3. divisjon fotball for menn 2009

3. divisjon fotball for menn 2009 var det fjerde øverste nivået i norsk fotball året 2009, og bestod av 297 lag fordelt på 24 avdelinger. Vinneren av hver avdeling spiller play-off mot en annen avdelingsvinner om å rykke opp til 2. divisjon. Antall lag som rykker ned til 4. divisjon bestemmes i den gjeldende kretsen avdelingen tilhører.

3. divisjon fotball for menn 2009
Avdelinger24
Lag296
Opprykk tilFair Play ligaen 2010
Nedrykk til4. divisjon 2010
Statistikk
Kamper3.402
Mål15.724
Mål per kamp4,62
Øvrige ligaer
Nivå1Tippeligaen 2009
Nivå2Adeccoligaen 2009
Nivå3Fair Play ligaen 2009
Nivå43. divisjon 2009
Nivå54. divisjon 2009
Nivå65. divisjon 2009
Nivå76. divisjon 2009
Nivå87. divisjon 2009
Nivå98. divisjon 2009
Nivå109. divisjon 2009

2008 2010

Statistikk

rediger
Antall kamper: 3 402
Antall mål: 15 724
Snitt mål per kamp: 4,62
Flest poeng: 71 (Kvik Halden)
Flest mål: 141 (Viking 2)
Flest mål i en kamp: 19 (HarstadLofoten 18-1)
Største seier: 18-1 (HarstadLofoten)
Beste cuplag: Lyngbø, Kvik Halden, Røa, Stålkameratene (2. runde)

Tabellene

rediger

Avdeling 1

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Kvik Halden 26 23 2 1 99–9 90 71
2 Østsiden 26 18 4 4 69–33 36 58
3 Sprint-Jeløy 26 18 3 5 91–24 67 57
4 Sarpsborg 08 2 26 14 5 7 75–38 37 47
5 Mysen 26 15 2 9 68–41 27 47
6 Moss 2 26 14 2 10 64–52 12 44
7 Rakkestad 26 12 5 9 65–63 2 41
8 Selbak 26 10 1 15 52–59 −7 31
9 Askim 26 9 1 16 43–72 −29 28
10 Drøbak/Frogn 2 26 7 5 14 52–87 −35 26
11 Trøgstad/Båstad 26 6 4 16 31–64 −33 22
12 Ås 26 6 3 17 34–87 −53 21
13 Rygge 26 6 2 18 39–85 −46 20
14 Lisleby 26 3 3 20 31–99 −68 12

Avdeling 2

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Høland 26 17 2 7 88–64 24 53
2 Lørenskog 2 26 15 5 6 90–55 35 50
3 Hauerseter 26 15 4 7 65–52 13 49
4 Skedsmo 26 15 3 8 81–51 30 48
5 Fjellhamar 26 15 3 8 74–60 14 48
6 Sørumsand 26 10 9 7 63–39 24 39
7 Funnefoss/Vormsund 26 10 6 10 55–68 −13 36
8 Strømmen 2 26 11 2 13 67–72 −5 35
9 Gjerdrum 26 9 8 9 45–56 −11 35
10 Ullensaker/Kisa 2 26 7 7 12 59–66 −7 28
11 Eidsvold IF 26 7 6 13 61–72 −11 27
12 Aurskog/Finstadbru 26 6 6 14 46–71 −25 24
13 Skjetten 2 26 7 2 17 43–86 −43 23
14 Fet 26 5 3 18 44–69 −25 18
  • Kampen mellom Strømmen 2 og Fet endte opprinnelig 3-1, men ble
    satt til 0-3 etter at Strømmen 2 benyttet en ikkeberettiget spiller [1]

Avdeling 3

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Lommedalen 22 14 4 4 61–38 23 46
2 Kjelsås 2 22 13 5 4 66–23 43 44
3 KFUM 2 22 12 4 6 51–35 16 40
4 Grüner 22 11 3 8 81–53 28 36
5 Asker 2 22 9 4 9 63–68 −5 31
6 Bygdø Monolitten 22 8 4 10 49–59 −10 28
7 Sagene 22 8 3 11 47–54 −7 27
8 Oldenborg 22 7 5 10 48–52 −4 26
9 Vestli 22 8 2 12 41–45 −4 26
10 Jutul 22 8 1 13 48–57 −9 25
11 Rommen 22 6 6 10 41–70 −29 24
12 Kurér 22 5 5 12 25–67 −42 20

Avdeling 4

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Frigg 22 20 0 2 81–21 60 60
2 Hasle-Løren 22 16 2 4 58–26 32 50
3 Grorud 22 15 3 4 56–26 30 48
4 Bærum 2 22 12 4 6 69–38 31 40
5 Røa 22 13 1 8 52–49 3 40
6 Bøler 22 12 2 8 52–33 19 38
7 Årvoll 22 6 3 13 31–57 −26 21
8 Øvrevoll Hosle 22 5 3 14 37–74 −37 18
9 Ullern 2 22 5 3 14 53–99 −46 18
10 Frognerparken 22 5 2 15 43–57 −14 17
11 Vollen 22 4 4 14 36–70 −34 16
12 Holmen 22 4 3 14 39–57 −18 15

Avdeling 5

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Oslo City 22 19 1 2 74–21 53 58
2 Nesodden 22 14 4 4 63–35 28 46
3 Nordstrand 22 11 6 5 62–47 15 39
4 Kolbotn 22 10 3 9 40–40 0 33
5 Follo 2 22 10 2 10 44–45 −1 32
6 Langhus 22 8 5 9 45–45 0 29
7 Holmlia 22 8 4 10 38–49 −11 28
8 Skeid 2 22 8 2 12 40–50 −10 26
9 Korsvoll 2 22 6 4 12 44–64 −20 22
10 Oppsal 22 6 4 12 46–68 −22 22
11 Grei 22 5 5 12 35–49 −14 20
12 Lille Tøyen 22 5 4 13 51–69 −18 19

Avdeling 6

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Brumunddal 22 17 3 2 77–19 58 54
2 Gjøvik 22 15 4 3 73–28 45 49
3 Hamarkameratene 2 22 12 4 6 73–43 30 40
4 Follebu 22 11 2 9 39–38 1 35
5 Nordre Land 22 11 1 10 51–49 2 34
6 Ringsaker 22 11 1 10 46–48 −2 34
7 Moelven 22 9 3 10 61–57 4 30
8 Redalen 22 9 1 12 42–47 −5 28
9 Søndre Land 22 7 4 11 41–60 −19 25
10 Vind 22 7 2 13 38–63 −25 23
11 Fart 22 6 2 14 49–78 −29 20
12 Lom 22 3 1 18 32–92 −60 10

Avdeling 7

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Flisa 22 17 3 2 69–23 46 54
2 Sander 22 16 3 3 62–20 42 51
3 Ottestad 22 15 1 6 78–44 34 46
4 Kongsvinger 2 22 11 5 6 71–43 28 38
5 Raufoss 2 22 11 3 8 60–60 0 36
6 Elverum 22 10 3 9 62–56 6 33
7 Løten 22 9 1 12 46–58 −12 28
8 Kolbu/KK 22 8 2 12 36–59 −23 26
9 Eidskog 22 7 3 12 45–50 −5 24
10 Hadeland 22 4 5 13 34–66 −32 17
11 Toten 22 4 2 16 24–62 −38 14
12 Trysil 22 3 3 16 26–72 −46 12

Avdeling 8

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Birkebeineren 22 16 4 2 59–20 39 52
2 Jevnaker 22 14 4 4 68–35 33 46
3 Mjøndalen 2 22 14 2 6 54–33 21 44
4 Kongsberg 22 11 5 6 45–34 11 38
5 Vestfossen 22 10 6 6 51–40 11 36
6 Åssiden 22 10 4 8 50–46 4 34
7 Modum 22 11 1 10 43–39 4 34
8 Konnerud 22 9 4 9 51–49 2 31
9 Svelvik 22 7 3 12 43–48 −5 24
10 Solberg 22 4 2 16 30–58 −28 14
11 Hokksund 22 4 1 17 26–72 −46 13
12 Åmot 22 2 4 16 36–82 −46 10

Avdeling 9

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Ørn-Horten 20 19 0 1 66–20 46 57
2 Sandefjord 2 20 17 2 1 85–18 67 53
3 FK Tønsberg 2 20 11 2 7 61–56 5 35
4 Eik-Tønsberg 20 8 2 10 33–39 −6 26
5 Husøy og Foynland 20 8 2 10 47–54 −7 26
6 Tønsberg FK 20 7 2 11 50–58 −8 23
7 Flint 20 6 4 10 33–53 −20 22
8 Runar 20 7 0 13 28–45 −17 21
9 Larvik Turn 20 6 1 13 34–43 −9 19
10 Falk 20 5 4 11 35–57 −22 19
11 Sandar 20 5 3 12 25–54 −29 18
12 Svarstad 0 0 0 0 0–0 0 0
  • Svarstad trakk laget etter fem runder, disse kampene ble annullert.[2]

Avdeling 10

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Odd Grenland 2 26 21 3 2 125–23 102 66
2 Skarphedin 26 19 2 5 96–49 47 59
3 Notodden 2 26 17 4 5 87–49 38 55
4 Urædd 26 13 4 9 55–32 23 43
5 Tollnes 26 13 2 11 81–55 26 41
6 Skotfoss 26 13 2 11 72–77 −5 41
7 Herkules 26 11 4 11 63–68 −5 37
8 Pors Grenland 2 26 9 7 10 57–55 2 34
9 Kjapp 26 8 5 13 33–63 −30 29
10 Ulefoss 26 7 6 13 43–60 −17 27
11 Stathelle 26 7 4 15 40–80 −40 25
12 Brevik 26 5 6 15 33–89 −56 21
13 Sannidal 26 5 5 16 43–79 −36 20
14 Klyve 26 3 8 15 31–80 −49 17

Avdeling 11

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Jerv 26 21 3 2 112–20 92 66
2 Lyngdal 26 18 2 6 72–33 39 56
3 Trauma 26 17 5 4 73–36 37 56
4 Søgne 26 17 3 6 90–49 41 54
5 Grane 26 11 3 12 57–58 −1 36
6 Gimletroll 26 10 4 12 67–77 −10 34
7 Våg 26 10 3 13 65–84 −19 33
8 Giv Akt 26 10 3 13 61–83 −22 33
9 Donn 26 9 5 12 49–51 −2 32
10 Birkenes 26 9 4 13 48–62 −14 31
11 Farsund 26 7 6 13 46–67 −21 27
12 Vigør 26 7 2 17 37–93 −56 23
13 Tveit 26 5 5 16 46–71 −25 20
14 Mandalskameratene 2 26 5 4 17 46–85 −39 19

Avdeling 12

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Vidar 26 22 3 1 92–14 78 69
2 Staal Jørpeland 26 17 5 4 86–26 60 56
3 Egersund 26 17 4 5 75–35 40 55
4 Vardeneset 26 17 3 6 63–45 18 54
5 Havørn 26 15 4 7 61–28 33 49
6 Bryne 2 26 13 3 10 66–48 18 42
7 Stavanger 2 26 13 2 11 58–62 −4 41
8 Brodd 26 12 1 13 49–58 −9 37
9 Sandnes Ulf 2 26 10 1 15 42–64 −22 31
10 Sandved 26 9 1 16 36–62 −26 28
11 Randaberg 2 26 7 4 15 27–64 −37 25
12 Buøy 26 6 2 18 32–70 −38 20
13 Hundvåg 26 3 3 20 27–73 −46 12
14 Austrått 26 3 0 23 35–100 −65 9


Avdeling 13

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Viking 2 26 20 4 2 141–33 108 64
2 Haugesund 2 26 16 6 4 91–43 48 54
3 Hinna 26 16 3 7 80–46 34 51
4 Klepp 26 15 6 5 73–45 28 51
5 Skjold 26 12 4 10 85–73 12 40
6 Vaulen 26 12 3 11 58–61 −3 39
7 Vedavåg Karmøy 26 9 8 9 50–50 0 35
8 Nord 26 9 5 12 66–78 −12 32
9 Ålgård 2 26 9 2 15 48–65 −17 29
10 Frøyland 26 9 2 15 49–68 −19 29
11 Hana 26 8 5 13 42–67 −25 29
12 Åkra 26 7 7 12 45–58 −13 28
13 Avaldsnes 26 6 5 15 53–84 −31 23
14 Djerv 1919 26 4 0 22 32–142 −110 12

Avdeling 14

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Austevoll 22 17 2 3 83–27 56 53
2 Brann 2 22 17 1 4 81–23 58 52
3 Vadmyra 22 12 2 8 64–39 25 38
4 Arna-Bjørnar 22 11 2 9 41–43 −2 35
5 Askøy 22 10 4 8 61–56 5 34
6 Baune 22 9 4 9 39–49 −10 31
7 Vestsiden-Askøy 22 10 1 11 58–71 −13 31
8 Smørås 22 7 4 11 38–51 −13 25
9 Hald 22 6 5 11 33–51 −18 23
10 Bergen Nord 22 6 3 13 35–68 −33 21
11 Follese 22 6 2 14 28–49 −21 20
12 Sandviken 22 5 2 15 28–62 −34 17

Avdeling 15

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Os 22 19 2 1 64–12 52 59
2 Tertnes 22 11 4 7 53–43 10 37
3 Lyngbø 22 10 6 6 54–39 15 36
4 Løv-Ham 2 22 8 8 6 40–39 1 32
5 Voss 22 9 4 9 45–35 10 31
6 Norheimsund 22 8 6 8 41–51 −10 30
7 Bjarg 22 7 7 8 33–38 −5 28
8 Nordhordland 22 8 3 11 56–47 9 27
9 Odda 22 8 1 13 45–60 −15 25
10 Hovding 22 7 4 11 38–59 −21 25
11 Djerv 22 5 5 12 42–48 −6 20
12 Trio 22 5 4 13 33–73 −40 19

Avdeling 16

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Førde 22 15 5 2 75–25 50 50
2 Tornado Måløy 22 15 2 5 68–29 39 47
3 Årdal 22 15 0 7 63–34 29 45
4 Sogndal 2 22 13 5 4 57–27 30 44
5 Stryn 22 12 4 6 64–48 16 40
6 Høyang 22 8 4 10 44–47 −3 28
7 Eid 22 7 4 11 46–59 −13 25
8 Jølster 22 7 2 13 34–56 −22 23
9 Fjøra 22 5 7 10 39–45 −6 22
10 Florø 22 6 3 13 36–70 −34 21
11 Vik 22 4 6 13 36–70 −34 18
12 Kaupanger 22 4 0 18 29–88 −59 12

Avdeling 17

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Aalesund 2 22 18 1 3 86–29 57 55
2 Herd 22 17 1 4 68–30 38 52
3 Spjelkavik 22 12 2 8 46–38 8 38
4 Rollon 22 10 4 8 53–41 12 34
5 Hødd 2 22 10 3 9 49–54 −5 33
6 Valder 22 10 3 9 51–62 −11 33
7 Volda 22 8 8 6 46–47 −1 32
8 Brattvåg 22 8 3 11 46–54 −8 27
9 Norborg 22 7 5 10 51–45 6 26
10 Godøy 22 7 3 12 44–65 −21 24
11 Hareid 22 7 1 14 32–55 −23 22
12 Langevåg 22 1 0 21 16–68 −52 3

Avdeling 18

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Kristiansund BK 2 22 17 1 4 66–32 34 52
2 Træff 22 16 3 3 92–25 67 51
3 Sunndal 22 14 6 2 59–30 29 48
4 Elnesvågen 22 15 2 5 79–39 40 47
5 Dahle 22 8 6 8 44–54 −10 30
6 Rival 22 8 3 11 51–48 3 27
7 Surnadal 22 6 6 10 38–48 −10 24
8 Åndalsnes 22 7 3 12 31–64 −33 24
9 Eidsvåg 22 6 4 12 29–55 −26 22
10 Averøykameratene 22 6 3 13 36–53 −17 21
11 Vestnes Varfjell 22 6 2 14 43–64 −21 20
12 Måndalen 22 2 3 17 16–72 −56 9
Kilde  · Rediger

Avdeling 19

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Kolstad 22 15 4 3 77–27 50 49
2 KIL/Hemne 22 14 3 5 61–32 29 45
3 Strindheim 2 22 14 2 6 50–40 10 44
4 Stjørdals-Blink 22 12 3 7 51–41 10 39
5 Rosenborg 3 22 11 3 8 65–49 16 36
6 NTNUI 22 10 3 9 49–42 7 33
7 Buvik 22 9 5 8 69–47 22 32
8 Tangmoen 22 8 4 10 42–56 −14 28
9 Tynset 22 8 1 13 51–73 −22 25
10 Orkla 22 4 4 14 39–84 −45 16
11 Melhus 22 3 6 13 40–66 −26 15
12 Nidelv 22 2 6 14 33–70 −37 12

Avdeling 20

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Charlottenlund 22 19 0 3 89–39 50 57
2 Verdal 22 18 2 2 74–25 49 56
3 Tiller 22 15 1 6 68–36 32 46
4 Namsos 22 12 4 6 73–38 35 40
5 Kattem 22 11 5 6 52–39 13 38
6 Malvik 22 10 2 10 50–55 −5 32
7 Steinkjer 2 22 7 3 12 25–54 −29 24
8 Vuku 22 6 5 11 46–53 −7 23
9 Byåsen 2 22 6 2 14 47–79 −32 20
10 Neset 22 4 5 13 30–62 −32 17
11 Heimdal 22 4 3 15 34–51 −17 15
12 Ranheim 2 22 4 0 18 30–87 −57 12

Avdeling 21

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Stålkameratene 20 15 4 1 96–22 74 49
2 Innstranden 20 12 5 3 63–33 30 41
3 Steigen 20 12 4 4 59–43 16 40
4 Mosjøen 20 10 4 6 69–32 37 34
5 Brønnøysund 20 9 5 6 60–49 11 32
6 Meløy 20 8 4 8 40–39 1 28
7 Herøy/Dønna 20 7 6 7 48–48 0 27
8 Sandnessjøen 20 6 2 12 44–52 −8 20
9 Tverlandet 20 5 2 13 36–87 −51 17
10 Fauske/Sprint 20 4 2 14 41–78 −37 14
11 Saltdalkameratene 20 2 2 16 26–99 −73 8

Avdeling 22

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Harstad 20 18 2 0 139–16 123 56
2 Mjølner 20 18 2 0 109–11 98 56
3 Sortland 20 13 2 5 63–41 22 41
4 Landsås 20 11 1 8 51–68 −17 33
5 Lofoten 20 8 2 10 47–54 −7 26
6 Skånland 20 7 4 9 38–48 −10 25
7 Hardhaus 20 8 1 11 39–58 −19 25
8 Grovfjord 20 6 3 11 39–56 −17 21
9 Medkila 20 5 3 12 32–63 −31 18
10 Leknes 20 3 0 17 24–101 −77 9
11 Melbo 20 2 2 16 24–89 −65 8

Avdeling 23

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Senja 22 19 2 1 103–28 75 59
2 Skarp 22 16 4 2 93–30 63 52
3 Fløya 22 12 4 6 55–43 12 40
4 Bardufoss 22 10 3 9 49–48 1 33
5 Skjervøy 22 9 5 8 49–45 4 31
6 Finnsnes 22 8 3 11 47–56 −9 27
7 Ishavsbyen 22 8 3 11 45–74 −29 27
8 Tromsdalen 2 22 8 2 12 60–67 −7 26
9 Lyngen/Karnes 22 7 2 13 45–57 −12 23
10 Salangen 22 6 3 13 36–52 −16 21
11 Tromsø 3 22 5 4 13 29–69 −40 19
12 Nordreisa 22 6 1 15 31–73 −42 19
  • Skjervøy trukket ett poeng for bruk av ikke-berettiget spiller [3]

Avdeling 24

rediger
# Lag K S U T Mål ± P
1 Kirkenes 20 17 3 0 103–22 81 54
2 Hammerfest FK 20 12 4 4 66–30 36 40
3 Sørøy Glimt 20 12 3 5 56–33 23 39
4 Bjørnevatn 20 10 2 8 43–40 3 32
5 Porsanger 20 9 3 8 55–47 8 30
6 Kautokeino 20 8 2 10 44–72 −28 26
7 Tverrelvdalen 20 8 1 11 45–50 −5 25
8 Norild 20 7 3 10 47–62 −15 24
9 Alta 2 20 6 3 11 40–59 −19 21
10 Bossekop 2 20 5 5 10 54–69 −15 20
11 Nordkinn 20 1 1 18 19–88 −69 4
Kilde  · Rediger

Kvalifisering til 2. divisjon 2010

rediger
Kamp Lag 1 Sammenlagt Lag 2 1. kamp 2. kamp
1 Aalesund 2 5–3 Træff 1–2 4–1
2 Jerv 3–9 Odd Grenland 2 1–3 2–6
3 Flisa 2–3 Brumunddal 2–0 0–3
4 Kvik Halden 3–3 Ørn Horten 1–3 2–0
5 Frigg 13–3 Lommedalen 6–1 7–2
6 Oslo City 6–2 Høland 2–0 4–2
7 Austevoll 3–4 Os 2–1 1–3
8 Birkebeineren 3–5 Førde 2–3 1–2
9 Vidar 9–7 Viking 2 3–4 4–3 (6–3 eeo)
10 Kolstad 7–2 Charlottenlund 4–2 3–0
11 Stålkameratene 2–3 Harstad 0–2 2–1
12 Kirkenes 0–3 Senja 0–0 0–3

Eksterne lenker

rediger