Åpne hovedmenyen

USA deltok i VM i friidrett 2017 (utendørs) fra 5. august til 13. august 2017 i London i Storbritannia.

USA under VM i friidrett
USA
USAs flagg
IAAF–kode   USA
USA under VM i friidrett 2017 i London
Deltakere 136 fordelt på 46 øvelser
Medaljer:
Rang: 1
Gull
10
Sølv
11
Bronse
9
Totalt
30
VM i friidrett
1983 · 1987 · 1991 · 1993 · 1995 · 1997 · 1999 · 2001 · 2003 · 2005 · 2007 · 2009 · 2011 · 2013 · 2015 · 2017 · 2019

MedaljevinnereRediger

Medalje Navn Øvelse Dat0
  1 Justin Gatlin 100 meter menn 5. august
  1 Tori Bowie 100 meter kvinner 6. august
  1 Sam Kendricks Stavsprang menn 8. august
  1 Phyllis Francis 400 meter kvinner 9. august
  1 Kori Carter 400 meter hekk kvinner 10. august
  1 Christian Taylor Tresteg menn 10. august
  1 Brittney Reese Tresteg kvinner 11. august
  1 Emma Coburn 3000 meter hinder kvinner 11. august
  1 Aaliyah Brown
Allyson Felix
Morolake Akinosun
Tori Bowie
Ariana Washington*
4 x 100 meter stafett kvinner 12. august
  1 Quanera Hayes
Allyson Felix
Shakima Wimbley
Phyllis Francis
Kendall Ellis*
Natasha Hastings*
4 x 400 meter stafett menn 13. august
  2 Jarrion Lawson Lengdehopp menn 5. august
  2 Christian Coleman 100 meter menn 5. august
  2 Sandi Morris Stavsprang kvinner 6. august
  2 Joe Kovacs Kulestøt menn 6. august
  2 Jennifer Simpson 1500 meter kvinner 7. august
  2 Dalilah Muhammad 400 meter hekk kvinner 10. august
  2 Will Claye Tresteg menn 10. august
  2 Courtney Frerichs 3000 meter hinder kvinner 11. august
  2 Dawn Harper-Nelson 100 meter hekk kvinner 12. august
  2 Mike Rodgers
Justin Gatlin
Jaylen Bacon
Christian Coleman
Beejay Lee*
4 × 100 meter stafett menn 12. august
  2 Wil London III
Gil Roberts
Michael Cherry
Fred Kerley
Bryshon Nellum*
Tony McQuay*
4 × 400 meter stafett menn 13. august
  3 Mason Finley Diskos menn 5. august
  3 Amy Cragg Maraton kvinner 6. august
  3 Evan Jager 3000 meter hinder menn 8. august
  3 Michelle Carter Kulestøt kvinner 9. august
  3 Kerron Clement 400 meter hekk menn 9. august
  3 Allyson Felix 400 meter kvinner 9. august
  3 Tiana Bartoletta Lengdehopp kvinner 11. august
  3 Paul Chelimo 5000 meter menn 12. august
  3 Ajeé Wilson 800 meter kvinner 13. august

* – Utøver deltok i forsøksheat, men ikke i finale, og mottar derfor ikke medalje

ResultaterRediger

MennRediger

Bane- og landeveisøvelser
Navn Øvelse Heat Semifinale Finale
Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass
Christopher Belcher 100 meter 10,13 =12 Q 10,20 13 Gikk ikke videre
Christian Coleman 10,01 2 Q 9,97 1 Q 9,94   2
Justin Gatlin 10,05 =6 Q 10,09 6 Q 9,92 WMR SB   1
Kyree King 200 meter 20,41 14 Q 20,59 14 Gikk ikke videre
Ameer Webb 20,22 8 Q 20,22 6 Q 20,26 5
Isiah Young 20,19 7 Q 20,12 1 Q 20,64 8
Fred Kerley 400 meter 44,92 5 Q 44,51 6 q 45,23 7
LaShawn Merritt 45,00 8 Q 45,52 20 Gikk ikke videre
Wil London III 45,10 13 Q 45,12 12
Gil Roberts 44,92 6 Q 44,84 10
Donavan Brazier 800 meter 1:45,65 2 Q 1:46,27 12 Gikk ikke videre
Isaiah Harris 1:45,82 8 Q 1:46,66 17
Drew Windle 1:46,08 13 Q 1:46,33 14
Robby Andrews 1500 meter 3:43,03 17 Q DNF Gikk ikke videre
Matthew Centrowitz 3:48,34 37 Gikk ikke videre
John Gregorek 3:39,62 8 q 3:38,68 7 q 3:37,56 10
Paul Chelimo 5000 meter 13:24,88 8 q N/A 13:33,30   3
Ryan Hill 13:22,79 5 Q DNS
Eric Jenkins 13:31,09 23 Gikk ikke videre
Shadrack Kipchirchir 10.000 meter N/A 27:07,55 PB 9
Leonard Korir 27:20,18 PB 13
Hassan Mead 27:32,49 PB 15
Bobby Curtis Maraton N/A 2:21:22 SB 42
Elkanah Kibet 2:15:14 16
Augustus Maiyo DNF
Devon Allen 110 meter hekk 13,26 3 Q 13,27 9 Gikk ikke videre
Aleec Harris 13,50 17 Q 13,40 13
Aries Merritt 13,16 1 Q 13,25 6 Q 13,31 5
Kerron Clement 400 meter hekk 49,46 8 Q 48,35 1 Q 48,52   3
Eric Futch 49,57 13 q 49,30 9 Gikk ikke videre
TJ Holmes 49,35 4 Q 49,12 7 Q 49,00 5
Michael Stigler DQ Gikk ikke videre
Hillary Bor 3000 meter hinder 8:27,53 17 N/A Gikk ikke videre
Evan Jager 8:20,36 1 Q 8:15,.53   3
Stanley Kebenei 8:24,19 12 Q 8:21,09 5
Mike Rodgers
Justin Gatlin
Jaylen Bacon
Christian Coleman
BeeJay Lee*
4 × 100 meter stafett 37,70 1 Q N/A 37,52  
Wil London III
Gil Roberts
Michael Cherry
Fred Kerley
Bryshon Nellum*
Tony McQuay*
4 × 400 meter stafett 2:59,23 1 Q N/A 2:58,61   2

* – Utøvere som deltok i forsøksheat, men ikke i finalen, og mottar dermed ikke medalje

Tekniske øvelser
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Plass Distanse Plass
Erik Kynard Høydehopp menn NM Gikk ikke videre
Bryan McBride 2,29 =7 q 2,25 8
Ricky Robertson 2,29 16 Gikk ikke videre
Jeron Robinson 2,17 26
Andrew Irwin Stavsprang 5,60 15 Gikk ikke videre
Sam Kendricks 5,70 3 q 5,95   1
Chris Nilsen 5,60 13 Gikk ikke videre
Marquis Dendy Lengehopp 7,78 20 Gikk ikke videre
Jeff Henderson 7,84 17
Jarrion Lawson 8,05 8 Q 8,44 SB   2
Chris Benard Tresteg 17,20 1 Q 17,16 6
Will Claye 16,95 5 q 17,63   2
Donald Scott 16,63 13 Gikk ikke videre
Christian Taylor 17,15 2 Q 17,68  
Ryan Crouser Kulestøt 20,90 6 Q 21,20 6
Darrell Hill 21,11 4 Q 20,79 11
Joe Kovacs 20,67 10 q 21,66   2
Ryan Whiting 20,84 8 Q 21,09 7
Rodney Brown Diskos NM Gikk ikke videre
Andrew Evans 61,32 20
Mason Finley 64,76 7 Q 68,03 PB   3
Cyrus Hostetler Spydkast 79.71 18 Gikk ikke videre
Kibwé Johnson Slegge 68,86 32 Gikk ikke videre
Rudy Winkler 68,88 31
Alex Young 72,07 20
Mangekamp – Tikamp
Navm Øvelse 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Finale Plass
Trey Hardee Resultat 10,75 7,48 SB 15,16 1,99 SB 48,78 SB DQ NM DNS DNF
Poeng 917 930 800 794 872 0 0 0
Devon Williams Resultat 10,93 7,44 14,43 1,96 48,11 PB 14,27 44,29 4,60 57,93 4:40,50 8088 10
Poeng 876 920 755 767 904 940 752 790 707 677
Zach Ziemek Resultat 10,99 7,08 14,01 1,99 50,32 15,36 47,32 SB 5,10 58,35 SB DNS DNF
Poeng 863 833 729 SB 794 800 807 815 941 713 0

KvinnerRediger

Bane- og landeveisøvelser
Navn Øvelse Heat Semifinale Finale
Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass
Tori Bowie 100 meter 11,05 6 Q 10,91 4 Q 10,85 SB   1
Deajah Stevens 11,17 14 Q 11,32 23 Gikk ikke videre
Ariana Washington 11,28 20 Q 11,29 21
Tori Bowie 200 meter DNS Gikk ikke videre
Kimberlyn Duncan 22,74 5 Q 22,73 5 Q 22,59 6
Deajah Stevens 22,90 8 Q 22,71 4 Q 22,44 5
Kendall Ellis 400 meter 52,18 24 Gikk ikke videre
Allyson Felix 52.44 29 Q 50,12 2 Q 50,08   3
Phyllis Francis 50,94 2 Q 50,37 4 Q 49,92 PB  
Quanera Hayes 51,43 12 Q 50,71 9 Gikk ikke videre
Charlene Lipsey 800 meter 2:02,74 31 Q 1:59,35 4 q 1:58,73 7
Brenda Martinez 2:01,53 19 q 2:01,31 17 Gikk ikke videre
Ajeé Wilson 2:00,52 5 Q 1:59,21 2 Q 1:56,65   3
Kate Grace 1500 meter 4:04,76 15 q 4:16,70 23 Gikk ikke videre
Jenny Simpson 4:08,92 24 Q 4:05,40 9 Q 4:02,76   2
Sara Vaughn 4:04,56 PB 14 q 4:06,83 18 Gikk ikke videre
Shelby Houlihan 5000 meter 15:00,37 PB 10 Q N/A 15:06,40 13
Molly Huddle 15:03,60 14 q 15:05,28 12
Shannon Rowbury 14:57,55 SB 5 Q 14:59,92 9
Molly Huddle 10.000 meter N/A 31:24,78 8
Emily Infeld 31:20,45 PB 6
Emily Sisson 31:26,36 9
Serena Burla Maraton N/A 2:29:32 11
Amy Cragg 2:27:18 SB   3
Lindsay Flanagan 2:39:47 SB 37
Nia Ali 100 meter hekk 12,93 10 Q 12,79 5 Q 13,04 8
Dawn Harper-Nelson 12,88 7 Q 12,63 SB 2 Q 12,63 SB   2
Kendra Harrison 12,60 1 Q 12,86 8 q 12,74 4
Christina Manning 12,87 6 Q 12,71 4 Q 12,74 5
Kori Carter 400 meter hekk 54,99 3 Q 54,92 4 Q 53,07   1
Shamier Little 56,18 18 Q 55,76 11 Gikk ikke videre
Dalilah Muhammad 54,59 1 Q 55,00 5 Q 53,50   2
Cassandra Tate 55,48 13 Q 55,31 7 q 55,43 7
Emma Coburn 3000 meter hinder 9:27,42 6 Q N/A 9:02,58 CR AR   1
Courtney Frerichs 9:25,14 3 Q 9:03,77 PB   2
Colleen Quigley DQ Gikk ikke videre
Aaliyah Brown
Allyson Felix
Morolake Akinosun
Tori Bowie
Ariana Washington*
4 × 100 meter stafett 41,84 1 Q N/A 41,82 WL   1
Quanera Hayes
Allyson Felix
Shakima Wimbley
Phyllis Francis
Kendall Ellis*
Natasha Hastings*
4 × 400 meter stafett 3:21,66 1 Q N/A 3:19,02 WL   1
Miranda Melville 20 km kappgang N/A 1:34:47 33
Maria Michta-Coffey 1:32:14 SB 25
Katie Burnett 50 km kappgang N/A 4:21:51 AR 4
Susan Randall DNF
Erin Taylor-Talcott DQ

* – Utøvere som deltok i forsøksheat, men ikke finale, og mottar dermed ikke medalje

Tekniske øvelser
Navn Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Plass Distanse Position
Vashti Cunningham Høydehopp 1,92 =6 q 1,92 10
Inika Mcpherson 1,92 =4 q 1,92 9
Liz Patterson 1,80 27 Gikk ikke videre
Emily Grove Stavsprang NH Gikk ikke videre
Sandi Morris 4,55 =2 Q 4,75   2
Jenn Suhr NH Gikk ikke videre
Tianna Bartoletta Lengdehopp 6,64 2 q 6,97   3
Quanesha Burks 6,44 14 Gikk ikke videre
Brittney Reese 6,50 9 q 7,02   1
Shakeela Saunders 6,32 21 Gikk ikke videre
Tori Franklin Tresteg 14,03 PB 13 Gikk ikke videre
Dani Bunch Kulestøt 17,39 18 Gikk ikke videre
Michelle Carter 18,92 2 Q 19,14   3
Raven Saunders 18,63 4 Q 17,86 10
Valarie Allman Diskos 53,85 28 Gikk ikke videre
Whitney Ashley 60,94 13
Gia Lewis-Smallwood 58,15 17
Ariana Ince Spydkast 54,52 28 Gikk ikke videre
Kara Winger 61,27 15
Gwen Berry Slegge 69,12 14 Gikk ikke videre
Maggie Ewen 66,24 21
Deanna Price 72,78 5 Q 70,04 9
MAngekamp – Sjukamp
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Finale Plass
Erica Bougard Result 13,24 1,74 11,41 23,66 6,09 33,76 2:08,77 6036 18
Poeng 1089 903 622 1014 877 548 983
Sharon Day-Monroe Resultat 13,82 1,74 15,14 24,97 5,61 40,74 2:12,64 SB 6006 20
Poeng 1004 903 870 890 732 681 926
Kendell Williams Resultat 13,02 1,74 12,73 24,29 6,19 46,43 2:19,15 6220 12
Poeng 1121 903 709 953 908 791 835

Eksterne lenkerRediger