Åpne hovedmenyen
De olympiske ringer

Under Vinter-OL 1984 i Sarajevo ble det arrangert elleve øvelser i nordiske grener.

Innhold

MedaljerRediger

    Nordiske grener under Vinter-OL 1984 – Sarajevo  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1   Finland (FIN) 4 3 6 13
2   Sverige (SWE) 3 1 1 5
3   Norge (NOR) 2 1 2 5
4   Sovjetunionen (URS) 1 4 0 5
5   Øst-Tyskland (GDR) 1 1 0 2
6   Tsjekkoslovakia (TCH) 0 1 2 3
Totalt 11 11 11 33

LangrennRediger

HerrerRediger

15 km langrennRediger

13. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (SWE) Gunde Svan 41.25,6
  2    (FIN) Aki Karvonen 41.34,9
  3    (FIN) Harri Kirvesniemi 41.45,6

30 km langrennRediger

10. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (URS) Nikolaj Zimjatov 1.28.56,3
  2    (URS) Aleksandr Zavjalov 1.29.23,3
  3    (SWE) Gunde Svan 1.29.35,7

50 km langrennRediger

19. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (SWE) Thomas Wassberg 2.15.55,8
  2    (SWE) Gunde Svan 2.16.00,7
  3    (FIN) Aki Karvonen 2.17.04,7

4 x 10 km stafettRediger

16. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (SWE) Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
1.55.06,3
  2    (URS) Aleksandr Batjuk
Aleksandr Zavjalov
Vladimir Nikitin
Nikolaj Zimjatov
1.55.16,5
  3    (FIN) Kari Ristanen
Juha Mieto
Harri Kirvesniemi
Aki Karvonen
1.56.31,4


KvinnerRediger

5 km langrennRediger

12. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (FIN) Marja-Liisa Hämäläinen 17.04,0
  2    (NOR) Berit Aunli 17.14,1
  3    (TCH) Květoslava Jeriová 17.18,3

10 km langrennRediger

9. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (FIN) Marja-Liisa Hämäläinen 31.44,2
  2    (URS) Raisa Smetanina 32.02,9
  3    (NOR) Brit Pettersen 32.12,7

20 km langrennRediger

18. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (FIN) Marja-Liisa Hämäläinen 1.01.45,0
  2    (URS) Raisa Smetanina 1.02.26,7
  3    (NOR) Anne Jahren 1.03.13,6

4 x 5 km stafettRediger

15. februar

Plass Land Utøver Tid
  1    (NOR) Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Brit Pettersen
Berit Aunli
1.06.49,7
  2    (TCH) Dagmar Švubová
Blanka Paulu
Gabriela Svobodová
Květoslava Jeriová
1.07.34,7
  3    (FIN) Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
Marja-Liisa Hämäläinen
1.07.36,7

SkihoppingRediger

NormalbakkeRediger

18. februar

Plass Land Utøver Poeng
  1    (GDR) Jens Weißflog 215,2
  2    (FIN) Matti Nykänen 214,0
  3    (FIN) Jari Puikkonen 212,8

Stor bakkeRediger

12. februar

Plass Land Utøver Poeng
  1    (FIN) Matti Nykänen 231,2
  2    (GDR) Jens Weißflog 213,7
  3    (TCH) Pavel Ploc 202,9

KombinertRediger

12. februar

Plass Land Utøver Poeng
  1    (NOR) Tom Sandberg 422,595
  2    (FIN) Jouko Karjalainen 416,900
  3    (FIN) Jukka Ylipulli 410,825

Eksterne lenkerRediger