Tour Down Under 2010

Tour Down Under 2010 var den tolvte utgaven av Tour Down Under. Rittet ble arrangeret i og rundt Adelaide fra 19. til 24. januar 2010. Det var tredje gang rittet hadde ProTour-status. 17. januar gikk Cancer Council Classic som ikke talte med i sammendraget. Det ble vunnet av Greg Henderson fra nystartede Team Sky.

I tillegg til ProTour-lagene (med unntak av Lampre-Farnese Vini som ikke hadde fått lisens) deltok BMC og UniSA. Storfavoritt André Greipel vant tre etapper og rittet sammenlagt.

EtapperRediger

1. etappe: Clare–Tanunda (141 km)Rediger

 
Feltet på 1. etappe
Resultater
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 3.15:30
2.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:00
3.   Jürgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 0:00
4.   Danilo Wyss BMC Racing Team + 0:00
5.   Greg Henderson Team Sky + 0:00
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 3.15:20
2.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:04
3.   Martin Kohler BMC Racing Team + 0:04
4.   Jürgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 0:06
5.   Blel Kadri AG2R La Mondiale + 0:06

2. etappe: Gawler-Hahndorf (133 km)Rediger

 
Feltet på 2. etappe
Resultater
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 3.23:49
2.   Greg Henderson Team Sky + 0:00
3.   Robbie McEwen Katjusja + 0:00
4.   Robert Hunter Garmin-Transitions + 0:00
5.   Graeme Brown RAB + 0:00
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 6.38:59
2.   Greg Henderson Team Sky + 0:14
3.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:14
4.   Robbie McEwen Katjusja + 0:16
5.   Jürgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 0:06

3. etappe: Unley–Stirling (132,5 km)Rediger

 
Regjerende portugisisk mester, Manuel Cardoso, vant 3. etappe
Resultater
Rytter Lag Tid
1.   Manuel Antonio Cardoso Footon-Servetto 3:14:38
2.   Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 0:01
3.   Cadel Evans BMC Racing Team + 0:01
4.   Peter Sagan Liquigas-Doimo + 0:01
5.   Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 0:01
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 9.53:38
2.   Greg Henderson Team Sky + 0:14
3.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:14
4.   Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 0:14
5.   Robbie McEwen Katjusja + 0:16

4. etappe: Norwood–Golwa (149,5 km)Rediger

Resultater
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 3.30:29
2.   Robbie McEwen Katjusja + 0:00
3.   Graeme Brown RAB + 0:00
4.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:00
5.   Manuel Antonio Cardoso Footon-Servetto + 0:00
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 13.23:57
2.   Robbie McEwen Katjusja + 0:20
3.   Greg Henderson Team Sky + 0:24
4.   Gert Steegmans Team RadioShack + 0:24
5.   Graeme Brown RAB + 0:26

5. etappe: Snapper Point–Willunga (148 km)Rediger

Resultater
Rytter Lag Tid
1.   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne 3:29:39
2.   Luke Roberts Team Milram + 0:02
3.   Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 0:04
4.   Cadel Evans BMC Racing Team + 0:04
5.   Peter Sagan Liquigas-Doimo + 0:06
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 16.53:45
2.   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 0:11
3.   Luke Roberts Team Milram + 0:17
4.   Robbie McEwen Katjusja + 0:20
5.   Cadel Evans BMC Racing Team + 0:21

6. etappe: Adelaide City Council Circuit (90 km)Rediger

Resultater
Rytter Lag Tid
1.   Christopher Sutton Team Sky 1:53:20
2.   Greg Henderson Team Sky + 0:00
3.   Graeme Brown RAB + 0:00
4.   Robbie McEwen Katjusja + 0:00
5.   André Greipel Team HTC-Columbia + 0:00
Stillingen sammenlagt
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 18:47.05
2.   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 0:11
3.   Greg Henderson Team Sky + 0:15
4.   Robbie McEwen Katjusja + 0:17
5.   Luke Roberts Team Milram + 0:17

ResultaterRediger

SammenlagtRediger

 
André Greipel tok sammenlagtseieren
 
Thomas Rohregger vant klatrekonkurransen
 
André Greipel vant sprintkonkurransen
 
Jürgen Roelandts vant ungdomskonkurransen
Rytter Lag Tid
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 18:47.05
2.   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 0:11
3.   Greg Henderson Team Sky + 0:15
4.   Robbie McEwen Katjusja + 0:17
5.   Luke Roberts Team Milram + 0:17
6.   Cadel Evans BMC Racing Team + 0:21
7.   Eduard Vorganov Katjusja + 0:25
8.   Jürgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 0:26
9.   Robert Hunter Garmin-Transitions + 0:26
10.   Markus Fothen Team Milram + 0:27

KlatrekonkurransenRediger

Rytter Lag Poeng
1.   Thomas Rohregger Team Milram 62
2.   Valerij Dmitrijev Astana 36
3.   David Kemp Team UniSA 28

SprintkonkurransenRediger

Rytter Lag Poeng
1.   André Greipel Team HTC-Columbia 24
2.   Greg Henderson Team Sky 18
3.   Robbie McEwen Katjusja 16

UngdomskonkurransenRediger

Rytter Lag Tid
1.   Jürgen Roelandts Omega Pharma-Lotto 18:47:31
2.   Wesley Sulzberger Française des Jeux + 0:13
3.   José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne +0;20

Eksterne lenkerRediger