EM i friidrett innendørs 2019 – Høydehopp menn

EM i friidrett innendørs 2019 – Høydehopp menn
KonkurranseHøydehopp menn
ArrangementEM i friidrett innendørs 2019
StedGlasgow
Dato1. mars (kvalifisering) og 2. mars (finale)
Deltakernasjoner14
Deltakere19
Vinnerresultat2,32 EL
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Gianmarco Tamberi, Italia Italia
Silver medal icon.svg Kostas Baniotis, Hellas Hellas
Silver medal icon.svg Andrij Protsenko, Ukraina Ukraina

Forrige2017
Neste2021
Øvelser under
EM i friidrett innendørs 2019
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
60 m   menn   kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
3000 m menn kvinner
60 meter hekk menn kvinner
4 x 400 m stafett menn kvinner
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Mangekamp
Femkamp kvinner
Sjukamp menn

Høydehopp for menn under EM i friidrett innendørs 2019 ble arrangert i Glasgow 1. mars 2019 kl 12:30 (kvalifisering) og 2. mars kl 18:00 (finale) lokal tid.

RekorderRediger

Gjeldende rekorder og bestenoteringer før mesterskapet
Verdensrekord   Javier Sotomayor (CUB) 2,43   BudapestUngarn 4. mars 1989
Europarekord   Carlo Thränhardt (FRG) 2,42   BerlinVest-Tyskland 26. februar 1988
Mesterskapsrekord   Stefan Holm (SWE) 2,40   MadridSpania 6. mars 2005
Årsbeste i verden   Naoto Tobe (JPN) 2,35   KarlsruheTyskland 2. februar 2019
Årsbeste i Europa   Gianmarco Tamberi (ITA) 2,32   AnconaItalia 15. februar 2019

ResultaterRediger

KvalifiseringRediger

Kvalifisering: Direktekvalifiseringskravet var 2,28 m (Q) eller å være blant de 8 beste utøverne (q) gikk videre til finalen.[1]

Plassering Gruppe Utøver Nasjonalitet 2,10 2,16 2,21 2,25 2,28 Resultat Kommentar
1 B Mateusz Przybylko   Tyskland xo o xo xxo xo 2,28 Q, SB
2 A Andrij Protsenko   Ukraina o o o o xxx 2,25 q
3 A Sylwester Bednarek   Polen o xo o o xxx 2,25 q
4 A Chris Baker   Storbritannia o o o xo xxx 2,25 q
4 A Gianmarco Tamberi   Italia o o xo xxx 2,25 q
4 A Falk Wendrich   Tyskland o o o xo xxx 2,25 q
7 B Tihomir Ivanov   Bulgaria o o xo xo xxx 2,25 q
8 B Kostas Baniotis   Hellas o xxo xo xxx 2,25 q
9 B Ilja Ivanjuk   Autoriserte nøytrale utøvere o o o xxo xxx 2,25
10 B Matúš Bubeník   Slovakia o o xxo xxo xxx 2,25 SB
11 A Adrijus Glebauskas   Litauen o xo o xxx 2,21 PB
12 A Alperen Acet   Tyrkia xo xo xxx 2,21
12 B Andrei Skabeika   Hviterussland o xo xo xxx 2,21
14 A Maksim Nedasekau   Hviterussland o o xxo xxx 2,21
15 A Martin Heindl   Tsjekkia o xo xxx 2,16
15 B Dmitriy Kroytor   Israel o xo xxx 2,16
17 A Lukáš Beer   Slovakia o xxo xxx 2,16
18 B Norbert Kobielski   Polen o xxx 2,10
A Dmytro Demyanyuk   Ukraina xxx NM

FinaleRediger

Plassering Utøver Nasjonalitet 2,18 2,22 2,26 2,29 2,32 2,34 2,36 Resultat Kommentar
  1 Gianmarco Tamberi   Italia o o o o xo x xx 2,32
  2 Kostas Baniotis   Hellas o xo xxo x xx 2,26
  2 Andrij Protsenko   Ukraina o xo xxo x xx 2,26
4 Chris Baker   Storbritannia o o xxx 2,22
Tihomir Ivanov   Bulgaria o o xxx 2,22
6 Sylwester Bednarek   Polen |xo o xxx 2,22
7 Falk Wendrich   Tyskland o xxx 2,18
8 Mateusz Przybylko   Tyskland xxo xxx 2,18

ReferanserRediger