Premier League 2022/23


Premier League 2022/23
Avdelinger: 1
Lag: 20
Nedrykk til: EFL Championship 2023–2024
Øvrige ligaer
Nivå 1: Premier League 2022/23
Nivå 2: EFL Championship 2022/23
Nivå 3: EFL League One 2022/23
Nivå 4: EFL League Two 2022/23
Nivå 5: National League 2022/23
Nivå 6: National League North 2022/23 og National League South 2022/23
Sesonger
2021/22 2023/24

Premier League 2022/23 er den 31. sesongen av Premier League. Manchester City er regjerende mestre, og nyopprykkede lag er Bournemouth, Fulham og Nottingham.

TabellRediger

Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering og nedrykk
1 Arsenal 7 6 0 1 17 7 +10 18 Champions League gruppespill
2 Manchester City 7 5 2 0 23 6 +17 17
3 Tottenham Hotspur 7 5 2 0 18 7 +11 17
4 Brighton & Hove Albion 6 4 1 1 11 5 +6 13
5 Manchester United 6 4 0 2 8 8 0 12 Europa League gruppespill
6 Fulham 7 3 2 2 12 11 +1 11
7 Chelsea 6 3 1 2 8 9 −1 10
8 Liverpool 6 2 3 1 15 6 +9 9
9 Brentford 7 2 3 2 15 12 +3 9
10 Newcastle United 7 1 5 1 8 7 +1 8
11 Leeds United 6 2 2 2 10 10 0 8
12 Bournemouth 7 2 2 3 6 19 −13 8
13 Everton 7 1 4 2 5 6 −1 7
14 Southampton 7 2 1 4 7 11 −4 7
15 Aston Villa 7 2 1 4 6 10 −4 7
16 Crystal Palace 6 1 3 2 7 9 −2 6
17 Wolverhampton Wanderers 7 1 3 3 3 7 −4 6
18 West Ham United 7 1 1 5 3 9 −6 4 Nedrykk til Championship
19 Nottingham Forest 7 1 1 5 6 17 −11 4
20 Leicester City 7 0 1 6 10 22 −12 1
Oppdatert per kamp(er) spilt 18. september 2022. Kilde: Premier League
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Scorede mål. 4) Play-off (kun for å avgjøre mester, lag til nedrykk eller kvalifisering til UEFA-turneringer).

Plassering etter rundeRediger

Kval til Champions League
Kval til Europa League
Nedrykk
Lag╲Runde1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Arsenal221111
Manchester City212222
Tottenham Hotspur143333
Brighton685444
Manchester United132014855
Chelsea87126106
Liverpool91216967
Brentford93810118
Leeds United663579
Fulham913711810
Newcastle United25671211
Southampton20171113912
Bournemouth21115171613
Wolverhampton Wanderers131418191814
Crystal Palace16169121315
Everton151817181716
Aston Villa16913151917
West Ham United161920161418
Nottingham Forest161010141519
Leicester City91519202020

KlubbinfoRediger

Klubb Manager Kaptein Hjemby Stadion Kapasitet
Arsenal   Mikel Arteta   Martin Ødegaard London Emirates Stadium 60 704
Aston Villa   Steven Gerrard   John McGinn Bournemouth Villa Park 42 788
Bournemouth   Gary O'Neil (midlertidig)   Lloyd Kelly Birmingham Vitality Stadium 11 364
Brentford   Thomas Frank   Pontus Jansson London Brentford Community Stadium 17 250
Brighton   Andrew Crofts (midlertidig)   Lewis Dunk Brighton Falmer Stadium 30 750
Chelsea   Graham Potter   César Azpilicueta London Stamford Bridge 41 837
Crystal Palace   Patrick Vieira   Luka Milivojević London Selhurst Park 26 255
Everton   Frank Lampard   Séamus Coleman Liverpool Goodison Park 40 157
Fulham   Marco Silva   Tom Cairney London Craven Cottage 19 359
Leeds   Jesse Marsch   Liam Cooper Leeds Elland Road 37 890
Leicester   Brendan Rodgers   Jonny Evans Leicester King Power Stadium 32 500
Liverpool   Jürgen Klopp   Jordan Henderson Liverpool Anfield 54 074
Manchester City   Pep Guardiola   İlkay Gündoğan Manchester Etihad Stadium 55 097
Manchester United   Erik ten Hag   Harry Maguire Manchester Old Trafford 74 140
Newcastle   Eddie Howe   Jamaal Lascelles Newcastle upon Tyne St James' Park 52 409
Nottingham Forest   Steve Cooper   Joe Worrall Nottingham City Ground 30 445
Southampton   Ralph Hasenhüttl   James Ward-Prowse Southampton St Mary's Stadium 32 689
Tottenham   Antonio Conte   Hugo Lloris London Tottenham Hotspur Stadium 62 062
West Ham   David Moyes   Declan Rice London London Stadium 60 000
Wolverhampton   Bruno Lage   Conor Coady Wolverhampton Molineux Stadium 31 700

TrenerbytterRediger

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Manchester United   Ralf Rangnick Midlertidig stilling over 2022-05-2222. mai 2022[1] Før sesong   Erik ten Hag 2022-05-2323. mai 2022[1]
Bournemouth   Scott Parker Sparket 2022-08-3030. august 2022[2] 17   Gary O'Neil (midlertidig) 2022-08-3030. august 2022[2]
Chelsea   Thomas Tuchel 2022-09-077. september 2022[3] 6   Graham Potter 2022-09-088. september 2022[4]
Brighton   Graham Potter Signert av Chelsea 2022-09-088. september 2022[5] 4   Andrew Crofts (midlertidig) 2022-09-088. september 2022[5]

TerminlisteRediger

1. serierundeRediger

Fredag 5. august 2022

Lørdag 6. august 2022

Søndag 7. august 2022

2. serierundeRediger

Lørdag 13. august 2022

Søndag 14. august 2022

Mandag 15. august 2022

3. serierundeRediger

Lørdag 20. august 2022

Søndag 21. august 2022

Mandag 22. august 2022

4. serierundeRediger

Lørdag 27. august 2022

Søndag 28. august 2022


5. serierundeRediger

Tirsdag 30. august 2022

Onsdag 31. august 2022

Torsdag 1. september 2022

6. serierundeRediger

Lørdag 3. september 2022

Søndag 4. september 2022

7. serierundeRediger

Utsatt

8. serierundeRediger

Fredag 16. september 2022

Lørdag 17. september 2022

Søndag 18. september 2022

Utsatt


9. serierundeRediger

Lørdag 1. oktober 2022

Søndag 2. oktober 2022

Mandag 3. oktober 2022

10. serierundeRediger

Lørdag 8. oktober 2022

Søndag 9. oktober 2022

Mandag 10. oktober 2022

11. serierundeRediger

Fredag 14. oktober 2022

Lørdag 15. oktober 2022

Søndag 16. oktober 2022

12. serierundeRediger

Tirsdag 18. oktober 2022

Onsdag 19. oktober 2022

Torsdag 20. oktober 2022

Utsatt


13. serierundeRediger

Lørdag 22. oktober 2022

Søndag 23. oktober 2022

Mandag 24. oktober 2022

Utsatt

14. serierundeRediger

Lørdag 29. oktober 2022

Søndag 30. oktober 2022

Utsatt

15. serierundeRediger

Lørdag 5. november 2022

Søndag 6. november 2022

16. serierundeRediger

Lørdag 12. november 2022

Søndag 13. november 2022


17. serierundeRediger

Mandag 26. desember 2022

18. serierundeRediger

Lørdag 31. desember 2022

19. serierundeRediger

Mandag 2. januar 2023

20. serierundeRediger

Lørdag 14. januar 2023


21. serierundeRediger

Lørdag 21. januar 2023

22. serierundeRediger

Lørdag 4. februar 2023

23. serierundeRediger

Lørdag 11. februar 2023

24. serierundeRediger

Lørdag 18. februar 2023


25. serierundeRediger

Lørdag 25. februar 2023

26. serierundeRediger

Lørdag 4. mars 2023

27. serierundeRediger

Lørdag 11. mars 2023

28. serierundeRediger

Lørdag 18. mars 2023


29. serierundeRediger

Lørdag 1. april 2023

30. serierundeRediger

Lørdag 8. april 2023

31. serierundeRediger

Lørdag 15. april 2023

32. serierundeRediger

Lørdag 22. april 2023


33. serierundeRediger

Tirsdag 25. april 2023

Onsdag 26. april 2023

34. serierundeRediger

Lørdag 29. april 2023

35. serierundeRediger

Lørdag 6. mai 2023

36. serierundeRediger

Lørdag 13. mai 2023


37. serierundeRediger

Lørdag 20. mai 2023

38. serierundeRediger

Søndag 28. mai 2023

ResultattabellRediger

Hjemme \ Borte ARS AVL BOU BRE BHA CHE CRY EVE FUL LEE LEI LIV MCI MUN NEW NTF SOU TOT WHU WOL
Arsenal 2–1 2–1 4–2
Aston Villa 2–1 1–1 1–0 0–1
Bournemouth 0–3 2–0 0–0
Brentford 0–3 1–1 5–2 4–0
Brighton 1–0 5–2 0–0
Chelsea 2–1 2–2 2–1
Crystal Palace 0–2 3–1 1–1
Everton 0–1 0–0 1–1 1–0
Fulham 3–2 2–1 2–2
Leeds 3–0 1–1 2–1
Leicester 2–2 0–1 1–2
Liverpool 9–0 1–1 2–1
Manchester City 4–0 4–2 6–0
Manchester United 3–1 1–2 2–1
Newcastle 1–1 0–0 3–3 2–0
Nottingham Forest 2–3 2–3 0–2 1–0
Southampton 2–1 2–2 0–1
Tottenham 2–1 6–2 4–1 1–0
West Ham 0–2 0–2 1–1
Wolverhampton 0–0 0–3 1–1 1–0
Oppdatert med kamper spilt til og med 18. september 2022. Kilde: Premier League
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

StatistikkRediger

MålscorereRediger

Rank Spiller Klubb Mål
1   Erling Braut Haaland Manchester City 11
2   Aleksandar Mitrović Fulham 6
  Harry Kane Tottenham
4   Ivan Toney Brentford 5
5   Gabriel Jesus Arsenal 4
  Alexis Mac Allister Brighton
  Wilfried Zaha Crystal Palace
  Rodrigo Leeds
9   Gabriel Martinelli Arsenal 3
  Martin Ødegaard Arsenal
  Pascal Groß Brighton
  Raheem Sterling Chelsea
  James Maddison Leicester
  Luis Díaz Liverpool
  Roberto Firmino Liverpool
  Marcus Rashford Manchester United
  Son Heung-min Tottenham

MålgivendeRediger

Rank Spiller Klubb Assists
1   Kevin De Bruyne Manchester City 6
2   Bukayo Saka Arsenal 4
3   Gabriel Jesus Arsenal 3
  Granit Xhaka Arsenal
  Kenny Tete Fulham
  Jack Harrison Leeds
  Roberto Firmino Liverpool
  Phil Foden Manchester City
  Bernardo Silva Manchester City
  Dejan Kulusevski Tottenham
  Ivan Perišić Tottenham

Holdt nullenRediger

Rank Spiller Klubb Kamper
1   Ederson Manchester City 4
2   Aaron Ramsdale Arsenal 3
  Robert Sánchez Brighton
  Nick Pope Newcastle
  José Sá Wolverhampton
6   Alisson Becker Liverpool 2
  David de Gea Manchester United
  Hugo Lloris Tottenham
9   Emi Martínez Aston Villa 1
  Neto Bournemouth
  Mark Travers Bournemouth
  David Raya Brentford
  Édouard Mendy Chelsea
  Vicente Guaita Crystal Palace
  Asmir Begović Everton
  Jordan Pickford Everton
  Marek Rodák Fulham
  Illan Meslier Leeds
  Dean Henderson Nottingham Forest
  Łukasz Fabiański West Ham

Gule kortRediger

Rank Spiller Klubb Gule kort
1   João Palhinha Fulham 5
2   Gabriel Jesus Arsenal 4
  Adam James Smith Bournemouth
  Anthony Gordon Everton
  Kenny Tete Fulham
  Scott McTominay Manchester United
  Rúben Neves Wolverhampton
8   Jacob Ramsey Aston Villa 3
  Aaron Hickey Brentford
  Alexis Mac Allister Brighton
  Kai Havertz Chelsea
  Reece James Chelsea
  Bobby Decordova-Reid Fulham
  Diogo Dalot Manchester United
  Harry Maguire Manchester United
  Joelinton Newcastle
  Fabian Schär Newcastle
  Scott McKenna Nottingham Forest
  Joe Worrall Nottingham Forest

Røde kortRediger

Røde kort Spiller Klubb
1   Conor Gallagher Chelsea
  Kalidou Koulibaly Chelsea
  Darwin Núñez Liverpool
  Nathan Collins Wolverhampton

UtmerkelserRediger

Måned Månedens manager Månedens spiller Månedens mål Månedens redning Ref[6]
Manager Klubb Spiller Klubb Målscorer Klubb Spiller Klubb
August   Mikel Arteta Arsenal   Erling Braut Haaland Manchester City   Allan Saint-Maximin Newcastle   Nick Pope Newcastle [7][8][9][10]


ReferanserRediger

  1. ^ a b «Man Utd - Ten Hag announced as new manager» (engelsk). BBC. 21. april 2022. 
  2. ^ a b «Statement: Scott Parker» (engelsk). Bournemouth. 30. august 2022. 
  3. ^ «Chelsea Football Club part company with Thomas Tuchel» (engelsk). Chelsea. 7. september 2022. 
  4. ^ «Welcome to Chelsea, Graham Potter!» (engelsk). Chelsea. 8. september 2022. 
  5. ^ a b «Graham Potter leaves Albion for Chelsea» (engelsk). Brighton. 8. september 2022. 
  6. ^ «Premier League Awards». Premier League. 
  7. ^ «Arteta named August's Barclays Manager of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  8. ^ «Haaland voted August EA SPORTS Player of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  9. ^ «Saint-Maximin 'proud' to win Budweiser Goal of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022. 
  10. ^ «Watch Pope's Castrol Save of the Month» (engelsk). Premier League. 16. september 2022.