Juniorafrikamesterskapet i friidrett 2009

Juniorafrikamesterskapet i friidrett 2009
Generell informasjon
Idrettsgrenfriidrett
ArrangørConfederation of African Athletics
VertsbyBambous
VertslandMauritius Mauritius
Arena(er)Stade Germain Comarmond
Dato30. juli til 2. august 2009
Øvelser40
Mesterskap
Forrige – neste
Ouagadougou 2007Ouagadougou 2011

Juniorafrikamesterskapet i friidrett 2009 ble arrangert i BambousMauritius fra 30. juli til 2. august 2009.

RekorderRediger

Forkortelser: WR — verdensrekord • AR — Områderekord • CR — Mesterskapsrekord • NR — Nasjonal rekord • WL — Årsbeste i verden
Navn Øvelse Land Rekord Type
James Magut 1500 meter   Kenya 3:37,05 CR
Cornel Fredericks 400 m hekk   Sør-Afrika 50,05 s CR
Cheyne Rahme Stavsprang   Sør-Afrika 5,30 m CR
Ali Bouguesba Tresteg   Algerie 16,16 m CR
Alaa Elaslry Slegge   Egypt 75,59 m CR
Gert Swanepoel Tikamp   Sør-Afrika 6400 p NR
Caster Semenya 800 meter   Sør-Afrika 1:56,72 NR CR WL
Caster Semenya 1500 meter   Sør-Afrika 4:08,01 CR
Amaka Ogoegbunam 400 m hekk   Nigeria 58,45 s CR
Rana Taha Slegge   Egypt 57,53 m CR

MedaljeoversiktRediger

MennRediger

Event Gull Sølv Bronse
100 meter   Abdehadi Bouchakour (ALG) 10,75   Nathaniel Oletu (NGR) 10,86   Waide Jooste (RSA) 10,94
200 meter   Youssouf Mhadjou (COM) 22,47   Ayobani Oyebiyi (NGR) 22,58   Adeola Efunsile (NGR) 22,66
400 meter   Pako Seribe (Botswana) 46,56   Aboila Onakoya (NGR) 47,16   Thapelo Ketlogetswe (Botswana) 47,43
800 meter   Mohamed Aman Geleto (ETH) 1:48,82   Nickson Tuwei (KEN) 1:48,91   David Mutinda (KEN) 1:49,82
1500 meter   James Magut (KEN) 3:37,05 CR   Nickson Chepseba (KEN) 3:37,63   Dawit Wolde Arega (ETH) 3:41,24
5000 meter   Abera Kuma Lema (ETH) 13:42,53   John Mwangangi (KEN) 13:42,88   Kennedy Kithuka (KEN) 13:43,94
10.000 meter   Lelisa Desisa Benti (ETH) 28,46,74   John Cheruiyot (KEN) 28:47,89   Peter Kimeli (KEN) 28:53,64
110 meter hekk   Cornel Fredericks (RSA) 14,36   Martins Ogieriakhi (NGR) 14,42   Hardus Maritz (NAM) 14,73
400 meter hekk   Cornel Fredericks (RSA) 50,05 CR   Amadou Ndiaye (SEN) 52,44   Hardus Maritz (NAM) 52,61
3000 meter hinder   Jonathan Muia Ndiku (KEN) 8:28,83   Stephen Kiprotich (KEN) 8:35,97   Legesse Lemesso Lemesso (ETH) 8:39,53
4×100 meter stafett   Nigeria
Ayobani Oyebiyi
Abiola Onakoya
Adeola Efunsile
Nathaniel Oletu
41,17   Sør-Afrika
Waide Jootse
Brent Stevens
Patrick Vosloo
Ethan Floris
41,33   Mauritius
Baptiste Brasse
Aldo Lutchmun
Garik Maureemootoo
Unknown runner
42,08
4×400 meter stafett   Nigeria
Okeudo Jonathan Mmaju
Elvis Ukale
Peter Njoteah
Abiola Onakotya
3:13,50   Sør-Afrika
Shaun de Jager
Cornel Fredericks
Peter Marx
Neil de Beer
3:13,95   Botswana
Otlaadisa Segosebe
Daniel Lagamang
Pako Seribe
Thapelo Ketlogetswe
3:15,08
Høydehopp   Mohamed Abou Taleb (EGY) 2,09 m   Ruan Claasen (RSA) 2,09 m   Jose Labiche (Seychellene) 2,02 m
Stavsprang   Cheyne Rahme (RSA) 5,30 m CR   Mohammed Bouhadjer (ALG) 4,35 m   Yannick Clam (MUS) 3,95 m
Lengdehopp   Alaeddin Ben Hassine (TUN) 7,67 m   Ali Bouguesba (ALG) 7,52 m   Luvo Manyonga (RSA) 7,49 m
Tresteg   Ali Bouguesba (ALG) 16,16 m CR PB   Newton Kipngeno (KEN) 15,62 m PB   Apelele Raskeni (RSA) 15,53 m
Kulestøt   Stephan Brink (RSA) 17,90 m   Abddouahat Laggoun (ALG) 16,38 m   Victor Akinyemi (NGR) 15,03 m
Diskos   Dewald van Heerden (RSA) 58,91 m   Christophe Sophie (MUS) 46,02 m   Abdouahat Laggoiun (ALG) 43,14 m
Slegge   Alaa Elaslry (EGY) 75,59 m CR   Jonathan Martin (MUS) 42,81 m   Ian Caree (MUS) 31,64 m
Spydkast   Ulrich Damon (RSA) 73,51 m   Strydom van der Wath (NAM) 67,69 m   John Phalatswe (Botswana) 60,46 m
Tikamp   Gert Swanepoel (RSA) 6400 p PB NR   Willem le Roux (RSA) 6359 p PB   Eslam Shaaban (EGY) 6030 p

KvinnerRediger

Event Gull Sølv Bronse
100 meter   Josephine Omaka (NGR) 11,78   Allysa Conley (RSA) 12,17   Stephanie Guillaume (MUS) 12,23
200 meter   Amaka Ogoegbunam (NGR) 25,37   Allysa Conley (RSA) 25,55   Stephanie Guillaume (MUS) 25,63
400 meter   Folashade Abugan (NGR) 52,02 CR   Racheal Nachula (ZAM) 53,34   Sylvie Zimbere (CMR) 54,03 PB
800 meter   Caster Semenya (RSA) 1:56,72 NR CR PB WL   Winny Chebet (KEN) 2:01,36 PB   Abebe Aregawi Gebretsadik (ETH) 2:02,17 NR
1500 meter   Caster Semenya (RSA) 4:08,01 PB CR   Kalkidan Gezagne Befrkad (ETH) 4:09,36   Fancy Cherotich (KEN) 4:17,38
3000 meter   Mercy Cherono (KEN) 8:54,96   Etenesh Diro Neda (ETH) 9:09,22   Tsaga Gela Reta (ETH) 9:25,31
5000 meter   Genzebe Dibaba (ETH) 16:11,85   Mercy Cherono (KEN) 16:12,65   Sule Utura Gedo (ETH) 16:13,09
100 meter hekk   Amaka Ogoegbunam (NGR) 14,28   Silvia Panguana (MOZ) 15,95   Lawretta Ozoh (NGR) 16,21
400 meter hekk   Amaka Ogoegbunam (NGR) 58,45 CR   Bimbo Miel Ayedou (BEN) 1:00,09   Betty Chelangat (KEN) 1:01,30
3000 meter hinder   Elizabeth Mueni (KEN) 9:58,55   Almaz Ayona Eba (ETH) 10:03,75   Tsehynesh Tsale Tsenga (ETH) 10:09,00
4×100 meter stafett   Mauritius
Joanelle Janvier
Elodie Pierrelouis
Stephanie Guillaume
Emilie Tambanivoule
48,04   Kamerun (CMR)
Giesele Tchoupou Tchoupa
Marie Rodrigue Ngono Zibi
Sylvie Zimbere
Blandin Loise Tsouga Eb
48,58   Sør-Afrika
Melissa Hewitt
Caster Semenya
Rorisang Rammonye
Allysa Conley
48,73
4×400 meter stafett   Nigeria
Amaka Ogoegbunam
Charity Adegoke
Chidinma Ogbonna
Folashade Abugan
?   Kenya
Shiela Chepkirui
Fancy Cherotich
Winny Chebet
Betty Chelangat
?   Mauritius
Edlette Espiegle
Stephanie Guillaume
Emile Tambanivoule
Dorothy Aristide
?
Høydehopp   Lissa Labiche (Seychellene) 1,69 m   Wedian Mokhtar (EGY) 1,55 m   Emilie Tambanivole (MUS) 1,40 m
Lengdehopp   Sangone Kandji (SEN) 5,82 m   Janet Boniface (Seychellene) 5,78 m   Ibrahim Blessing (NGR) 5,75 m
Tresteg   Ibrahim Blessing (NGR) 12,89 m   Janet Boniface (Seychellene) 12,12 m   Ambre de Falbaire (MUS) 12,00 m
Kulestøt   Walaa Attia (EGY) 14,47 m   Sihem Marrakechi (TUN) 13,97 m   Zouina Bouzebra (ALG) 12,84 m
Diskos   Lindie Liebenberg (RSA) 43,24 m   Estelle Louis (MUS) 34,93 m   Aurelie Thesee (MUS) 31,04 m
Slegge   Rana Taha (EGY) 57,53 m CR   Zouina Bouzebra (ALG) 54,47 m   Najet Ben Chiha (TUN) 47,92 m
Spydkast   Tazmin Brits (RSA) 54,55 m   Gazelle Bernard (RSA) 49,54 m   Jessika Rosun (MUS) 44,42 m
Sjukamp   Jenna Rima (MUS) 4336 p   Wedian Mokhtar (EGY) 3933 p   Marine Boulle (MUS) 3811 p

MedaljestatistikkRediger

      Vertnasjon

 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1   Sør-Afrika 11 7 4 22
2   Nigeria 9 4 4 17
3   Kenya 4 9 5 18
4   4 3 6 13
5   Egypt 4 2 1 7
6   Algerie 2 4 2 8
7   Mauritius 2 3 11 16
8   Seychellene 1 2 1 4
9   Tunisia 1 1 1 3
10   Senegal 1 1 0 2
11   Botswana 1 0 3 4
12   Komorene 1 0 0 1
13   Namibia 0 1 2 3
14   Kamerun 0 1 1 2
15   Benin 0 1 0 1
15   Mosambik 0 1 0 0
15   Zambia 0 1 0 0
17 Total 41 41 41 123

Eksterne lenkerRediger

Resultater
IAAF-rapporter