Arteta Arsenal   Martin Ødegaard Arsenal   Demarai Gray Everton   Gavin Bazunu Southampton [29][30][31][32]

ReferanserRediger

  1. ^ a b «Man Utd - Ten Hag announced as new manager» (engelsk). BBC. 21. april 2022. 
  2. ^ a b «Statement: Scott Parker» (engelsk). Bournemouth. 30. august 2022. 
  3. ^ «Chelsea Football Club part company with Thomas Tuchel» (engelsk). Chelsea. 7. september 2022. 
  4. ^ «Welcome to Chelsea, Graham Potter!» (engelsk). Chelsea. 8. september 2022. 
  5. ^ «Graham Potter leaves Albion for Chelsea» (engelsk). Brighton. 8. september 2022. 
  6. ^ «Roberto De Zerbi confirmed as new Albion head coach» (engelsk). Brighton. 18. september 2022. 
  7. ^ a b «Wolves part company with Lage» (engelsk). Wolverhampton. 2. oktober 2022. 
  8. ^ «Club Statement» (engelsk). Aston Villa. 20. oktober 2022. 
  9. ^ «Board Update» (engelsk). Aston Villa. 21. oktober 2022. 
  10. ^ a b «Villa appoint Unai Emery as new Head Coach» (engelsk). Aston Villa. 24. oktober 2022. 
  11. ^ «Club statement: Ralph Hasenhüttl» (engelsk). Southampton. 7. november 2022. 
  12. ^ «Nathan Jones appointed as Saints manager» (engelsk). Southampton. 10. november 2022. 
  13. ^ a b «Wolves confirm Lopetegui appointment» (engelsk). Wolverhampton. 5. november 2022. 
  14. ^ «Club statement» (engelsk). Everton. 23. januar 2023. 
  15. ^ «Dyche named new Everton manager» (engelsk). Everton. 30. januar 2023. 
  16. ^ «Premier League Awards». Premier League. 
  17. ^ «Arteta named August's Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  18. ^ «Haaland voted August EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  19. ^ «Saint-Maximin 'proud' to win Budweiser Goal of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  20. ^ «Watch Pope's Castrol Save of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  21. ^ «Ten Hag named September Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 30. september 2022. 
  22. ^ «Rashford voted September EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 30. september 2022. 
  23. ^ «Toney's 'special chip' wins Budweiser Goal of the Month» (engelsk). Premier League. 30. september 2022. 
  24. ^ «Pickford claims Castrol Save of the Month award» (engelsk). Premier League. 30. september 2022. 
  25. ^ «Howe awarded October Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 11. november 2022. 
  26. ^ «Almiron named October EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 11. november 2022. 
  27. ^ «Almiron wins Budweiser Goal of the Month» (engelsk). Premier League. 11. november 2022. 
  28. ^ «Kepa claims Castrol Save of the Month award» (engelsk). Premier League. 11. november 2022. 
  29. ^ «Arteta named Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 13. januar 2023. 
  30. ^ «Odegaard voted EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 13. januar 2023. 
  31. ^ «Gray wins Budweiser Goal of the Month award» (engelsk). Premier League. 13. januar 2023. 
  32. ^ «Bazunu claims Castrol Save of the Month award» (engelsk). Premier League. 13. januar 2023.