Åpne hovedmenyen
Øvelser ved
VM i friidrett 2013

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn kvinner
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

Øvelsen 1500 meter herrer ved VM i friidrett 2013 ble avholdt på Luzjniki stadion mellom 14. og 18. august.[1]

Henrik Ingebrigtsen representerte Norge og kom på 8.-plass i finalen.

MedaljevinnereRediger

KvalifikasjonskravRediger

A-krav B-krav
3.35.00 3.37.00

ProgramRediger

Dato Starttid Runde
14. august 2013 10.35 Forsøksheat
16. august 2013 19.05 Semifinale
18. august 2013 17.25 Finale

ResultaterRediger

Nøkkel: q Raskeste som ikke var direktekvalifisert Q Direktekvalifisert NR Nasjonal rekord PB Personlig rekord SB Årsbeste

ForsøksheatRediger

Kvalifisering: De første seks i hvert heat (Q) og de seks raskeste ellers (q) gikk videre til semifinalene.[2]

Plass Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 1 Asbel Kiprop   Kenya 3:38.15 Q
2 3 Nixon Chepseba   Kenya 3:38.37 Q
3 1 Abdalaati Iguider   Marokko 3:38.41 Q
4 1 Lopez Lomong   USA 3:38.48 Q
5 3 Nathan Brannen   Canada 3:38.49 Q
6 3 Mekonnen Gebremedhin   Etiopia 3:38.55 Q
7 3 Bethwell Birgen   Kenya 3:38.60 Q
8 3 Matthew Centrowitz   USA 3:38.62 Q
9 1 Ayanleh Souleiman   Djibouti 3:38.63 Q
10 3 Homiyu Tesfaye   Tyskland 3:38.66 Q
11 1 Florian Carvalho   Frankrike 3:38.70 Q
12 1 Henrik Ingebrigtsen   Norge 3:38.78 Q
13 3 Bouabdellah Tahri   Frankrike 3:38.82 q
14 3 Chris O'Hare   Storbritannia 3:38.86 q
15 1 Aman Wote   Etiopia 3:38.89 q
16 3 Mohamed Moustaoui   Marokko 3:39.20 q
17 1 Valentin Smirnov   Russland 3:39.21 q
18 2 Silas Kiplagat   Kenya 3:39.31 Q
19 2 Leonel Manzano   USA 3:39.39 Q
20 2 İlham Tanui Özbilen   Tyrkia 3:39.31 Q
21 1 Nick Willis   New Zealand 3:38.89 q
22 2 Johan Cronje   Sør-Afrika 3:39.95 Q
23 1 Mohamad Al-Garni   Qatar 3:40.01
24 2 Carsten Schlangen   Tyskland 3:40.31 Q
25 3 Pieter-Jan Hannes   Belgia 3:40.39
26 2 Zakaria Mazouzi   Marokko 3:40.76 Q
27 2 Zebene Alemayehu   Etiopia 3:41.28
28 2 Andreas Vojta   Østerrike 3:41.51
29 2 Emad Noor   Saudi Arabia 3:41.68
30 1 David Bustos   Spania 3:41.69
31 2 Simon Denissel   Frankrike 3:42.06
32 3 Flavio Seholhe   Mosambik 3:53.18
33 3 Nabil Al-Garbi   Jemen 3:59.95 SB
34 2 Omar Mohamed Abdi   Somalia 4:00.00
35 3 Omar Bachir   Niger 4:00.18 PB
36 1 Mamadou Barry   Guinea 4:16.38 SB
37 1 Thinley Tenzin   Bhutan 4:24.54 PB
- 2 Imed Touil   Algerie DNS

SemifinalerRediger

Kvalifisering: De fem første i hvert heat (Q) og de to raskeste ellers (q) gikk videre til finalen.

Rank Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 2 Nixon Kiplimo Chepseba   Kenya 3:35.88 Q
2 2 Matthew Centrowitz   USA 3:35.95 Q
3 2 Mohamed Moustaoui   Marokko 3:36.12 Q
4 2 Florian Carvalho   Frankrike 3:36.26 Q
5 2 Henrik Ingebrigtsen   Norge 3:36.33 Q, SB
6 2 Homiyu Tesfaye   Tyskland 3:36.51 q
7 2 Nathan Brannen   Canada 3:36.59 q
8 2 Aman Wote   Etiopia 3:36.94
9 2 Ilham Tanui Özbilen   Tyrkia 3:37.07
10 2 Bethwell Birgen   Kenya 3:37.34
11 2 Ayanleh Souleiman   Djibouti 3:37.96
12 1 Asbel Kiprop   Kenya 3:43.30 Q
13 1 Silas Kiplagat   Kenya 3:43.52 Q
14 1 Mekonnen Gebremedhin   Etiopia 3:43.54 Q
15 1 Chris O'Hare   Storbritannia 3:43.58 Q
16 1 Johan Cronje   Sør-Afrika 3:43.71 Q
17 1 Lopez Lomong   USA 3:43.79
18 1 Nicholas Willis   New Zealand 3:43.80
19 1 Leonel Manzano   USA 3:44.00
20 1 Bouabdellah Tahri   Frankrike 3:44.24
21 2 Abdalaati Iguider   Marokko 3:44.36
22 1 Carsten Schlangen   Tyskland 3:44.44
23 1 Zakaria Mazouzi   Marokko 3:45.54
24 1 Valentin Smirnov   Russland 3:46.03

FinaleRediger

Finalen startet kl 17.25.[3]

Rank Lane Name Nationality Time Notes
  1 2 Asbel Kiprop   Kenya 3:36.28
  2 5 Matthew Centrowitz, Jr.   USA 3:36.78
  3 9 Johan Cronje   Sør-Afrika 3:36.83
4 4 Nixon Kiplimo Chepseba   Kenya 3:36.87
5 1 Homiyu Tesfaye   Tyskland 3:37.03
6 11 Silas Kiplagat   Kenya 3:37.11
7 8 Mekonnen Gebremedhin   Etiopia 3:37.21
8 6 Henrik Ingebrigtsen   Norge 3:37.52
9 12 Mohamed Moustaoui   Marokko 3:38.08
10 7 Nathan Brannen   Canada 3:38.09
11 10 Florian Carvalho   Frankrike 3:39.17
12 3 Chris O'Hare   Storbritannia 3:46.04

ReferanserRediger

Eksterne lenkerRediger