Sør-Afrika under Sommer-OL 2020

Sør-Afrika deltok under Sommer-OL 2020 i Tokyo i Japan i perioden 23. juli til 8. august 2021. OL ble utsatt i ett år fra 24. juli 2020 på grunn av koronaviruspandemien.[1]

Sør-Afrika under De olympiske leker
Flag of South Africa.svg
Sør-Afrikas flagg – Flaggbærere
IOK–kode  RSA
NOK Sør-Afrikas idrettsforbund og olympiske komité
Nettstedwww.sascoc.co.za
Sør-Afrika under Sommer-OL 2020 i Tokyo
Deltakere:
Medaljer: Gull
0
Sølv
0
Bronse
0
Totalt
0
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020
Vinterleker
1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018

Fotball FotballRediger

Utdypende artikkel: Fotball under Sommer-OL 2020

MennRediger

Gruppespill
# Lag K S U T Mål ± P
1   Japan 3 3 0 0 7–1 6 9
2   Mexico 3 2 0 1 8–3 5 6
3   Frankrike 3 1 0 2 5–11 −6 3
4   Sør-Afrika 3 0 0 3 3–8 −5 0


22. juli 2021
20:00
Japan   1–0   Sør-Afrika Tokyo Stadion, Tokyo
Tilskuere: 0
Dommer: Jesús Valenzuela (Venezuela)
Kubo   71' Rapport (Tokyo 2020)
Rapport (FIFA)

25. juli 2021
17:00
Frankrike   4–3   Sør-Afrika Saitama Stadium 2002, Saitama
Tilskuere: 0
Dommer: Kevin Ortega (Peru)
Gignac   57', 78', 86' (str.)
Savanier   90+2'
Rapport (IOC)
Rapport (FIFA)
Kodisang   53'
Makgopa   72'
Mokoena   81'

28. juli 2021
20:30
Sør-Afrika   0–3   Mexico Sapporo Dome, Sapporo
Tilskuere: 0
Dommer: Matthew Conger (New Zealand)
Rapport (IOC)
Rapport (FIFA)
Vega   18'
Romo   45+1'
Martín   60'

Athletics pictogram.svg FriidrettRediger

Utøverne som deltar for Sør-Afrika klarte kvalifikasjonskravene enten at de klarte kravene direkte eller via rangering:[2][3]

Nøkkel
  • Note–Kommentarer knyttet til innledende runde og kvalifisering
  • Q = Direktekvalifisert til neste runde
  • q = Kvalifisert for neste runde som raskeste utøver de som direktekvalifisert eller, i tekniske øvelser, etter plassering uten å ha klart kvalifiseringskrav
  • NR = Nasjonal rekord
  • N/A = Runden er ikke aktuell for øvelsen
  • Bye = Utøver har walkover i runden

Bane- og landeveisøvelserRediger

Menn
Utøver Øvelse Heat Kvartfinalw Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering
Gift Leotlela 100 m Bye 10.04 1 Q 10.03 4 Gikk ikke videre
Shaun Maswanganyi Bye 10.12 3 Q 10.10 6 Gikk ikke videre
Akani Simbine Bye 10.08 1 Q 9.90 4 q 9.93 4
Anaso Jobodwana 200 m 20.78 3 Q N/A 20.88 8 Gikk ikke videre
Shaun Maswanganyi 20.58 2 Q 20.18 4 Gikk ikke videre
Clarence Munyai 20.49 4 q 20.49 6 Gikk ikke videre
Zakithi Nene 400 m 45.74 5 N/A Gikk ikke videre
Wayde van Niekerk 45.25 3 Q 45.14 5 Gikk ikke videre
Thapelo Phora 45.83 5 Gikk ikke videre
Lesiba Mashele 5000 m 13.48,25 15 N/A Gikk ikke videre
Antonio Alkana 110 m hekk 13,55 6 N/A Gikk ikke videre
Sokwakhana Zazini 400 m hekk 49,51 3 Q N/A 48,99 6 Gikk ikke videre
Gift Leotlela
Shaun Maswanganyi
Clarence Munyai
Galaletsang Ramorwa
Akani Simbine
4 × 100 m stafett N/A
Ranti Dikgale
Zakithi Nene
Thapelo Phora
Lythe Pillay
Wayde van Niekerk
4 × 400 m stafett N/A
Elroy Gelant Maraton N/A
Desmond Mokgobu
Stephen Mokoka
Lebogang Shange 20 km walk N/A
Wayne Snyman
Marc Mundell 50 km kappgang N/A
Kvinner
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering
Dominique Scott 5000 m 15.13,94 13 N/A Gikk ikke videre
10 000 m N/A
Wenda Nel 400 m hekk 56,06 3 Q 56,35 7 Gikk ikke videre
Gerda Steyn Maraton N/A
Irvette van Zyl

Tekniske øvelserRediger

Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Resultat Plassering Resultat Plassering
Cheswill Johnson Lengdehopp menn NM Gikk ikke videre
Ruswahl Samaai 7,74 22 Gikk ikke videre
Kyle Blignaut Kulestøt menn 20,97 8 q
Jason van Rooyen 20,29 19 Gikk ikke videre
Rocco van Rooyen Spydkast menn 77,41 23 Gikk ikke videre
Jo Ane van Dyk Spydkast kvinner 57,69 24 Gikk ikke videre

Landhockey LandhockeyRediger

Utdypende artikkel: Landhockey under Sommer-OL 2020

MennRediger

Gruppespill
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Belgia 5 4 1 0 26 9 +17 13 Kvartfinaler
2   Tyskland 5 3 0 2 19 10 +9 9
3   Storbritannia 5 2 2 1 11 11 0 8
4   Nederland 5 2 1 2 13 13 0 7
5   Sør-Afrika 5 1 1 3 16 24 −8 4
6   Canada 5 0 1 4 9 27 −18 1
Kilde: Tokyo2020


24. juli 2021
18:30
Storbritannia   3–1   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Germán Montes de Oca (ARG)

Ben Goentgen (GER)

Ward   2'
Ansell   32'
Waller   55'
Rapport Guise-Brown   3'
25. juli 2021
21:15
Sør-Afrika   3–5   Nederland Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Jakub Mejzlík (CZE)

Javed Shaikh (IND)

M. Cassiem   2'
D. Cassiem   10'
Kok   18'
Rapport Pruyser   24'54'
van Dam   29'
Brinkman   36'
van der Weerden   48'
27. juli 2021
18:30
Belgia   9–4   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Raghu Prasad (IND)

Francisco Vázquez (ESP)

Dohmen   4'15'
Hendrickx   9'18'40'
Briels   12'
Van Doren   15'
Gougnard   25'
Charlier   41'
Rapport D. Cassiem   5'31'
M. Cassiem   23'
Ntuli   29'
29. juli 2021
11:45
Sør-Afrika   4–3   Tyskland Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
David Tomlinson (NZL)

Javed Shaikh (IND)

Guise-Brown   9'
Horne   13'
Spooner   45'
M. Cassiem   48'
Rapport Herzbruch   8'
Windfeder   22'
Staib   24'
30. juli 2021
13:15
Canada   4–4   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Germán Montes de Oca (ARG)

Raghu Prasad (IND)

Pearson   11'
K. Pereira   17'
Boothroyd   42'
Ho-Garcia   59'
Rapport Paton   2'
Spooner   9'
Guise-Brown   34'
Mvimbi   58'

KvinnerRediger

Gruppespill
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering
1   Nederland 5 5 0 0 18 2 +16 15 Kvartfinaler
2   Tyskland 5 4 0 1 13 7 +6 12
3   Storbritannia 5 3 0 2 11 5 +6 9
4   India 5 2 0 3 7 14 −7 6
5   Irland 5 1 0 4 4 11 −7 3
6   Sør-Afrika 5 0 0 5 5 19 −14 0
Kilde: Tokyo2020


24. juli 2021
21:15
Irland   2–0   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Kelly Hudson (NZL)

Emi Yamada (JPN)

Upton   9'
Torrans   45'
Rapport
26. juli 2021
18:30
Sør-Afrika   1–4   Storbritannia Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Carolina de la Fuente (ARG)

Maggie Giddens (USA)

Walraven   6' Rapport Rayer   29'50'
Toman   39'
Unsworth   40'
28. juli 2021
09:30
Nederland   5–0   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Amber Church (NZL)

Ayanna McClean (TTO)

Matla   16'35'
Keetels   42'
Albers   52'
Verschoor   55'
Rapport
30. juli 2021
10:35
Sør-Afrika   1–4   Tyskland Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Emi Yamada (JPN)

Maggie Giddens (USA)

Marks   53' Rapport Altenburg   2'24'
Zimmermann   10'
Schröder   49'
31. juli 2021
12:15
India   4–3   Sør-Afrika Oi Seaside Park, Tokyo
Dommere:
Amber Church (NZL)

Liu Xiaoying (CHN)

Katariya   4'17'49'
Goyal   32'
Rapport Glasby   15'
Hunter   30'
Marais   39'

ReferanserRediger

  1. ^ «New dates: 23 July to 8 August 2021». Besøkt 17. juni 2021. 
  2. ^ «iaaf.org – Top Lists». IAAF. Besøkt 8. april 2019. 
  3. ^ «IAAF Games of the XXXII Olympiad – Tokyo 2020 Entry Standards» (PDF). IAAF. Besøkt 8. april 2019.  Arkivert 8. april 2019 hos Wayback Machine.

Eksterne lenkerRediger