Åpne hovedmenyen

ISU Grand Prix (engelsk: ISU Grand Prix of Figure Skating; ISU Champions Series fra 1995 til 1997) er en serie med kunstløpkonkurranser arrangert av International Skating Union. Grand Prix-serien består av syv konkurranser i høstsesongen, hvorav én er Grand Prix-finalen som de beste fra de tidligere konkurransene kvalifiserer seg til. Grand Prix-serien ble startet i 1995, og ble satt sammen av flere konkurranser som allerede eksisterte. Konkurransene arrangeres for de fire kategoriene menn, kvinner, parløp og isdans.

Tilsvarende finnes for juniorklassen; ISU Junior Grand Prix, som også arrangeres i høstsesongen, men i forkant av Grand Prix-konkurransene. Junior Grand Prix-finalen arrangeres sammen med Grand Prix-finalen.

Innhold

KonkurranserRediger

  •   Skate America. Første gang arrangert i 1979 som Norton Cup. Arrangeres i ulike byer fra år til år.
  •   Skate Canada International. Første gang arrangert i 1973, arrangeres i ulike byer fra år til år.
  •   Cup of China. Første gang arrangert i 2003, og har blitt arrangert i Beijing, Shanghai, Harbin og Nanjing.
    •   Grand Prix Helsinki. Ble arrangert istedenfor Cup of China i 2018.
  •   Trophée de France. Første gang arrangert i 1987, og har som oftest blitt arrangert i Paris.
  •   Rostelecom Cup (tidligere Cup of Russia). Første gang arrangert i 1996, og er vanligvis enten i St. Petersburg eller Moskva.
  •   NHK Trophy. Første gang arrangert i 1979, og bytter sted fra år til år.
  • Grand Prix-finalen. De seks beste fra de andre konkurransene i hver kategori er kvalifisert. Bytter sted fra år til år.

KvalifiseringRediger

Løperne som deltar har blitt invitert av ISU. Det er basert på forrige sesongs VM-resultat og løperens ISU-ranking. Arrangørlandet har mulighet til å invitere tre deltakere fra sitt land i hver kategori. Deltakerne deltar i én eller to konkurranser, og eventuelt finalen i tillegg. Kvalifisering til finalen skjer gjennom poeng basert på plassering i de andre konkurransene.

Medaljevinnere Grand Prix -finalenRediger

MennRediger

Medaljevinnere menn
Sesong Sted Gull Sølv Bronse
1995–96   Paris   Aleksej Urmanov   Elvis Stojko   Éric Millot
1996–97   Hamilton   Elvis Stojko   Todd Eldredge   Aleksej Urmanov
1997–98   München   Ilja Kulik   Elvis Stojko   Todd Eldredge
1998–99   St. Petersburg   Aleksej Jagudin   Aleksej Urmanov   Jevgenij Pljusjtsjenko
1999–2000   Lyon   Jevgenij Pljusjtsjenko   Elvis Stojko   Timothy Goebel
2000–01   Tokyo   Jevgenij Pljusjtsjenko   Aleksei Jagudin   Matthew Savoie
2001–02   Kitchener   Aleksej Jagudin   Jevgenij Pljusjtsjenko   Timothy Goebel
2002–03   St. Petersburg   Jevgenij Pljusjtsjenko   Ilja Klimkin   Brian Joubert
2003–04   Colorado Springs   Emanuel Sandhu   Jevgenij Pljusjtsjenko   Michael Weiss
2004–05   Beijing   Jevgenij Pljusjtsjenko   Jeffrey Buttle   Li Chengjiang
2005–06   Tokyo   Stéphane Lambiel   Jeffrey Buttle   Daisuke Takahashi
2006–07   St. Petersburg   Brian Joubert   Daisuke Takahashi   Nobunari Oda
2007–08   Torino   Stéphane Lambiel   Daisuke Takahashi   Evan Lysacek
2008–09   Goyang   Jeremy Abbott   Takahiko Kozuka   Johnny Weir
2009–10   Tokyo   Evan Lysacek   Nobunari Oda   Johnny Weir
2010–11   Beijing   Patrick Chan   Nobunari Oda   Takahiko Kozuka
2011–12   Quebec   Patrick Chan   Daisuke Takahashi   Javier Fernández
2012–13   Sotsji   Daisuke Takahashi   Yuzuru Hanyu   Patrick Chan
2013–14   Fukuoka   Yuzuru Hanyu   Patrick Chan   Nobunari Oda
2014–15   Barcelona   Yuzuru Hanyu   Javier Fernández   Sergej Voronov
2015–16   Barcelona   Yuzuru Hanyu   Javier Fernández   Shoma Uno
2016–17   Marseille   Yuzuru Hanyu   Nathan Chen   Shoma Uno
2017–18   Nagoya   Nathan Chen   Shoma Uno   Mikhail Koljada
2018–19   Vancouver   Nathan Chen   Shoma Uno   Cha Jun-hwan

KvinnerRediger

Medaljevinnere kvinner
Sesong Sted Gull Sølv Bronse
1995–96   Paris   Michelle Kwan   Irina Slutskaja   Josée Chouinard
1996–97   Hamilton   Tara Lipinski   Michelle Kwan   Irina Slutskaya
1997–98   München   Tara Lipinski   Tanja Szewczenko   Maria Butyrskaya
1998–99   St. Petersburg   Tatjana Malinina   Maria Butyrskaya   Irina Slutskaja
1999–2000   Lyon   Irina Slutskaja   Michelle Kwan   Maria Butyrskaya
2000–01   Tokyo   Irina Slutskaja   Michelle Kwan   Sarah Hughes
2001–02   Kitchener   Irina Slutskaja   Michelle Kwan   Sarah Hughes
2002–03   St. Petersburg   Sasha Cohen   Irina Slutskaya   Viktoria Volchkova
2003–04   Colorado Springs   Fumie Suguri   Sasha Cohen   Shizuka Arakawa
2004–05   Beijing   Irina Slutskaja   Shizuka Arakawa   Joannie Rochette
2005–06   Tokyo   Mao Asada   Irina Slutskaja   Yukari Nakano
2006–07   St. Petersburg   Kim Yuna   Mao Asada   Sarah Meier
2007–08   Torino   Kim Yuna   Mao Asada   Carolina Kostner
2008–09   Goyang   Mao Asada   Kim Yuna   Carolina Kostner
2009–10   Tokyo   Kim Yuna   Miki Ando   Akiko Suzuki
2010–11   Beijing   Alissa Czisny   Carolina Kostner   Kanako Murakami
2011–12   Quebec   Carolina Kostner   Akiko Suzuki   Aljona Leonova
2012–13   Sotsji   Mao Asada   Ashley Wagner   Akiko Suzuki
2013–14   Fukuoka   Mao Asada   Julija Lipnitskaja   Ashley Wagner
2014–15   Barcelona   Jelizaveta Tuktamysjeva   Jelena Radionova   Ashley Wagner
2015–16   Barcelona   Jevgenija Medvedeva   Satoko Miyahara   Jelena Radionova
2016–17   Marseille   Jevgenija Medvedeva   Satoko Miyahara   Anna Pogorilaja
2017–18   Nagoya   Alina Zagitova   Maria Sotskova   Kaetlyn Osmond
2018–19   Vancouver   Rika Kihira   Alina Zagitova   Jelizaveta Tuktamysjeva

ParløpRediger

Medaljevinnere parløp
Sesong Sted Gull Sølv Bronse
1995–96   Paris   Jevgenija Sjisjkova / Vadim Naumov   Marina Jeltsova / Andrej Busjkov   Mandy Wötzel / Ingo Steuer
1996–97   Hamilton   Mandy Wötzel / Ingo Steuer   Oksana Kazakova / Artur Dmitrijev   Marina Jeltsova / Andrej Busjkov
1997–98   München   Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze   Mandy Wötzel / Ingo Steuer   Oksana Kazakova / Artur Dmitrijev
1998–99   St. Petersburg   Shen Xue / Zhao Hongbo   Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze   Maria Petrova / Aleksej Tikhonov
1999–2000   Lyon   Shen Xue / Zhao Hongbo   Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis   Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze
2000–01   Tokyo   Jamie Salé / David Pelletier   Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze   Shen Xue / Zhao Hongbo
2001–02   Kitchener   Jamie Salé / David Pelletier   Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze   Shen Xue / Zhao Hongbo
2002–03   St. Petersburg   Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin   Shen Xue / Zhao Hongbo   Maria Petrova / Aleksej Tikhonov
2003–04   Colorado Springs   Shen Xue / Zhao Hongbo   Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin   Maria Petrova / Alexei Tikhonov
2004–05   Beijing   Shen Xue / Zhao Hongbo   Maria Petrova / Aleksej Tikhonov   Pang Qing / Tong Jian
2005–06   Tokyo   Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin   Zhang Dan / Zhang Hao   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
2006–07   St. Petersburg   Shen Xue / Zhao Hongbo   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Zhang Dan / Zhang Hao
2007–08   Torino   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Zhang Dan / Zhang Hao   Pang Qing / Tong Jian
2008   Goyang   Pang Qing / Tong Jian   Zhang Dan / Zhang Hao   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
2009–10   Tokyo   Shen Xue / Zhao Hongbo   Pang Qing / Tong Jian   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
2010–11   Beijing   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Pang Qing / Tong Jian   Sui Wenjing / Han Cong
2011–12   Quebec   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov   Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
2012–13   Sotsji   Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov   Vera Bazarova / Jurij Larionov   Pang Qing / Tong Jian
2013–14   Fukuoka   Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov   Pang Qing / Tong Jian
2014–15   Barcelona   Meagan Duhamel / Eric Radford   Ksenija Stolbova / Fjodor Klimov   Sui Wenjing / Han Cong
2015–16   Barcelona   Ksenija Stolbova / Fjodor Klimov   Meagan Duhamel / Eric Radford   Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
2016–17   Marseille   Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov   Yu Xiaoyu / Zhang Hao   Meagan Duhamel / Eric Radford
2017–18   Nagoya   Aliona Savchenko / Bruno Massot   Sui Wenjing / Han Cong   Meagan Duhamel / Eric Radford
2018–19   Vancouver   Vanessa James / Morgan Ciprès   Peng Cheng / Jin Yang   Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov

IsdansRediger

Medaljevinnere isdans
Sesong Sted Gull Sølv Bronse
1995–96   Paris   Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov   Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov   Marina Anissina / Gwendal Peizerat
1996–97   Hamilton   Shae-Lynn Bourne / Viktor Kraatz   Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov   Marina Anissina / Gwendal Peizerat
1997–98   München   Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov   Shae-Lynn Bourne / Viktor Kraatz   Marina Anissina / Gwendal Peizerat
1998–99   St. Petersburg   Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov   Marina Anissina / Gwendal Peizerat   Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh
1999–2000   Lyon   Marina Anissina / Gwendal Peizerat   Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio   Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2000–01   Tokyo   Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio   Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh   Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2001–02   Kitchener   Shae-Lynn Bourne / Viktor Kraatz   Marina Anissina / Gwendal Peizerat   Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2002–03   St. Petersburg   Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh   Tatjana Navka / Roman Kostomarov   Albena Denkova / Maksim Staviyski
2003–04   Colorado Springs   Tatjana Navka / Roman Kostomarov   Albena Denkova / Maksim Staviyski   Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2004–05   Beijing   Tatjana Navka / Roman Kostomarov   Tanith Belbin / Benjamin Agosto   Albena Denkova / Maksim Staviyski
2005–06   Tokyo   Tatjana Navka / Roman Kostomarov   Jelena Grusjina / Ruslan Gontsjarov   Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
2006–07   St. Petersburg   Albena Denkova / Maksim Staviski   Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon   Oksana Domnina / Maksim Sjabalin
2007–08   Torino   Oksana Domnina / Maksim Sjabalin   Tanith Belbin / Benjamin Agosto   Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder
2008–09   Goyang   Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder   Oksana Domnina / Maksim Sjabalin   Meryl Davis / Charlie White
2009–10   Tokyo   Meryl Davis / Charlie White   Tessa Virtue / Scott Moir   Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2010–11   Beijing   Meryl Davis / Charlie White   Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat   Vanessa Crone / Paul Poirier
2011–12   Quebec   Meryl Davis / Charlie White   Tessa Virtue / Scott Moir   Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2012–13   Sotsji   Meryl Davis / Charlie White   Tessa Virtue / Scott Moir   Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2013–14   Fukuoka   Meryl Davis / Charlie White   Tessa Virtue / Scott Moir   Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2014–15   Barcelona   Kaitlyn Weaver / Andrew Poje   Madison Chock / Evan Bates   Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
2015–16   Barcelona   Kaitlyn Weaver / Andrew Poje   Madison Chock / Evan Bates   Anna Cappellini / Luca Lanotte
2016–17   Marseille   Tessa Virtue / Scott Moir   Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Maia Shibutani / Alex Shibutani
2017–18   Nagoya   Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Tessa Virtue / Scott Moir   Maia Shibutani / Alex Shibutani
2018–19   Vancouver   Madison Hubbell / Zachary Donohue   Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov   Charlène Guignard / Marco Fabbri

Eksterne lenkerRediger