Tour of Norway 2011

UCI 2.2, 1.–5. juni 2011
Tour of Norway 2011 Cycling (road) pictogram.svg
Sammenlagtvinner i Tour of Norway.jpg
Detaljer
Ritt1. Tour of Norway
KonkurranseEuropatouren i landeveissykling 2011
Etapper5
Datoer1. – 5. juni 2011
Distanse891,8 km
LandNOR Norge
StartstedTønsberg
MålstedLillestrøm
Lag26
Startende ryttere153
Fullførende ryttere101
Gjennomsnittsfart42,33 km/t
Resultater
VinnerNED Wilco Kelderman (Rabobank Continental)
2. plassDEN Daniel Foder (Glud & Marstrand-LRØ)
3. plassNOR Vegard Robinson Bugge (Joker Merida)
KlatringNOR Stian Remme (Joker Merida)
SpurtSWE Lars Andersson (Sverige)
UngdomNED Wilco Kelderman (Rabobank Continental)
LagkonkurranseNOR Joker Merida
2012 ▶
Dokumentasjon Wikidata-logo S.svg

Tour of Norway 2011 var den første utgaven av Tour of Norway. Rittets hovedsponsor var Glava, derfor ble rittet ofte omtalt som Glava Tour of Norway. Birger Hungerholdt var rittdirektøren i etapperittet som startet 1. juni i Tønsberg og som ble avsluttet den 5. juni i Lillestrøm. Det var fem etapper i dette årets utgave. Alle etappene var fellesstartetapper, det vil si verken tempo- eller lagtemporitt var på planen denne utgaven. Ingen fjell skal bestiges i løpet av rittet, men en tøff bakke på slutten av den 4. etappen ved Hamar ville normalt fått rokkeringer for sammenlagtstillingen.

LageneRediger

Kontinentallag (15)
  1.   Rabobank Continental Team
  2.   Seven Stones
  3.   Motorpoint
  4.   LKT Brandenburg
  5.   2011 Christina Watches-O
  6.   Glud & Marstrand-LRØ
  7.   2011 Jayc
  8.   2011 Endura R
  9.   2011 Cyke
  10.   2011 Concordia Forsikring-Himme
  11.   Cyclingteam de Rijke
  12.   Joker Merida
  13.   Ringeriks-Kraft
  14.   Sparebanken Vest-Ridley
  15.   Plussbank Cervélo
Landslag (2)
  1.   Sverige
  2.   Russland
Regional- og klubblag (8)
  1.   Lillehammer Cykleklubb
  2.   TVK Elite
  3.   Nesset CK
  4.   Østfold Cyklekrets
  5.   Sandnes Sykleklubb
  6.   IF Frøy
  7.   Grenland Sykleklubb
  8.   Asker CK Elite
Amatørlag
  1.   Restore-EBH Elshof

EtappeneRediger

 EtappeDatoStart – MålgangtypeDistanse (km)Etappe­vinnerSammenlagt­leder
1. etappe 1. jun.TønsbergLarvik173,2  Jesper Dahlström  Jesper Dahlström
2. etappe 2. jun.SkienDrammen173,6  Michael Hepburn  Wilco Kelderman
3. etappe 3. jun.SarpsborgHalden174,2  Johan Lindgren   Wilco Kelderman
4. etappe 4. jun.Jessheim – Hamar194,1  Iker Camaño  Wilco Kelderman
5. etappe 5. jun.Hamar – Lillestrøm176,7  Christer Rake  Wilco Kelderman

TrøyeneRediger

 EtappeVinner
_
Sammenlagtplassering
 
Klatring
 
Spurt
 
Ungdom
 
Lagkonkurranse
_
1. etappe  Jesper Dahlström  Jesper Dahlström  Stian Remme  Lars Andersson  Jesper Dahlström  Joker Merida
2. etappe  Michael Hepburn  Wilco Kelderman  René Jørgensen  Wilco Kelderman
3. etappe  Johan Lindgren
4. etappe  Iker Camaño  Christofer Stevenson  Lars Andersson
5. etappe  Christer Rake  Stian Remme
Sammenlagt  Wilco Kelderman  Stian Remme  Lars Andersson  Wilco Kelderman  Joker Merida

ResultaterRediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Wilco Kelderman   Rabobank Continental21t 04' 23"
2.   Daniel Foder Glud & Marstrand-LRØ+ 5"
3.   Vegard Robinson Bugge Joker Merida+ 5"
4.   Michael Rasmussen Christina Watches-Onfone+ 8"
5.   Frederik Wilmann Joker Merida+ 8"
6.   Johan Lindgren CykelCity+ 9"
7.   Christer Rake Joker Merida+ 9"
8.   Andreas Frisch Concordia Forsikring-Himmerland+ 10"
9.   Nick van der Lijke Rabobank Continental+ 13"
10.   Michael Stevenson Sparebanken Vest-Ridley+ 13"
Kilder: ProCyclingStats Cycling Archives


 
Stian Remme vant den prikkete klatretrøya.
 Klatrekonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Stian Remme  Joker Merida10 poeng
2.   Christofer Stevenson Sparebanken Vest-Ridley10 poeng
3.   Frode Solberg Sparebanken Vest-Ridley9 poeng
4.   Frederik Wilmann Joker Merida4 poeng
5.   Roy Hegreberg Sparebanken Vest-Ridley4 poeng
6.   Wilco Kelderman   Rabobank Continental4 poeng
7.   René Jørgensen Christina Watches-Onfone3 poeng
8.   Thomas Kvist Glud & Marstrand-LRØ2 poeng
9.   Håvard Blikra Sparebanken Vest-Ridley2 poeng
10.   Michael Weicht LKT Brandenburg2 poeng


 
Lars Andersson vant den grønne spurttrøya.
 Spurtkonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Lars Andersson  Sverige10 poeng
2.   René Jørgensen Christina Watches-Onfone9 poeng
3.   Angelo Furlan Christina Watches-Onfone6 poeng
4.   Johan Svensson Sverige4 poeng
5.   Michael Weicht LKT Brandenburg4 poeng
6.   Michael Reihs Christina Watches-Onfone4 poeng
7.   Frode Solberg Sparebanken Vest-Ridley4 poeng
8.   Ian Bibby Motorpoint2 poeng
9.   Alexander Wetterhall Endura Racing2 poeng
10.   Christofer Stevenson Sparebanken Vest-Ridley1 poeng


 
Wilco Kelderman vant den hvite ungdomstrøya.
 Ungdomskonkurranse
RytterLagTid
1.   Wilco Kelderman   Rabobank Continental21t 04' 23"
2.   Vegard Robinson Bugge Joker Merida+ 5"
3.   Nick van der Lijke Rabobank Continental+ 13"
4.   Bjørn Tore Hoem Plussbank Cervélo+ 16"
5.   Jay McCarthy Jayco-AIS+ 32"
6.   Vegard Stake Laengen Joker Merida+ 48"
7.   Bas Stamsnijder De Rijke+ 58"
8.   Filip Eidsheim Sparebanken Vest-Ridley+ 58"
9.   Bob Schoonbroodt De Rijke+ 1' 26"
10.   Ike Groen De Rijke+ 1' 58"


 Lagkonkurranse
LagTid
1.   Joker Merida 63t 13' 31"
2.   Glud & Marstrand-LRØ 1' 12"
3.   Sparebanken Vest-Ridley 1' 27"
4.   Plussbank Cervélo 2' 15"
5.   Endura Racing 2' 26"
6.   De Rijke 3' 26"
7.   Christina Watches-Onfone 4' 05"
8.   Russland 7' 44"
9.   LKT Brandenburg 13' 15"
10.   CykelCity 13' 19"


StartlisteRediger

  Startliste
Rabobank Continental
RB3
Nr.RytterPlassering
1  Jesper Asselman (NED) 74.
2  Jasper Bovenhuis (NED) DNF-5
3  Nick van der Lijke (NED) 9.
4  Wilco Kelderman (NED)   1.
5  Oscar Riesebeek (NED) DNF-5
6  Rohan Dennis (AUS) DNF-5
Sportsdirektør: Arthur van Dongen
Seven Stones
TSS
Nr.RytterPlassering
11  Alexander Nordhoff (GER) DNF-1
12  Christopher Roth (GER) DNF-4
13  Hans-Joachim Benning (GER) DNF-5
14  Oliver Johr (GER) 71.
15  Ron Pfeifer (GER) DNF-5
Sportsdirektør: Lars Diemer
Motorpoint
MPT
Nr.RytterPlassering
21  William Bjergfelt (GBR) DNF-1
22  Ian Bibby (GBR) 39.
23  Jonathan McEvoy (GBR) 67.
24  Marcin Białobłocki (POL) 26.
25  Lee Davis (GBR) 76.
Sportsdirektør: Chris Truett
LKT Brandenburg
LKT
Nr.RytterPlassering
31  Johannes Heider (GER) 45.
32  Henning Bommel (GER) 25.
33  Franz Schiewer (GER) DNF-5
34  Tobias Barkschat (GER) 78.
35  Michael Weicht (GER) 60.
36  Tino Meier (GER) 46.
Sportsdirektør: Michael Max
Christina Watches-Onfone
TST
Nr.RytterPlassering
41  Michael Rasmussen (DEN) 4.
42  Michael Reihs (DEN) 49.
43  René Jørgensen (DEN) 36.
44  Marc Hester (DEN) 93.
45  Guytan Lilholt Verfaillie (DEN) 73.
46  Angelo Furlan (ITA) 68.
Sportsdirektør: Michael Blaudzun
Glud & Marstrand-LRØ
GLU
Nr.RytterPlassering
51  Lasse Bøchman (DEN) 43.
52  Kasper Jebjerg (DEN) 65.
53  Michael Berling (DEN) 86.
54  Jacob Nielsen (DEN) 42.
55  Thomas Kvist (DEN) 14.
56  Daniel Foder (DEN) 2.
Sportsdirektør: Michael Færk Christensen
Sverige
SWE
Nr.RytterPlassering
61  Lars Andersson (SWE)  53.
62  Johan Svensson (SWE) 61.
63  Ove Nilsson (SWE) 95.
64  Lucas Persson (SWE) 29.
65  Kalle Sandell (SWE) 59.
66  Jesper Dahlström (SWE) DNF-5
Sportsdirektør: Glenn Magnusson
Jayco-AIS
JAI
Nr.RytterPlassering
71  Luke Durbridge (AUS) DNF-5
72  Michael Hepburn (AUS) DNF-5
73  Jay McCarthy (AUS) 16.
74  Nick Aitken (AUS) DNF-5
75  Alex Carver (AUS) DNF-5
76  Malcolm Rudolph (AUS) DNF-5
Sportsdirektør: James Victor
Endura Racing
EDR
Nr.RytterPlassering
81  Alexander Wetterhall (SWE) 47.
82  Jack Anderson (AUS) 35.
83  Iker Camaño (ESP) 12.
84  Rene Mandri (EST) DNF-5
85  Jack Bauer (NZL) 13.
86  James Moss (GBR) DNF-5
Sportsdirektør: Alex Sans Vega
CykelCity
CYK
Nr.RytterPlassering
91  Johan Lindgren (SWE) 6.
92  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF-5
93  Johan Landström (SWE) DNF-5
94  Michael Olsson (SWE) 17.
95  Jonas Bjelkmark (SWE) 57.
96  Philip Lindau (SWE) 72.
Sportsdirektør: Johan Ottosson
Restore-EBH Elshof
___
Nr.RytterPlassering
101  Flavio Pasquino (NED) 89.
102  Danny Vrolijk (NED) 96.
103  Tom Bal (NED) DNF-5
104  Olav van den Bergh (NED) 85.
105  Rik Houwers (NED) 28.
106  Erik Andréa (NED) 34.
Sportsdirektør: Marc den Hoed
Concordia Forsikring-Himmerland
VPC
Nr.RytterPlassering
111  Andreas Frisch (DEN) 8.
112  Christian Ranneries (DEN) 69.
113  Jens-Erik Madsen (DEN) DNF-5
114  Kaspar Schjønnemann (DEN) DNF-1
115  Nikola Aistrup (DEN) 37.
116  Thomas Guldhammer (DEN) DNF-2
Sportsdirektør: Jan Steensen
Russland
RUS
Nr.RytterPlassering
121  Aleksej Markov (RUS) DNF-5
122  Aleksandr Serov (RUS) 38.
123  Ivan Kovaljov (RUS) DNF-5
124  Jevgenij Kovaljov (RUS) 81.
125  Aleksandr Khatuntsev (RUS) 83.
126  Waleri Wladimirowitsch Walynin (RUS) 33.
Sportsdirektør: Heiko Salzwedel
De Rijke
RIJ
Nr.RytterPlassering
131  Rikke Dijkxhoorn (NED) 70.
132  Bas Stamsnijder (NED) 21.
133  Bob Schoonbroodt (NED) 27.
134  Stefan Vreugdenhil (NED) 64.
135  Ike Groen (NED) 32.
136  Rick Ottema (NED) DNF-5
Sportsdirektør: Maarten den Bakker
Joker Merida
TJM
Nr.RytterPlassering
141  Christer Rake (NOR) 7.
142  Frederik Wilmann (NOR) 5.
143  Stian Remme (NOR)  18.
144  Vegard Stake Laengen (NOR) 20.
145  Vegard Robinson Bugge (NOR) 3.
146  Vegard Breen (NOR) 63.
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove
Ringeriks-Kraft
KRA
Nr.RytterPlassering
151  Eirik Kasa Jarlseth (NOR) DNS-4
152  Aslak Sørensen Værnes (NOR) 40.
153  Alexander Randin (NOR) 82.
154  Audun Brekke Fløtten (NOR) 62.
155  Frans-Leonard Markaskard (NOR) 58.
156  Stian Saugstad (NOR) 41.
Sportsdirektør: Lars Holm
Sparebanken Vest-Ridley
SPV
Nr.RytterPlassering
161  Roy Hegreberg (NOR) 30.
162  Christofer Stevenson (SWE) 66.
163  Michael Stevenson (SWE) 10.
164  Frode Solberg (NOR) 23.
165  Filip Eidsheim (NOR) 22.
166  Håvard Blikra (NOR) 44.
Sportsdirektør: Morten Hegreberg
Plussbank Cervélo
PBC
Nr.RytterPlassering
171  Bjørn Tore Hoem (NOR) 11.
172  Sebastian Kvålsvoll (NOR) 48.
173  Jon Anders Grøndahl (NOR) 84.
174  Øystein Stake Laengen (NOR) 51.
175  Torgeir Strandberg (NOR) 87.
176  Lorents Ola Aasvold (NOR) 15.
Sportsdirektør: Atle Kvålsvoll
Lillehammer Cykleklubb
___
Nr.RytterPlassering
181  Arne Gunnar Ensrud (NOR) DNF-1
182  Tormod Haugstad (NOR) 24.
183  Vegard Fredheim (NOR) 92.
184  Lars Stensløkken (NOR) DNF-5
185  Stian Berger Larsen (NOR) DNF-3
186  Stian Slemdal (NOR) DNF-3
Sportsdirektør: Roger Gråv
TVK Elite
___
Nr.RytterPlassering
191  Kjetil Andreas Ertsås (NOR) DNF-2
192  Tommy Frengen Evensen (NOR) DNF-5
193  Kristian Løberg (NOR) DNF-3
194  Adrian Aas Stien (NOR) 75.
195  Espen Halvorsen Bjørgan (NOR) DNF-5
196  Jon Arne Gaundal (NOR) 101.
Sportsdirektør: Terje Tho
Nesset CK
___
Nr.RytterPlassering
201  Ola Inge Drøpping (NOR) 90.
202  Børge Godejord (NOR) DNF-5
203  Kristian Eliassen (NOR) DNF-2
204  Magnus Espeland (NOR) DNF-4
205  Edgar Eidsheim (NOR) DNF-5
206  Vegard Eliassen (NOR) DNF-2
Sportsdirektør: Roald Eidsheim
Østfold Cyklekrets
___
Nr.RytterPlassering
211  Mats Skottvoll (NOR) DNF-3
212  Martin Gustavsen (NOR) 99.
213  Lars Erik Granly (NOR) 100.
214  Pål Ødegaard (NOR) DNF-1
215  Sebastian Jansson (NOR) DNS-1
216  Christopher Hansen (NOR) DNF-1
Sportsdirektør: Arild Jansson
Sandnes Sykleklubb
___
Nr.RytterPlassering
221  Geir Inge Berg (NOR) 19.
222  Tor Inge Espeland (NOR) 52.
223  Tore Bjelland (NOR) 77.
224  Gøran Bollestad (NOR) 97.
225  Kristoffer Aase Vabø (NOR) 94.
226  Dagfinn Seglem (NOR) 88.
Sportsdirektør: Arne Aareskjold
IF Frøy
___
Nr.RytterPlassering
231  Andreas Landa (NOR) 31.
232  Magnus Børresen (NOR) 56.
233  Max Emil Kørner (NOR) 50.
234  Tord Andre Sundhagen (NOR) 98.
235  Knut Landa (NOR) DNF-3
236  Jonas Orset (NOR) DNF-4
Sportsdirektør: Pål Gulliksen
Grenland Sykleklubb
___
Nr.RytterPlassering
241  Jon Einar Bergsland (NOR) 54.
242  Elias Angell Spikseth (NOR) DNF-1
243  Jon Roberto Slagsvold (NOR) 55.
244  Jørn Fjeldavlie (NOR) DNF-1
246  Christopher Haugland (NOR) DNF-3
Sportsdirektør: Morten Herum Larsen
Asker CK Elite
___
Nr.RytterPlassering
251  Magnus Nordahl (NOR) 91.
252  Aleksander Einarson Pérez (NOR) DNS-4
253  Stian Lie Håkenrud (NOR) DNF-3
254  Ola Elfmark (NOR) 79.
255  Kristopher Jordan (NOR) DNF-5
256  Jo Kogstad Ringheim (NOR) 80.

Eksterne lenkerRediger