Åpne hovedmenyen

Roing under Sommer-OL 1988

De olympiske ringer

Roing var med på det olympiske programmet for 20. gang under OL 1988 i Seoul. Det ble konkurrert i totalt fjorten roøvelser, åtte for menn og seks for kvinner. Øst-Tyskland ble beste nasjon med åtte gullmedaljer foran Italia med to.

MedaljerRediger

  Roing under Sommer-OL 1988 – Seoul  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Øst-Tyskland (GDR) 8 1 1 10
2.   Italia (ITA) 2 0 0 2
3.   Romania (ROU) 1 4 2 7
4.   Vest-Tyskland (FRG) 1 1 1 3
5.   Storbritannia (GBR) 1 0 1 2
6.   Nederland (NED) 1 0 0 1
7.   Sovjetunionen (URS) 0 2 1 3
  USA (USA) 0 2 1 3
9.   Bulgaria (BUL) 0 1 2 3
10.   Kina (CHN) 0 1 1 2
11.   Norge (NOR) 0 1 0 1
  Sveits (SUI) 0 1 0 1
13.   New Zealand (NZL) 0 0 3 3
14.   Jugoslavia (YUG) 0 0 1 1
Totalt 14 14 14 42

MennRediger

SingelscullerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Thomas Lange   GDR 6:49.86
2. Peter-Michael Kolbe   FRG 6:54.77
3. Eric Verdonk   NZL 6:58.66
4. Hamish McGlashan   AUS 7:01.43
5. Kajetan Broniewski   POL 7:03.67
6. Andrew Sudduth   USA 7:11.45
7 Pertti Karppinen   FIN 7:34.37
8 Jüri Jaanson   URS 7:35.09


DobbeltscullerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Ronald Florijn
Nico Rienks
  NED 6:21.13
2. Beat Schwerzmann
Ueli Bodenmann
  SUI 6:22.59
3. Aleksandr Martsjenko
Vassili Jakoesja
  URS 6:22.87
4. Christian Händle
Ralf Thienel
  FRG 6:24.97
5. Uwe Mund
Uwe Heppner
  GDR 6:26.20
6. Per Henrik Stisen Rasmussen
Biame Eltang
  DEN 6:26.98
7. José Manuel Bermúdez
Manuel Vera
  ESP 7:02.34
8. Vassil Radev
Danail Jordanov
  BUL 7:04.39


Toer uten styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Andrew Holmes
Steve Redgrave
  GBR 6:36.84
2. Dragoş Neagu
Dănuţ Dobre
  ROU 6:38.06
3. Bojan Prešeren
Sadik Mujkič
  YUG 6:41.01
4. Alain Lewuillon
Wim van Belleghem
  BEL 6:45.47
5. Carl Ertel
Uwe Gasch
  GDR 6:48.86
6. Igor Zoeboronko
Valeri Vyrvitsj
  URS 6:51.11
7. Frank Dietrich
Michael Twittmann
  FRG 7:19.48
8. Laurent Lacasa
Alex Perahia
  FRA 7:22.36


Toer med styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua
(styrmann)
  ITA 6:58.79
2. Mario Streit
Detlef Kirchhoff
René Rensch
(styrmann)
  GDR 7:00.63
3. Andrew Holmes
Steve Redgrave
Patrick Sweeney
(styrmann)
  GBR 7:01.95
4. Dimitrie Popescu
Vasile Tomoiagă
Ladislau Lovrenschi (styrmann)
  ROU 7:02.60
5. Emil Groitsev
Atanas Andrejev
Stefan Stojkov (styrmann)
  BUL 7:03.04
6. Andrej Korikov
Roman Kazantsev
Andrej Lipski (styrmann)
  URS 7:06.07
7. Jan Kabrhel
Milan Škopek
Jiří Pták (styrmann)
  TCH 7:11.30
8. Sašo Mirjanič
Milan Janša
Roman Ambrožič (styrmann)
  YUG 7:15.82


DobbeltfirerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Piero Poli
Gianluca Farina
Davide Tizzano
Agostino Abbagnale
  ITA 5:53.37
2. Lars Bjønness
Vetle Vinje
Rolf Thorsen
Alf Hansen
  NOR 5:55.08
3. Steffen Bogs
Steffen Zühlke
Heiko Habermann
Jens Köppen
  GDR 5:56.13
4. Pavel Kroepko
Aleksandr Zaskalko
Sergej Kinjakin
Joeri Zelikovitsj
  URS 5:57.18
5. Richard Powell
Brenton Terrell
Paul Reedy
Peter Antonie
  AUS 5:59.15
6. Christoph Galandi
Oliver Grüner
Georg Agrikola
Andreas Reinke
  FRG 5:59.59
7. Sławomir Cieślakowski
Andrzej Krzepiński
Mirosław Mruk
Tomasz Świątek
  POL 5:55.39
8. Robert Bakker
Hans Kelderman
Jürgen Nelis
Herman van den Eerenbeemt
  NED 5:55.72

Firer uten styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Roland Schröder
Thomas Greiner
Ralf Brudel
Olaf Förster
  GDR 6:03.11
2. Raoul Rodriguez
Thomas Bohrer
David Krmpotich
Richard Kennelly
  USA 6:05.53
3. Norbert Keßlau
Volker Grabow
Jörg Puttlitz
Guido Grabow
  FRG 6:06.22
4. Mark Buckingham
Stephen Peel
Simon Berrisford
Peter Mulkerrins
  GBR 6:06.74
5. Sergio Caro Preso
Carlo Gaddi
Pasquale Marigliano
Walter Molea
  ITA 6:09.55
6. Ivan Vysotski
Sergej Smirnov
Joeri Pimenov
Nikolai Pimenov
  URS 11:03.77
7. Campbell Clayton-Greens
Geoffrey Cotter
William Coventry
Neil Gibson
  NZL 6:04.74
8. Pascal Bahuaud
Dominique Lecointe
Jean Jacques Martigne
Olivier Pons
  FRA 6:08.60

Firer med styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Frank Klawonn
Bernd Eichwurzel
Bernd Niesecke
Karsten Schmeling
Hendrik Reiher
(styrmann)
  GDR 6:10.74
2. Dimitrie Popescu
Ioan Snep
Valentin Robu
Vasile Tomoioagă
Ladislau Lovrenschi
(styrmann)
  ROU 6:13.58
3. George Keys
Ian Wright
Gregory Johnston
Christopher White
Andrew Bird
(styrmann)
  NZL 6:15.78
4. Adam Clift
John Maxey
John Garrett
Martin Cross
Vaughan Thomas (styrmann)
  GBR 6:18.08
5. John Terwilliger
Tom Darling
Christopher Huntington
John Walters
Mark Zembsch (styrmann)
  USA 6:18.47
6. Sead Marušić
Lazo Pivač
Zlatko Celent
Vladimir Banjanac
Dario Varga (styrmann)
  YUG 6:23.28
7. Roland Baar
Wolfgang Klapheck
Christoph Korte
Andreas Lütkefels
Martin Ruppel (styrmann)
  FRG 6:42.65
8. Petr Hlídek
Milan Doleček
Michal Šubrt
Dušan Macháček
Oldřich Hejdušek (styrmann)
  TCH 6:43.64


ÅtterRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Wolfgang Maennig
Thomas Möllenkamp
Matthias Mellinghaus
Eckhardt Schultz
Ansgar Wessling
Armin Eichholz
Thomas Domian
Bahne Rabe
Manfred Klein
(styrmann)
  FRG 5:46.05
2. Venjamin Boet
Nikolai Komarov
Vassili Tichanov
Aleksandr Doemtsjev
Pavel Goerkovski
Viktor Didoek
Viktor Omeljanovitsj
Andrej Vassiljev
Aleksandr Loekjanov
(styrmann)
  URS 5:48.01
3. Mike Teti
John Smith
Ted Patton
John Rusher
Peter Nordell
Jeff McLaughlin
Doug Burden
John Pescatore
Seth Bauer
(styrmann)
  USA 5:48.26
4. Richard Stanhope
Anton Obholzer
Peter Beaumont
Gavin Stewart
Terence Dillon
Salih Hassan
Stephen Turner
Nicholas Burfitt
Simon Jefferies (styrmann)
  GBR 5:51.59
5. James Galloway
Hamish McGlashan
Andrew Cooper
Michael Mckay
Mark Doyle
James Tomkins
Ion Popa
Stephen Evans
Dale Caterson (styrmann)
  AUS 5:53.73
6. Don Telfer
Kevin Neufeld
Jason Dorland
Andrew Crosby
Paul Steele
Gerald Main
Jamie Schaffer
John Wallace
Robert McMahon (styrmann)
  CAN 5:54.26
7. Antonio Baldacci
Ettore Bulgarelli
Piero Carletto
Giuseppe Di Palo
Renato Gaeta
Giovanni Suarez
Annibale Venier
Franco Zucchi
Dino Lucchetta (styrmann)
  ITA 5:41.15
8. Roemen Aleksejev
Emil Bondev
Joeri Dzjoelgerov
Ivoo Gelov
Dimitar Kamboerski
Venzislav Kantsjev
Ivan Stanev
Dimitar Tontsjev
Nikola Zlatanov (styrmann)
  BUL 5:49.99


KvinnerRediger

SingelscullerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Jutta Behrendt   GDR 7:47.19
2. Anne Marden   USA 7:50.28
3. Magdalena Georgieva   BUL 7:53.65
4. Harriet van Ettekoven   NED 7:57.29
5. Marioara Popescu   ROU 7:59.44
6. Inger Pors   DEN 7:59.77
7. Antonia Svaier   GRE 7:57.73
8. Natalja Kvasja   URS 8:00.73

DobbeltscullerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Birgit Peter
Martina Schröter
  GDR 7:00.48
2. Elisabeta Lipă
Veronica Cogeanu
  ROU 7:04.36
3. Violeta Ninova
Stefka Madina
  BUL 7:06.03
4. Marina Zjoekova
Maria Omeljanovitsj
  URS 7:12.67
5. Guo Mei
Cao Mianying
  CHN 7:18.69
6. Monica Havelka
Cathy Tippett
  USA 7:21.28
7. Silken Laumann
Kay Worthington
  CAN 8:03.56
8. Maria Brandin
Carina Gustavsson
  SWE 8:09.35


Toer uten styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Rodica Arba
Olga Homeghi
  ROU 7:28.13
2. Radka Stojanova
Lalka Berberova
  BUL 7:31.95
3. Nicola Payne
Lynley Hannen
  NZL 7:35.68
4. Kerstin Spittler
Katrin Schröder
  GDR 7:40.47
5. Sarmite Stone
Marina Smorodina
  URS 7:53.19
6. Barbara Kirch
Mara Keggi
  USA 7:56.27
7. Jennifer Kirsten Barnes
Sarah Ann Ogilvie
  CAN 8:09.10
8. Alison Bonner
Kim Thomas
  GBR 8:15.20


DobbeltfirerRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Kerstin Förster
Kristina Mundt
Beate Schramm
Jana Sorgers
  GDR 6:21.06
2. Irina Kalimbet
Svetlana Mazij
Inna Frolova
Antonina Doemtsjeva
  URS 6:23.47
3. Anişoara Bălan
Anişoara Minea
Veronica Cogeanu
Elisabeta Lipă
  ROU 6:23.81
4. Pavlina Christova
Galina Anofrijeva
Iskra Velinova
Krassimira Totsjeva
  BUL 6:24.10
5. Hana Krejčová
Lubica Kurhajcová
Blanka Mikysková
Irena Soukupová
  TCH 6:41.86
6. Marie-Anne Vandermoere
Ann Haesebrouck
Lucia Focque
Annelies Bredael
  BEL 6:43.79
7. Jos Compaan
Marjan Pentenga
Nicolette Wessel
Marijke Zeekant
  NED 6:38.70
8. Erika Bertényi
Ildikó Cserey
Anikó Kapócs
Katalin Sarlós
  HUN 6:40.91


Firer med styrmannRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Gerlinde Doberschütz
Carola Hornig
Birte Siech
Martina Walther
Sylvia Rose
(styrmann)
  GDR 6:56.00
2. Zhang Xianghua
Hu Yadong
Yang Xiao
Zhou Shouying
Li Ronghua
(styrmann)
  CHN 6:58.78
3. Marioara Traşcă
Veronica Necula
Herta Anitas
Doina Bălan
Ecaterina Oancia
(styrmann)
  ROU 7:01.13
4. Teodora Zareva
Violeta Zareva
Miglena Michaleva
Svetla Doerchova
Greta Georgieva (styrmann)
  BUL 7:02.27
5. Jennifer Corbet
Sarah Gengler
Elizabeth Bradley
Cynthia Eckert
Kimberly Santiago (styrmann)
  USA 7:09.12
6. Fiona Johnston
Katherine Grouse
Joanne Gough
Susan Smith
Alison Norrish (styrmann)
  GBR 7:10.80
7. Heather Clarke
Tricia Smith
Jane Tregunno
Jennifer Walinga
Lesley Thompson (styrmann)
  CAN 7:19.86
8. Elżbieta Jankowska
Zyta Jarka
Elwira Lorenz
Czesława Szczepańska
Grażyna Blad (styrmann)
  POL 7:22.59


ÅtterRediger

Plass Utøvere Land Tid
1. Annegret Strauch
Judith Zeidler
Kathrin Haacker
Ute Wild
Anja Kluge
Beatrix Schröer
Ramona Balthasar
Ute Stange
Daniela Neunast
(styrmann)
  GDR 6:15.17
2. Doina Bălan
Marioara Traşcă
Veronica Necula
Herta Anitas
Adriana Bazon
Mihaela Armăşescu
Rodica Arba
Olga Homeghi
Ecaterina Oancia
(styrmann)
  ROU 6:17.44
3. Zhou Xiuhua
Zhang Yali
He Yanwen
Han Yaqin
Zhang Xianghua
Zhou Shouying
Yang Xiao
Hu Yadong
Li Ronghua
(styrmann)
  CHN 6:21.83
4. Margarita Teselko
Marina Znak
Nadezjda Soegako
Sandra Brazauskaitė
Jelena Poechajeva
Sarija Zakirova
Natalja Fedorenko
Lidija Averjanova
Aušra Gudeliūnaitė (styrmann)
  URS 6:22.35
5. Teodora Zareva
Violeta Zareva
Nevjana Ivanova
Olja Stoitsjkova
Todorka Vassiljeva
Rita Todorova
Mariana Stojanova
Daniela Oronova
Greta Georgieva (styrmann)
  BUL 6:25.02
6. Juliet Thompson
Christine Campbell
Abigail Peck
Margaret Mallery
Susan Broome
Stephanie Maxvell
Anna Seaton
Alison Townley
Elizabeth Beard (styrmann)
  USA 6:26.66
7. Elke Markwort
Ingeburg Althoff
Meike Holländer
Gabriele Mehl
Cerstin Petersmann
Kerstin Rehders
Anja Schäfer
Katrin Petersmann
Kerstin Peters (styrmann)
  FRG