Åpne hovedmenyen

Verdensmesterskapet i terrengsykling og trialsykling

Rundbane (U23) under VM i Canberra i 2009
Utfor (U23) under VM i Canberra i 2009

VM i terrengsykling og trial er verdensmesterskap i terrengsykkel-events som rundbane, utfor, four-cross, biketrial og andre relaterte øvelser. VM blir organisert av Det internasjonale sykkelforbundet (UCI). Vinnerne får medaljer i edelt metall og retten til å bære regnbuetrøya i fremtidige ritt i samme disiplin frem til den nye mester kåres.

Første VM ble arrangert i Durango i (USA) i 1990, i øvelsene rundbane og utfor. Trialsykling ble innført i 1992. Parallellslalåm ble lansert i 2000, men erstattet med four-cross i 2002. Et lag-etapperitt ble innført i 1999 men dette slo ikke an. Maraton (sykkel) ble tilført på planen i 2003 mesterskapet i Lugano, og et separat VM i terrengsyklingsmaraton ble arrangert fra 2004.

ArrangørstederRediger

ØvelserRediger

Øvelser 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
Herrer Rundbane * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Herrer Utfor * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Herrer Parallellslalåm * *
Herrer Four-Cross * * * * * * * *
Herrer Trial, 20 tommers hjul * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Herrer Trial, 26 tommers hjul * * * * * * * * * * * * * *
Kvinner Rundbane * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Kvinner Utfor * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Kvinner Parallellslalåm * *
Kvinner Four-Cross * * * * * * * *
Kvinner Trial * * * * * * * * *
Team Stafett * * * * * * * * * * *


ResultaterRediger

RundbaneRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
1990 Durango   Ned Overend   Thomas Frischknecht   Tim Gould
1991 Ciocco   John Tomac   Thomas Frischknecht   Ned Overend
1992 Bromont   Henrik Djernis   Thomas Frischknecht   David Baker
1993 Métabief   Henrik Djernis   Marcel Gerritsen   Jan Erik Østergaard
1994 Vail   Henrik Djernis   Tinker Juarez   Bart Brentjens
1995 Kirchzarten   Bart Brentjens   Miguel Martinez   Jan Erik Østergaard
1996 Cairns   Thomas Frischknecht   Rune Høydahl   Hubert Pallhuber
1997 Château-d'Œx   Hubert Pallhuber   Henrik Djernis   Luca Bramati
1998 Mont-Sainte-Anne   Christophe Dupouey   Jerome Chiotti   Filip Meirhaeghe
1999 Åre   Michael Rasmussen   Miguel Martinez   Filip Meirhaeghe
2000 Sierra Nevada   Miguel Martinez   Roland Green   Bart Brentjens
2001 Vail   Roland Green   Thomas Frischknecht   Christoph Sauser
2002 Kaprun   Roland Green   Filip Meirhaeghe   Thomas Frischknecht
2003 Lugano   Filip Meirhaeghe   Ryder Hesjedal   Roel Paulissen
2004 Les Gets   Julien Absalon   Cédric Ravanel   Thomas Frischknecht
2005 Livigno   Julien Absalon   Christoph Sauser   José Antonio Hermida
2006 Rotorua   Julien Absalon   Christoph Sauser   Fredrik Kessiakoff
2007 Fort William   Julien Absalon   Ralph Näf   Florian Vogel
2008 Val di Sole   Christoph Sauser   Florian Vogel   Ralph Näf
2009 Canberra   Nino Schurter   Julien Absalon   Florian Vogel
2010 Mont-Sainte-Anne   José Antonio Hermida   Jaroslav Kulhavý   Burry Stander
2011 Champery   Jaroslav Kulhavý   Nino Schurter   Julien Absalon
2012 Leogang-Saalfelden   Nino Schurter   Lukas Flückiger   Mathias Flückiger
2013 Pietermaritzburg   Nino Schurter   Manuel Fumic   José Antonio Hermida
2014 Lillehammer   Julien Absalon   Nino Schurter   Marco Aurelio Fontana
2015 Vallnord   Nino Schurter   Julien Absalon   Ondřej Cink

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
1990 Durango   Juli Furtado   Sara Ballantyne   Ruthie Matthes
1991 Ciocco   Ruthie Matthes   Eva Orvosova   Silvia Furst
1992 Bromont   Silvia Furst   Alison Sydor   Ruthie Matthes
1993 Métabief   Paola Pezzo   Jeannie Longo   Ruthie Matthes
1994 Vail   Alison Sydor   Susan De Mattei   Sara Ballantyne
1995 Kirchzarten   Alison Sydor   Silvia Furst   Chantal Daucourt
1996 Cairns   Alison Sydor   Ruthie Matthes   Maria Paola Turcutto
1997 Château-d'Œx   Paola Pezzo   Nadia De Negri   Margarita Fullana
1998 Mont-Sainte-Anne   Laurence Leboucher   Gunn-Rita Dahle   Alison Sydor
1999 Åre   Margarita Fullana   Alison Sydor   Paola Pezzo
2000 Sierra Nevada   Margarita Fullana   Alison Sydor   Paola Pezzo
2001 Vail   Alison Dunlap   Alison Sydor   Sabine Spitz
2002 Kaprun   Gunn-Rita Dahle   Anna Szafraniec   Sabine Spitz
2003 Lugano   Sabine Spitz   Alison Sydor   Irina Kalentjeva
2004 Les Gets   Gunn-Rita Dahle   Maja Włoszczowska   Alison Sydor
2005 Livigno   Gunn-Rita Dahle   Maja Włoszczowska   Petra Henzi
2006 Rotorua   Gunn-Rita Dahle   Irina Kalentjeva   Marie-Helene Premont
2007 Fort William   Irina Kalentieva   Sabine Spitz   Jingjing Wang
2008 Val di Sole   Margarita Fullana   Sabine Spitz   Irina Kalentjeva
2009 Canberra   Irina Kalentjeva   Lene Byberg   Willow Koerber
2010 Mont-Sainte-Anne   Maja Włoszczowska   Irina Kalentjeva   Willow Koerber
2011 Champery   Catharine Pendrel   Maja Włoszczowska   Eva Lechner
2012 Leogang-Saalfelden   Julie Bresset   Gunn-Rita Dahle Flesjå   Georgia Gould
2013 Pietermaritzburg   Julie Bresset   Maja Włoszczowska   Esther Süss
2014 Lillehammer   Catharine Pendrel   Irina Kalentjeva   Lea Davison
2015 Vallnord   Pauline Ferrand-Prévot   Irina Kalentjeva   Jana Belomojina


Rundbane, eliminatorRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
2012 Leogang-Saalfelden   Ralph Näf   Miha Halzer   Daniel Federspiel
2013 Pietermaritzburg   Paul van der Ploeg   Daniel Federspiel   Andres Soto
2014 Lillehammer/Hafjell   Fabrice Mels   Emil Lindgren   Kevin Miquel
2015 Vallnord   Daniel Federspiel   Samuel Gaze   Simon Gegenheimer

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
2012 Leogang-Saalfelden   Alexandra Engen   Jolanda Neff   Aleksandra Dawidowicz
2013 Pietermaritzburg   Alexandra Engen   Jolanda Neff   Linda Indergand
2014 Lillehammer/Hafjell   Kathrin Stirnemann   Linda Indergand   Ingrid Bøe Jacobsen
2015 Vallnord   Linda Indergand   Ingrid Bøe Jacobsen   Kathrin Stirnemann

UtforRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
1990 Durango   Greg Herbold   Mike Kloser   Paul Thomasberg
1991 Ciocco   Albert Iten   John Tomac   Glen Adams
1992 Bromont   Dave Cullinan   Jimmy Deaton   Christian Taillefer
1993 Métabief   Mike King   Paolo Caramellino   Myles Rockwell
1994 Vail   François Gachet   Tommy Johansson   Corrado Herin
1995 Kirchzarten   Nicolas Vouilloz   François Gachet   Mike King
1996 Cairns   Nicolas Vouilloz   Shaun Palmer   Bas de Bever
1997 Château-d'Œx   Nicolas Vouilloz   John Tomac   Cedric Gracia
1998 Mont-Sainte-Anne   Nicolas Vouilloz   Gerwin Peters   Mickael Pascal
1999 Åre   Nicolas Vouilloz   Mickael Pascal   Eric Carter
2000 Sierra Nevada   Myles Rockwell   Steve Peat   Mickael Pascal
2001 Vail   Nicolas Vouilloz   Steve Peat   Greg Minnaar
2002 Kaprun   Nicolas Vouilloz   Steve Peat   Chris Kovarik
2003 Lugano   Greg Minnaar   Mickael Pascal   Fabien Barel
2004 Les Gets   Fabien Barel   Greg Minnaar   Sam Hill
2005 Livigno   Fabien Barel   Sam Hill   Greg Minnaar
2006 Rotorua   Sam Hill   Greg Minnaar   Nathan Rennie
2007 Fort William   Sam Hill   Fabien Barel   Gee Atherton
2008 Val Di Sole   Gee Atherton   Steve Peat   Sam Hill
2009 Canberra   Steve Peat   Greg Minnaar   Michael Hannah
2010 Mont-Sainte-Anne   Sam Hill   Steve Smith   Greg Minnaar
2011 Champery   Danny Hart   Damien Spagnolo   Samuel Blenkinsop
2012 Leogang-Saalfelden   Greg Minnaar   Gee Atherton   Steve Smith
2013 Pietermaritzburg   Greg Minnaar   Michael Hannah   Jared Graves
2014 Lillehammer   Gee Atherton   Josh Bryceland   Troy Brosnan
2015 Vallnord   Loïc Bruni   Greg Minnaar   Josh Bryceland

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
1990 Durango   Cindy Devine   Elladee Brown   Penny Davidson
1991 Ciocco   Giovanna Bonazzi   Nathalie Fiat   Cindy Devine
1992 Bromont   Juli Furtado   Kim Sonier   Cindy Devine
1993 Métabief   Giovanna Bonazzi   Kim Sonier   Missy Giove
1994 Vail   Missy Giove   Sophie Kempf   Giovanna Bonazzi
1995 Kirchzarten   Leigh Donovan   Mercedes Gonzalez   Giovanna Bonazzi
1996 Cairns   Anne-Caroline Chausson   Leigh Donovan   Missy Giove
1997 Château-d'Œx   Anne-Caroline Chausson   Marielle Saner   Katja Repo
1998 Mont-Sainte-Anne   Anne-Caroline Chausson   Nolvenn LeCaer   Cheri Elliott
1999 Åre   Anne-Caroline Chausson   Katja Repo   Sari Jorgensen
2000 Sierra Nevada   Anne-Caroline Chausson   Katja Repo   Marla Streb
2001 Vail   Anne-Caroline Chausson   Fionn Griffiths   Leigh Donovan
2002 Kaprun   Anne-Caroline Chausson   Fionn Griffiths   Missy Giove
2003 Lugano   Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Nolvenn Le Caer
2004 Les Gets   Vanessa Quin   Mio Suemasa   Celine Gros
2005 Livigno   Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot
2006 Rotorua   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley   Rachel Atherton
2007 Fort William   Sabrina Jonnier   Rachel Atherton   Tracey Hannah
2008 Val Di Sole   Rachel Atherton   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot
2009 Canberra   Emmeline Ragot   Tracy Moseley   Kathleen Pruitt
2010 Mont-Sainte-Anne   Tracy Moseley   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot
2011 Champery   Emmeline Ragot   Rachel Atherton   Claire Buchar
2012 Leogang-Saalfelden   Morgane Charre   Emmeline Ragot   Manon Carpenter
2013 Pietermaritzburg   Rachel Atherton   Emmeline Ragot   Tracey Hannah
2014 Lillehammer   Manon Carpenter   Rachel Atherton   Tahnee Seagrave
2015 Vallnord   Rachel Atherton   Manon Carpenter   Tracey Hannah

ParallellslalåmRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
2000 Sierra Nevada   Wade Bootes   Brian Lopes   Mickael Deldycke
2001 Vail   Brian Lopes   Cedric Gracia   Wade Bootes

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
2000 Sierra Nevada   Anne-Caroline Chausson   Tara Llanes   Sabrina Jonnier
2001 Vail   Anne-Caroline Chausson   Katrina Miller   Tara Llanes

4-crossRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
2002 Kaprun   Brian Lopes   Cedric Gracia   Eric Carter
2003 Lugano   Michal Prokop   Eric Carter   Brian Lopes
2004 Les Gets   Eric Carter   Mickael Deldycke   Michal Prokop
2005 Livigno   Brian Lopes   Jared Graves   Mickael Deldycke
2006 Rotorua   Michal Prokop   Roger Rinderknecht   Guido Tschugg
2007 Fort William   Brian Lopes   Romain Saladini   Jurg Meijer
2008 Val Di Sole   Rafael Alvarez De Lara Lu   Roger Rinderknecht   Mickael Deldycke
2009 Canberra   Jared Graves   Romain Saladini   Jakub Riha
2010 Mont-Sainte-Anne   Tomáš Slavík   Jared Graves   Michal Prokop
2011 Champéry   Michal Prokop   Roger Rinderknecht   Joost Wichman
2012 Leogang-Saalfelden   Roger Rinderknecht   Michael Mechura   Tomáš Slavík

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
2002 Kaprun   Anne-Caroline Chausson   Katrina Miller   Sabrina Jonnier
2003 Lugano   Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Jill Kintner
2004 Les Gets   Jana Horáková   Jill Kintner   Tara Llanes
2005 Livigno   Jill Kintner   Katrina Miller   Tara Llanes
2006 Rotorua   Jill Kintner   Anneke Beerten   Anita Molcik
2007 Fort William   Jill Kintner   Anneke Beerten   Melissa Buhl
2008 Val Di Sole   Melissa Buhl   Jana Horáková   Romana Labounkova
2009 Canberra   Caroline Buchanan   Jill Kintner   Melissa Buhl
2010 Mont-Sainte-Anne   Caroline Buchanan   Jana Horáková   Romana Labounkova
2011 Champery   Anneke Beerten   Fionn Griffiths   Céline Gros
2012 Leogang-Saalfelden   Anneke Beerten   Romana Labounkova   Céline Gros

LagstafettRediger

Herrer

År   Gull   Sølv   Bronse
1999 Åre   Spania   Frankrike   Canada
2000 Sierra Nevada   Spania   Sveits   Italia
2001 Vail   Canada   Australia   Spania
2002 Kaprun   Canada   Frankrike   Sveits
2003 Lugano   Polen   Sveits   Canada
2004 Les Gets   Canada   Sveits   Polen
2005 Livigno   Spania   Italia   Frankrike
2006 Rotorua   Sveits   Italia   Polen
2007 Fort William   Sveits   Polen   USA
2008 Val di Sole   Frankrike   Sveits   Italia
2009 Canberra   Italia   Canada   Frankrike

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
2008 Val di Sole   Spania   Frankrike   Sveits
2009 Canberra   Spania   Frankrike   Belgia

TrialRediger

Herrer – 20-tommers hjul

År   Gull   Sølv   Bronse
1992 Bromont   Alfonso Méndez   Marc Terricabres   Javier Calleja
1994 Vail   Jesús Hurtado   Alfonso Méndez   Stephan Schlie
1996 Cairns   Elias Bonet   Alfonso Méndez   Marc Verdaguer
1997 Château-d'Œx   Michael Mesick   Alfonso Méndez   Daniel Cegarra
1998 Mont-Sainte-Anne   Juan Pedro García   Daniel Cegarra   Juan Antonio Linares
1999 Åre   Marco Hösel   Juan Antonio Linares   Milosz Grajewski
2000 Sierra Nevada   Daniel Comas   Marco Hösel   Juan Antonio Linares
2001 Vail   Rafal Kumorowski   Marco Hösel   Benito Ros
2002 Kaprun   Marco Hösel   Juan Antonio Linares   Peter Barták
2003 Lugano   Benito Ros   Marco Hösel   Vincent Hermance
2004 Les Gets   Benito Ros   Marco Hösel   Rafal Kumorowski
2005 Livigno   Benito Ros   Marco Hösel   Juan Daniel de la Peña
2006 Rotorua   Marco Hösel   Carles Diaz Codina   Benito Ros Charral
2007 Fort William   Benito Ros Charral   Carles Diaz Codina   Daniel Comas Riera
2008 Val di Sole   Benito Ros Charral   Rafał Kumorowski   Sebastian Hoffmann
2009 Canberra   Benito Ros Charral   Rafał Kumorowski   Loris Braun
2010 Mont-Sainte-Anne   Benito Ros Charral   Abel Mustieles Garcia   Rick Koekoek
2011 Champery   Benito Ros Charral   Abel Mustieles Garcia   Gilles Coustellier
2012 Leogang-Saalfelden   Benito Ros Charral   Abel Mustieles Garcia   Vincent Hermance
2013 Pietermaritzburg   Abel Mustieles Garcia   Aurélien Fontenoy   Benito Ros Charral
2014 Lillehammer   Benito Ros Charral   Abel Mustieles Garcia   Raphael Pils
2015 Vallnord   Abel Mustieles   Lucien Leiser   Benito Ros

Herrer – 26-tommers hjul

År   Gull   Sølv   Bronse
1996 Cairns   Thierry Girard   Sylvain Girard   Gerd Merkel
1997 Château-d'Œx   Thierry Girard   Sylvain Girard   Bruno Arnold
1998 Mont-Sainte-Anne   Bruno Arnold   Marc Caisso   Juan Francisco Sánchez
1999 Åre   Marc Caisso   Bruno Arnold   Marc Vinco
2000 Sierra Nevada   Marc Vinco   Marc Caisso   Bruno Arnold
2001 Vail   Marc Caisso   Daniel Comas   Bruno Arnold
2002 Kaprun   Kenny Belaey   Marc Vinco   Marc Caisso
2003 Lugano   Giacomo Coustellier   Marc Caisso   Kenny Belaey
2004 Les Gets   Daniel Comas   Vincent Hermance   Marc Caisso
2005 Livigno   Kenny Belaey   Vincent Hermance   Benito Ros
2006 Rotorua   Kenny Belaey   Vincent Hermance   Giacomo Coustellier
2007 Fort William   Vincent Hermance   Gilles Coustellier   Kenny Belaey
2008 Val di Sole   Gilles Coustellier   Vincent Hermance   Daniel Comas
2009 Canberra   Gilles Coustellier   Kenny Belaey   Vincent Hermance
2010 Mont-Sainte-Anne   Kenny Belaey   Benito Ros Charral   Marc Caisso
2011 Campery   Gilles Coustellier   Kenny Belaey   Vincent Hermance
2012 Leogang-Saalfelden   Gilles Coustellier   Aurélien Fontenoy   Kenny Belaey
2013 Pietermaritzburg   Vincent Hermance   Gilles Coustellier   Kenny Belaey
2014 Lillehammer   Gilles Coustellier   Aurélien Fontenoy   Kenny Belaey
2015 Vallnord   Vincent Hermance   Jack Carthy   Kenny Belaey

Kvinner

År   Gull   Sølv   Bronse
2001 Vail   Karin Moor   Floriane Combé   Céline Warther
2002 Kaprun   Karin Moor   Lucie Miramond   Floriane Combé
2003 Lugano   Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Lucie Miramond
2004 Les Gets   Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Mireia Abant Condal
2005 Livigno   Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Mireia Abant Condal
2006 Rotorua   Karin Moor   Mireia Abant Condal   Gemma Abant Condal
2007 Fort William   Karin Moor   Gemma Abant Condal   Mireia Abant Condal
2008 Val di Sole   Gemma Abant Condal   Karin Moor   Julie Pesenti
2009 Canberra   Karin Moor   Julie Pesenti   Gemma Abant Condal
2010 Mont-Sainte-Anne   Gemma Abant Condal   Karin Moor   Tatiana Janickova
2011 Champéry   Karin Moor   Gemma Abant Condal   Mireia Abant Condal
2012 Leogang-Saalfelden   Gemma Abant Condal   Andrea Wesp   Tatiana Janickova
2013 Pietermaritzburg   Tatiana Janickova   Gemma Abant Condal   Janine Jungfels
2014 Lillehammer   Tatiana Janickova   Nina Reichenbach   Gemma Abant Condal
2015 Vallnord   Janine Jungfels   Tatiana Janíčková   Nina Reichenbach

Se ogsåRediger

Eksterne lenkerRediger