Åpne hovedmenyen

Vestfold skyttersamlag ble stiftet under navnet Jarlsberg og Laurvik amts folkevæpningssamlag, den 3. februar 1882. Samlaget har vært medlem av DFS siden oppstarten i 1893 og har vunnet samlagsskytingenlandsskytterstevnet hele ni ganger.

HistorieRediger

Navnet på samlaget ble omdøpt fra Jarlsberg og Laurvik amts folkevæpningssamlag til Vestfold folkevæpningssamlag i 1883. Samlaget besto da av følgende 14 skytterlag: Hof, Sande, Harald Haarfagre, Foden, Strømmen, Vaale, Træf i Aasgaardsstrand, (Brunlaugnes) Brunlanæs, Skytaren i Hof, Stokke, Kodal, St. Halvard, Gyttesø skl af Sande, Fredriksværn. Vestfold skyttersamlag hadde i 1893 med 18 skytterlag 438 skyttere, 140 rifler og 32 tusen skudd. Allerede to år senere, i 1895, besto samlaget av 28 skytterlag med 885 skyttere. I 1977 var antallet skytterlag redusert til 19. Nedgangen har fortsatt og i år 2000 besto samlaget av 16 skytterlag.

TitlerRediger

SeniorRediger

  • 1922 – Vinner av samlagsskytingenlandsskytterstevnet, ved Hermann Kjæraas, Erik Rivelsrød, Kristoffer Skjelland og Anton L. Eikeberg.
  • 1925 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Kristoffer Skjelland, Henrik Kolkinn og Erik Rivelsrød.
  • 1934 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Kristoffer Skjelland, Lars Eikeberg og Tjøstolf Klåstad.
  • 1961 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Knut Skjelland, Ragnar Skjelland, Per Hansen og Toralf Brekke.
  • 1962 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Ragnar Skjelland, Knut Skjelland, Axel Th. Marthinsen og Einar Gjelstad.
  • 1970 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Willy Enger, Ragnar Skjelland, Thoralf Brekke og Knut Skjelland.
  • 1979 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Tor Nystuen, Bjørn Egil Hansen, Jo Laaveg og Knut Skjelland.
  • 2001 – Vinner av samlagsskytingen på Viken I, ved Tommy Gjølberg, Steinar Holtan, Bjørn Egil Hansenn og Hans Kr. Wear.
  • 2004 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Glenn Pettersen, Fredrik Fulsaas, Ragnar Flaatnes og Hans Kr. Wear.
  • 2008 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Ann Kristin Årskog Vikhagen, Bjørn Tonny Stalsberg, Ragnar Flaatnes og Hans Kristian Wear
  • 21 seire i 6-kanten

UngdomRediger

  • 1975 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Mette Jahre, Trond Bergan, Egil Kværne og Tor Nystuen.
  • 1999 – Vinner av samlagsskytingen på landsskytterstevnet, ved Kristian Gjølberg, Irene Knudsen, Lene Sivertsen og Steinar Holtan.
  • 1999 – Vinner av samlagsskytingen på Viken I, ved Kristian Gjølberg, Irene Knudsen, Lene Sivertsen og Steinar Holtan


SamlagsformennRediger

Periode Navn
1882-83 O. Storm
1884-85 Orvald Nordby
1986-87 O. Storm
1888 Julius From
1889-90 J. C. Berg
1891-92 Chr. A. Østby
1893–94 Orvald Nordby
1895–98 Karl Backe
1899–05 Chr. Olsen
1906–18 Johan A. Hoff
1919–24 Halvor Kålstad
1925–45 Ludvig Bru
1946–47 Arne Klemetzen.
1948–65 Tidemann Hillestad
1966–73 Kristoffer Holt
1974–79 Øivind Laaveg
1980–87 Alf Vagnild
1988–98 Gunnbjørn Røkke
1999-08 Åge B. Eriksen
2009- Tom Knudsen

SamlagsmestereRediger

Knut Skjelland fra Andebu og Tor Nystuen fra Nøtterøy er de klart mestvinnende skytterne når det kommer til samlagsmesterskap. Skjelland har totalt 13 seire (10 på bane og 3 i felt). Nystuen har totalt 11 seire (7 på bane og 4 i felt).

BaneRediger

År Mester Skytterlag
1910 J. A. Johansen Tønsberg
1911 Jørgen Bru Tjølling
1912 H. Kaalstad Tønsberg
1913 H. Kaalstad Tønsberg
1914 Hans Andersen Horten
1915 Ole Nordum Kvelde
1916 Erik Rivelsrud Andebu
1917 Erik Rivelsrud Andebu
1918 Henrik Kolkinn Andebu
H. Kaalstad Tønsberg
1919 Jørgen Bru Tjølling
1920 Ole Nordum Kvelde
1921 Hermann Kjærås Andebu
Kr. Skjelland Andebu
1922 Ludvig Bru Tjølling
1923 Lars Haugtuft Sandeherad
1924 H. Kaalstad Tønsberg
1925 N. H. Klaveness Sandeherad
1926 Henrik Kolkinn Andebu
1927 Hermann Kjærås Andebu
1928 Chr. Grorud Tønsberg
1929 A. L. Eikeberg Tønsberg
1930 Hermann Kjærås Andebu
1931 Magnus Aker Horten
1932 Ø. Kyllo Tønsberg
1933 Karl Gundersen Larvik
1934 Kr. Skjelland Andebu
1935 A. L. Eikeberg Tønsberg
1936 Oscar Karlsvik -
1937 Tor Kandal Sem
1938 Georg Nøklegård Larvik
1939 Tor Kandal Sem
1946 Jørgen Kløv Sem
1947 Peder H. Paulsen Tønsberg
1948 Magnus Aker Horten
1949 Jørgen Kløv Sem
1950 Eivind Lystad Sandar
1951 Ottar Gåsholt Sandefjord
1952 Einar Gjelstad Nøtterø
1953 Gunnar Foldvik Larvik
1954 Eivind Lystad Sandar
1955 Arne Nicolaisen Sem
1956 Tor Kandal Andebu
1957 Harald Skjelland Andebu
1958 Axel Th. Marthinsen Tønsberg
1959 Thoralf Brekke Slagen
1960 Knut Skjelland Andebu
1961 Knut Skjelland Andebu
1962 Axel Th. Marthinsen Tønsberg
1963 Ragnar Skjelland Andebu
1964 Einar Gjelstad Nøtterø
1965 Knut Skjelland Andebu
1966 Ragnar Skjelland Andebu
1967 Knut Skjelland Andebu
1968 Knut Skjelland Andebu
1969 Øivind Andreassen Sem
1970 Ragnar Skjelland Andebu
1971 Knut Skjelland Andebu
1972 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
1973 Øivind Andreassen Sem
1974 Knut Skjelland Andebu
1975 Knut Skjelland Andebu
1976 Knut Bryme Horten
1977 Knut Skjelland Andebu
1978 Knut Skjelland Andebu
1979 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
1980 Tor Nystuen Nøtterø
1981 Tor Nystuen Nøtterø
1982 Tor Nystuen Nøtterø
1983 Tor Nystuen Nøtterø
1984 Tor Nystuen Nøtterø
1985 Tore Wear Styrvoll
1986 Sven Olav Hauge Nøtterø
1987 Bjørn T. Stalsberg Holmestrand
1988 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
1989 Bjørn Solberg Styrvoll
1990 Tommy Gjølberg Andebu
1991 Kent A. Huseby Styrvoll
1992 Bjørn T. Stalsberg Holmestrand
1993 Dag Storhaug Styrvoll
1994 Øistein Enger Nøtterø
1995 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
1996 Inger Hustuft Aadne Styrvoll
1997 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
1998 Tor Nystuen Nøtterø
1999 Hans Kr. Wear Styrvoll
2000 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
2001 Hans Kr. Wear Styrvoll
2002 Hans Kr. Wear Styrvoll
2003 Tor Nystuen Nøtterø
2004 Glenn Pettersen Nøtterø
2005 Hans Kr. Wear Styrvoll
2006 Fredrik Fulsaas Holmestrand
2007 Ann Kristin Årskog Vikhagen Sem
2008 Steinar Holtan Bøe Sandar og Sandefjord
2009 Ragnar Flaatnes Sem
2010 Ann Kristin Årskog Vikhagen Sem
2011 Hans Kristian Wear Styrvoll

FeltRediger

År Mester Skytterlag
1937 Chr. Løstegaard Tønsberg
1938 O. Løveseter Hedrum
1939 Ø. Kyllo Tønsberg
1940 Per Narverud Sem
1946 Per Narverud Sem
1947 Ole Omlid Larvik
1948 Kristian E. Farmen Hedrum
1949 Sam Syvertsen Slagen
1950 Tor Kandal Andebu
1951 Eivind Lystad Sandar
1952 Eugen Jahre Sandar
1953 Harald Skjelland Andebu
1954 Håkon Bergene Hedrum
1955 Trygve Hotvedt Sandar
1956 Reidar Bratteså Nøtterø
1957 Mathias H. Klaveness Sandar
1958 Harald Mørk Sandar
1959 Knut Skjelland Andebu
1960 Einar Gjelstad Nøtterø
1961 Rolf Andersen Stavern
1962 Helge Kjær Nøtterø
1963 Walther Holland Nøtterø
1964 Helge Kjær Nøtterø
1965 Thoralf Brekke Slagen
1966 Tor Gyllensten Slagen
1967 Finn Carlsen Slagen
1968 Knut Ekeberg Tønsberg
1969 Thoralf Brekke Slagen
1970 Thoralf Brekke Slagen
1971 Knut Skjelland Andebu
1972 Knut Bryme Horten
1973 Thoralf Brekke Slagen
1974 Jan Arild Røed Nøtterø
1975 Svein Kinnander Nøtterø
1976 Knut Moland Andebu
1977 Knut I. Løken Holmestrand
1978 Aage Hvarnes Hvarnes
1979 Tor Nystuen Nøtterø
1980 Knut Skjelland Andebu
1981 Egil Nystuen Nøtterø
1982 Svein Kinnander Nøtterø
1983 Knut Bryme Horten
1984 Tor Nystuen Nøtterø
1985 Thorbjørn Kristiansen Slagen
1986 Trond Jacobsen Horten & Borre
1987 Nils Petter Håkedal Nøtterø
1988 Jørn Eskil Davidsen Slagen
1989 Jørn Eskil Davidsen Slagen
1990 Tor Nystuen Nøtterø
1991 Kjell Petter Eidsten Sem
1992 Tore Kinnander Nøtterø
1993 Terje Røsholt Styrvoll
1994 Morten Flaatten Nøtterø
1995 Alexander Dahl Holmestrand
1996 Morten Kristiansen Slagen
1997 Fredrik Fulsaas Holmestrand
1998 Tor Nystuen Nøtterø
1999 Trond Jacobsen Horten & Borre
2000 Bjørn Egil Hansen Nøtterø
2001 Hans Kr. Wear Styrvoll
2002 Oddvar Wike Nøtterø
2003 Trond Jacobsen Horten & Borre
2004 Fredrik Fulsaas Holmestrand
2005 Trond Jacobsen Horten & Borre
2006 Glenn Pettersen Nøtterø
2007 Ann Kristin Årskog Vikhagen Sem
2008 Hans Kr. Wear Styrvoll
2009 Hans Kr. Wear Styrvoll
2010 Hans Kr. Wear Styrvoll
2011 Hans Kr. Wear Styrvoll

Eksterne lenkerRediger