Sykling under Sommer-OL 1964

De olympiske ringer

Sykling under Sommer-OL 1964. Sykling var med for femtende gang på det olympiske programmet under OL-1964 i Tokyo. Det ble konkurrert om totalt sju olympiske titler, to på landevei og fem på bane, kun for menn. Italia ble beste nasjon med tre gullmedaljer.


MedaljerRediger

  Sykling under Sommer-OL 1964 – Tokyo  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Italia (ITA) 3 5 0 8
2.   Belgia (BEL) 1 0 1 2
  Det forente Tyskland (EUA) 1 0 1 2
  Nederland (NED) 1 0 1 2
5.   Tsjekkoslovakia (TCH) 1 0 0 1
6.   Danmark (DEN) 0 1 1 2
7.   Sovjetunionen (URS) 0 1 0 1
8.   Frankrike (FRA) 0 0 2 2
9.   Sverige (SWE) 0 0 1 1
Totalt 7 7 7 21

MennRediger

BaneRediger

1000 m tempoRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Patrick Sercu   BEL 1:09.59
2. Giovanni Pettenella  
ITA
1:10.09
3. Pierre Trentin   FRA 1:10.42
4. Piet van der Touw   NED 1:10.68
5. Jiří Pecka   TCH 1:10.70
6. Lothar Claesges   EUA 1:10.86

SprintRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Giovanni Pettenella  
ITA
2. Sergio Bianchetto  
ITA
3. Daniel Morelon   FRA
4. Pierre Trentin   FRA
5. Willi Fuggerer   EUA
Patrick Sercu   BEL
Mario Vanegas   COL
Zbysław Zając   POL


Tandem 2000 mRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Sergio Bianchetto
Angelo Damiano
 
ITA
2. Imants Bodnieks
Viktor Logoenov
  URS
3. Willi Fuggerer
Klaus Kobusch
  EUA
4. Aad de Graaf
Piet van der Touw
  NED
5. Ian Browne
Daryl Perkins
  AUS
Karel Paar
Karel Stark
  TCH
Niels Fredborg
Per Jørgensen
  DEN
Richard Bicskey
Ferenc Habony
  HUN

4000 m forfølgelsesritt, individueltRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Jiří Daler   TCH 5:04.75
2. Giorgio Ursi  
ITA
5:05.96
3. Preben Isaksson   DEN 5:01.90
4. Tiemen Groen   NED 5:04.21
5. Stanislav Moskvin   URS
Lucjan Józefowicz   POL
Lothar Spiegelberg   EUA
Hugh Porter   GBR


4000 m forfølgelsesritt, lagRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Ernst Streng
Lothar Claesges
Karlheinz Henrichs
Karl Link
  EUA 4:35.67
2. Franco Testa
Cencio Mantovani
Carlo Rancati
Luigi Roncaglia
 
ITA
4:35.74
3. Cor Schuuring
Henk Cornelisse
Gerard Koel
Jaap Oudkerk
  NED 4:38.99
4. Kevin Brislin
Victor Browne
Robert Baird
Henk Vogels
  AUS 4:39.42
5. Alberto Trillo
Ernesto Contreras
Carlos Alvarez
Juan Merlos
  ARG
Jiří Daler
Antonín Kříž
Jiří Pecka
František Řezáč
  TCH
Bent Hansen
Preben Isaksson
Alf Johansen
Kurt Vid Stein
  DEN
Zintars Latsis
Stanislav Moskvin
Leonid Koloembet
Sergej Teresjtsjenkov
  URS

LandeveiRediger

Individuelt (194,832 km)Rediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Mario Zanin  
ITA
4:39:51.63
2. Kjell Rodian   DEN 4:39:51.65
3. Walter Godefroot   BEL 4:39:51.74
4. Raymond Bilney   AUS 4:39:51.74
5. José Lopez   ESP 4:39:51.74
6. Wilfried Peffgen   EUA 4:39:51.74


Lagkonkurranse (109,893 km)Rediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Bart Zoet
Evert Dolman
Gerben Karstens
Jan Pieterse
  NED 2:26:31.19
2. Feruccio Manza
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
 
ITA
2:26:55.39
3. Sture Pettersson
Sven Hamrin
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
  SWE 2:27:11.52
4. Hector Acosta
Roberto Breppe
Delmo Delmastro
Ruben Placanica
  ARG 2:27:58.55
5. Joeri Melikhov
Anatoli Olizarenko
Aleksej Petrov
Gainan Saidkhoesjin
  URS 2:28:26.48
6. Marcel Bidault
Georges Chappe
André Desvages
Jean-Claude Wuillemin
  FRA 2:28:52.74