Åpne hovedmenyen

Verdensmesterskapet i kunstløp

(Omdirigert fra VM i kunstløp)

Verdensmesterskapet i kunstløp (VM) er en årlig kunstløpkonkurranse arrangert av ISU (International Skating Union). Medaljer deles ut i kategoriene singel menn, singel kvinner, parløp og isdans. Mesterskapet arrangeres vanligvis i slutten av mars, og anses som den mest prestisjefylte kunstløpkonkurransen ved siden av OL. På juniornivå arrangeres tilsvarende Junior-VM, og i tillegg har formasjonsdans har sitt eget VM både på junior- og seniornivå.[1]

Innhold

KvalifiseringRediger

Løpere kan delta i mesterskapet hvis de representerer et medlemsland av ISU, og tas ut av landets skøyteforbund. De ulike medlemslandene velger ut løpere ut fra sine egne kriterier. Noen land går kun etter nasjonale mesterskap, mens andre land har mer varierte krav, som for eksempel å gjøre det bra i internasjonale konkurranser eller bestemte tekniske krav. Alle løpere må følge ISUs alderskrav og ha oppnådd minimum teknisk elementscore (TES) fastsatt av ISU.[1]

Antall deltakere per landRediger

Hvert medlemsland får sende én deltaker per disiplin. Avhengig av resultatet i fjorårets mesterskap, kan noen land sende to eller tre deltakere.

Antall deltakere dette året For å få 3 deltakere neste år For å få 2 deltakere neste år
1 Plassering blant de to beste Plassering blant de 10 beste
2 Plasseringer totalt er under 14 Plasseringer totalt er under 29
3 To beste plasseringer er under 14 To beste plasseringer er under 29

MedaljevinnereRediger

MennRediger

År Sted Gull Sølv Bronse
1896   St. Petersburg   Gilbert Fuchs   Gustav Hügel   Georg Sanders
1897   Stockholm   Gustav Hügel   Ulrich Salchow   Johan Lefstad
1898   London   Henning Grenander   Gustav Hügel   Gilbert Fuchs
1899   Davos   Gustav Hügel   Ulrich Salchow   Edgar Syers
1900   Davos   Gustav Hügel   Ulrich Salchow ingen andre deltakere
1901   Stockholm   Ulrich Salchow   Gilbert Fuchs ingen andre deltakere
1902   London   Ulrich Salchow   Madge Syers (Woman)   Martin Gordan
1903   St. Petersburg   Ulrich Salchow   Nicolai Panin Kolomenkin   Max Bohatsch
1904   Berlin   Ulrich Salchow   Heinrich Burger   Martin Gordan
1905   Stockholm   Ulrich Salchow   Max Bohatsch   Per Thorén
1906   München   Gilbert Fuchs   Heinrich Burger   Bror Meyer
1907   Wien   Ulrich Salchow   Max Bohatsch   Gilbert Fuchs
1908 Opava   Ulrich Salchow   Gilbert Fuchs   Heinrich Burger
1909   Stockholm   Ulrich Salchow   Per Thorén   Ernest Herz
1910   Davos   Ulrich Salchow   Werner Rittberger   Andor Szende
1911   Berlin   Ulrich Salchow   Werner Rittberger   Fritz Kachler
1912   Manchester   Fritz Kachler   Werner Rittberger   Andor Szende
1913   Wien   Fritz Kachler   Willy Böckl   Andor Szende
1914   Helsinki   Gösta Sandahl   Fritz Kachler   Willy Böckl
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922   Stockholm   Gillis Grafström   Fritz Kachler   Willy Böckl
1923   Wien   Fritz Kachler   Willy Böckl   Gösta Sandahl
1924   Manchester   Gillis Grafström   Willy Böckl   Ernst Oppacher
1925   Wien   Willy Böckl   Fritz Kachler   Otto Preißecker
1926   Berlin   Willy Böckl   Otto Preißecker   John Page
1927   Davos   Willy Böckl   Otto Preißecker   Karl Schäfer
1928   Berlin   Willy Böckl   Karl Schäfer   Hugo Distler
1929   London   Gillis Grafström   Karl Schäfer   Ludwig Wrede
1930   New York City   Karl Schäfer   Roger Turner   Georges Gautschi
1931   Berlin   Karl Schäfer   Roger Turner   Ernst Baier
1932   Montreal   Karl Schäfer   Montgomery Wilson   Ernst Baier
1933   Zürich   Karl Schäfer   Ernst Baier   Marcus Nikkanen
1934   Stockholm   Karl Schäfer   Ernst Baier   Erich Erdös
1935   Budapest   Karl Schäfer   Jack Dunn   Dénes Pataky
1936   Paris   Karl Schäfer   Graham Sharp   Felix Kaspar
1937   Wien   Felix Kaspar   Graham Sharp   Elemér Terták
1938   Berlin   Felix Kaspar   Graham Sharp   Herbert Alward
1939   Budapest   Graham Sharp   Freddie Tomlins   Horst Faber
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947   Stockholm   Hans Gerschwiler   Dick Button   Arthur Apfel
1948   Davos   Dick Button   Hans Gerschwiler   Ede Király
1949   Paris   Dick Button   Ede Király   Edi Rada
1950   London   Dick Button   Ede Király   Hayes Alan Jenkins
1951   Milano   Dick Button   James Grogan   Helmut Seibt
1952   Paris   Dick Button   James Grogan   Hayes Alan Jenkins
1953   Davos   Hayes Alan Jenkins   James Grogan   Carlo Fassi
1954   Oslo   Hayes Alan Jenkins   James Grogan   Alain Giletti
1955   Wien   Hayes Alan Jenkins   Ronnie Robertson   David Jenkins
1956   Garmisch-Partenkirchen   Hayes Alan Jenkins   Ronnie Robertson   David Jenkins
1957   Colorado Springs   David Jenkins   Tim Brown   Charles Snelling
1958   Paris   David Jenkins   Tim Brown   Alain Giletti
1959   Colorado Springs   David Jenkins   Donald Jackson   Tim Brown
1960   Vancouver   Alain Giletti   Donald Jackson   Alain Calmat
1961 Avlyst
1962   Praha   Donald Jackson   Karol Divín   Alain Calmat
1963   Cortina d'Ampezzo   Donald McPherson   Alain Calmat   Manfred Schnelldorfer
1964   Dortmund   Manfred Schnelldorfer   Alain Calmat   Karol Divín
1965   Colorado Springs   Alain Calmat   Scott Allen   Donald Knight
1966   Davos   Emmerich Danzer   Wolfgang Schwarz   Gary Visconti
1967   Wien   Emmerich Danzer   Wolfgang Schwarz   Gary Visconti
1968   Genève   Emmerich Danzer   Timothy Wood   Patrick Péra
1969   Colorado Springs   Timothy Wood   Ondrej Nepela   Patrick Péra
1970   Ljubljana   Timothy Wood   Ondrej Nepela   Günter Zöller
1971   Lyon   Ondrej Nepela   Patrick Péra   Sergej Tsjetverukhin
1972   Calgary   Ondrej Nepela   Sergej Tsjetverukhin   Vladimir Kovaljov
1973   Bratislava   Ondrej Nepela   Sergej Tsjetverukhin   Jan Hoffmann
1974   München   Jan Hoffmann   Sergej Volkov   Toller Cranston
1975   Colorado Springs   Sergej Volkov   Vladimir Kovaljov   John Curry
1976   Göteborg   John Curry   Vladimir Kovaljov   Jan Hoffmann
1977   Tokyo   Vladimir Kovaljov   Jan Hoffmann   Minoru Sano
1978   Ottawa   Charles Tickner   Jan Hoffmann   Robin Cousins
1979   Wien   Vladimir Kovaljov   Robin Cousins   Jan Hoffmann
1980   Dortmund   Jan Hoffmann   Robin Cousins   Charles Tickner
1981   Hartford   Scott Hamilton   David Santee   Igor Bobrin
1982   København   Scott Hamilton   Norbert Schramm   Brian Pockar
1983   Helsinki   Scott Hamilton   Norbert Schramm   Brian Orser
1984   Ottawa   Scott Hamilton   Brian Orser   Aleksandr Fadejev
1985   Tokyo   Aleksandr Fadejev   Brian Orser   Brian Boitano
1986   Genève   Brian Boitano   Brian Orser   Aleksandr Fadejev
1987   Cincinnati   Brian Orser   Brian Boitano   Aleksandr Fadejev
1988   Budapest   Brian Boitano   Brian Orser   Viktor Petrenko
1989   Paris   Kurt Browning   Christopher Bowman   Grzegorz Filipowski
1990   Halifax   Kurt Browning   Viktor Petrenko   Christopher Bowman
1991   München   Kurt Browning   Viktor Petrenko   Todd Eldredge
1992   Oakland   Viktor Petrenko   Kurt Browning   Elvis Stojko
1993   Praha   Kurt Browning   Elvis Stojko   Aleksej Urmanov
1994   Chiba   Elvis Stojko   Philippe Candeloro   Viacheslav Zagorodniuk
1995   Birmingham   Elvis Stojko   Todd Eldredge   Philippe Candeloro
1996   Edmonton   Todd Eldredge   Ilja Kulik   Rudy Galindo
1997   Lausanne   Elvis Stojko   Todd Eldredge   Aleksej Jagudin
1998   Minneapolis   Aleksej Jagudin   Todd Eldredge   Jevgenij Pljusjtsjenko
1999   Helsinki   Aleksej Jagudin   Jevgenij Pljusjtsjenko   Michael Weiss
2000   Nice   Aleksej Jagudin   Elvis Stojko   Michael Weiss
2001   Vancouver   Jevgenij Pljusjtsjenko   Aleksej Jagudin   Todd Eldredge
2002   Nagano   Aleksej Jagudin   Timothy Goebel   Takeshi Honda
2003   Washington, D.C.   Jevgenij Pljusjtsjenko   Timothy Goebel   Takeshi Honda
2004   Dortmund   Jevgenij Pljusjtsjenko   Brian Joubert   Stefan Lindemann
2005   Moskva   Stéphane Lambiel   Jeffrey Buttle   Evan Lysacek
2006   Calgary   Stéphane Lambiel   Brian Joubert   Evan Lysacek
2007   Tokyo   Brian Joubert   Daisuke Takahashi   Stéphane Lambiel
2008   Göteborg   Jeffrey Buttle   Brian Joubert   Johnny Weir
2009   Los Angeles   Evan Lysacek   Patrick Chan   Brian Joubert
2010   Torino   Daisuke Takahashi   Patrick Chan   Brian Joubert
2011   Moskva   Patrick Chan   Takahiko Kozuka   Artur Gachinski
2012   Nice   Patrick Chan   Daisuke Takahashi   Yuzuru Hanyu
2013   London   Patrick Chan   Denis Ten   Javier Fernández
2014   Saitama   Yuzuru Hanyu   Tatsuki Machida   Javier Fernández
2015   Shanghai   Javier Fernández   Yuzuru Hanyu   Denis Ten
2016   Boston   Javier Fernández   Yuzuru Hanyu   Jin Boyang
2017   Helsinki   Yuzuru Hanyu   Shoma Uno   Jin Boyang
2018   Milano   Nathan Chen   Shoma Uno   Mikhail Koljada
2019   Saitama   Nathan Chen   Yuzuru Hanyu   Vincent Zhou

KvinnerRediger

År Sted Gull Sølv Bronse
1906   Davos   Madge Syers   Jenny Herz   Lily Kronberger
1907   Wien   Madge Syers   Jenny Herz   Lily Kronberger
1908   Opava   Lily Kronberger   Elsa Rendschmidt ingen andre deltakere
1909   Budapest   Lily Kronberger ingen andre deltakere
1910   Berlin   Lily Kronberger   Elsa Rendschmidt ingen andre deltakere
1911   Wien   Lily Kronberger   Opika von Méray Horváth   Ludowika Jakobsson-Eilers
1912   Davos   Opika von Méray Horváth   Dorothy Greenhough-Smith   Phyllis Johnson
1913   Stockholm   Opika von Méray Horváth   Phyllis Johnson   Svea Norén
1914   St. Moritz   Opika von Méray Horváth   Angela Hanka   Phyllis Johnson
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922   Stockholm   Herma Szabo   Svea Norén   Margot Moe
1923   Wien   Herma Szabo   Gisela Reichmann   Svea Norén
1924   Oslo   Herma Szabo   Ellen Brockhöft   Beatrix Loughran
1925   Davos   Herma Szabo   Ellen Brockhöft   Elisabeth Böckel
1926   Stockholm   Herma Szabo   Sonja Henie   Kathleen Shaw
1927   Oslo   Sonja Henie   Herma Szabo   Karen Simensen
1928   London   Sonja Henie   Maribel Vinson   Fritzi Burger
1929   Budapest   Sonja Henie   Fritzi Burger   Melitta Brunner
1930   New York City   Sonja Henie   Cecil Smith   Maribel Vinson
1931   Berlin   Sonja Henie   Hilde Holovsky   Fritzi Burger
1932   Montreal   Sonja Henie   Fritzi Burger   Constance Wilson-Samuel
1933   Stockholm   Sonja Henie   Vivi-Anne Hultén   Hilde Holovsky
1934   Oslo   Sonja Henie   Megan Taylor   Liselotte Landbeck
1935   Vienna   Sonja Henie   Cecilia Colledge   Vivi-Anne Hultén
1936   Paris   Sonja Henie   Megan Taylor   Vivi-Anne Hultén
1937   London   Cecilia Colledge   Megan Taylor   Vivi-Anne Hultén
1938   Stockholm   Megan Taylor   Cecilia Colledge   Hedy Stenuf
1939   Praha   Megan Taylor   Hedy Stenuf   Daphne Walker
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947   Stockholm   Barbara Ann Scott   Daphne Walker   Gretchen Merrill
1948   Davos   Barbara Ann Scott   Eva Pawlik   Jiřína Nekolová
1949   Paris   Alena Vrzáňová   Yvonne Sherman   Jeannette Altwegg
1950   London   Alena Vrzáňová   Jeannette Altwegg   Yvonne Sherman
1951   Milan   Jeannette Altwegg   Jacqueline du Bief   Sonya Klopfer
1952   Paris   Jacqueline du Bief   Sonya Klopfer   Virginia Baxter
1953   Davos   Tenley Albright   Gundi Busch   Valda Osborn
1954   Oslo   Gundi Busch   Tenley Albright   Erica Batchelor
1955   Wien   Tenley Albright   Carol Heiss   Hanna Eigel
1956   Garmisch-Partenkirchen   Carol Heiss   Tenley Albright   Ingrid Wendl
1957   Colorado Springs   Carol Heiss   Hanna Eigel   Ingrid Wendl
1958   Paris   Carol Heiss   Ingrid Wendl   Hanna Walter
1959   Colorado Springs   Carol Heiss   Hanna Walter   Sjoukje Dijkstra
1960   Vancouver   Carol Heiss   Sjoukje Dijkstra   Barbara Ann Roles
1961 Avlyst
1962   Praha   Sjoukje Dijkstra   Wendy Griner   Regine Heitzer
1963   Cortina d'Ampezzo   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Nicole Hassler
1964   Dortmund   Sjoukje Dijkstra   Regine Heitzer   Petra Burka
1965   Colorado Springs   Petra Burka   Regine Heitzer   Peggy Fleming
1966   Davos   Peggy Fleming   Gabriele Seyfert   Petra Burka
1967   Wien   Peggy Fleming   Gabriele Seyfert   Hana Mašková
1968   Genève   Peggy Fleming   Gabriele Seyfert   Hana Mašková
1969   Colorado Springs   Gabriele Seyfert   Trixi Schuba   Zsuzsa Almássy
1970   Ljubljana   Gabriele Seyfert   Trixi Schuba   Julie Lynn Holmes
1971   Lyon   Trixi Schuba   Julie Lynn Holmes   Karen Magnussen
1972   Calgary   Trixi Schuba   Karen Magnussen   Janet Lynn
1973   Bratislava   Karen Magnussen   Janet Lynn   Christine Errath
1974   München   Christine Errath   Dorothy Hamill   Dianne de Leeuw
1975   Colorado Springs   Dianne de Leeuw   Dorothy Hamill   Christine Errath
1976   Göteborg   Dorothy Hamill   Christine Errath   Dianne de Leeuw
1977   Tokyo   Linda Fratianne   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz
1978   Ottawa   Anett Pötzsch   Linda Fratianne   Susanna Driano
1979   Wien   Linda Fratianne   Anett Pötzsch   Emi Watanabe
1980   Dortmund   Anett Pötzsch   Dagmar Lurz   Linda Fratianne
1981   Hartford   Denise Biellmann   Elaine Zayak   Claudia Kristofics-Binder
1982   Copenhagen   Elaine Zayak   Katarina Witt   Claudia Kristofics-Binder
1983   Helsinki   Rosalynn Sumners   Claudia Leistner   Elena Vodorezova
1984   Ottawa   Katarina Witt   Anna Kondrashova   Elaine Zayak
1985   Tokyo   Katarina Witt   Kira Ivanova   Tiffany Chin
1986   Genève   Debi Thomas   Katarina Witt   Tiffany Chin
1987   Cincinnati   Katarina Witt   Debi Thomas   Caryn Kadavy
1988   Budapest   Katarina Witt   Elizabeth Manley   Debi Thomas
1989   Paris   Midori Ito   Claudia Leistner   Jill Trenary
1990   Halifax   Jill Trenary   Midori Ito   Holly Cook
1991   Munich   Kristi Yamaguchi   Tonya Harding   Nancy Kerrigan
1992   Oakland   Kristi Yamaguchi   Nancy Kerrigan   Chen Lu
1993   Prague   Oksana Bajul   Surya Bonaly   Chen Lu
1994   Chiba   Yuka Sato   Surya Bonaly   Tanja Szewczenko
1995   Birmingham   Chen Lu   Surya Bonaly   Nicole Bobek
1996   Edmonton   Michelle Kwan   Chen Lu   Irina Slutskaja
1997   Lausanne   Tara Lipinski   Michelle Kwan   Vanessa Gusmeroli
1998   Minneapolis   Michelle Kwan   Irina Slutskaja   Maria Butyrskaja
1999   Helsinki   Maria Butyrskaja   Michelle Kwan   Julia Soldatova
2000   Nice   Michelle Kwan   Irina Slutskaja   Maria Butyrskaja
2001   Vancouver   Michelle Kwan   Irina Slutskaja   Sarah Hughes
2002   Nagano   Irina Slutskaya   Michelle Kwan   Fumie Suguri
2003   Washington, D.C.   Michelle Kwan   Jelena Sokolova   Fumie Suguri
2004   Dortmund   Shizuka Arakawa   Sasha Cohen   Michelle Kwan
2005   Moskva   Irina Slutskaja   Sasha Cohen   Carolina Kostner
2006   Calgary   Kimmie Meissner   Fumie Suguri   Sasha Cohen
2007   Tokyo   Miki Ando   Mao Asada   Kim Yuna
2008   Gothenburg   Mao Asada   Carolina Kostner   Kim Yuna
2009   Los Angeles   Kim Yuna   Joannie Rochette   Miki Ando
2010   Torino   Mao Asada   Kim Yuna   Laura Lepistö
2011   Moskva   Miki Ando   Kim Yuna   Carolina Kostner
2012   Nice   Carolina Kostner   Aljona Leonova   Akiko Suzuki
2013   London   Kim Yuna   Carolina Kostner   Mao Asada
2014   Saitama   Mao Asada   Julija Lipnitskaja   Carolina Kostner
2015   Shanghai   Jelizaveta Tuktamysjeva   Satoko Miyahara   Jelena Radionova
2016   Boston   Jevgenija Medvedeva   Ashley Wagner   Anna Pogorilaja
2017   Helsinki   Jevgenija Medvedeva   Kaetlyn Osmond   Gabrielle Daleman
2018   Milano   Kaetlyn Osmond   Wakaba Higuchi   Satoko Miyahara
2019   Saitama   Alina Zagitova   Elizabet Tursynbayeva   Jevgenija Medvedeva

ParløpRediger

År Sted Gull Sølv Bronse
1908   St. Petersburg   Anna Hübler / Heinrich Burger   Phyllis Johnson / James H. Johnson   Lidia Popova / A. L. Fischer
1909   Stockholm   Phyllis Johnson / James H. Johnson   Valborg Lindahl / Nils Rosenius   Gertrud Ström / Richard Johansson
1910   Berlin   Anna Hübler / Heinrich Burger   Ludowika Eilers /   Walter Jakobsson   Phyllis Johnson / James H. Johnson
1911   Wien   Ludowika Eilers /   Walter Jakobsson ingen andre deltakere
1912   Manchester   Phyllis Johnson / James H. Johnson   Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson   Alexia Schøien / Yngvar Bryn
1913   Stockholm   Helene Engelmann / Karl Mejstrik   Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson   Christa von Szabó / Leo Horwitz
1914   St. Moritz   Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson   Helene Engelmann / Karl Mejstrik   Christa von Szabó / Leo Horwitz
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922   Davos   Helene Engelmann / Alfred Berger   Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson   Margaret Metzner / Paul Metzner
1923   Oslo   Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson   Alexia Bryn-Schøien / Yngvar Bryn   Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1924   Manchester   Helene Engelmann / Alfred Berger   Ethel Muckelt / John F. Page   Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1925   Wien   Herma Szabo / Ludwig Wrede   Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet   Lilly Scholz / Otto Kaiser
1926   Berlin   Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet   Lilly Scholz / Otto Kaiser   Herma Szabo / Ludwig Wrede
1927   Wien   Herma Szabo / Ludwig Wrede   Lilly Scholz / Otto Kaiser   Else Hoppe / Oscar Hoppe
1928   London   Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet   Lilly Scholz / Otto Kaiser   Melitta Brunner / Ludwig Wrede
1929   Budapest   Lilly Scholz / Otto Kaiser   Melitta Brunner / Ludwig Wrede   Olga Orgonista / Sándor Szalay
1930   New York City   Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet   Melitta Brunner / Ludwig Wrede   Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1931   Berlin   Emília Rotter / László Szollás   Olga Orgonista / Sándor Szalay   Idi Papez / Karl Zwack
1932   Montreal   Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet   Emília Rotter / László Szollás   Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1933   Stockholm   Emília Rotter / László Szollás   Idi Papez / Karl Zwack   Randi Bakke-Gjertsen / Christen Christensen
1934   Helsinki   Emília Rotter / László Szollás   Idi Papez / Karl Zwack   Maxi Herber / Ernst Baier
1935   Budapest   Emília Rotter / László Szollás   Ilse Pausin / Erik Pausin   Lucy Gallo / Rezso Dillinger
1936   Paris   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erik Pausin   Violet Cliff / Leslie Cliff
1937   London   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erik Pausin   Violet Cliff / Leslie Cliff
1938   Berlin, Germany   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erik Pausin   Ilse Koch / Gunther Noack
1939   Budapest   Maxi Herber / Ernst Baier   Ilse Pausin / Erik Pausin   Ilse Koch / Gunther Noack
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947   Stockholm   Micheline Lannoy / Pierre Baugniet   Karol Kennedy / Peter Kennedy   Suzanne Diskeuve / Edmond Verbustel
1948   Davos   Micheline Lannoy / Pierre Baugniet   Andrea Kékesy / Ede Király   Suzanne Morrow / Wallace Diestelmeyer
1949   Paris   Andrea Kékesy / Ede Király   Karol Kennedy / Peter Kennedy   Ann Davies / Carleton Hoffner
1950   London   Karol Kennedy / Peter Kennedy   Jennifer Nicks / John Nicks   Marianna Nagy / László Nagy
1951   Milano   Ria Baran / Paul Falk   Karol Kennedy / Peter Kennedy   Jennifer Nicks / John Nicks
1952   Paris   Ria Baran / Paul Falk   Karol Kennedy / Peter Kennedy   Jennifer Nicks / John Nicks
1953   Davos   Jennifer Nicks / John Nicks   Frances Dafoe / Norris Bowden   Marianna Nagy / László Nagy
1954   Oslo   Frances Dafoe / Norris Bowden   Silvia Grandjean / Michel Grandjean   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt
1955   Vienna   Frances Dafoe / Norris Bowden   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt   Marianna Nagy / László Nagy
1956   Garmisch-Partenkirchen   Sissy Schwarz / Kurt Oppelt   Frances Dafoe / Norris Bowden   Marika Kilius / Franz Ningel
1957   Colorado Springs   Barbara Wagner / Robert Paul   Marika Kilius / Franz Ningel   Maria Jelinek / Otto Jelinek
1958   Paris   Barbara Wagner / Robert Paul   Věra Suchánková / Zdeněk Doležal   Maria Jelinek / Otto Jelinek
1959   Colorado Springs   Barbara Wagner / Robert Paul   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Nancy Ludington / Ronald Ludington
1960   Vancouver   Barbara Wagner / Robert Paul   Maria Jelinek / Otto Jelinek   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler
1961 Avlyst
1962   Praha   Maria Jelinek / Otto Jelinek   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Margret Göbl / Franz Ningel
1963   Cortina d'Ampezzo   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatjana Zjuk / Aleksandr Gavrilov
1964   Dortmund   Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Debbi Wilkes / Guy Revell
1965   Colorado Springs   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Vivian Joseph / Ronald Joseph   Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik
1966   Davos   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik   Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1967   Wien   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Margot Glockshuber / Wolfgang Danne   Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1968   Genève   Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov   Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik   Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1969   Colorado Springs   Irina Rodnina / Aleksej Ulanov   Tamara Moskvina / Aleksej Misjin  <