Åpne hovedmenyen

Svømming under Sommer-OL 2016 – 50 meter fri kvinner

Svømming under Sommer-OL 2016 – 50 meter fri kvinner
Svømming under Sommer-OL 2016 – 50 meter fri kvinner
Konkurranse50 meter fri kvinner
LekerOL Sommer-OL 2016
StedRio de Janeiro
ArenaEstádio Aquático Olímpico
Dato12. - 13. august
Vinnertid24,07
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Pernille Blume, Danmark Danmark
Silver medal icon.svg Simone Manuel, USA USA
Bronze medal icon.svg Aljaksandra Herasimenja, Hviterussland Hviterussland

Forrige2012
Neste2020
Svømmeøvelser ved
Sommer-OL 2016
Svømming
Fri
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m kvinner
1500 m menn
Ryggsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individuell medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner
Maraton
10 km menn kvinner

50 meter fri for kvinner under Sommer-OL 2016 vil finne sted i Estádio Aquático Olímpico den 12. august - 13. august 2016.[1][2]

RekorderRediger

Rekorder før mesterskapet
Verdensrekord   Britta Steffen, Tyskland 23,73 Roma, Italia 2. august 2009 [3][4]
Olympisk rekord   Ranomi Kromowidjojo, Nederland 24,05 London, Storbritannia 4. august 2012 [5]

ProgramRediger

Følgende tabell viser tidsplanen for gjennomføringen av konkurransen:

Dato Klokkeslett Runde
12. august 13:00 Heat
12. august 22:58 Semifinaler
13. august 22:00 Finale

ResultaterRediger

ForsøksheatRediger

Plassering Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentar
1 12 6 Pernille Blume     Danmark   24,23 Q
2 11 5 Francesca Halsall     Storbritannia   24,26 Q
3 10 6 Aljaksandra Herasimenja     Hviterussland   24,42 Q
4 12 4 Bronte Campbell     Australia   24,45 Q
5 10 5 Abbey Weitzeil     USA   24,48 Q
11 6 Jeanette Ottesen     Danmark   Q
7 11 4 Cate Campbell     Australia   24,52 Q
8 10 3 Chantal van Landeghem     Canada   24,57 Q
10 4 Ranomi Kromowidjojo     Nederland   Q
10 12 5 Sarah Sjöström     Sverige   24,66 Q
11 11 3 Simone Manuel     USA   24,71 Q
12 11 7 Therese Alshammar     Sverige   24,73 Q
13 9 7 Inge Dekker     Nederland   24,77 Q
12 3 Arianna Vanderpool-Wallace     Bahamas   Q
12 7 Dorothea Brandt     Tyskland   Q
16 11 2 Etiene Medeiros     Brasil   24,82 Q
17 11 8 Silvia di Pietro     Italia   24,89
18 9 4 Farida Osman     Egypt   24,91 AR
10 7 Liu Xiang     Kina  
12 1 Michelle Williams     Canada  
21 10 2 Anna Santamans     Frankrike   24,93
22 8 8 Vanessa Garcia     Puerto Rico   24,94
11 1 Rozaliya Nasretdinova     Russland  
24 7 4 Susann Bjørnsen     Norge   25,05
25 10 8 Flóra Molnár     Ungarn   25,07
26 7 6 Julie Meynen     Luxembourg   25,12
27 9 6 Yuliya Khitraya     Hviterussland   25,18
28 7 5 Liliana Ibáñez López     Mexico   25,25
29 9 5 Aleksandra Urbańczyk     Polen   25,28
30 7 2 Isabella Arcila Hurtado     Colombia   25,35
31 8 4 Melanie Henique     Frankrike   25,36
32 9 3 Theodora Drakou     Hellas   25,36
33 8 7 Zohar Shikler     Israel   25,38
34 8 3 Erika Ferraioli     Italia   25,40
35 9 8 Andrea Murez     Israel   25,41
36 9 2 Rikako Ikee     Japan   25,45
37 8 5 Anna Dowgiert     Polen   25,54
38 12 8 Natalia Lovtcova     Russland   25,55
39 8 6 Birgit Koschischek     Østerrike   25,58
40 10 1 Graciele Herrmann     Brasil   25,60
41 7 3 Alexandra Touretski     Sveits   25,66
42 9 1 Darya Stepanyuk     Ukraina   25,67
43 8 1 Yayoi Matsumoto     Japan   25,73
44 7 8 Camille Cheng     Hongkong   25,92
45 7 7 Allyson Ponson     Aruba   26,00
46 6 2 Karen Torrez     Bolivia   26,12
47 6 4 Naomi Ruele     Botswana   26,23
48 6 8 Elinah Phillip     De britiske Jomfruøyer   26,26
49 6 3 Baean Jouma     Syria   26,41
7 1 Lin Pei-Wun     Kinesisk Taipei  
51 6 7 Talita Baqlah     Jordan   26,48
52 6 5 Rebecca Heyliger     Bermuda   26,54
53 6 6 Nicola Muscat     Malta   26,60
54 5 6 Faye Husain    [?]   26,86
55 6 1 Dorian McMenemy Taylor     Den dominikanske republikk   27,37
56 5 3 Naomy Grand Pierre     Haiti   27,46
57 5 5 Samatha Roberts     Antigua og Barbuda   27,95
58 4 4 Colleen Furgeson     Marshalløyene   28,16
59 5 2 Noura Mana     Marokko   28,20
60 4 6 Yesui Bayar     Mongolia   28,40
61 5 8 Irene Prescott     Tonga   28,68
62 4 7 Miri Alatras     Palestina   28,76
63 5 7 Jamila Sanmoogan     Guyana   28,88
64 5 1 Lianna Swan     Pakistan   29,02
65 3 3 Dirngulbai Misech     Palau   29,19
66 4 8 Vitiny Hemthon     Kambodsja   29,37
67 3 4 Angelika Sita Ouedraogo     Burkina Faso   29,44
4 5 Magdalena Ruth Alex Moshi     Tanzania  
69 3 5 Sonia Aktar     Bangladesh   29,99
70 1 6 Ei Ei Thet     Myanmar   30,25
71 4 2 Ammara Pinto     Malawi   30,32
72 4 1 Debra Daniel     Mikronesia   30,83
73 2 2 Anastasiya Tyurina     Tadsjikistan   31,15
74 1 3 Fatema Almahmeed     Bahrain   32,28
75 3 6 Rahel Fseha Gebresilassie     Etiopia   32,51
76 3 7 Siri Arun Budcharern     Laos   32,55
77 2 6 Laraiba Seibou     Benin   33,01
78 1 5 Nada Albedwawi     De forente arabiske emirater   33,42
79 3 8 Adzo Rebecca Kpossi     Togo   33,44
80 3 1 Elsie Uwamahoro     Burundi   33,70
81 2 4 Stefan Bellore Sangala     Kongo   33,71
3 2 Fatoumata Samassekou     Mali  
83 2 7 Roukaya Moussa Mahamane     Niger   35,60
84 2 5 Haneen Ibrahim     Sudan   36,23
85 2 8 Chloe Marie Helene Sauvourel     Den sentralafrikanske republikk   37,15
86 2 3 Mohamed Andhumdine Nazlati     Komorene   37,66
87 2 1 Mariama Djoulde Sow     Guinea   39,85
88 1 4 Bunturabie Jalloh     Sierra Leone   39,93
- 5 4 Monika Vasiljan     Armenia   Startet ikke
- 12 2 Chen Xinji     Kina   Startet ikke
4 3 Awa Ly Ndiaye     Senegal   Startet ikke

SemifinalerRediger

Semifinale 1Rediger

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Francesca Halsall   Storbritannia 24,41 Q
2 5 Bronte Campbell   Australia 24,43 Q
3 8 Etiene Medeiros   Brasil 24,45 Q, AR
4 1 Arianna Vanderpool-Wallace   Bahamas 24,60
5 6 Chantal Van Landeghem   Canada 24,61
6 3 Jeanette Ottesen   Danmark 24,62
7 2 Sarah Sjöström   Sverige 24,69
8 7 Therese Alshammar   Sverige 24,72

Semifinale 2Rediger

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Pernille Blume   Danmark 24,28 Q
2 6 Cate Campbell   Australia 24,32 Q
3 2 Ranomi Kromowidjojo   Nederland 24,39 Q
4 7 Simone Manuel   USA 24,44 Q
5 5 Aljaksandra Herasimenja   Hviterussland 24,53 Q
6 3 Abbey Weitzeil   USA 24,67
7 8 Dorothea Brandt   Tyskland 24,71
8 1 Inge Dekker   Nederland 25,31

FinaleRediger

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
  1 4 Pernille Blume   Danmark 24,07 NR
  2 7 Simone Manuel   USA 24,09
  3 8 Aljaksandra Herasimenja   Hviterussland 24,11 NR
4 6 Francesca Halsall   Storbritannia 24,13
5 5 Cate Campbell   Australia 24,15
6 3 Ranomi Kromowidjojo   Nederland 24,19
7 2 Bronte Campbell   Australia 24,42
8 1 Etiene Medeiros   Brasil 24,69

ReferanserRediger

  1. ^ «Day 7 Schedule: TV Listings». NBC Olympics. Besøkt 6. juli 2016. 
  2. ^ «Day 8 Schedule: TV Listings». NBC Olympics. Besøkt 6. juli 2016. 
  3. ^ «Women's 50 m freestyle final results» (PDF). Omega Timing. 2. august 2009. Arkivert fra originalen (PDF) 6. august 2009. Besøkt 18. november 2011. 
  4. ^ Lord, Craig (2. august 2009). «WR: Steffen Hydrofoils To 23.73 Stunner». swimnews.com. Besøkt 18. november 2011. 
  5. ^ «Women's 50m Freestyle». BBC Sport. Besøkt 6. juli 2016. 

Eksterne lenkerRediger