Tour of Oman 2022

Tour of Oman 2022 Cycling (road) pictogram.svg
Detaljer
Ritt11. Tour of Oman
KonkurranseUCI ProSeries 2022 2.Pro
Etapper6
Datoer10. – 15. februar 2022
Distanse891 km
LandOMA Oman
StartstedRustaq
MålstedMatrah Corniche
Lag17
Startende ryttere102
Fullførende ryttere87
Gjennomsnittsfart39,433 km/t
Resultater
VinnerCZE Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
2. plassITA Fausto Masnada (Quick-Step Alpha Vinyl)
3. plassPOR Rui Costa (UAE Team Emirates)
PoengCOL Fernando Gaviria (UAE Team Emirates)
UngdomDEN Anthon Charmig (Uno-X Pro Cycling Team)
Mest offensiveESP Peio Goikoetxea (Euskaltel-Euskadi)
LagkonkurranseFRA Arkéa-Samsic
20192023▶
Dokumentasjon Wikidata-logo S.svg

Tour of Oman 2022 ble arrangert i Oman fra 10. til 16. februar 2022. Rittet var en del av UCI ProSeries 2022.

LagRediger

WorldTour-lag (7)ProTour-lag (8)Kontinentallag
  •   Astana Qazaqstan Development Team
Landslag

EtapperRediger

 EtappeDatoStart – MålgangtypeDistanse (km)Elevation (m)Etappe­vinnerSammenlagt­leder
1. etappe 10. feb.Rustaq Fort – Oman Convention and Exhibition Centre138684 m  Fernando Gaviria  Fernando Gaviria
2. etappe 11. feb.Naseem Garden – Suhar167,5179 m  Mark Cavendish  Mark Cavendish
3. etappe 12. feb.Sultan Qaboos University – Qurayyat1801918 m  Anthon Charmig  Anthon Charmig
4. etappe 13. feb.As-Sifah – Muskat119,52174 m  Fausto Masnada  Fausto Masnada
5. etappe 14. feb.Samail – Jebel Akhdar i Oman150,51967 m  Jan Hirt  Jan Hirt
6. etappe 15. feb.Muskat – Matrah Corniche135,51097 m  Fernando Gaviria  Jan Hirt

1. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates3t 17' 04"
2.   Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl+ 0"
3.   Kaden Groves BikeExchange-Jayco+ 0"
4.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic+ 0"
5.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
6.   Maximiliano Richeze UAE Team Emirates+ 0"
7.   Max Walscheid Cofidis+ 0"
8.   Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
9.   Andrea Peron Team Novo Nordisk+ 0"
10.   Mihkel Räim Burgos-BH+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Fernando Gaviria   UAE Team Emirates3t 16' 54"
2.   Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl+ 2"
3.   Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi+ 4"
4.   Kaden Groves  BikeExchange-Jayco+ 6"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 9"
6.   Jan Dunnewind Team Novo Nordisk+ 9"
7.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic+ 10"
8.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 10"
9.   Maximiliano Richeze UAE Team Emirates+ 10"
10.   Max Walscheid Cofidis+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl4t 10' 31"
2.   Kaden Groves  BikeExchange-Jayco+ 0"
3.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic+ 0"
4.   Fernando Gaviria   UAE Team Emirates+ 0"
5.   Tom Devriendt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
6.   Mihkel Räim Burgos-BH+ 0"
7.   Campbell Stewart BikeExchange-Jayco+ 0"
8.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
9.   Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB+ 0"
10.   Carlos Canal Euskaltel-Euskadi+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Mark Cavendish   Quick-Step Alpha Vinyl7t 27' 16"
2.   Kaden Groves  BikeExchange-Jayco+ 9"
3.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates+ 9"
4.   Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi+ 13"
5.   Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi+ 13"
6.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic+ 15"
7.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 17"
8.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 19"
9.   Mihkel Räim Burgos-BH+ 19"
10.   Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


3. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team4t 19' 30"
2.   Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
3.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 2"
4.   Fausto Masnada Quick-Step Alpha Vinyl+ 4"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 4"
6.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 4"
7.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 4"
8.   Harold Martín López Astana Qazaqstan Development Team+ 7"
9.   Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo+ 7"
10.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 7"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Anthon Charmig   Uno-X Pro Cycling Team11t 46' 55"
2.   Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 4"
3.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 8"
4.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 12"
5.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 14"
6.   Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo+ 17"
7.   Harold Martín López Astana Qazaqstan Development Team+ 17"
8.   Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 17"
9.   Ryan Gibbons UAE Team Emirates+ 17"
10.   Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè+ 17"
Kilde: ProCyclingStats


4. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Fausto Masnada Quick-Step Alpha Vinyl3t 01' 53"
2.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 1' 07"
3.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 1' 07"
4.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 1' 07"
5.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 1' 07"
6.   Anthon Charmig   Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 07"
7.   Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 07"
8.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 1' 07"
9.   Sander Armée Cofidis+ 1' 18"
10.   Jonas Iversby Hvideberg Team DSM+ 1' 23"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Fausto Masnada  Quick-Step Alpha Vinyl14t 49' 00"
2.   Anthon Charmig  Uno-X Pro Cycling Team+ 55"
3.   Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 58"
4.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 1' 06"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 1' 07"
6.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 1' 22"
7.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 1' 22"
8.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 1' 23"
9.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 28"
10.   Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo+ 1' 31"
Kilde: ProCyclingStats


5. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux3t 35' 39"
2.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 39"
3.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 48"
4.   Kevin Colleoni BikeExchange-Jayco+ 57"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 57"
6.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 11"
7.   Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 11"
8.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 1' 19"
9.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 1' 43"
10.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 1' 43"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Jan Hirt   Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux18t 25' 27"
2.   Fausto Masnada Quick-Step Alpha Vinyl+ 1' 00"
3.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 1' 16"
4.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 1' 18"
5.   Anthon Charmig  Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 18"
6.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 1' 38"
7.   Kevin Colleoni BikeExchange-Jayco+ 1' 50"
8.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 51"
9.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 1' 54"
10.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 2' 01"
Kilde: ProCyclingStats


6. etappeRediger

 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates4t 10' 16"
2.   Kaden Groves BikeExchange-Jayco+ 0"
3.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic+ 0"
4.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
5.   Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
6.   Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl+ 0"
7.   Felix Groß UAE Team Emirates+ 0"
8.   Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB+ 0"
9.   Szymon Sajnok Cofidis+ 0"
10.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 0"
Kilde: ProCyclingStats

ResultaterRediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Jan Hirt  Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux22t 35' 43"
2.   Fausto Masnada Quick-Step Alpha Vinyl+ 1' 00"
3.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 1' 16"
4.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 1' 18"
5.   Anthon Charmig  Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 18"
6.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 1' 38"
7.   Kevin Colleoni BikeExchange-Jayco+ 1' 50"
8.   Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 1' 51"
9.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 1' 54"
10.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 2' 01"
Kilde: ProCyclingStats

 Poengkonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Fernando Gaviria  UAE Team Emirates37 poeng
2.   Kaden Groves BikeExchange-Jayco33 poeng
3.   Jan Hirt  Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux32 poeng
4.   Amaury Capiot Arkéa-Samsic28 poeng
5.   Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl27 poeng
6.   Fausto Masnada Quick-Step Alpha Vinyl24 poeng
7.   Anthon Charmig  Uno-X Pro Cycling Team24 poeng
8.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic24 poeng
9.   Rui Costa UAE Team Emirates21 poeng
10.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic18 poeng

 Ungdomskonkurranse
RytterLagTid
1.   Anthon Charmig  Uno-X Pro Cycling Team22t 37' 01"
2.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 20"
3.   Kevin Colleoni BikeExchange-Jayco+ 32"
4.   Henri Vandenabeele Team DSM+ 36"
5.   Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl+ 43"
6.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 59"
7.   Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè+ 1' 56"
8.   Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo+ 2' 16"
9.   Luca Covili Bardiani CSF Faizanè+ 2' 23"
10.   Hugo Toumire Cofidis+ 3' 14"

 Lagkonkurranse
LagTid
1.   Arkéa-Samsic  67t 53' 48"
2.   Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 7"
3.   Team DSM + 2' 01"
4.   Bardiani CSF Faizanè + 9' 31"
5.   Quick-Step Alpha Vinyl + 10' 05"

StartlisteRediger

  Startliste
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlassering
1  Mark Cavendish (GBR) 68.
2  Iljo Keisse (BEL) 72.
3  Fausto Masnada (ITA) 2.
4  Mauro Schmid (SUI) 10.
5  Stijn Steels (BEL) 59.
6  Stan Van Tricht (BEL) 34.
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlassering
11  Søren Kragh Andersen (DEN) 39.
12  Marco Brenner (GER) 24.
13  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 25.
14  Henri Vandenabeele (BEL) 9.
15  Kevin Vermaerke (USA) 11.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
21  Rui Costa (POR) 3.
22  Fernando Gaviria (COL)  49.
23  Ryan Gibbons (RSA) 16.
24  Felix Groß (GER) 53.
25  Yousif Mirza (UAE)  42.
26  Maximiliano Richeze (ARG) 65.
27  Oliviero Troia (ITA) DNS-6
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlassering
31  Élie Gesbert (FRA) 4.
32  Winner Anacona (COL) 19.
33  Amaury Capiot (BEL) 47.
34  Laurent Pichon (FRA) 32.
35  Kévin Vauquelin (FRA) 6.
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlassering
41  Rein Taaramäe (EST) 8.
42  Tom Devriendt (BEL) 63.
43  Jan Hirt (CZE)  1.
44  Julius Johansen (DEN) 79.
45  Hugo Page (FRA) 18.
46  Kévin Van Melsen (BEL) 80.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
51  Max Walscheid (GER) 60.
52  Sander Armée (BEL) 12.
53  Szymon Sajnok (POL) 55.
54  Hugo Toumire (FRA) 17.
55  Davide Villella (ITA) 44.
BikeExchange-Jayco
BEX
Nr.RytterPlassering
61  Kaden Groves (AUS) 61.
62  Kelland O’Brien (AUS) 51.
63  Kevin Colleoni (ITA) 7.
64  Alexander Konychev (ITA) DNS-2
65  Cameron Meyer (AUS) 31.
66  Callum Scotson (AUS) 30.
67  Campbell Stewart (NZL) 67.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
71  Paul Penhoët (FRA) 28.
72  Clément Davy (FRA) 50.
73  Antoine Duchesne (CAN) 23.
74  Ignatas Konovalovas (LTU) 66.
75  Miles Scotson (AUS) 35.
76  Ramon Sinkeldam (NED) 38.
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlassering
81  Anthon Charmig (DEN)  5.
82  Niklas Eg (DEN) DNS-3
83  Tord Gudmestad (NOR) 52.
84  Marcus Sander Hansen (DEN) DNF-6
85  Martin Bugge Urianstad (NOR) DNS-1
Bardiani CSF Faizanè
BCF
Nr.RytterPlassering
91  Filippo Zana (ITA) 13.
92  Luca Colnaghi (ITA) 76.
93  Luca Covili (ITA) 15.
94  Luca Rastelli (ITA) 54.
95  Samuele Zoccarato (ITA) 64.
96  Jonathan Cañaveral (COL) DNF-6
Bingoal Pauwels Sauces WB
BWB
Nr.RytterPlassering
101  Milan Menten (BEL) 27.
102  Louis Blouwe (BEL) 40.
103  Dorian de Maeght (BEL) DNF-4
104  Johan Meens (BEL) 45.
105  Mathijs Paasschens (NED) DNS-1
106  Laurenz Rex (BEL) 57.
107  Nathan Vandepitte (FRA) 70.
Euskaltel-Euskadi
EUS
Nr.RytterPlassering
111  Joan Bou (ESP) 46.
112  Antonio Angulo (ESP) 56.
113  Carlos Canal (ESP) 21.
114  Peio Goikoetxea (ESP)  69.
115  Julen Irizar (ESP) DNF-5
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlassering
121  Marco Canola (ITA) DNS-5
122  Pavel Kotsjetkov (RUS) 41.
123  Michael Kukrle (CZE) 26.
124  Denis Nekrasov (RUS) 14.
125  Ivan Rovnyj (RUS) 43.
126  Dmitry Strakhov (RUS) 22.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlassering
131  Mihkel Räim (EST)  (landevei) 77.
132  Mario Aparicio (ESP) 20.
133  Jetse Bol (NED) 29.
134  Ángel Fuentes (ESP) 58.
135  Victor Langellotti (MON) 73.
136  Alex Molenaar (NED) 71.
137  Gabriel Muller (FRA) DNF-4
  Oman
OMA
Nr.RytterPlassering
141  Said Al Rahbi84.
142  Mohamed Al Wahibi85.
143  Husam Al RawahiDNF-3
144  Mazen Al Riyami87.
145  Abdul Rahman Al Yacoubi83.
146  Munther Al Hsani82.
147  Faisal Al Mammari86.
Team Novo Nordisk
TNN
Nr.RytterPlassering
151  Charles Planet (FRA) 33.
152  Stephen Clancy (IRL) DNF-4
153  Gerd de Keijzer (NED) 81.
154  Jan Dunnewind (NED) DNF-2
155  Andrea Peron (ITA) DNS-5
156  Umberto Poli (ITA) 75.
157  Filippo Ridolfo (ITA) 78.
Astana Qazaqstan Development Team
AQD
Nr.RytterPlassering
161  Juan Carlos Lopez (COL) 37.
162  Gianmarco Garofoli (ITA) 48.
163  Harold Martín López (ECU) 37.
164  Alexandre Vinokourov (KAZ) 74.
165  Nicolas Vinokourov (KAZ) 62.

Eksterne lenkerRediger