Åpne hovedmenyen

Snøbrett under Vinter-OL 2014 – Slopestyle menn

Snøbrett under Vinter-OL 2014 – Slopestyle menn
Generell informasjon
VertsbySotsji
VertslandFlag of Russia.svg Russland
Arena(er)Roza Khutor ekstrempark
Dato6.8. februar 2014
Deltakernasjoner13
Deltakere29

Snøbrett under Vinter-OL 2014 – Slopestyle menn var første gang slopestyle var med på det olympiske snøbrettprogrammet. Konkurransen ble avviklet i Roza Khutor ekstrempark, med kvalifiseringsheat 6. februar og finaleheat 8. februar 2014.

Snøbrett under
Vinter-OL 2014
Snowboarding pictogram.svg
Halfpipe   menn   kvinner
Parallellslalåm menn kvinner
Parallellstorslalåm menn kvinner
Slopestyle menn kvinner
Snowboardcross menn kvinner
« 2010                    2018 »

Sage Kotsenburg fra USA tok gull foran Ståle Sandbech fra Norge og Mark McMorris fra Canada. Regjerende verdensmester, Roope Tonteri fra Finland, endte på en 11.-plass i finalen.

Nordmannen Torstein Horgmo, som var ansett som en av medaljekandidatene, pådro seg et kravebensbrudd under trening i Sotsji og måtte trekke seg. Han ble erstattet av Torgeir Bergrem.[1] Horgmos fall samt klager fra andre utøvere over at noen hopp var for bratte, førte til at organisatørene gjorde endringer i løypa.[2]

Innhold

ResultaterRediger

KvalifiseringRediger

De 4 beste fra hvert kvalifiseringsheat kvalifiserte seg direkte for finalen, mens de resterende måtte ut i semifinale. Beste score over to runs ble tellende resultat.[3]

KF — Direkte kvalifisert til finalen
KS — Kvalifisert til semifinale
# Heat No. Navn Land Run 1 Run 2 Tellende Notat
1 1 8 Ståle Sandbech   Norge 45,25 94,50 94,50 KF
2 1 12 Peetu Piiroinen   Finland 90,75 80,00 90,75 KF
3 1 7 Sébastien Toutant   Canada 74,25 87,25 87,25 KF
4 1 14 Jamie Nicholls   Storbritannia 62,25 86,75 86,75 KF
5 1 10 Chas Guldemond   USA 86,00 19,25 86,00 KS
6 1 1 Billy Morgan   Storbritannia 76,25 85,50 85,50 KS
7 1 5 Niklas Mattsson   Sverige 82,75 57,25 82,75 KS
8 1 6 Emil Ulsletten   Norge 27,25 79,75 79,75 KS
9 1 3 Charles Reid   Canada 54,50 75,50 75,50 KS
10 1 9 Aleksej Sobolev   Russland 63,00 28,50 63,00 KS
11 1 11 Scotty James   Australia 36,00 44,00 44,00 KS
12 1 13 Lucien Koch   Sveits 32,00 29,25 32,00 KS
13 1 4 Yuki Kadono   Japan 31,00 16,50 31,00 KS
14 1 15 Mathias Weissenbacher   Østerrike 18,00 28,75 28,75 KS
15 1 2 Torgeir Bergrem   Norge 25,00 24,75 25,00 KS
1 2 19 Max Parrot   Canada 91,75 97,50 97,50 KF
2 2 18 Roope Tonteri   Finland 33,75 95,75 95,75 KF
3 2 21 Sven Thorgren   Sverige 94,25 36,75 94,25 KF
4 2 16 Gjermund Bråten   Norge 12,75 91,25 91,25 KF
5 2 20 Seppe Smits   Belgia 88,25 91,00 91,00 KS
6 2 25 Clemens Schattschneider   Østerrike 90,00 24,25 90,00 KS
7 2 24 Mark McMorris   Canada 29,50 89,25 89,25 KS
8 2 22 Sage Kotsenburg   USA 86,50 81,50 86,50 KS
9 2 29 Ryan Stassel   USA 81,00 28,75 81,00 KS
10 2 17 Jan Scherrer   Sveits 74,50 18,75 74,50 KS
11 2 23 Ville Paumola   Finland 54,75 21,25 54,75 KS
12 2 27 Janne Korpi   Finland 49,75 35,50 49,75 KS
13 2 26 Seamus O'Connor   Irland 33,50 40,00 40,00 KS
14 2 28 Adrian Krainer   Østerrike 24,25 16,00 24,25 KS

SemifinaleRediger

De 4 beste fra semifinalen kvalifiserte seg for finalen. Beste score over to runs ble tellende resultat.[4]

KF — Kvalifisert til finalen
# No. Navn Land Run 1 Run 2 Tellende Notat
1 1 Billy Morgan   Storbritannia 90,75 35,50 90,75 KF
2 22 Sage Kotsenburg   USA 89,00 90,50 90,50 KF
3 24 Mark McMorris   Canada 55,50 89,25 89,25 KF
4 4 Yuki Kadono   Japan 84,75 80,50 84,75 KF
5 20 Seppe Smits   Belgia 77,50 84,50 84,50
6 29 Ryan Stassel   USA 83,25 81,75 83,25
7 10 Chas Guldemond   USA 13,25 79,75 79,75
8 11 Scotty James   Australia 77,25 19,00 77,25
9 26 Seamus O'Connor   Irland 60,75 70,25 70,25
10 27 Janne Korpi   Finland 41,00 68,50 68,50
11 17 Jan Scherrer   Sveits 64,25 23,50 64,25
12 9 Aleksej Sobolev   Russland 20,00 57,50 57,50
13 6 Emil Ulsletten   Norge 22,50 56,75 56,75
14 3 Charles Reid   Canada 46,25 43,50 46,25
15 5 Niklas Mattsson   Sverige 44,75 36,50 44,75
16 2 Torgeir Bergrem   Norge 37,50 26,75 37,50
17 25 Clemens Schattschneider   Østerrike 29,50 26,25 29,50
18 15 Mathias Weissenbacher   Østerrike 14,00 28,50 28,50
19 23 Ville Paumola   Finland 25,25 22,75 25,25
20 13 Lucien Koch   Sveits 16,25 20,75 20,75
28 Adrian Krainer   Østerrike DNS

FinaleRediger

Beste score over to runs ble tellende resultat.[5]

# No. Navn Land Run 1 Run 2 Tellende Notat
  22 Sage Kotsenburg   USA 93,50 83,25 93,50
  8 Ståle Sandbech   Norge 27,00 91,75 91,75
  24 Mark McMorris   Canada 33,75 88,75 88,75
4 21 Sven Thorgren   Sverige 83,75 87,50 87,50
5 19 Max Parrot   Canada 47,00 87,25 87,25
6 14 Jamie Nicholls   Storbritannia 85,50 46,50 85,50
7 12 Peetu Piiroinen   Finland 78,50 81,25 81,25
8 4 Yuki Kadono   Japan 53,00 75,75 75,75
9 7 Sébastien Toutant   Canada 54,50 58,50 58,50
10 1 Billy Morgan   Storbritannia 38,00 39,75 39,75
11 18 Roope Tonteri   Finland 31,50 39,00 39,00
12 16 Gjermund Bråten   Norge 24,75 20,50 24,75

ReferanserRediger