Kortbane-EM i svømming 1996

Kortbane-EM i svømming 1996
European Short Course Swimming Championships 1996
Sted Tyskland Rostock, Tyskland
Start 13. desember
Slutt 15. desember 1996

Europamesterskapet i svømming på kortbane 1996 ble avholdt i Rostock, Tyskland, fra 13. til 15. desember 1996. Dette var det første europamesterskapet i svømming på kortbane i nytt format som også inneholdt øvelser utover sprintdistansene. Mesterskapet ble avholdt bare noen få måneder etter Sommer-OL i Atlanta og erstattet det europamesterskapet i sprintsvømming hvor bare øvelsene på 50 meter i de forskjellige svømmeartene og 100 meter individuell medley stod på programmet.

MedaljetabellRediger

      Vertsnasjon

Plassering Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1   Tyskland 14 14 11 39
2   Storbritannia 4 4 2 10
3   Nederland 4 2 2 8
4   Sverige 3 3 3 9
5   Polen 3 2 1 6
6   Italia 2 2 1 5
7   Tsjekkia 2 1 2 5
8   Norge 1 1 2 4
9   Slovakia 1 1 1 3
10   Østerrike 1 1 0 2
11   Hviterussland 1 0 2 3
12   Spania 1 0 1 2
13   Ukraina 1 0 0 1
14   Romania 0 3 1 4
15   Kroatia 0 2 1 3
16   Sveits 0 1 3 4
17   Slovenia 0 1 2 3
18   Bulgaria 0 0 1 1
18   Finland 0 0 1 1
18   Frankrike 0 0 1 1
18   Hellas 0 0 1 1
Totalt 38 38 39 115

MedaljesammendragRediger

MennRediger

Øvelser: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
50 m fri Mark Foster
  Storbritannia
22,25 René Gusperti
  Italia
22,51 Dimitri Kalinovski
  Hviterussland
22,57
100 m fri Lars Conrad
  Tyskland
48,90 Nicolae Butacu
  Romania
49,49 Nicolae Ivan
  Romania
49,56
200 m fri Lars Conrad
  Tyskland
1.45,97 Andrew Clayton
  Storbritannia
1.47.35 Konstantin Dubrovin
  Tyskland
1.48.60
400 m fri Emiliano Brembilla
  Italia
3.45,52 Stefan Pohl
  Tyskland
3.48,10 Dimitrios Manganas
  Hellas
3.48,29
1500 m fri Igor Snitko
  Ukraina
14.46,59 Ian Wilson
  Storbritannia
14.54,24 Thomas Lohfink
  Tyskland
15.04,13
50 m rygg Mariusz Siembida
  Polen
25,03 Tomislav Karlo
  Kroatia
25,14 Stev Theloke
  Tyskland
25,15
100 m rygg Mariusz Siembida
  Polen
53,56 Stev Theloke
  Tyskland
53,87 Emanuele Merisi
  Italia
54,39
200 m rygg Emanuele Merisi
  Italia
1.54,91 Nicolae Butacu
  Romania
1.56,29 Stev Theloke
  Tyskland
1.56,51
50 m bryst Patrik Isaksson
  Sverige
27,76 Jens Kruppa
  Tyskland
27,77 Daniel Málek
  Tsjekkia
27,84
100 m bryst Jens Kruppa
  Tyskland
1.00,15 Patrik Isaksson
  Sverige
1.00,45 Aleksandr Gukov
  Hviterussland
1.00,94
200 m bryst Aleksandr Gukov
  Hviterussland
2.09,86 Artur Paczynski
  Polen
2.10,69 Jens Kruppa
  Tyskland
2.10,70
50 m butterfly Mark Foster
  Storbritannia
23,91 Fabian Hieronimus
  Tyskland
24,07 Jonas Åkesson
  Sverige
24,25
100 m butterfly Thomas Rupprath
  Tyskland
53,22 Fabian Hieronimus
  Tyskland
53,70 Denislav Kaltchev
  Bulgaria
54,02
200 m butterfly Chris-Carol Bremer
  Tyskland
1.57,04 Thomas Rupprath
  Tyskland
1.57,30 David Abrard
  Frankrike
Adrian Andermatt
  Sveits
1.59,23
100 m individuell medley Marcel Wouda
  Nederland
54,62 Jens Kruppa
  Tyskland
54,82 Christian Keller
  Tyskland
55,45
200 m individuell medley Marcel Wouda
  Nederland
1.56,83 Christian Keller
  Tyskland
1.58,52 Krešimir Čač
  Kroatia
2.01,45
400 m individuell medley Marcel Wouda
  Nederland
4.08,90 Christian Keller
  Tyskland
4.13,03 Uwe Volk
  Tyskland
4.15,69
4×50 m fri stafett   Tyskland
Lars Conrad
Christian Tröger
Tim Nolte
Steffen Smöllich
1.29,54   Kroatia
Tomislav Karlo
Miloš Milošević
Miro Žeravica
Alen Lončar
1.29,69   Norge
Anders Dahl
Vermund Vetnes
Thomas Sopp
Thomas Nore
1.30,40
4×50 m medley stafett   Tyskland
Stev Theloke
Jens Kruppa
Fabian Hieronimus
Lars Conrad
1.38,28   Italia
Emanuele Merisi
Domenico Fioravanti
Luca Belfiore
René Gusperti
1.38,50   Storbritannia
Neil Willey
Richard Maden
Mark Foster
Simon Handley
1.38,72

Forklaring: VR - Verdensrekord; ÅBT - Årsbestetid; ER - Europeisk rekord; NR - Nasjonalrekord; MR - Mesterskapsrekord

a  Svømmere som bare deltok i innledningsheatene og mottok medaljer.

KvinnerRediger

Øvelser: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
50 m fri Sandra Völker
  Tyskland
24,67
ER
Sue Rolph
  Storbritannia
25,32 Vibeke Johansen
  Norge
25,38
100 m fri Sandra Völker
  Tyskland
53,04
ER
Sue Rolph
  Storbritannia
54,46 Martina Moravcová
  Slovakia
54,95
200 m fri Martina Moravcová
  Slovakia
1.57,22 Antje Buschschulte
  Tyskland
1.58,34 Carla Geurts
  Nederland
1.59,16
400 m fri Kristýna Kyněrová
  Tsjekkia
4.09,94 Carla Geurts
  Nederland
4.10,36 Chantal Strasser
  Sveits
4.13,45
800 m fri Carla Geurts
  Nederland
8.34,66 Flavia Rigamonti
  Sveits
8.39,20 Sarah Collings
  Storbritannia
8.42,42
50 m rygg Sandra Völker
  Tyskland
27,94 Antje Buschschulte
  Tyskland
28,55 Suze Valen
  Nederland
28,66
100 m rygg Antje Buschschulte
  Tyskland
1.00,21 Kateřina Pivoňková
  Tsjekkia
1.01,69 Alenka Kejžar
  Slovenia
1.01,93
200 m rygg Kateřina Pivoňková
  Tsjekkia
2.08,15 Antje Buschschulte
  Tyskland
2.09,54 Alenka Kejžar
  Slovenia
2.12,20
50 m bryst Vera Lischka
  Østerrike
31,36 Terrie Miller
  Norge
31,47 Hanna Jaltner
  Sverige
32,04
100 m bryst Terrie Miller
  Norge
1.07,91 Vera Lischka
  Østerrike
1.08,18 Alicja Pęczak
  Polen
1.08,33
200 m bryst Alicja Pęczak
  Polen
2.26,11 Alenka Kejžar
  Slovenia
2.27,33 Anne Poleska
  Tyskland
2.27,57
50 m butterfly Johanna Sjöberg
  Sverige
27,15
ER
Sandra Völker
  Tyskland
27,23 Marja Pärssinen
  Finland
27,69
100 m butterfly Johanna Sjöberg
  Sverige
58,80
ER
Sandra Völker
  Tyskland
59,44 Julia Voitowitsch
  Tyskland
1.00,51
200 m butterfly Bárbara Franco
  Spania
2.10,20 Johanna Sjöberg
  Sverige
2.10,92 María Peláez
  Spania
2.11,36
100 m individuell medley Sue Rolph
  Storbritannia
1.01,91 Martina Moravcová
  Slovakia
1.01,98 Sabine Herbst
  Tyskland
1.02,46
200 m individuell medley Sue Rolph
  Storbritannia
2.10,60 Alicja Pęczak
  Polen
2.13,07 Sabine Herbst
  Tyskland
2.13,29
400 m individuell medley Sabine Herbst
  Tyskland
4.39,26 Beatrice Căslaru
  Romania
4.41,76 Pavla Chrástová
  Tsjekkia
4.42,07
4×50 m fri stafett   Tyskland
Katrin Meißner
Marianne Hinners
Silvia Stahl
Sandra Völker
1.41,15   Sverige
Johanna Sjöberg
Linda Olofsson
Nelly Jörgensen
Malin Svahnström
1.42,18   Sveits
Dominique Diezi
Andrea Quadri
Sandrine Paquier
Chantal Strasser
1.44,90
4×50 m medley stafett   Tyskland
Antje Buschschulte
Sylvia Gerasch
Julia Voitowitsch
Sandra Völker
1.51,79
ER
  Nederland
Suze Valen
Madelons Baans
Wilma van Hofwegen
Angela Postma
1.52,80   Sverige
Nelly Jörgensen
Hanna Jaltner
Johanna Sjöberg
Linda Olofsson
1.53,06

Forklaring: VR - Verdensrekord; ÅBT - Årsbestetid; ER - Europeisk rekord; NR - Nasjonalrekord; MR - Mesterskapsrekord

a  Svømmere som bare deltok i innledningsheatene og mottok medaljer.

Eksterne lenkerRediger