Tour Down Under 2023

Tour Down Under 2023 Cycling (road) pictogram.svg
Tour Down Under UCI World Tour logo.svg
Detaljer
Ritt23. Tour Down Under
KonkurranseUCI WorldTour 2023 2.UWT
Etapper6
Datoer17. – 22. januar 2023
Distanse679,4 km
LandAUS Australia
StartstedAdelaide
MålstedMount Lofty
Lag20
Startende ryttere139
Fullførende ryttere121
Gjennomsnittsfart42,125 km/t
Resultater
VinnerAUS Jay Vine (UAE Team Emirates)
2. plassGBR Simon Yates (Jayco AlUla)
3. plassESP Pello Bilbao (Bahrain Victorious)
PoengAUS Michael Matthews (Jayco AlUla)
KlatringDEN Mikkel Frølich Honoré (EF Education-EasyPost)
UngdomUSA Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers)
LagkonkurranseUAE UAE Team Emirates
◀2020
Dokumentasjon Wikidata-logo S.svg

Tour Down Under 2023 var den 23. utgaven av sykkelrittet Tour Down Under og ble arrangert fra 17. til 22. januar 2023. De to foregående utgavene ble avlyst. [1]

Jay Vine vant sammenlagt.[2]

LagRediger

WorldTour-lag (18)ProTour-lagLandslag
  •   UniSA-Australia

EtapperRediger

 EtappeDatoStart – MålgangtypeDistanse (km)Elevation (m)Etappe­vinnerSammenlagt­leder
Prolog 17. jan.AdelaideAdelaide5,539 m  Alberto Bettiol  Alberto Bettiol
1. etappe 18. jan.Tanunda – Tanunda150,11715 m  Phil Bauhaus  Alberto Bettiol
2. etappe 19. jan.Brighton – Victor Harbor1561803 m  Rohan Dennis  Rohan Dennis
3. etappe 20. jan.Norwood – Campbelltown118,51831 m  Pello Bilbao  Jay Vine
4. etappe 21. jan.Port Willunga – Willunga135,31103 m  Bryan Coquard  Jay Vine
5. etappe 22. jan.Unley – Mount Lofty1142224 m  Simon Yates  Jay Vine

Trøyene dag for dagRediger

 EtappeVinner
_
Sammenlagtplassering
 
Poeng
 
Klatring
 
Ungdom
 
Lagkonkurranse
_
Prolog  Alberto Bettiol  Alberto Bettiolnot attributednot attributed  Magnus Sheffield  Alpecin-Deceuninck
1. etappe  Phil Bauhaus  Phil Bauhaus  Luke Plapp  Intermarché-Circus-Wanty
2. etappe  Rohan Dennis  Rohan Dennis  Caleb Ewan  Jay Vine  Alpecin-Deceuninck
3. etappe  Pello Bilbao  Jay Vine  Michael Matthews  UAE Team Emirates
4. etappe  Bryan Coquard  Mikkel Frølich Honoré
5. etappe  Simon Yates
Sammenlagt  Jay Vine  Michael Matthews  Mikkel Frølich Honoré  Magnus Sheffield  UAE Team Emirates

PrologRediger

Adelaide - Adelaide(5,5 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Alberto Bettiol EF Education-EasyPost6' 19"
2.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 8"
3.   Julius Johansen Intermarché-Circus-Wanty+ 10"
4.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 11"
5.   Samuel Gaze Alpecin-Deceuninck+ 11"
6.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 12"
7.   Marius Mayrhofer Team DSM+ 13"
8.   Jannik Steimle Soudal Quick-Step+ 13"
9.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 14"
10.   Michael Matthews Jayco AlUla+ 14"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Alberto Bettiol  EF Education-EasyPost6' 19"
2.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers+ 8"
3.   Julius Johansen Intermarché-Circus-Wanty+ 10"
4.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 11"
5.   Samuel Gaze Alpecin-Deceuninck+ 11"
6.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 12"
7.   Marius Mayrhofer Team DSM+ 13"
8.   Jannik Steimle Soudal Quick-Step+ 13"
9.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 14"
10.   Michael Matthews Jayco AlUla+ 14"
Kilde: ProCyclingStats


1. etapeRediger

Tanunda - Tanunda(150,1 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious3t 37' 35"
2.   Caleb Ewan UniSA-Australia+ 0"
3.   Michael Matthews Jayco AlUla+ 0"
4.   Alessandro Covi UAE Team Emirates+ 0"
5.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
6.   Emīls Liepiņš Trek-Segafredo+ 0"
7.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
8.   Hugo Hofstetter Arkéa-Samsic+ 0"
9.   Taj Jones Israel-Premier Tech+ 0"
10.   Gerben Thijssen Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Alberto Bettiol  EF Education-EasyPost3t 43' 54"
2.   Michael Matthews Jayco AlUla+ 6"
3.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers+ 8"
4.   Julius Johansen Intermarché-Circus-Wanty+ 10"
5.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 11"
6.   Samuel Gaze Alpecin-Deceuninck+ 11"
7.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 12"
8.   Marius Mayrhofer Team DSM+ 13"
9.   Corbin Strong Israel-Premier Tech+ 13"
10.   Jannik Steimle Soudal Quick-Step+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

Brighton - Victor Harbor(156 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Rohan Dennis Jumbo-Visma4t 00' 40"
2.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 2"
3.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 2"
4.   Simon Yates Jayco AlUla+ 2"
5.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 5"
6.   Caleb Ewan Lotto Dstny+ 11"
7.   Emīls Liepiņš Trek-Segafredo+ 11"
8.   Corbin Strong Israel-Premier Tech+ 11"
9.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 11"
10.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 11"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Rohan Dennis  Jumbo-Visma7t 44' 41"
2.   Jay Vine  UAE Team Emirates+ 3"
3.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers+ 12"
4.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 13"
5.   Corbin Strong Israel-Premier Tech+ 14"
6.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 14"
7.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 15"
8.   Marius Mayrhofer Team DSM+ 17"
9.   Nikias Arndt Bahrain Victorious+ 19"
10.   Miles Scotson Groupama-FDJ+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

Norwood - Campbelltown(118,5 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Pello Bilbao Bahrain Victorious2t 48' 10"
2.   Simon Yates Jayco AlUla+ 0"
3.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 0"
4.   Michael Matthews Jayco AlUla+ 28"
5.   Sven Erik Bystrøm Intermarché-Circus-Wanty+ 28"
6.   Natnael Tesfatsion Trek-Segafredo+ 28"
7.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 28"
8.   Milan Vader Jumbo-Visma+ 28"
9.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 28"
10.   Ethan Hayter Ineos Grenadiers+ 28"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Jay Vine   UAE Team Emirates10t 32' 50"
2.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 15"
3.   Simon Yates Jayco AlUla+ 16"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 45"
5.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 46"
6.   Ethan Hayter Ineos Grenadiers+ 50"
7.   Sven Erik Bystrøm Intermarché-Circus-Wanty+ 54"
8.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 58"
9.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 00"
10.   Gorka Izagirre Movistar Team+ 1' 01"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

Port Willunga - Willunga(135,3 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Bryan Coquard Cofidis2t 53' 41"
2.   Alberto Bettiol EF Education-EasyPost+ 0"
3.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
4.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
5.   Corbin Strong Israel-Premier Tech+ 0"
6.   Michael Matthews  Jayco AlUla+ 0"
7.   Dorian Godon AG2R Citroën Team+ 0"
8.   Marius Mayrhofer Team DSM+ 0"
9.   Kim Heiduk Ineos Grenadiers+ 0"
10.   Caleb Ewan UniSA-Australia+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Jay Vine  UAE Team Emirates+ 13t 26' 31"
2.   Simon Yates Jayco AlUla+ 15"
3.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 15"
4.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers+ 45"
5.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 46"
6.   Ethan Hayter Ineos Grenadiers+ 50"
7.   Sven Erik Bystrøm Intermarché-Circus-Wanty+ 54"
8.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 56"
9.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 58"
10.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 00"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

Unley - Mount Lofty(114 km)
 Etappeplassering
RytterLagTid
1.   Simon Yates Jayco AlUla2t 41' 16"
2.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 0"
3.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 2"
4.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 3"
5.   Sven Erik Bystrøm Intermarché-Circus-Wanty+ 6"
6.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 6"
7.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 6"
8.   Giovanni Aleotti Bora-Hansgrohe+ 6"
9.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 6"
10.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 6"
Kilde: ProCyclingStats

SammenlagtRediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Jay Vine  UAE Team Emirates16t 07' 41"
2.   Simon Yates Jayco AlUla+ 11"
3.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 27"
4.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers+ 57"
5.   Mauro Schmid Soudal Quick-Step+ 58"
6.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 04"
7.   Sven Erik Bystrøm Intermarché-Circus-Wanty+ 1' 06"
8.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 1' 07"
9.   Gorka Izagirre Movistar Team+ 1' 13"
10.   Bryan Coquard Cofidis+ 1' 13"
11.   Marc Hirschi UAE Team Emirates+ 1' 13"
12.   Rudy Molard Groupama-FDJ+ 1' 16"
13.   Sebastian Berwick Israel-Premier Tech+ 1' 17"
14.   Natnael Tesfatsion Trek-Segafredo+ 1' 18"
15.   George Bennett UAE Team Emirates+ 1' 20"
16.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 1' 23"
17.   Giovanni Aleotti Bora-Hansgrohe+ 1' 44"
18.   Ethan Hayter Ineos Grenadiers+ 1' 45"
19.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 1' 51"
20.   Élie Gesbert Arkéa-Samsic+ 2' 14"
Kilde: ProCyclingStats

 Poengkonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Michael Matthews  Jayco AlUla61 poeng
2.   Simon Yates Jayco AlUla57 poeng
3.   Jay Vine  UAE Team Emirates57 poeng
4.   Caleb Ewan Lotto Dstny47 poeng
5.   Paul Penhoët Groupama-FDJ43 poeng
6.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty40 poeng
7.   Bryan Coquard Cofidis37 poeng
8.   Corbin Strong Israel-Premier Tech34 poeng
9.   Rohan Dennis Jumbo-Visma30 poeng
10.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious30 poeng

 Klatrekonkurranse
RytterLagPoeng
1.   Mikkel Frølich Honoré  EF Education-EasyPost21 poeng
2.   Jay Vine  UAE Team Emirates20 poeng
3.   Simon Yates Jayco AlUla18 poeng
4.   Fabio Felline Astana Qazaqstan Team11 poeng
5.   Kim Heiduk Ineos Grenadiers10 poeng
6.   Johan Jacobs Movistar Team10 poeng
7.   Luke Plapp Ineos Grenadiers10 poeng
8.   Alessandro Covi UAE Team Emirates8 poeng
9.   Matthew Dinham Team DSM8 poeng
10.   Dmitrij Gruzdev Astana Qazaqstan Team7 poeng

 Ungdomskonkurranse
RytterLagTid
1.   Magnus Sheffield  Ineos Grenadiers16t 08' 38"
2.   Antonio Tiberi Trek-Segafredo+ 10"
3.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 54"
4.   Reuben Thompson Groupama-FDJ+ 1' 32"
5.   Alex Baudin AG2R Citroën Team+ 1' 54"
6.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 3' 24"
7.   Iván Romeo Movistar Team+ 6' 55"
8.   Leo Hayter Ineos Grenadiers+ 10' 14"
9.   Alessandro Verre Arkéa-Samsic+ 18' 59"
10.   Finn Fisher-Black UAE Team Emirates+ 24' 25"

 Lagkonkurranse
LagTid
1.   UAE Team Emirates 48t 25' 34"
2.   Trek-Segafredo + 1' 24"
3.   Groupama-FDJ + 1' 41"
4.   AG2R Citroën Team + 3' 09"
5.   Soudal Quick-Step + 5' 02"


StartlisteRediger

  Startliste
Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
1  Michael Matthews (AUS)  43.
2  Simon Yates (GBR) 2.
3  Luke Durbridge (AUS) 102.
4  Lucas Hamilton (AUS) 54.
5  Michael Hepburn (AUS) 75.
6  Chris Harper (AUS) DNS-2
7  Campbell Stewart (NZL) 96.
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlassering
11  Ben O'Connor (AUS) 6.
12  Alex Baudin (FRA) 26.
13  Dorian Godon (FRA) 24.
14  Paul Lapeira (FRA) 58.
15  Nans Peters (FRA) 27.
16  Michael Schär (SUI) 62.
17  Damien Touzé (FRA) 42.
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
21  Luis León Sánchez (ESP) 33.
22  Manuele Boaro (ITA) DNF-5
23  Leonardo Basso (ITA) 120.
24  Fabio Felline (ITA) 77.
25  Dmitrij Gruzdev (KAZ) 86.
26  Martin Laas (EST) DNF-5
27  Gianni Moscon (ITA) DNF-3
Sportsdirektør: Stefano Zanini
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
31  Pello Bilbao (ESP) 3.
32  Nikias Arndt (GER) 38.
33  Phil Bauhaus (GER) 94.
34  Kamil Gradek (POL) DNF-5
35  Hermann Pernsteiner (AUT) 45.
36  Cameron Scott (AUS) 121.
37  Jasha Sütterlin (GER) 65.
Sportsdirektør: Neil Stephens
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlassering
41  Tony Gallopin (FRA) 32.
42  Filippo Baroncini (ITA) DNF-4
43  Marc Brustenga (ESP) 76.
44  Asbjørn Hellemose (DEN) 55.
45  Emīls Liepiņš (LAT)  (landevei) 46.
46  Natnael Tesfatsion (ERI) 14.
47  Antonio Tiberi (ITA) 8.
Sportsdirektør: Kim Andersen
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
51  Bryan Coquard (FRA) 10.
52  François Bidard (FRA) 48.
53  André Carvalho (POR) 104.
54  Davide Cimolai (ITA) 109.
55  Victor Lafay (FRA) 44.
56  Alexis Renard (FRA) 80.
57  Harrison Wood (GBR) 118.
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
61  Mattia Cattaneo (ITA) 22.
62  Stan Van Tricht (BEL) 78.
63  Dries Devenyns (BEL) 39.
64  James Knox (GBR) DSQ-1
65  Mauro Schmid (SUI) 5.
66  Jannik Steimle (GER) 107.
67  Martin Svrček (SVK) DNF-5
Sportsdirektør: Geert Van Bondt
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
71  Kaden Groves (AUS) 36.
72  Jensen Plowright (AUS) DNF-5
73  Robert Stannard (AUS) 57.
74  Samuel Gaze (NZL) 93.
75  Senne Leysen (BEL) 116.
76  Oscar Riesebeek (NED) 95.
77  Michael Gogl (AUT) 73.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
81  Michael Storer (AUS) 40.
82  Miles Scotson (AUS) 67.
83  Lorenzo Germani (ITA) 112.
84  Reuben Thompson (NZL) 23.
85  Laurence Pithie (NZL) 106.
86  Paul Penhoët (FRA) 29.
87  Rudy Molard (FRA) 12.
Sportsdirektør: Jussi Veikkanen
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
91  Geraint Thomas (GBR) 88.
92  Ethan Hayter (GBR)  (tempo) 18.
93  Leo Hayter (GBR) 56.
94  Kim Heiduk (GER) 79.
95  Luke Plapp (AUS)  (landevei) 53.
96  Magnus Sheffield (USA)  4.
97  Ben Swift (GBR) 70.
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlassering
101  Sven Erik Bystrøm (NOR) 7.
102  Julius Johansen (DEN) 83.
103  Hugo Page (FRA) 19.
104  Gerben Thijssen (BEL) DNF-5
105  Taco van der Hoorn (NED) 110.
106  Boy van Poppel (NED) DNF-5
107  Dion Smith (NZL) 52.
Sportsdirektør: Steven De Neef
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlassering
111  Rohan Dennis (AUS) 50.
112  Robert Gesink (NED) DNF-1
113  Lennard Hofstede (NED) 68.
114  Timo Roosen (NED) 61.
115  Milan Vader (NED) 25.
116  Tim van Dijke (NED) 66.
117  Jos van Emden (NED) 74.
Sportsdirektør: Addy Engels
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
121  Gorka Izagirre (ESP) 9.
122  Imanol Erviti (ESP) 49.
123  Johan Jacobs (SUI) 92.
124  Iván Romeo (ESP) 41.
125  Sergio Samitier (ESP) 101.
126  Lluís Mas (ESP) 72.
Sportsdirektør: Patxi Vila
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlassering
131  Chris Hamilton (AUS) 31.
132  Matthew Dinham (AUS) 59.
133  Patrick Bevin (NZL) DNF-1
134  Romain Combaud (FRA) 97.
135  Tim Naberman (NED) 108.
136  Marius Mayrhofer (GER) 21.
137  Martijn Tusveld (NED) 69.
Sportsdirektør: Luke Roberts
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
141  Jay Vine (AUS)  (tempo)  1.
142  George Bennett (NZL) 15.
143  Marc Hirschi (SUI) 11.
144  Sjoerd Bax (NED) 85.
145  Alessandro Covi (ITA) 64.
146  Michael Vink (NZL) 63.
147  Finn Fisher-Black (NZL) 98.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlassering
151  Ewen Costiou (FRA) 99.
152  Mathis Le Berre (FRA) 105.
153  Élie Gesbert (FRA) 20.
154  Hugo Hofstetter (FRA) 87.
155  Kévin Ledanois (FRA) 30.
156  Łukasz Owsian (POL) 81.
157  Alessandro Verre (ITA) 82.
Sportsdirektør: Yvon Caër
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
161  Alberto Bettiol (ITA) 37.
162  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 84.
163  Jens Keukeleire (BEL) 47.
164  Sean Quinn (USA) 60.
165  Jonas Rutsch (GER) 35.
166  Thomas Scully (NZL) 115.
167  Łukasz Wiśniowski (POL) 114.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
171  Jai Hindley (AUS) 16.
172  Marco Haller (AUT) 71.
173  Shane Archbold (NZL) 111.
174  Luis-Joe Lührs (GER) 103.
175  Jordi Meeus (BEL) DNS-2
176  Maximilian Schachmann (GER) 51.
177  Giovanni Aleotti (ITA) 17.
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
181  Chris Froome (GBR) 117.
182  Daryl Impey (RSA) 89.
183  Simon Clarke (AUS) 91.
184  Corbin Strong (NZL) 28.
185  Taj Jones (AUS) DNF-5
186  Sebastian Berwick (AUS) 13.
187  Derek Gee (CAN) 34.
UniSA-Australia
AUS
Nr.RytterPlassering
191  Caleb Ewan (AUS) 100.
192  Jarrad Drizners (AUS) 90.
193  Graeme Frislie (AUS) DNS-2
194  Conor Leahy (AUS) DNS-2
195  Zac Marriage (AUS) 119.
196  James Moriarty (AUS) DNF-2
197  Liam Walsh (AUS) 113.

ReferanserRediger

  1. ^ Jones, Amy (13. januar 2023). «Preview: Men's Santos Tour Down Under». CyclingTips (engelsk). Besøkt 16. januar 2023. 
  2. ^ «Vine wins Tour Down Under, Yates takes final stage». cyclingnews.com (engelsk). 22. januar 2023. 

Eksterne lenkerRediger