Åpne hovedmenyen

Friidrett under Sommer-OL 1984

MedaljerRediger

  Friidrett under Sommer-OL 1984 – Los Angeles  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   USA (USA) 16 15 9 40
2.   Vest-Tyskland (FRG) 4 2 5 11
3.   Storbritannia (GBR) 3 7 6 16
4.   Romania (ROU) 3 3 4 10
5.   Italia (ITA) 3 1 3 7
6.   Finland (FIN) 2 1 1 4
7.   Mexico (MEX) 2 1 0 3
8.   Marokko (MAR) 2 0 0 2
9.   Frankrike (FRA) 1 1 2 4
10.   Australia (AUS) 1 1 1 3
11.   Portugal (POR) 1 0 2 3
12.   Kenya (KEN) 1 0 1 2
13.   Brasil (BRA) 1 0 0 1
  Nederland (NED) 1 0 0 1
15.   Canada (CAN) 0 2 3 5
16.   Sverige (SWE) 0 2 1 3
17.   Jamaica (JAM) 0 1 2 3
18.   Irland (IRL) 0 1 0 1
  Elfenbenskysten (CIV) 0 1 0 1
  Norge (NOR) 0 1 0 1
  Sveits (SUI) 0 1 0 1
22.   Kina (CHN) 0 0 1 1
  Nigeria (NGR) 0 0 1 1
  Spania (ESP) 0 0 1 1
Totalt 41' 41 43 125

HerrerRediger

100 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Carl Lewis   USA 9,99
2. Sam Graddy   USA 10,19
3. Ben Johnson   CAN 10,22
4. Ron Brown   USA 10,26
5. Michael McFarlane   GBR 10,27
6. Ray Stewart   JAM 10.29

200 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Carl Lewis   USA 19,80 OR
2. Kirk Baptiste   USA 19,96
3. Thomas Jefferson   USA 20,26
4. João da Silva   BRA 20.30
5. Ralf Lübke   FRG 20,51
6. Jean-Jacques Boussemart   FRA 20,55

400 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Alonzo Babers   USA 44,27
2. Gabriel Tiacoh  
CIV
44,54
3. Antonio McKay   USA 44,71
4. Darren Clark   AUS 44,75
5. Sunder Nix   USA 44,75
6. Sunday Uti   NGR 44,93


800 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Joaquim Cruz   BRA 1.43,00 OR
2. Sebastian Coe   GBR 1.43,64
3. Earl Jones   USA 1.43,83
4. Billy Konchellah   KEN 1.44,03
5. Donato Sabia  
ITA
1.44,53
6. Edwin Koech   KEN 1.44,86


1500 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Sebastian Coe   GBR 3.32,53 OR
2. Steve Cram   GBR 3.33,40
3. José Manuel Abascal   ESP 3.34,30
4. Joseph Chesire   KEN 3.34,52
5. Jim Spivey   USA 3.36,07
6. Peter Wirz   SUI 3.36,97


5000 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Saïd Aouita   MAR 13.05,59 OR
2. Markus Ryffel  
SUI
13.07,54
3. António Leitão   POR 13.09,20
4. Timothy Hutchings   GBR 13.11,50
5. Paul Kipkoech   KEN 13.14,40
6. Charles Cheruiyot   KEN 13.18,41


10000 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Alberto Cova  
ITA
27.47,54
2. Mike McLeod   GBR 28.06,22
3. Michael Musyoki   KEN 28.06,46
4. Salvatore Antibo  
ITA
28.06,50
5. Christoph Herle   FRG 28.08,21
6. Sosthenes Bitok   KEN 28.09,01

Martti Vainio (FIN) kom på andreplass (27.51.10), men ble senere diskvalifisert pga doping.


MaratonRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Carlos Lopes   POR 2.09.21
2. John Treacy  
IRL
2.09.56
3. Charles Spedding   GBR 2.09.58
4. Takeshi Soh   JPN 2.10.55
5. Robert de Castella   AUS 2.11.09
6. Juma Ikangaa   TAN 2.11.10

110 m hekkRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Roger Kingdom   USA 13,20 OR
2. Greg Foster   USA 13,23
3. Arto Bryggare  
FIN
13,40
4. Mark McKoy   CAN 13,45
5. Anthony Campbell   USA 13,55
6. Stéphane Caristan   FRA 13,71


400 m hekkRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Edwin Moses   USA 47,75
2. Danny Harris   USA 48,13
3. Harald Schmid   FRG 48,19
4. Sven Nylander   SWE 48,97
5. Amadou Dia Ba   SEN 49,28
6. Tranel Hawkins   USA 49,42

3000 m hinderRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Julius Korir   KEN 8.11,80
2. Joseph Mahmoud   FRA 8.13,31
3. Brian Diemer   USA 8.14,06
4. Henry Marsh   USA 8.14,25
5. Colin Reitz   GBR 8.15,48
6. Domingo Ramón   ESP 8.17,27


4x100 m stafettRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
  USA 37,83 WR
2. Albert Lawrence
Greg Meghoo
Don Quarrie
Ray Stewart
  JAM 38,62
3. Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
  CAN 38,70
4. Antonio Ullo
Giovanni Bongiorni
Stefano Tilli
Pietro Mennea
 
ITA
38,87
5. Jürgen Koffler
Peter Klein
Jürgen Evers
Ralf Lübke
  FRG 38,99
6. Antoine Richard
Jean-Jacques Boussemart
Marc Gasparoni
Bruno Marie-Rose
  FRA 39,10

4x400 m stafettRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Sunder Nix
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
  USA 2.57,91
2. Kriss Akabusi
Gary Cook
Todd Bennett
Phil Brown
  GBR 2.59,13
3. Sunday Uti
Moses Ugbusien
Rotimi Peters
Innocent Egbunike
  NGR 2.59,32
4. Bruce Frayne
Darren Clark
Gary Minihan
Rick Mitchell
  AUS 2.59,70
5. Roberto Tozzi
Ernesto Nocco
Roberto Ribaud
Pietro Mennea
 
ITA
3.01,41
6. Richard Louis
David Peltier
Clyde Edwards
Elvis Forde
  BAR 3.01,60

20 km kappgangRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Ernesto Canto   MEX OR 1.23.13
2. Raúl González   MEX 1.23.20
3. Maurizio Damilano  
ITA
1.23.26
4. Guillaume Leblanc   CAN 1.24.29
5. Carlo Mattioli  
ITA
1.25.07
6. José Marín   ESP 1.25.32

50 km kappgangRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Raúl González   MEX 3.47.26 OR
2. Bo Gustafsson   SWE 3.53.19
3. Sandro Bellucci  
ITA
3.53.45
4. Reima Salonen   FIN 3.58.30
5. Raffaello Ducceschi  
ITA
3.59.26
6. Carl Schueler   USA 3.59.46

HøydeRediger

Plass Utøver Land Høyde
1. Dietmar Mögenburg   FRG 2.35 m
2. Patrik Sjöberg   SWE 2.33 m
3. Zhu Jianhua   CHN 2.31 m
4. Dwight Stones   USA 2.31 m
5. Doug Nordquist   USA 2.29 m
6. Milton Ottey   CAN 2.29 m


StavsprangRediger

Plass Utøver Land Høyde
1. Pierre Quinon   FRA 5.75 m
2. Mike Tully   USA 5.65 m
3. Earl Bell   USA 5.60 m
Thierry Vigneron   FRA 5.60 m
5. Kimmo Pallonen  
FIN
5.45 m
6. Doug Lytle   USA 5.40 m


LengdeRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Carl Lewis   USA 8.54 m
2. Gary Honey   AUS 8.24 m
3. Giovanni Evangelisti  
ITA
8.24 m
4. Larry Myricks   USA 8.16 m
5. Liu Yuhuang   CHN 7.99 m
6. Joey Wells   BAH 7.97 m

TrestegRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Al Joyner   USA 17.26 m
2. Mike Conley   USA 17.18 m
3. Keith Connor   GBR 16.87 m
4. Zou Zhenxian   CHN 16.83 m
5. Peter Bouschen   FRG 16.77 m
6. Willie Banks   USA 16.75 m


KuleRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Alessandro Andrei  
ITA
21.26 m
2. Michael Carter   USA 21.09 m
3. Dave Laut   USA 20.97 m
4. Augie Wolf   USA 20.93 m
5. Werner Günthör  
SUI
20.28 m
6. Marco Montelatici  
ITA
19.98 m


DiskosRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Rolf Danneberg   FRG 66.60 m
2. Mac Wilkins   USA 66.30 m
3. John Powell   USA 65.46 m
4. Knut Hjeltnes   NOR 65.28 m
5. Art Burns   USA 64.98 m
6. Alwin Wagner   FRG 64.72 m

SleggeRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Juha Tiainen   FIN 78.08 m
2. Karl-Hans Riehm   FRG 77.98 m
3. Klaus Ploghaus   FRG 76.68 m
4. OrLando Bianchini  
ITA
75.94 m
5. Bill Green   USA 75.60 m
6. Harri Huhtala  
FIN
75.28 m

Giampaolo Urlando (ITA) kom på fjerdeplass (75.96 m), men ble diskvalifisert pga doping.

SpydRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Arto Härkönen   FIN 86.76 m
2. Dave Ottley   GBR 85.74 m
3. Kenth Eldebrink   SWE 83.72 m
4. Wolfram Gambke   FRG 82.46 m
5. Masami Yoshida   JPN 81.98 m
6. Einar Vihjalmsson  
ISL
81.58 m


TikampRediger

Plass Utøver Land tabell 1964 tabell 1984
1. Daley Thompson   GBR 8797 OR 8847 WR
2. Jürgen Hingsen   FRG 8673 8695
3. Siegfried Wentz   FRG 8412 8416
4. Guido Kratschmer   FRG 8326 8357
5. William Motti   FRA 8266 8278
6. John Crist   USA 8130 8115

I 1984 kom nye tabeller for tikamp, med ny tabell var Daley Thompsons resultat verdensrekord.

DamerRediger

100 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Evelyn Ashford   USA 10,97 OR
2. Alice Brown   USA 11,13
3. Merlene Ottey-Page   JAM 11,16
4. Jeanette Bolden   USA 11,25
5. Grace Jackson   JAM 11,39
6. Angela Bailey   CAN 11,40

200 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Valerie Brisco-Hooks   USA 21,81 OL
2. Florence Griffith   USA 22,04
3. Merlene Ottey-Page   JAM 22,09
4. Kathy Cook   GBR 22,10
5. Grace Jackson   JAM 22,20
6. Randy Givens   USA 22,36


400 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Valerie Brisco-Hooks   USA 48,83 OR
2. Chandra Cheeseborough   USA 49,05
3. Kathy Cook   GBR 49,42
4. Marita Payne   CAN 49,91
5. Lillie Leatherwood   USA 50,25
6. Ute Thimm   FRG 50,37


800 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Doina Melinte   ROU 1.57,60
2. Kim Gallagher   USA 1.58,63
3. Fiţa Lovin   ROU 1.58,83
4. Gabriella Dorio  
ITA
1.59,05
5. Lorraine Baker   GBR 2.00,03
6. Ruth Wysocki   USA 2.00,34

1500 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Gabriella Dorio  
ITA
4.03,25
2. Doina Melinte   ROU 4.03,76
3. Maricica Puică   ROU 4.04,15
4. Roswitha Gerdes   FRG 4.04,41
5. Christine Benning   GBR 4.04,70
6. Christina Boxer   GBR 4.05,53

3000 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Maricica Puică   ROU 8.35,96 OR
2. Wendy Sly   GBR 8.39,47
3. Lynn Williams   CAN 8.42,14
4. Cindy Bremser   USA 8.42,78
5. Cornelia Bürki  
SUI
8.45,20
6. Aurora Cunha   POR 8.46,37

MaratonRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Joan Benoit   USA 2.24,52 OR
2. Grete Waitz   NOR 2.26,18
3. Rosa Mota   POR 2.26,57
4. Ingrid Kristiansen   NOR 2.27,34
5. Lorraine Moller   NZL 2.28,34
6. Priscilla Welch   GBR 2.28,54

100 m hekkRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Benita Fitzgerald   USA 12,84
2. Shirley Strong   GBR 12,88
3. Kim Turner   USA 13,06
Michèle Chardonnet   FRA 13,06
5. Glynis Nunn   AUS 13,20
6. Marie-Noëlle Savigny   FRA 13,28


400 m hekkRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Nawal El Moutawakel   MAR 54,61 OR
2. Judith Brown-King   USA 55,20
3. Cristeana Cojocaru   ROU 55,41
4. Pilavullakandi Usha  
IND
55,42
5. Ann-Louise Skoglund   SWE 55,43
6. Debbie Flintoff   AUS 56,21

4x100 m stafettRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Alice Brown
Jeanette Bolden
Chandra Cheeseborough
Evelyn Ashford
  USA 41,65
2. Angela Bailey
Marita Payne
Angella Taylor
France Gareau
  CAN 42,77
3. Simone Jacobs
Kathy Cook
Beverley Callender
Heather Hunte
  GBR 43,11
4. Rose-Aimée Bacoul
Liliane Gaschet
Marie-France Loval
Raymonde Naigre
  FRA 43,15
5. Edith Oker
Michaela Schabinger
Heidi-Elke Gaugel
Ute Thimm
  FRG 43,57
6. Eldece Clarke
Pauline Davis
Debbie Greene
Oralee Fowler
  BAH 44,18

4x400 m stafettRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Lillie Leatherwood
Sherri Howard
Valerie Brisco-Hooks
Chandra Cheeseborough
  USA 3.18,29
2. Charmaine Crooks
Jillian Richardson
Molly Killingbeck
Marita Payne
  CAN 3.21,21
3. Heike Schulte-Mattler
Ute Thimm
Heidi-Elke Gaugel
Gaby Bußmann
  FRG 3.22,98
4. Michelle Scutt
Helen Barnett
Gladys Taylor
Joslyn Hoyle-Smith
  GBR 3.25,51
5. Ilrey Oliver
Cynthia Green
Cathy Rattray
Grace Jackson
  JAM 3.27,51
6. Patrizia Lombardo
Cosetta Compana
Marisa Masullo
Erica Rossi
 
ITA
3.30,82


HøydeRediger

Plass Utøver Land Høyde
1. Ulrike Meyfarth   FRG 2.02 m OR
2. Sara Simeoni  
ITA
2.00 m
3. Joni Huntley   USA 1.97 m
4. Maryse Ewanje-Épée   FRA 1.94 m
5. Debbie Brill   CAN 1.94 m
6. Vanessa Browne   AUS 1.94 m


LengdeRediger

Plass Utøver Land Høyde
1. Anisoara Cuşmir   ROU 6.96 m
2. Vali Ionescu   ROU 6.81 m
3. Sue Hearnshaw   GBR 6.80 m
4. Angela Thacker   USA 6.78 m
5. Jackie Joyner   USA 6.77 m
6. Robyn Lorraway   AUS 6.67 m

KulestøtRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Claudia Losch   FRG 20.48 m
2. Mihaela Loghin   ROU 20.47 m
3. Gael Martin   AUS 19.19 m
4. Judith Oakes   GBR 18.14 m
5. Li Meisu   CHN 17.96 m
6. Venissa Head   GBR 17.90 m

DiskosRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Ria Stalman   NED 65.36 m
2. Leslie Deniz   USA 64.86 m
3. Florența Crăciunescu   ROU 63.64 m
4. Ulla Lundholm  
FIN
62.84 m
5. Meg Ritchie   GBR 62.58 m
6. Ingra Manecke   FRG 58.68 m

SpydRediger

Plass Utøver Land Lengde
1. Tessa Sanderson   GBR 69.56 m OR
2. Tiina Lillak  
FIN
69.00 m
3. Fatima Whitbread   GBR 67.14 m
4. Tuula Laaksalo  
FIN
66.40 m
5. Trine Solberg   NOR 64.52 m
6. Ingrid Thyssen   FRG 63.26 m


SjukampRediger

Plass Utøver Land Poeng
1. Glynis Nunn   AUS 6390 OR
2. Jackie Joyner   USA 6385
3. Sabine Everts   FRG 6363
4. Cindy Greiner   USA 6281
5. Judy Simpson   GBR 6280
6. Sabine Braun   FRG 6236

Eksterne lenkerRediger