Åpne hovedmenyen

Hurtigløp på skøyter under Vinter-OL 1976

Hurtigløp på skøyter under Vinter-OL 1976
Olympic rings without rims.svg
De olympiske ringer
Generell informasjon
VertsbyInnsbruck
VertslandFlag of Austria.svg Østerrike
Arena(er)Olympia Eisstadion
Dato5.14. februar 1976
Deltakernasjoner19 nasjoner
Deltakere111 deltagere
45 damer og
66 herrer
ØvelserEnkeltdistanser
Statistikk
Rekorder8 olympiske rekorder
Mesterskap
Forrige – neste
Sapporo 1972Lake Placid 1980

Under Vinter-OL 1976 i Innsbruck ble det arrangert ni øvelser i hurtigløp på skøyter. Øvelsene ble avholdt på samme bane som OL i 1964Olympia Eisstadion.

Hurtigløp på skøyter
under
Vinter-OL 1976
Hurtigløp på skøyter piktogram
De olympiske ringer
500 m   herrer   damer
1 000 m   herrer   damer
1 500 m herrer damer
3 000 m damer
5 000 m herrer
10 000 m herrer
<– 1972 1980 –>

Innhold

ProgramRediger

 ●  Åpningsseremoni  ●  Damer  ●  Herrer  ●  Avslutningsseremoni
Måned: Februar 1976 Medaljer
Dag: Ons Tors Fre Lør Søn Man Tirs Ons Tors Fre Lør Søn Gull Sølv Bronse Totalt.
Dato: 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.      
Seremonier
  Herrer 5 5 5 15
  Damer 4 4 4 12
Totalt: 9 9 9 27

MedaljeoversiktRediger

      Vertsnasjon:   Østerrike (AUT)

  0 Hurtigløp på skøyter under Vinter-OL 1976 – Innsbruck 0  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Sovjetunionen (URS) 4 2 3 9
2.   USA (USA) 2 2 2 6
3.   Norge (NOR) 2 2 1 5
4.   Nederland (NED) 1 1 3 5
5.   Canada (CAN) 0 1 0 1
  Øst-Tyskland (GDR) 0 1 0 1
Totalt 9 9 9 27

Ved lik plassering er nasjonene sortert alfabetisk.

Beste utøvere medaljerRediger

  0 Hurtigløp på skøyter under Vinter-OL 1976 – Innsbruck 0  
 Nr.  Utøvere    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Tatjana Averina (URS) 2 0 2 4
2.   Sheila Young (USA) 1 1 1 3
3.   Piet Kleine (NED) 1 1 0 2
  Sten Stensen (NOR) 1 1 0 2
5.   Jan Egil Storholt (NOR) 1 0 0 1
  Jevgenij Kulikov (URS) 1 0 0 1
  Galina Stepanskaja (URS) 1 0 0 1
  Peter Mueller (USA) 1 0 0 1
9.   Valerij Muratov (URS) 0 1 1 2
10.   Cathy Priestner (CAN) 0 1 0 1
  Jørn Didriksen (NOR) 0 1 0 1
  Jurij Kondakov (URS) 0 1 0 1
  Leah Poulos (USA) 0 1 0 1
  Andrea Mitscherlich (GDR) 0 1 0 1
15.   Hans van Helden (NED) 0 0 3 3
16.   Lisbeth Korsmo (NOR) 0 0 1 1
  Dan Immerfall (USA) 0 0 1 1
Totalt 9 9 9 27

Ved lik plassering er sorteringen gjort alfabetisk på nasjoner deretter på etternavn for utøver.

HerrerRediger

500 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (URS) Jevgenij Kulikov 39,17 OR
  2    (URS) Valerij Muratov 39,25
  3    (USA) Dan Immerfall 39,54
4    (SWE) Mats Wallberg 39,56
5    (USA) Peter Mueller 39,57
6    (NOR) Arnulf Sunde 39,78
   (NED) Jan Bazen 39,78

0 Dato: 10. februar

1000 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (USA) Peter Mueller 1.19,32 OR
  2    (NOR) Jørn Didriksen 1.20,45
  3    (URS) Valerij Muratov 1.20,57
4    (URS) Aleksandr Safronov 1.20,84
5    (NED) Hans van Helden 1.20,85
6    (CAN) Gaétan Boucher 1.21,23

0 Dato: 12. februar

1500 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (NOR) Jan Egil Storholt 1.59,38 OR
  2    (URS) Jurij Kondakov 1.59,97
  3    (NED) Hans van Helden 2.00,87
4    (URS) Sergej Rjabev 2.02,15
5    (USA) Dan Carroll 2.02,26
6    (NED) Piet Kleine 2.02,28

0 Dato: 13. februar

5000 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (NOR) Sten Stensen 7.24,28
  2    (NED) Piet Kleine 7.26,47
  3    (NED) Hans van Helden 7.26,54
4    (URS) Viktor Varlamov 7.30,97
5    (GDR) Klaus Wunderlich 7.33,82
6    (USA) Dan Carroll 7.36,46

0 Dato: 11. februar

10 000 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (NED) Piet Kleine 14.50,59 OR
  2    (NOR) Sten Stensen 14.53,30
  3    (NED) Hans van Helden 15.02,02
4    (URS) Viktor Varlamov 15.06,06
5    (SWE) Örjan Sandler 15.16,21
6    (AUS) Colin Coates 15.16,80

0 Dato: 14. februar

DamerRediger

500 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (USA) Sheila Young 42,76 OR
  2    (CAN) Cathy Priestner 43,12
  3    (URS) Tatjana Averina 43,17
4    (USA) Leah Poulos 43,21
5    (URS) Vera Krasnova 43,23
6    (URS) Ljubov Sadtsjikova 43,80

0 Dato: 6. februar

1000 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (URS) Tatjana Averina 1.28,43 OR
  2    (USA) Leah Poulos 1.28,57
  3    (USA) Sheila Young 1.29,14
4    (CAN) Sylvia Burka 1.29,47
5    (FRG) Monika Holzner 1.29,54
6    (CAN) Cathy Priestner 1.29,66

0 Dato: 7. februar

1500 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (URS) Galina Stepanskaja 2.16,58 OR
  2    (USA) Sheila Young 2.17,06
  3    (URS) Tatjana Averina 2.17,96
4    (NOR) Lisbeth Korsmo 2.17,99
5    (GDR) Karin Kessow 2.19,06
6    (USA) Leah Poulos 2.19,11

0 Dato: 5. februar

3000 meterRediger

Plass Land Utøver Tid Rekorder
  1    (URS) Tatjana Averina 4.45,19 OR
  2    (GDR) Andrea Mitscherlich 4.45,23
  3    (NOR) Lisbeth Korsmo 4.45,24
4    (GDR) Karin Kessow 4.45,60
5    (GDR) Ines Bautzmann 4.46,67
6    (SWE) Sylvia Filipsson 4.48,15

0 Dato: 8. februar

Dommere og teknisk representantRediger

  • Dommere var Jean Heckly   Frankrike for damene og Viktor Kapitonov   Sovjetunionen for herrene.
    • Assisterende dommer var Robert Mikolasek   Østerrike.
  • Teknisk representant fra ISU var Olaf Poulsen   Norge.

LitteraturRediger

Eksterne lenkerRediger