Åpne hovedmenyen

Svømming under Sommer-OL 1972

De olympiske ringer

Svømming under Sommer-OL 1972. Det ble konkurrert i tjueni svømmeøvelser, femten for menn og fjorten for damer under OL 1972 i München. Mark Spitz vant sju gull, fem individuelle og to i lag, og satte sju verdensrekord og australske Shane Gould satte tre verdensrekorder og vant totalt fem medaljer, tre gull, en sølv og en bronse.

MedaljerRediger

  Svømming under Sommer-OL 1972 – München  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   USA (USA) 17 14 12 43
2.   Australia (AUS) 6 2 2 10
3.   Øst-Tyskland (GDR) 2 5 2 9
4.   Japan (JPN) 2 0 1 3
5.   Sverige (SWE) 2 0 0 2
6.   Sovjetunionen (URS) 0 2 3 5
7.   Canada (CAN) 0 2 2 4
8.   Vest-Tyskland (FRG) 0 1 3 4
9.   Ungarn (HUN) 0 1 2 3
  Italia (ITA) 0 1 2 3
11.   Storbritannia (GBR) 0 1 0 1
Totalt 29 29 29 87

MennRediger

100 m friRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Mark Spitz   USA WR 51,22
2. Jerry Heidenreich   USA 51,65
3. Vladimir Bure   URS 51,77
4. John Murphy   USA 52,08
5. Michael Wenden   AUS 52,41
6. Igor Grivennikov   URS 52,44
7. Michel Rousseau   FRA 52,90
8. Klaus Steinbach   FRG 52,92

200 m friRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Mark Spitz   USA WR 1.52,78
2. Steve Genter   USA 1.53,73
3. Werner Lampe   FRG 1.53,99
4. Michael Wenden   AUS 1.54,40
5. Frederick Tyler   USA 1.54,96
6. Klaus Steinbach   FRG 1.56,65
7. Vladimir Bure   URS 1.57,24
8. Ralph Hutton   CAN 1.57,56

400 m friRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Rick DeMont   USA 4.00,26
2. Bradford Cooper   AUS 4.00,27
3. Steve Genter   USA 4.01,94
4. Tom McBreen   USA 4.02,64
5. Graham Windeatt   AUS 4.02,93
6. Brian Brinkley   GBR 4.06,69
7. Bengt Gingsjö   SWE 4.06,75
8. Werner Lampe   FRG 4.06,97

1500 m friRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Michael Burton   USA 15.52,58
2. Graham Windeatt   AUS 15.58,48
3. Douglas Northway   USA 16.09,25
4. Bengt Gingsjö   SWE 16.16,01
5. Graham White   AUS 16.17,22
6. Mark Treffors   NZL 16.18,84
7. Bradford Cooper   AUS 16.30,49
8. Guillermo Garcia   MEX 16.36,03

100 m ryggRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Roland Matthes   GDR 56,58 (OR)
2. Mike Stamm   USA 57,70
3. John Murphy   USA 58,35
4. Mitchell Ivey   USA 58,48
5. Igor Grivennikov   URS 59,50
6. Lutz Wanja   GDR 59,80
7. Jurgen Krüger   GDR 59,93
8. Tadashi Honda   JPN 1.00,41

200 m ryggRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Roland Matthes   GDR 2.02,82 (WR)
2. Mike Stamm   USA 2.04,09
3. Mitchell Ivey   USA 2.04,33
4. Bradford Cooper   AUS 2.06,59
5. Tim McKee   USA 2.07,29
6. Lothar Noack   GDR 2.08,67
7. Zoltan Verraszto   HUN 2.10,09
8. Jean-Paul Berjeau   FRA 2.11,77

100 m brystRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Nobutaka Taguchi   JPN 1.04,94 (WR)
2. Tom Bruce   USA 1.05,43
3. John Hencken   USA 1.05,61
4. Mark Chatfield   USA 1.06,01
5. Walter Kusch   FRG 1.06,23
6. José Fiolo   BRA 1.06,24
7. Nikolai Pankin   URS 1.06,36
8. David Andrew Wilkie   GBR 1.06,52

200 m brystRediger

Plass Utøver Land Tid
1. John Hencken   USA 2.21,55 (WR)
2. David Andrew Wilkie   GBR 2.23,67
3. Nobutaka Taguchi   JPN 2.23,88|
4. Rick Colella   USA 2.24,28
5. Felipe Muñoz   MEX 2.26,44
6. Walter Kusch   FRG 2.26,55
7. Igor Cherdakov   URS 2.27,15
8. Klaus Katzur   GDR 2.27,44

100 m butterflyRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Mark Spitz   USA 54,27 (WR)
2. Bruce Robertson   CAN 55,56
3. Jerry Heidenreich   USA 55,74
4. Roland Matthes   GDR 55,87
5. David Edgar   USA 56,11
6. Byron MacDonald   CAN 57,27
7. Hartmut Flöckner   GDR 57,40
8. Neil Rogers   AUS 57,90

200 m butterflyRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Mark Spitz   USA 2.00,70 (WR)
2. Gary Hall   USA 2.02,86
3. Robin Backhaus   USA 2.03,23
4. Jorge Delgado   ECU 2.04,60
5. Hans Fabnacht   FRG 2.04,69
5. Andras Hargitay   HUN 2.04,69
7. Hartmut Flöckner   GDR 2.05,34
8. Folkert Meeuw   FRG 2.05,57

200 m medleyRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Gunnar Larsson   SWE 2.07,17 (WR)
2. Tim McKee   USA 2.08,37
3. Steve Furniss   USA 2.08,45
4. Gary Hall   USA 2.08,49
5. Andras Hargitay   HUN 2.09,66
6. Mihail Suharev   URS 2.11,78
7. Juan Bello   PER 2.11,87
8. Hans Ljungberg   SWE 2.13,56

400 m medleyRediger

Plass Utøver Land Tid
1. Gunnar Larsson   SWE 4.31,98 (OR)
2. Tim McKee   USA 4.31,983
3. Andras Hargitay   HUN 4.32,70
4. Steve Furniss   USA 4.35,44
5. Gary Hall   USA 4.37,38
6. Bengt Gingsjö   SWE 4.37,96
7. Graham Windeatt   AUS 4.40,39
8. Wolfram Sperling   GDR 4.40,66

4 x 100 m friRediger

Plass Utøvere Land Tid Total tid
1. David Edgar
John Murphy
Jerry Heidenreich
Mark Spitz
  USA 52,69
52,04
50,78
50,90
WR 3.26,42
2. Vladimir Bure
Viktor Mazanov
Viktor Aboimov
Igor Grivennikov
  URS 52,26
53,13
52,75
51,57
3.29,72
3. Roland Matthes
Willried Hartung
Peter Bruch
Lütz Unger
  GDR 52,89
53,31
53,20
53,01
3.32,42
4. Ruy Aquino Oliveira
Paulo Zanetti
Paulo Becskehazy
José Diaz-Aranha
  BRA 53,62
53,61
53,73
52,17
3.33,14
5. Bruce Robertson
Brian Phillips
Timothy Bach
Robert Kasting
  CAN 53,52
52,56
54,41
52,70
3.33,20
6. Klaus Steinbach
Werner Lampe
Rainer Jacob
Hans Fassnacht
  FRG 53,45
52,81
53,81
53,82
3.33,90
7. Gilles Vigné
Alain Mosconi
Alain Hermitte
Michel Rousseau
  FRA 54,47
54,57
53,41
51,66
3.34,13
8. Jorge Comas
Antonio Culebras
Enrique Melo
José Pujol
  ESP 54,32
55,02
54,77
54,09
3.38,21