Giro d’Italia 2023

Giro d’Italia 2023 var den 106. utgaven av Giro d’Italia og ble arrangert fra 6. til 28. mai.

Giro d’Italia 2023
Detaljer
Ritt106. Giro d’Italia
KonkurranseUCI WorldTour 2023 2.UWT
Etapper21
Datoer6. – 28. mai 2023
Distanse3 348,8 km
LandITA Italia
SUI Sveits
StartstedFossacesia
MålstedRoma
Lag22
Startende ryttere176
Fullførende ryttere125
Gjennomsnittsfart39,174 km/t
Høydemeter51 500 m
NettstedNettsted
Resultater
VinnerSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
2. plassGBR Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)
3. plassPOR João Almeida (UAE Team Emirates)
PoengITA Jonathan Milan (Bahrain Victorious)
KlatringFRA Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)
UngdomPOR João Almeida (UAE Team Emirates)
Mest offensiveCAN Derek Gee (Israel-Premier Tech)
Innlagte spurterLAT Toms Skujiņš (Trek-Segafredo)
BruddFRA Thomas Champion (Cofidis)
LagkonkurranseBRN Bahrain Victorious
◀20222024▶
Dokumentasjon

Primož Roglič vant sammenlagt[1]

Deltakende lag

rediger

Forhåndskvalifiserte Lotto Dstny og Team TotalEnergies valgte å ikke delta, og de gjenstående fire wildcard ble tildelt Israel-Premier Tech og de tre italienske lagene Eolo-Kometa, Green Project Bardiani-CSF Faizanè og Team Corratec.[2]

WorldTour-lag (18)ProTour-lag (4)

Etappene

rediger
 EtappeDatoStart – MålgangtypeDistanse (km)Høyde (m)Etappe­vinnerSammenlagt­leder
1. etappe 6. maiFossacesia – Ortona
 
temporitt
19,6100 m  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
2. etappe 7. maiTeramo – San Salvo
 
flat etappe
2021 400 m  Jonathan Milan  Remco Evenepoel
3. etappe 8. maiVasto – Melfi
 
kupert etappe
2161 400 m  Michael Matthews  Remco Evenepoel
4. etappe 9. maiVenosaLaceno
 
middels klatreetappe
1753 500 m  Aurélien Paret-Peintre  Andreas Leknessund
5. etappe 10. maiAtripaldaSalerno
 
kupert etappe
1712 400 m  Kaden Groves  Andreas Leknessund
6. etappe 11. maiNapoliNapoli
 
kupert etappe
1622 800 m  Mads Pedersen  Andreas Leknessund
7. etappe 12. maiCapuaGran Sasso d’Italia
 
klatreetappe
2183 900 m  Davide Bais  Andreas Leknessund
8. etappe 13. maiTerni – Fossombrone
 
kupert etappe
2072 500 m  Ben Healy  Andreas Leknessund
9. etappe 14. maiSavignano sul Rubicone – Cesena
 
temporitt
3550 m  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
15. maiHviledag
 
Hviledag
10. etappe 16. maiScandiano – Viareggio
 
kupert etappe
1962 600 m  Magnus Cort  Geraint Thomas
11. etappe 17. maiCamaioreTortona
 
flat etappe
2192 100 m  Pascal Ackermann  Geraint Thomas
12. etappe 18. maiBra – Rivoli
 
kupert etappe
1792 300 m  Nico Denz  Geraint Thomas
13. etappe 19. maiBorgofranco d'Ivrea –   Crans-Montana
 
klatreetappe
74,62 500 m  Einer Rubio  Geraint Thomas
14. etappe 20. mai  Sierre – Cassano Magnago
 
kupert etappe
1931 600 m  Nico Denz  Bruno Armirail
15. etappe 21. maiSeregno – Bergamo
 
klatreetappe
1953 600 m  Brandon McNulty  Bruno Armirail
22. maiHviledag
 
Hviledag
16. etappe 23. maiSabbio Chiese – Monte Bondone
 
klatreetappe
2035 200 m  João Almeida  Geraint Thomas
17. etappe 24. maiPergine Valsugana – Caorle
 
flat etappe
195300 m  Alberto Dainese  Geraint Thomas
18. etappe 25. maiOderzo – Val di Zoldo
 
middels klatreetappe
1613 700 m  Filippo Zana  Geraint Thomas
19. etappe 26. maiLongaroneTre Cime di Lavaredo
 
klatreetappe
1835 400 m  Santiago Buitrago  Geraint Thomas
20. etappe 27. maiTarvisio – Monte Lussari
 
klatretempoetappe
18,61 050 m  Primož Roglič  Primož Roglič
21. etappe 28. maiRomaRoma
 
flat etappe
126500 m  Mark Cavendish  Primož Roglič

Trøyene dag for dag

rediger
 EtappeVinner
_
Sammenlagtplassering
 
Poeng
 
Klatring
 
Ungdom
 
Mest offensive
 
Innlagte spurter
_
Lagkonkurranse
_
1. etappe
 
temporitt
  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Tao Geoghegan Hart  Remco Evenepoel  Rudy Molardikke utdelt  Ineos Grenadiers
2. etappe
 
flat etappe
  Jonathan Milan  Jonathan Milan  Paul Lapeira  Paul Lapeira  Stefano Gandin  UAE Team Emirates
3. etappe
 
kupert etappe
  Michael Matthews  Thibaut Pinot  Veljko Stojnić
4. etappe
 
middels klatreetappe
  Aurélien Paret-Peintre  Andreas Leknessund  Andreas Leknessund  Amanuel Ghebreigzabhier  Ineos Grenadiers
5. etappe
 
kupert etappe
  Kaden Groves  Stefano Gandin
6. etappe
 
kupert etappe
  Mads Pedersen  Simon Clarke
7. etappe
 
klatreetappe
  Davide Bais  Davide Bais  Henok Mulubrhan
8. etappe
 
kupert etappe
  Ben Healy  Ben Healy
9. etappe
 
temporitt
  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Geraint Thomas
10. etappe
 
kupert etappe
  Magnus Cort  Geraint Thomas  João Almeida  Derek Gee
11. etappe
 
flat etappe
  Pascal Ackermann  Laurenz Rex  Davide Bais
12. etappe
 
kupert etappe
  Nico Denz  Toms Skujiņš  Jumbo-Visma
13. etappe
 
klatreetappe
  Einer Rubio  Thibaut Pinot  Thibaut Pinot
14. etappe
 
kupert etappe
  Nico Denz  Bruno Armirail  Davide Bais  Derek Gee  Bahrain Victorious
15. etappe
 
klatreetappe
  Brandon McNulty  Ben Healy
16. etappe
 
klatreetappe
  João Almeida  Geraint Thomas  Ben Healy  João Almeida  Toms Skujiņš
17. etappe
 
flat etappe
  Alberto Dainese  Thomas Champion
18. etappe
 
middels klatreetappe
  Filippo Zana  Thibaut Pinot  Thibaut Pinot  Thomas Champion
19. etappe
 
klatreetappe
  Santiago Buitrago  Derek Gee  Derek Gee
20. etappe
 
klatretempoetappe
  Primož Roglič  Primož Roglič  Thibaut Pinot
21. etappe
 
flat etappe
  Mark Cavendishikke utdelt  Toms Skujiņš
Sammenlagt  Primož Roglič  Jonathan Milan  Thibaut Pinot  João Almeidaikke utdelt  Toms Skujiņš  Bahrain Victorious

Sammenlagt

rediger
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma85t 29' 02"
2.   Geraint Thomas Ineos Grenadiers+ 14"
3.   João Almeida  UAE Team Emirates+ 1' 15"
4.   Damiano Caruso Bahrain Victorious+ 4' 40"
5.   Thibaut Pinot  Groupama-FDJ+ 5' 43"
6.   Thymen Arensman Ineos Grenadiers+ 6' 05"
7.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 7' 30"
8.   Andreas Leknessund Team DSM+ 7' 31"
9.   Lennard Kämna Bora-Hansgrohe+ 7' 46"
10.   Laurens De Plus Ineos Grenadiers+ 9' 08"
Kilde: ProCyclingStats


 Poengkonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Jonathan Milan  Bahrain Victorious217 poeng
2.   Derek Gee Israel-Premier Tech164 poeng
3.   Michael Matthews Team Jayco AlUla101 poeng
4.   Mark Cavendish Astana Qazaqstan Team101 poeng
5.   Pascal Ackermann UAE Team Emirates95 poeng
6.   Toms Skujiņš Trek-Segafredo91 poeng
7.   Nico Denz Bora-Hansgrohe77 poeng
8.   Magnus Cort EF Education-EasyPost68 poeng
9.   Alberto Dainese Team DSM63 poeng
10.   Primož Roglič  Jumbo-Visma56 poeng


 Ungdomskonkurranse
RytterLagTid
1.   João Almeida  UAE Team Emirates85t 30' 17"
2.   Thymen Arensman Ineos Grenadiers+ 4' 50"
3.   Andreas Leknessund Team DSM+ 6' 16"
4.   Einer Rubio Movistar Team+ 9' 28"
5.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 10' 43"
6.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious+ 11' 06"
7.   Filippo Zana Team Jayco AlUla+ 32' 07"
8.   Laurens Huys Intermarché-Circus-Wanty+ 51' 03"
9.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 1t 06' 28"
10.   Marco Frigo Israel-Premier Tech+ 1t 23' 21"


 Klatrekonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Thibaut Pinot  Groupama-FDJ237 poeng
2.   Derek Gee Israel-Premier Tech200 poeng
3.   Ben Healy EF Education-EasyPost164 poeng
4.   Davide Bais Eolo-Kometa144 poeng
5.   Einer Rubio Movistar Team118 poeng
6.   Primož Roglič  Jumbo-Visma86 poeng
7.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious82 poeng
8.   Davide Gabburo Green Project-Bardiani CSF-Faizanè69 poeng
9.   João Almeida  UAE Team Emirates67 poeng
10.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën Team56 poeng


 Lagkonkurranse
LagTid
1.   Bahrain Victorious 256t 21' 18"
2.   Ineos Grenadiers + 16' 22"
3.   Jumbo-Visma + 30' 40"
4.   UAE Team Emirates + 51' 53"
5.   AG2R Citroën Team + 1t 21' 30"
6.   Bora-Hansgrohe + 1t 25' 31"
7.   Astana Qazaqstan Team + 1t 31' 44"
8.   Team Jayco AlUla + 1t 32' 51"
9.   Israel-Premier Tech + 1t 51' 54"
10.   EF Education-EasyPost + 2t 18' 52"


Startliste

rediger

Startliste

  Startliste
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
1  Remco Evenepoel (BEL)   (landevei og tempo) DNS-10
2  Davide Ballerini (ITA) DNS-16
3  Mattia Cattaneo (ITA) DNS-11
4  Josef Černý (CZE) DNS-11
5  Jan Hirt (CZE) DNS-11
6  Pieter Serry (BEL) 60.
7  Ilan Van Wilder (BEL) 12.
8  Louis Vervaeke (BEL) DNS-11
Sportsdirektør: Davide Bramati, Klaas Lodewyck
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlassering
11  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 15.
12  Alex Baudin (FRA) 73.
13  Mikael Cherel (FRA) DNF-12
14  Paul Lapeira (FRA) DNF-4
15  Valentin Paret-Peintre (FRA) 37.
16  Nicolas Prodhomme (FRA) 23.
17  Andrea Vendrame (ITA) DNS-11
18  Larry Warbasse (USA) 44.
Sportsdirektør: Didier Jannel, Artūras Kasputis, Laurent Biondi
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
21  Stefano Oldani (ITA) 45.
22  Nicola Conci (ITA) DNS-7
23  Kaden Groves (AUS) DNF-12
24  Alexander Krieger (GER) 121.
25  Senne Leysen (BEL) 91.
26  Oscar Riesebeek (NED) DNS-10
27  Kristian Sbaragli (ITA) 85.
28  Ramon Sinkeldam (NED) DNS-5
Sportsdirektør: Bart Leysen, Gianni Meersman
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
31  Mark Cavendish (GBR)  (landevei) 120.
32  Samuele Battistella (ITA) DNS-14
33  Joe Dombrowski (USA) 59.
34  Gianni Moscon (ITA) 107.
35  Vadim Pronskij (KAZ) 43.
36  Luis León Sánchez (ESP) 24.
37  Christian Scaroni (ITA) 58.
38  Simone Velasco (ITA) 26.
Sportsdirektør: Bruno Cenghialta, Alexandr Shefer
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
41  Jack Haig (AUS) 19.
42  Yukiya Arashiro (JPN)  (landevei) 123.
43  Santiago Buitrago (COL) 13.
44  Damiano Caruso (ITA) 4.
45  Jonathan Milan (ITA) 103.
46  Andrea Pasqualon (ITA) 65.
47  Jasha Sütterlin (GER) 75.
48  Edoardo Zambanini (ITA) 40.
Sportsdirektør: Gorazd Štangelj, Alberto Volpi
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
51  Aleksandr VlasovDNF-10
52  Giovanni Aleotti (ITA) DNS-7
53  Cesare Benedetti (POL) 102.
54  Nico Denz (GER) 57.
55  Bob Jungels (LUX)  (tempo) 39.
56  Lennard Kämna (GER)  (tempo) 9.
57  Patrick Konrad (AUT) 20.
58  Anton Palzer (GER) 51.
Sportsdirektør: Enrico Gasparotto, Jean-Pierre Heynderickx
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
61  Simone Consonni (ITA) 111.
62  François Bidard (FRA) 54.
63  Davide Cimolai (ITA) DNS-9
64  Thomas Champion (FRA) 66.
65  Alexandre Delettre (FRA) 89.
66  Jonathan Lastra (ESP) 35.
67  Rémy Rochas (FRA) DNS-5
68  Hugo Toumire (FRA) 83.
Sportsdirektør: Roberto Damiani, Jean-Luc Jonrond
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
71  Rigoberto Urán (COL) DNS-10
72  Jonathan Caicedo (ECU)  (tempo) DNS-11
73  Hugh Carthy (GBR) DNS-19
74  Jefferson Alexander Cepeda (ECU) 53.
75  Stefan de Bod (RSA)  (tempo) DNS-14
76  Ben Healy (IRL)  (tempo) 55.
77  Alberto Bettiol (ITA) 48.
78  Magnus Cort (DEN) 62.
Sportsdirektør: Matti Breschel, Tejay van Garderen
Eolo-Kometa
EOK
Nr.RytterPlassering
81  Vincenzo Albanese (ITA) 70.
82  Davide Bais (ITA) 81.
83  Mattia Bais (ITA) 47.
84  Erik Fetter (HUN)  (tempo) DNF-10
85  Lorenzo Fortunato (ITA) 21.
86  Francesco Gavazzi (ITA) 67.
87  Mirco Maestri (ITA) 78.
88  Diego Sevilla (ESP) 96.
Sportsdirektør: Jesús Hernández, Stefano Zanatta
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
BCF
Nr.RytterPlassering
91  Filippo Fiorelli (ITA) 114.
92  Luca Covili (ITA) DNS-18
93  Davide Gabburo (ITA) 64.
94  Filippo Magli (ITA) 106.
95  Martin Marcellusi (ITA) 99.
96  Henok Mulubrhan (ERI)  (landevei) 87.
97  Alessandro Tonelli (ITA) 42.
98  Samuele Zoccarato (ITA) DNF-8
Sportsdirektør: Roberto Reverberi, Alessandro Donati
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
101  Thibaut Pinot (FRA) 5.
102  Bruno Armirail (FRA)  (tempo) 16.
103  Ignatas Konovalovas (LTU) 105.
104  Stefan Küng (SUI) DNS-10
105  Fabian Lienhard (SUI) 113.
106  Rudy Molard (FRA) 69.
107  Jake Stewart (GBR) 92.
109  Lars van den Berg (NED) DNS-8
Sportsdirektør: Thierry Bricaud, Jussi Veikkanen
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
111  Tao Geoghegan Hart (GBR) DNF-11
112  Thymen Arensman (NED) 6.
113  Laurens De Plus (BEL) 10.
114  Filippo Ganna (ITA)  (tempo) DNS-8
115  Salvatore Puccio (ITA) 72.
116  Pavel Sivakov (FRA) DNF-16
117  Ben Swift (GBR) 61.
118  Geraint Thomas (GBR) 2.
Sportsdirektør: Matteo Tosatto, Oliver Cookson
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlassering
121  Lorenzo Rota (ITA) 46.
122  Niccolò Bonifazio (ITA) DNS-18
123  Sven Erik Bystrøm (NOR) DNS-10
124  Laurens Huys (BEL) 27.
125  Arne Marit (BEL) 112.
126  Simone Petilli (ITA) DNF-10
127  Laurenz Rex (BEL) 88.
128  Rein Taaramäe (EST)  (tempo) DNS-10
Sportsdirektør: Valerio Piva, Steven De Neef
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
131  Domenico Pozzovivo (ITA) DNS-10
132  Sebastian Berwick (AUS) 71.
133  Simon Clarke (AUS) DNS-16
134  Marco Frigo (ITA) 32.
135  Derek Gee (CAN)  (tempo) 22.
136  Matthew Riccitello (USA) 56.
137  Mads Würtz Schmidt (DEN) DNS-10
138  Stephen Williams (GBR) 93.
Sportsdirektør: Óscar Guerrero, Sam Bewley
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlassering
141  Primož Roglič (SLO) 1.
142  Edoardo Affini (ITA) 94.
143  Koen Bouwman (NED) 25.
144  Rohan Dennis (AUS) 41.
145  Michel Hessmann (GER) 33.
146  Sepp Kuss (USA) 14.
147  Thomas Gloag (GBR) 76.
148  Sam Oomen (NED) 36.
Sportsdirektør: Addy Engels, Arthur Van Dongen
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
151  Fernando Gaviria (COL) 118.
152  William Barta (USA) 52.
153  Max Kanter (GER) 110.
154  Óscar Rodríguez (ESP) DNF-11
155  José Joaquín Rojas (ESP) 79.
156  Einer Rubio (COL) 11.
157  Albert Torres (ESP) 122.
158  Carlos Verona (ESP) 49.
Sportsdirektør: Pablo Lastras, Xabier Muriel
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlassering
161  Warren Barguil (FRA) 17.
162  Maxime Bouet (FRA) 80.
163  David Dekker (NED) DNF-8
164  Thibault Guernalec (FRA) 90.
165  Michel Ries (LUX) 86.
166  Alan Riou (FRA) 116.
167  Clément Russo (FRA) DNS-6
168  Alessandro Verre (ITA) DNF-14
Sportsdirektør: Roger Tréhin, Yvon Caër
Corratec-Selle Italia
COR
Nr.RytterPlassering
171  Valerio Conti (ITA) DNS-5
172  Nicolas Dalla Valle (ITA) 125.
173  Stefano Gandin (ITA) DNS-11
174  Alessandro Iacchi (ITA) 119.
175  Alexander Konychev (ITA) 100.
176  Charlie Quaterman (GBR) 115.
177  Veljko Stojnić (SRB) 101.
178  Karel Vacek (CZE) 84.
Sportsdirektør: Francesco Frassi, Fabiana Luperini
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlassering
181  Andreas Leknessund (NOR) 8.
182  Alberto Dainese (ITA) 124.
183  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 117.
184  Niklas Märkl (GER) 104.
185  Marius Mayrhofer (GER) 74.
186  Florian Stork (GER) DNF-8
187  Martijn Tusveld (NED) DNF-10
188  Harm Vanhoucke (BEL) DNF-12
Sportsdirektør: Matthew Winston, Pim Ligthart
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
191  Michael Matthews (AUS) 63.
192  Alessandro De Marchi (ITA) 38.
193  Eddie Dunbar (IRL) 7.
194  Michael Hepburn (AUS) 77.
195  Lukas Pöstlberger (AUT) 95.
196  Callum Scotson (AUS) DNS-10
197  Campbell Stewart (NZL) 108.
198  Filippo Zana (ITA)  (landevei) 18.
Sportsdirektør: David McPartland, Pieter Weening
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlassering
201  Mads Pedersen (DEN) DNS-13
202  Amanuel Ghebreigzabhier (ERI) DNS-16
203  Daan Hoole (NED) 109.
204  Alex Kirsch (LUX) 97.
205  Bauke Mollema (NED)  (tempo) 50.
206  Toms Skujiņš (LAT)  (tempo) 31.
207  Natnael Tesfatsion (ERI) DNS-11
208  Otto Vergaerde (BEL) 98.
Sportsdirektør: Jaroslav Popovytsj, Steven de Jongh
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
211  João Almeida (POR)  (landevei) 3.
212  Pascal Ackermann (GER) 82.
213  Alessandro Covi (ITA) DNS-12
214  Davide Formolo (ITA) 30.
215  Ryan Gibbons (RSA) 68.
216  Brandon McNulty (USA) 29.
217  Diego Ulissi (ITA) 28.
218  Jay Vine (AUS)  (tempo) 34.
Sportsdirektør: Fabio Baldato, Fabrizio Guidi

Referanser

rediger
  1. ^ «Andreas Leknessund tangerte norsk Grand Tour-rekord – Primoz Roglic vant Giro d’Italia». www.vg.no. 28. mai 2023. Besøkt 28. mai 2023. 
  2. ^ Feltet.dk (19. januar 2023). «Her er wildcardsene til Giro d'Italia». www.feltet.dk (dk). 

Eksterne lenker

rediger
Autoritetsdata