Åpne hovedmenyen

EM i curling 2008 for herrer og kvinner er det 34. EM i curling som arrangeres. Mesterskapet blir arrangert av European Curling Federation, og avviklet i arenaen Swedbank Arena i Örnsköldsvik, Sverige i perioden 6.13. desember 2008.

For både kvinner og menn er mesterskapet delt opp i en A- og en B-turnering. I A-turneringen spiller 10 lag om EM-tittelen. De lagene som kommer på 9. og 10.-plass i A-turneringen må spille i B-turneringen i neste EM. Tilsvarende rykker de 2 beste B-lagene opp i A-EM.

I tillegg spilles det om kvalifisering til VM for damer og herrer i 2009. De syv beste lagene kvalifiseres, mens laget som kommer på 8.-plass spiller mot vinneren av B-EM om den åttende VM-plassen.

MennRediger

A-EMRediger

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
  Jiri Snitil Jindrich Kitzberger Martin Snitil Marek Vydra Karel Uher
  Ulrik Schmidt Johnny Frederiksen Bo Jensen Lars Vilandt Mikkel Poulsen
  Thomas Dufour Tony Angiboust Jan Ducroz Raphael Mathieu Richard Ducroz
  Andy Kapp Andreas Lang Uli Kapp Holger Höhne Andreas Kempf
  Peter Wilson Bill Gray Neil Fyfe John Furey David Smith
  Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Due
  David Murdoch Ewan MacDonald Peter Smith Euan Byers Graeme Connal
  Antonio de Mollinedo Martin Rios Jose Manuel Sanguesa Angel Garcia
  Henrik Edlund Mathias Mabergs Emil Marklund David Kallin Andreas Prytz
  Stefan Karnusian Christof Schwaller Robert Hurlimann Rolf Iseli Andreas Schwaller
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Skottland - Tyskland 3-6
Sveits - Sverige 8-4
Danmark - Spania 13-1
Irland - Frankrike 6-5
Norge - Tsjekkia 9-1
6.12.
16:00
Irland - Sveits 5-10
Skottland - Spania 13-1
Tyskland - Norge 12-8
Danmark - Tsjekkia 10-3
Frankrike - Sverige 8-3
7.12.
9:00
Sverige - Danmark 8-6
Norge - Frankrike 10-3
Tsjekkia - Skottland 0-9
Sveits - Tyskland 8-3
Spania - Irland 7-4
7.12.
19:00
Norge - Skottland 6-5
Danmark - Sveits 7-8
Sverige - Irland 10-4
Frankrike - Spania 10-5
Tsjekkia - Tyskland 4-9
8.12.
12:00
Tsjekkia - Irland 6-3
Spania - Tyskland 4-11
Frankrike - Sveits 10-7
Sverige - Skottland 4-8
Danmark - Norge 4-9
Tid Kamp Res.
8.12.
20:00
Danmark - Frankrike 6-3
Sverige - Tsjekkia 4-9
Irland - Tyskland 3-10
Spania - Norge 5-6
Skottland - Sveits 6-5
9.12.
14:00
Spania - Sverige 1-8
Irland - Norge 4-9
Skottland - Danmark 7-4
Tsjekkia - Sveits 8-7
Tyskland - Frankrike 5-4
10.12.
9:00
Sveits - Norge 7-4
Frankrike - Skottland 5-6
Spania - Tsjekkia 2-9
Tyskland - Sverige 10-2
Irland - Danmark 5-11
10.12.
18:30
Frankrike - Tsjekkia 5-3
Tyskland - Danmark 5-7
Norge - Sverige 7-6
Skottland - Irland 13-2
Sveits - Spania 14-4
Round robin Seire Tap
1.   Tyskland 7 2
2.   Norge 7 2
3.   Skottland 7 2
4.    Sveits 6 3
5.   Danmark 5 4
6.   Frankrike 4 5
7.   Tsjekkia 4 5
8.   Sverige 3 6
9.   Spania 1 8
10.   Irland 1 8

SluttspillRediger

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Sveits 0 0 1 0 0 0 0 1 X X - 2
   Skottland   2 0 0 0 0 2 2 0 X X - 6
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Norge 1 0 0 2 0 2 0 3 0 1 - 9
  Tyskland   0 2 2 0 0 0 2 0 1 0 - 7
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Tyskland 0 0 0 0 2 0 0 0 X X - 2
  Skottland   0 2 0 0 0 3 1 1 X X - 7
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Norge   2 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 7
  Skottland 0 0 2 0 1 0 1 0 0 2 1 8

B-EMRediger

Påmeldte lag
  Finland   Estland   Kroatia
  Latvia   Litauen   Polen
  Serbia   Slovakia   Ungarn
  Østerrike   Russland   Wales
  England   Island   Ukraina
  Belgia   Hviterussland   Nederland
  Bulgaria   Hellas   Italia
Gjennomstrekede lag har meldt avbud.

Gruppe B1Rediger

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
  Alois Kreidl Stefan Salinger Hubert Gründhammer Florian Lintner Max Ehammer
  Yauhen Puchkou Dmitry Yarko Ihar Mishaniov Dmitry Kirillov Yauheni Fedchun
  Andrew Reed James Dixon Thomas Jaeggi Andrew Dixon John M. L. Brown
  Erkki Lill Harri Lill Jaanus Lindre Indrek Ernits Tanel Telliskivi
  Kalle Kiiskinen Jani Sullanmaa Teemu Salo Jari Rouvinen Juha Pekaristo
  Andrius Jurkonis Arturas Smaliukas Piotras Gerasimovici Dalius Grakavinas Vygantas Zalieckas
  Rob Vilain Brian Doucet Miles Maclure Erik Dijkstra Laurens Van Der Windt
  Krzysztof Kowalski Wojciech Woyda Przemyslaw Stachura Bartosz Klimas Tomasz Korolko
  Andrey Drozdov Alexey Stukalsky Artem Bolduzev Alexey Kamnev Roman Kutuzov
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Østerrike - Hviterussland 12-3
England - Estland 8-5
Litauen - Finland 1-7
Polen - Nederland 6-8
6.12.
16:00
Russland - Nederland 5-8
Litauen - Polen 2-11
Hviterussland - Estland 1-14
England - Finland 3-7
7.12.
8:00
Hviterussland - Finland 2-12
Estland - Nederland 2-7
Østerrike - Polen 9-11
Litauen - Russland 2-14
7.12.
16:00
England - Polen 4-7
Østerrike - Litauen 11-3
Estland - Russland 3-8
Hviterussland - Nederland 1-16
8.12.
12:00
Estland - Østerrike 8-5
Russland - Hviterussland 13-3
England - Litauen 9-5
Finland - Polen 10-3
Tid Kamp Res.
8.12.
20:00
Nederland - Litauen 8-5
Østerrike - England 1-9
Polen - Estland 7-6
Finland - Russland 9-3
9.12.
8:00
Polen - Russland 4-9
Finland - Østerrike 9-7
Litauen - Hviterussland 12-2
Nederland - England 7-4
9.12.
20:00
Finland - Estland 10-2
Russland - England 10-3
Nederland - Østerrike 8-1
Polen - Hviterussland 14-6
10.12.
16:00
Nederland - Finland 2-5
Russland - Østerrike 8-6
Hviterussland - England 6-13
Estland - Litauen 8-2
Round robin Seire Tap
1.   Finland 8 0
2.   Nederland 7 1
3.   Russland 6 2
4.   Polen 5 3
5.   England 4 4
6.   Estland 3 5
7.   Østerrike 2 6
8.   Litauen 1 7
9.   Hviterussland 0 8

Gruppe B2Rediger

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
  Thomas Suter Marc Suter Walter Verbüken Dirk Heylen Peter Suter
  Lubomir Velinov Stoil Georgiev Tihomir Todorov Ilian Kirilov Nickolay Runtov
  Alen Cadez Dalibor Golec Drazen Cutic Ognjen Golubic Davor Palcec
  Nikolaos Zacharias Athanassios Pantios Georgios Arampatzis Dimitrios Kolonas Nicolas Sarris
  György Nagy Zsombor Rokusfalvy Balazs Nemeth Zoltan Jakab Krisztian Barna
  Stefano Ferronato Carlo Alessandro Zisa Gian Paolo Zandegiacomo Marco Mariani Giorgio Darin
  Ritvars Gulbis Ainars Gulbis Aivars Avotins Normunds Sarsuns
  Pavol Pitonak Frantisek Pitonak Tomas Pitonak Peter Pitonak Stefan Turna
  Jamie Meikle Stuart Hills Andrew Tanner James Pougher Richard Pougher
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Latvia - Serbia
Slovakia - Wales 7-6
6.12.
12:00
Belgia - Bulgaria 8-3
Kroatia - Hellas 9-7
Ungarn - Italia 5-6
6.12.
20:00
Slovakia - Kroatia 3-8
Italia - Wales 8-3
Belgia - Latvia 9-6
Ungarn - Bulgaria 9-4
Hellas - Serbia
7.12.
8:00
Italia - Belgia 12-4
Ungarn - Kroatia 6-5
7.12.
12:00
Serbia - Wales
Bulgaria - Latvia 3-6
Hellas - Slovakia 4-8
7.12.
20:00
Bulgaria - Hellas 8-5
Ungarn - Belgia 8-4
Kroatia - Wales 7-9
Serbia - Slovakia
Latvia - Italia 6-9
8.12.
8:00
Ungarn - Slovakia 10-6
Hellas - Italia 1-11
Bulgaria - Serbia
Kroatia - Latvia 5-7
Wales - Belgia 7-4
Tid Kamp Res.
8.12.
16:00
Wales - Latvia 8-6
Belgia - Serbia
Italia - Kroatia 7-2
Hellas - Ungarn 1-9
Bulgaria - Slovakia 2-8
9.12.
16:00
Kroatia - Belgia 4-8
Latvia - Hellas 12-1
Wales - Bulgaria 10-7
Slovakia - Italia 1-12
Serbia - Ungarn
10.12.
8:00
Italia - Serbia
Wales - Ungarn 2-8
Latvia - Slovakia 9-2
Bulgaria - Kroatia 8-6
Belgia - Hellas 7-3
10.12.
20:00
Latvia - Ungarn 3-8
Serbia - Kroatia
Slovakia - Belgia 5-7
Wales - Hellas 13-8
Italia - Bulgaria 6-2
Round robin Seire Tap
1.   Italia 8 0
2.   Ungarn 7 1
3.   Wales 5 3
4.   Belgia 5 3
5.   Latvia 4 4
6.   Slovakia 3 5
7.   Bulgaria 2 6
8.   Kroatia 2 6
9.   Hellas 0 8

SluttspilRediger

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Nederland   0 0 1 2 0 2 0 0 2 1 0 8
  Ungarn 0 1 0 0 4 0 2 1 0 0 1 9
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Finland   1 4 1 1 0 0 1 0 X X - 8
  Italia 0 0 0 0 1 1 0 1 X X - 3
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Italia   2 0 0 0 1 0 2 0 0 1 - 6
  Ungarn 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 - 4
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Finland   1 2 3 1 0 0 0 2 X X - 9
  Italia 0 0 0 0 1 1 0 0 X X - 2

VM-kvalifiseringRediger

De syv beste lagene ved A-EM kvalifiserer seg direkte til Curling-VM 2009 for herrer i Canada. Den siste europeiske plass går til vinneren av et oppgjør i best av tre kamper mellom A-EMs nr. 8 og vinneren av B-EM. Denne plassen gikk til Finland, etter 2-1 i seire over Sverige.

Dato Kamp Res.
12.12. Sverige - Finland 5-6
13.12. Sverige - Finland 6-1
13.12. Finland - Sverige 7-5

KvinnerRediger

A-EMRediger

Land Skip 3. 2. Lead Reserve
  Katerina Urbanova Lenka Cernovska Jana Safarikova Jana Simmerova Zuzana Hajkova
  Madeleine Dupont Denise Dupont Angelina Jensen* Camilla Jensen Ane Hansen
  Kirsty Balfour Caroline Reed Claire Greenwood Sarah McVey Suzie Law
  Andrea Schöpp Monika Wagner Melanie Robillard Stella Heiss Christina Haller
  Diana Gaspari Giorgia Appolonio Violetta Caldart Elettra de Col Lucrezia Salvai
  Shari Leibbrandt-Demmon Margrietha Voskuilen Ester Romijn Idske de Jong Marianne Neeleman
  Ludmila Privivkova Olga Jarkova Nkeiruka Ezekh Ekaterina Galkina Margarita Fomina
  Kelly Wood Jackie Lockhart Lorna Vevers Lindsay Wood Eve Muirhead
  Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Kajsa Bergström
  Mirjam Ott Carmen Schäfer Valeria Spälty Janine Greiner Carmen Küng

*Jensen skippet og kastet toer stenene; D. Dupont kastet treer stenene og M. Dupont kastet siste stenene

Tid Kamp Res.
6.12.
12:00
Sverige - Danmark 8-2
Russland - Italia 8-7
Tsjekkia - Skottland 3-10
Sveits - Tyskland 6-7
England - Nederland 6-7
6.12.
20:00
Russland - Skottland 4-9
Danmark - Sveits 5-10
Sverige - Nederland 12-2
Italia - England 9-6
Tsjekkia - Tyskland 3-7
7.12.
14:00
Tsjekkia - Nederland 6-7
England - Tyskland 8-3
Italia - Sveits 7-4
Sverige - Skottland 9-8
Danmark - Russland 8-1
8.12.
8:00
Danmark - Italia 6-5
Sverige - Tsjekkia 6-3
Nederland - Tyskland 3-6
England - Russland 2-9
Skottland - Sveits 4-7
8.12.
16:00
England - Sverige 1-10
Nederland - Russland 6-9
Skottland - Danmark 9-5
Tsjekkia - Sveits 3-5
Tyskland - Italia 5-6
Tid Kamp Res.
9.12.
9:00
Sveits - Russland 9-4
Italia - Skottland 9-7
England - Tsjekkia 8-3
Tyskland - Sverige 13-4
Nederland - Danmark 3-7
9.12.
18:30
Italia - Tsjekkia 7-8
Tyskland - Danmark 6-7
Russland - Sverige 5-8
Skottland - Nederland 10-3
Sveits - England 12-1
10.12.
14:00
Skottland - Tyskland 6-9
Sveits - Sverige 7-4
Danmark - England 7-5
Nederland - Italia 5-7
Russland - Tsjekkia 10-9
11.12.
8:00
Nederland - Sveits 3-8
Skottland - England 9-4
Tyskland - Russland 6-4
Danmark - Tsjekkia 5-4
Italia - Sverige 2-9
Tiebreaker
11.12. Nederland - England 6-7
Round robin Seire Tap
1.    Sveits 7 2
2.   Sverige 7 2
3.   Danmark 6 3
4.   Tyskland 6 3
5.   Italia 5 4
6.   Skottland 5 4
7.   Russland 4 5
8.   England 2 7
9.   Nederland 2 7
10.   Tsjekkia 1 8

SluttspilRediger

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Danmark   1 0 1 0 3 0 0 1 1 0 1 8
  Tyskland 0 2 0 2 0 2 0 0 0 1 0 7
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Sverige 0 0 0 1 0 2 1 0 0 0 - 4
   Sveits   0 0 2 0 1 0 0 2 1 2 - 8
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Sverige   2 0 0 1 0 0 1 0 4 0 - 8
  Danmark 0 2 0 0 2 1 0 1 0 1 - 7
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Sverige 0 1 0 1 1 0 0 1 0 0 - 4
   Sveits   2 0 1 0 0 1 0 0 0 1 - 5

B-EMRediger

Påmeldte lag
  Finland   Estland
  Kroatia   Latvia
  Litauen   Polen
  Serbia   Slovakia
  Ungarn   Østerrike
  Norge   Frankrike
  Spania
Gjennemstrekede lag har meldt avbud.

Gruppe B1Rediger

Land Skip 3. 2. Lead Reserve
  Karina Toth Constanze Hummelt Jasmin Seidl Alexandra Bruckmiller Verena Hagenbuchner
  Katarina Radonic Nikolina Petric Marta Muzdalo Zrinka Muhek Slavica Roso
  Ildiko Szekeres Alexandra Beres Gyöngyi Nagy Gyöngyi Nagy
  Iveta Staša-Šaršūne Ieva Krusta Una Grava-Germane Zanda Bikše Dace Munča
  Marianne Rørvik Henriette Løvar Ingrid Stensrud Kristin Skaslien Kristin Løvseth
Tid Kamp Res.
6.12. Latvia - Ungarn 7-10
Østerrike - Kroatia 8-6
Serbia - Norge
7.12. Serbia - Østerrike
Latvia - Norge 3-6
Kroatia - Ungarn 4-11
8.12. Ungarn - Østerrike 9-8
Kroatia - Norge 5-12
Latvia - Serbia
Tid Kamp Res.
9.12. Norge - Østerrike 7-6
Ungarn - Serbia
Kroatia - Latvia 5-9
10.12. Serbia - Kroatia
Østerrike - Latvia 5-7
Norge - Ungarn 7-4
Round robin Seire Tap
1.   Norge 4 0
2.   Ungarn 3 1
3.   Latvia 2 2
4.   Østerrike 1 3
5.   Kroatia 0 4

Gruppe B2Rediger

Tid Kamp Res.
6.12. Spania - Estland 4-12
Frankrike - Finland 6-7
Slovakia - Polen 3-5
7.12. Estland - Finland 3-7
Frankrike - Polen 5-7
Slovakia - Spania 8-4
8.12. Finland - Spania 1-11
Slovakia - Frankrike 9-1
Estland - Polen 6-3
Tid Kamp Res.
9.12. Finland - Slovakia 8-3
Estland - Frankrike 2-9
Polen - Spania 9-3
10.12. Polen - Finland 5-6
Slovakia - Estland 4-9
Spania - Frankrike 7-8
Tiebreaker
10.12. Estland - Polen
Round robin Seire Tap
1.   Finland 4 1
2.   Estland 3 2
3.   Polen 3 2
4.   Slovakia 2 3
5.   Frankrike 2 3
6.   Spania 1 4

SluttspillRediger

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Ungarn   0 2 0 1 0 1 0 0 2 X - 6
  Polen 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X - 4
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Finland 0 0 0 2 0 1 1 2 0 X - 6
  Norge   0 4 1 0 3 0 0 0 2 X - 10
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Finland   1 0 2 1 1 0 0 1 0 1 - 7
  Ungarn 0 1 0 0 0 1 2 0 1 0 - 5
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
  Norge   2 2 0 0 1 0 2 2 X X - 9
  Finland 0 0 0 1 0 2 0 0 X X - 3

VM-kvalifiseringRediger

De syv beste lagene ved A-EM kvalifiserer seg direkte til Curling-VM 2009 for damer i Canada. Den siste europeiske plass gikk til vinneren av et oppgjør i best av tre kamper mellom A-EMs nr. 8 og vinneren av B-EM. I dette oppgjøret vant Norge over England, og ble dermed sikret plass i VM i 2009.

Dato Kamp Res.
12.12. Norge - England 10-1
13.12. England - Norge 7-4
13.12. Norge - England 10-9

Eksterne lenkerRediger