VM i friidrett 1983 – 5000 meter menn

Friidrett
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
3000 m kvinner
5000 m menn
10 000 m menn
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

Øvelsen 5000 meter herrer ved VM i friidrett 1983 ble avholdt i Helsingfors, Finland den 10. august (forsøksheat), den 12. august (semifinale) og den 14. august (finale). Det deltok 39 utøvere i øvelsen.

MedaljevinnereRediger

Gull   Eamonn Coghlan
Irland
Sølv   Werner Schildhauer
Øst-Tyskland
Bronse   Martti Vainio
Finland

RekorderRediger

Eksisterende rekorder før mesterskaper var som følgende:

Verdensrekord   David Moorcroft, Storbritannia 13:00.41 Oslo, Norge 7. juli 1982
Mesterskapsrekord Første gang mesterskapet ble avviklet

FinaleRediger

Plassering Utøver Resultat
    Eamonn Coghlan, Irland 13:28.53 (MR)
    Werner Schildhauer, Øst-Tyskland 13:30.20
    Martti Vainio, Finland 13:30.34
4.   Dmitriy Dmitriyev, Sovjetunionen 13:30.38
5.   Doug Padilla, USA 13:32.08
6.   Thomas Wessinghage, Vest-Tyskland 13:32.46
7.   Wodajo Bulti, Etiopia 13:34.03
8.   Dietmar Millonig, Østerrike 13:36.08
9.   Paul Kipkoech, Kenya 13:37.44
10.   António Leitão, Portugal 13:38.55
11.   Valeriy Abramov, Sovjetunionen 13:39.80
12.   Markus Ryffel, Sveits 13:39.98
13.   Salvatore Antibo, Italia 13:40.76
14.   Julian Goater, Storbritannia 13:48.13
15.   Anatoliy Krokhmalyuk, Sovjetunionen 14:00.27

SemifinalerRediger

  • Avhold frdag 12. august 1983
Heat 1
Plassering Utøver Tid
1.   Markus Ryffel, Sveits 13:32.34 (MR)
2.   Thomas Wessinghage, Vest-Tyskland 13:32.37
3.   Werner Schildhauer, Øst-Tyskland 13:32.49
4.   Dietmar Millonig, Østerrike 13:32.86
5.   Doug Padilla, USA 13:32.90
6.   Paul Kipkoech, Kenya 13:33.33
7.   Julian Goater, Storbritannia 13:36.21
8.   Anatoliy Krokhmalyuk, Sovjetunionen 13:37.24
9.   Philippos Philippou, Hellas 13:40.81
10.   Paul Williams, Canada 13:50.30
11.   Dave Clarke, Storbritannia 13:58.37
12.   Seyoum Nigatu, Etiopia 14:02.23
13.   Kenji Ide, Japan 14:04.94
14.   Justin Gloden, Luxembourg 14:12.25
15.   Ronald Lanzoni, Costa Rica 14:47.30
Heat 2
Plassering Utøver Tid
1.   Dmitriy Dmitriyev, Sovjetunionen 13:31.40 (MR)
2.   Eamonn Coghlan, Irland 13:31.66
3.   António Leitão, Portugal 13:32.33
4.   Wodajo Bulti, Etiopia 13:33.03
5.   Salvatore Antibo, Italia 13:33.12
6.   Valeriy Abramov, Sovjetunionen 13:33.37
7.   Martti Vainio, Finland 13:34.18
8.   Jim Hill, USA 13:38.56
9.   Jim Spivey, USA 13:43.17
10.   Jorge García, Spania 13:46.36
11.   Eamonn Martin, Storbritannia 13:48.60
12.   Charles Cheruiyot, Kenya 13:52.61
13.   Abderrazak Bounour, Algerie 14:00.78
14.   Fethi Baccouche, Tunisia 14:19.64
15.   Ricardo Vera, Uruguay 14:20.20

ForsøksheatRediger

  • Avholdt onsdag 10. august 1983
Heat 1
Plassering Utøver Tid
1.   Markus Ryffel, Sveits 13:43.36 (MR)
2.   Wodajo Bulti, Etiopia 13:43.53
3.   Eamonn Martin, Storbritannia 13:43.57
4.   Thomas Wessinghage, Vest-Tyskland 13:43.66
5.   Anatoliy Krokhmalyuk, Sovjetunionen 13:43.78
6.   Salvatore Antibo, Italia 13:44.05
7.   Charles Cheruiyot, Kenya 13:44.43
8.   Doug Padilla, USA 13:44.71
9.   Philippos Philippou, Hellas 13:45.24
10.   Abderrazak Bounour, Algerie 13:57.93
11.   Justin Gloden, Luxembourg 14:26.02
12.   Mohamed Bakheet, Palestina 14:52.26
13.   Ramón López, Paraguay 15:10.29
Heat 2
Plassering Utøver Tid
1.   Paul Kipkoech, Kenya 14:18.73
2.   Fethi Baccouche, Tunisia 14:23.79
3.   Julian Goater, Storbritannia 14:23.93
4.   António Leitão, Portugal 14:28.63
5.   Dmitriy Dmitriyev, Sovjetunionen 14:37.75
6.   Ronald Lanzoni, Costa Rica 14:49.20
7.   Werner Schildhauer, Øst-Tyskland 14:49.22
8.   Jim Hill, USA 14:58.21
9.   Antoine Nivyobizi, Burundi 15:14.60
10.   José Jaime Hernández, El Salvador 15:29.86
11.   Alden Morris Turks- og Caicosøyene 18:06.35
  Christoph Herle, Vest-Tyskland Staret ikke
  Mohamed Kedir, Etiopia Startet ikke
Heat 3
Plassering Utøver Tid
1.   Valeriy Abramov, Sovjetunionen 14:12.61
2.   Seyoum Nigatu, Etiopia 14:13.22
3.   Dietmar Millonig, Østerrike 14:13.65
4.   Eamonn Coghlan, Irland 14:13.80
5.   Dave Clarke, Storbritannia 14:13.97
6.   Jorge García, Spania 14:14.57
7.   Paul Williams, Canada 14:15.10
8.   Jim Spivey, USA 14:15.70
9.   Ricardo Vera, Uruguay 14:17.26
10.   Kenji Ide, Japan 14:18.34
11.   Martti Vainio, Finland 14:18.74
12.   Masini Situ-Kubanza, Zaire 15:02.26
  Hansjörg Kunze, Øst-Tyskland Startet ikke

KilderRediger