Tour of Norway 2019

UCI 2.HC, 28. mai–2. juni 2019

Tour of Norway 2019 var den niende utgaven av det internasjonale sykkelrittet Tour of Norway. Rittet er klassifisert som 2.HC og ble arrangert fra 28. mai til 2. juni 2019.

Tour of Norway 2019
Kristoffer Halvorsen (2.), Alexander Kristoff (1.) og Edvald Boasson Hagen (3.).
Foto: Øyvind Berg
Detaljer
Ritt9. Tour of Norway
KonkurranseEuropatouren i landeveissykling 2019 2.HC
Etapper6
Datoer28. mai – 2. juni 2019
Distanse1 081,3 km
LandNOR Norge
StartstedStavanger
MålstedHønefoss
Lag21
Startende ryttere124
Fullførende ryttere88
Gjennomsnittsfart42,626 km/t
NettstedNettsted
Resultater
VinnerNOR Alexander Kristoff (UAE Team Emirates)
2. plassNOR Kristoffer Halvorsen (Ineos)
3. plassNOR Edvald Boasson-Hagen (Dimension Data)
PoengNOR Alexander Kristoff (UAE Team Emirates)
KlatringNED Elmar Reinders (Roompot-Charles)
UngdomNOR Kristoffer Halvorsen (Ineos)
LagkonkurranseBEL Lotto Soudal
◀20182020
Dokumentasjon

Rittet var det første etter at Tour of Norway ble slått sammen med Tour des Fjords, og ble dermed utvidet fra fem til seks dager, og lengden på rittet var for første gang så vidt over 100 mil. Rittet bevegde seg også for første gang utenfor Østlandet. Siden rittet ble arrangert uka etter Hammer Stavanger, var også oppslutningen fra de store profflagene betydelig større enn tidligere, med hele elleve påmeldte WorldTour-lag, mot tre til seks i tidligere utgaver.

Lagene rediger

WorldTour-lag (11)Profesjonelle kontinentallag (7)Kontinentallag (3)

Etappene rediger

 EtappeDatoStart – MålgangtypeDistanse (km)Etappe­vinnerSammenlagt­leder
1. etappe 28. maiStavangerEgersund
 
flat etappe
168,2  Cees Bol  Cees Bol
2. etappe 29. maiLiknesMandal
 
flat etappe
174  Álvaro Hodeg  Cees Bol
3. etappe 30. maiLyngdalKristiansand
 
kupert etappe
180  Edvald Boasson-Hagen  Edvald Boasson-Hagen
4. etappe 31. maiArendalSandefjord
 
flat etappe
224  Edoardo Affini  Edvald Boasson-Hagen
5. etappe 1. jun.SkienDrammen
 
kupert etappe
159,7  Alexander Kristoff  Alexander Kristoff
6. etappe 2. jun.GranHønefoss
 
kupert etappe
175,4  Kristoffer Halvorsen  Alexander Kristoff

Trøyene rediger

 EtappeVinner
_
Sammenlagtplassering
 
Poeng
 
Klatring
 
Ungdom
 
Lagkonkurranse
_
1. etappe
 
flat etappe
  Cees Bol  Cees Bol  Cees Bol  Fridtjof Røinås  Jacob Eriksson  Lotto Soudal
2. etappe
 
flat etappe
  Álvaro Hodeg  Kristoffer Halvorsen  Henrik Evensen  Álvaro Hodeg  Team Sunweb
3. etappe
 
kupert etappe
  Edvald Boasson-Hagen  Edvald Boasson-Hagen  Alexander Kristoff  Markus Hoelgaard  Joris Nieuwenhuis
4. etappe
 
flat etappe
  Edoardo Affini  Edoardo Affini  Lotto Soudal
5. etappe
 
kupert etappe
  Alexander Kristoff  Alexander Kristoff  Elmar Reinders
6. etappe
 
kupert etappe
  Kristoffer Halvorsen  Kristoffer Halvorsen
Sammenlagt  Alexander Kristoff  Alexander Kristoff  Elmar Reinders  Kristoffer Halvorsen  Lotto Soudal

Resultater rediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Alexander Kristoff   UAE Team Emirates25t 19' 58"
2.   Kristoffer Halvorsen  Ineos+ 3"
3.   Edvald Boasson-Hagen Dimension Data+ 5"
4.   Edoardo Affini Mitchelton-Scott+ 6"
5.   Cees Bol Team Sunweb+ 7"
6.   Anders Skaarseth Uno-X Norwegian Development+ 15"
7.   Joris Nieuwenhuis Team Sunweb+ 16"
8.   Daniel Turek Israel Cycling Academy+ 16"
9.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 16"
10.   Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal+ 17"
Kilde: ProCyclingStats


 Poengkonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Alexander Kristoff   UAE Team Emirates77 poeng
2.   Kristoffer Halvorsen  Ineos64 poeng
3.   Cees Bol Team Sunweb56 poeng
4.   Edvald Boasson-Hagen Dimension Data46 poeng
5.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy42 poeng
6.   Alex Kirsch Trek-Segafredo36 poeng
7.   Luka Mezgec Mitchelton-Scott35 poeng
8.   Álvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step33 poeng
9.   Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step33 poeng
10.   Lawrence Naesen Lotto-Soudal29 poeng


 Klatrekonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Elmar Reinders  Roompot-Charles20 poeng
2.   Marc Hirschi Team Sunweb19 poeng
3.   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal16 poeng
4.   Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian Development13 poeng
5.   Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step13 poeng
6.   Tim Wellens Lotto-Soudal10 poeng
7.   Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway9 poeng
8.   Nikita Stalnow Astana9 poeng
9.   Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal9 poeng
10.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy9 poeng


 Ungdomskonkurranse
RytterLagTid
1.   Kristoffer Halvorsen  Ineos25t 20' 01"
2.   Edoardo Affini Mitchelton-Scott+ 3"
3.   Joris Nieuwenhuis Team Sunweb+ 13"
4.   Marc Hirschi Team Sunweb+ 17"
5.   Jacob Eriksson Team Coop+ 19"
6.   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 20"
7.   Milan Menten Sport Vlaanderen-Baloise+ 20"
8.   Lucas Eriksson Riwal Readynez+ 20"
9.   Yevgeniy Gidich Astana+ 41"
10.   Alessandro Fedeli Delko Marseille Provence+ 1' 43"


 Lagkonkurranse
LagTid
1.   Lotto Soudal 76t 00' 56"
2.   Israel Cycling Academy + 0"
3.   Mitchelton-Scott + 0"
4.   Uno-X Norwegian Development + 0"
5.   Team Sunweb + 6"
6.   Ineos + 7"
7.   Astana + 28"
8.   Deceuninck-Quick Step + 3' 58"
9.   UAE Team Emirates + 4' 14"
10.   Arkéa-Samsic + 4' 52"


Startliste rediger

  Startliste
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
1  Alexander Kristoff (NOR)   1.
2  Roberto Ferrari (ITA) DNF-6
3  Sven Erik Bystrøm (NOR) 32.
4  Manuele Mori (ITA) DNF-6
5  Aljaksandr Rabusjenka (BLR) 62.
6  Rory Sutherland (AUS) 80.
Sportsdirektør: Simone Pedrazzini
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlassering
11  Edvald Boasson-Hagen (NOR) 3.
12  Gino Mäder (SUI) 75.
13  Steve Cummings (GBR) DNF-6
14  Michael Valgren (DEN) 56.
15  Rasmus Fossum Tiller (NOR) 76.
16  Julien Vermote (BEL) 82.
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove
Ineos
INS
Nr.RytterPlassering
21  Kristoffer Halvorsen (NOR)  2.
22  Michał Gołaś (POL) 39.
23  Ben Swift (GBR) 22.
24  Vasil Kiryjenka (BLR) 54.
25  Christopher Lawless (GBR) DNF-5
26  Ian Stannard (GBR) 42.
Sportsdirektør: Gabriel Rasch
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlassering
31  Tim Declercq (BEL) 38.
32  Remco Evenepoel (BEL) 63.
33  Álvaro Hodeg (COL) 64.
34  Yves Lampaert (BEL)  (landevei) 23.
35  Davide Martinelli (ITA) 73.
36  Petr Vakoč (CZE) 44.
Sportsdirektør: Tom Steels
EF Education First
EF1
Nr.RytterPlassering
41  Moreno Hofland (NED) 61.
42  Sebastian Langeveld (NED) 57.
43  Thomas Scully (NZL) 65.
44  Julius van den Berg (NED) 49.
45  Sep Vanmarcke (BEL) 26.
46  James Whelan (AUS) DNF-5
Sportsdirektør: Ken Vanmarcke
Team Sunweb
SUN
Nr.RytterPlassering
51  Cees Bol (NED) 5.
52  Roy Curvers (NED) 77.
53  Marc Hirschi (SUI) 15.
54  Asbjørn Kragh Andersen (DEN) 88.
55  Joris Nieuwenhuis (NED) 7.
56  Florian Stork (GER) 84.
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen
Team Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlassering
61  Floris De Tier (BEL) 17.
62  Bert-Jan Lindeman (NED) 72.
63  Jonas Vingegaard (DEN) DNS-2
64  Taco van der Hoorn (NED) 66.
65  Danny van Poppel (NED) DNS-2
66  Maarten Wynants (BEL) 48.
Sportsdirektør: Frans Maassen
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlassering
71  Fumiyuki Beppu (JPN) 81.
72  Koen de Kort (NED) 47.
73  Alex Frame (NZL) 58.
74  Alex Kirsch (LUX) 20.
75  Ryan Mullen (IRL) DNF-5
76  Mads Pedersen (DEN) DNF-2
Sportsdirektør: Grégory Rast
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlassering
81  Edoardo Affini (ITA) 4.
82  Alexander Edmondson (AUS) DNF-5
84  Luka Mezgec (SLO) 19.
85  Callum Scotson (AUS) 60.
86  Robert Stannard (AUS) 45.
Sportsdirektør: Laurenzo Lapage
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlassering
91  Carl Fredrik Hagen (NOR) 10.
92  Sander Armée (BEL) 9.
93  Bjorg Lambrecht (BEL) 21.
94  Nikolas Maes (BEL) DNF-6
95  Lawrence Naesen (BEL) 43.
96  Tim Wellens (BEL) 14.
Sportsdirektør: Mario Aerts
Astana
AST
Nr.RytterPlassering
101  Zhandos Bizhigitov (KAZ) 74.
102  Hernando Bohórquez (COL) 37.
103  Yevgeniy Gidich (KAZ) 40.
104  Jurij Natarov (KAZ) 69.
105  Luis León Sánchez (ESP) 31.
106  Nikita Stalnow (KAZ) 78.
Sportsdirektør: Bruno Cenghialta
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlassering
111  Alex Aranburu (ESP) 27.
112  Alan Banaszek (POL) DNF-6
113  Sergej Tsjernjetskij (RUS) 28.
114  Matteo Malucelli (ITA) DNF-6
115  Sebastián Mora (ESP) 70.
116  Nelson Soto (COL) DNF-5
Sportsdirektør: Rubén Martínez
Delko Marseille Provence
DMP
Nr.RytterPlassering
121  Alessandro Fedeli (ITA) 41.
122  Iuri Filosi (ITA) DNF-5
123  Brenton Jones (AUS) DNF-5
124  Eduard-Michael Grosu (ROU)  (landevei) DNS-5
125  Przemysław Kasperkiewicz (POL) DNS-4
Sportsdirektør: Hristo Zaykov
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlassering
131  Sondre Holst Enger (NOR) 53.
132  August Jensen (NOR) 25.
133  Omer Goldstein (ISR) 50.
134  Daniel Turek (CZE) 8.
135  Tom Van Asbroeck (BEL) 13.
136  Dennis van Winden (NED) DNF-6
Sportsdirektør: Eric Van Lancker
Riwal Readynez
RIW
Nr.RytterPlassering
141  Krister Hagen (NOR) DNF-6
142  Sindre Lunke (NOR) DNS-6
143  Alexander Kamp (DEN) 52.
144  Lucas Eriksson (SWE)  (landevei) 30.
145  Torkil Veyhe (DEN) DNF-6
146  Rasmus Quaade (DEN) 68.
Sportsdirektør: Michael Skelde
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlassering
151  Pieter Weening (NED) 36.
152  Maurits Lammertink (NED) DNF-1
153  Elmar Reinders (NED)  71.
154  Nick van der Lijke (NED) DNF-1
155  Boy van Poppel (NED) DNF-6
156  Lars Boom (NED) DNF-3
Sportsdirektør: Erik Breukink
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlassering
161  Kenny De Ketele (BEL) DNF-6
162  Kevin Deltombe (BEL) 55.
163  Milan Menten (BEL) 24.
164  Dries Van Gestel (BEL) 29.
165  Preben Van Hecke (BEL) 79.
166  Sasha Weemaes (BEL) 86.
Sportsdirektør: Hans De Clercq
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlassering
171  Franck Bonnamour (FRA) 11.
172  Maxime Daniel (FRA) DNF-2
173  Amaël Moinard (FRA) DNF-3
174  Connor Swift (GBR)  (landevei) 35.
175  Florian Vachon (FRA) 46.
176  Bram Welten (NED) 87.
Sportsdirektør: Yvon Caër
Uno-X Norwegian Development
UXT
Nr.RytterPlassering
181  Jonas Abrahamsen (NOR) 12.
182  Markus Hoelgaard (NOR) 16.
183  Erik Resell (NOR) 59.
184  Anders Skaarseth (NOR) 6.
185  Kristoffer Skjerping (NOR) 51.
186  Torstein Træen (NOR) 34.
Sportsdirektør: Leonard Snoeks
Joker Fuel of Norway
JFN
Nr.RytterPlassering
191  Herman Dahl (NOR) DNS-4
192  Henrik Evensen (NOR) DNF-6
193  Ole Forfang (NOR) DNF-4
194  Fridtjof Røinås (NOR) DNS-3
195  Andreas Vangstad (NOR) 33.
196  Søren Wærenskjold (NOR) DNF-6
Sportsdirektør: Adrian Gjølberg
Team Coop
TCO
Nr.RytterPlassering
201  Eirik Lunder (NOR) 85.
202  Kristian Aasvold (NOR) 67.
203  Louis Bendixen (DEN) 83.
204  Jacob Eriksson (SWE) 18.
205  Andre Sotberg (NOR) DNS-6
206  Trond Håkon Trondsen (NOR) DNS-6
Sportsdirektør: Magnus Børresen

Eksterne lenker rediger