Grand Prix Cycliste de Montréal 2023

Grand Prix Cycliste de Montréal 2023
Detaljer
Ritt12. Grand Prix Cycliste de Montréal
KonkurranseUCI WorldTour 2023 1.UWT
Dato10. september 2023
Distanse221,4 km
LandCAN Canada
StartstedMontréal
MålstedMontréal
Lag23
Startende ryttere159
Fullførende ryttere60
Gjennomsnittsfart37,521 km/t
Høydemeter4 842 m
NettstedNettsted
Resultater
VinnerGBR Adam Yates (UAE Team Emirates)
2. plassFRA Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers)
3. plassESP Alex Aranburu (Movistar Team)
KlatringGBR Adam Yates (UAE Team Emirates)
NasjonalitetCAN Michael Woods (Israel-Premier Tech)
◀20222024
Dokumentasjon

Grand Prix Cycliste de Montréal 2023 var den 12. utgaven av endagsrittet Grand Prix Cycliste de Montréal i Canada, avholdt 10. september 2023. Rittet startet og avsluttet i Montréal.

Adam Yates vant rittet.[1]

Lag rediger

WorldTour-lag (18)ProTour-lag (4)Landslag

Resultater rediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Adam Yates UAE Team Emirates5t 54' 02"
2.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 3"
3.   Alex Aranburu Movistar Team+ 12"
4.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 12"
5.   Simone Velasco Astana Qazaqstan Team+ 12"
6.   Simon Yates Jayco AlUla+ 12"
7.   Ben O’Connor AG2R Citroën Team+ 17"
8.   Ion Izagirre Cofidis+ 24"
9.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 29"
10.   Marc Hirschi UAE Team Emirates+ 29"
11.   Tiesj Benoot Jumbo-Visma+ 33"
12.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 38"
13.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 55"
14.   Guillaume Martin Cofidis+ 55"
15.   Michael Woods Israel-Premier Tech+ 55"
16.   Giovanni Aleotti Bora-Hansgrohe+ 58"
17.   Lorenzo Rota Intermarché-Circus-Wanty+ 1' 23"
18.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 1' 23"
19.   Quentin Pacher Groupama-FDJ+ 1' 23"
20.   Kevin Vermaerke Team DSM-Firmenich+ 1' 23"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste rediger

  Startliste
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
1  Adam Yates (GBR) 1.
2  Marc Hirschi (SUI)  (landevei) 10.
3  Rafał Majka (POL) 40.
4  Brandon McNulty (USA) 13.
5  Ivo Oliveira (POR)  (landevei) DNF
6  Diego Ulissi (ITA) DNF
7  Tim Wellens (BEL) DNF
Sportsdirektør: Simone Pedrazzini
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlassering
11  Benoît Cosnefroy (FRA) 27.
12  Stan Dewulf (BEL) DNF
13  Ben O’Connor (AUS) 7.
14  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 59.
15  Valentin Retailleau (FRA) DNF
16  Michael Schär (SUI) DNF
17  Greg Van Avermaet (BEL) 60.
Sportsdirektør: Nicolas Guillé
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlassering
21  Christophe Laporte (FRA) 28.
22  Tiesj Benoot (BEL) 11.
23  Sam Oomen (NED) 39.
25  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
26  Tim van Dijke (NED) DNF
27  Mick van Dijke (NED) 53.
Sportsdirektør: Frans Maassen
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
31  Michał Kwiatkowski (POL) DNF
32  Ethan Hayter (GBR) DNF
33  Luke Plapp (AUS)  (landevei) DNF
34  Salvatore Puccio (ITA) DNF
35  Daniel Martínez (COL) DNF
36  Pavel Sivakov (FRA) 2.
37  Ben Swift (GBR) 57.
Sportsdirektør: Zakkari Dempster
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlassering
41  Mattias Skjelmose (DEN)  (landevei) 9.
42  Filippo Baroncini (ITA) DNF
43  Tony Gallopin (FRA) DNF
44  Emīls Liepiņš (LAT)  (landevei) DNF
45  Asbjørn Hellemose (DEN) 47.
46  Toms Skujiņš (LAT) 35.
47  Mathias Vacek (CZE)  (landevei) DNF
Sportsdirektør: Steven de Jongh
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
51  Julian Alaphilippe (FRA) 12.
52  Jannik Steimle (GER) DNF
53  Dries Devenyns (BEL) DNF
54  Fausto Masnada (ITA) 23.
55  Mauro Schmid (SUI) DNF
56  Ilan Van Wilder (BEL) DNF
57  Mauri Vansevenant (BEL) 22.
Sportsdirektør: Davide Bramati
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
61  Matej Mohorič (SLO) 18.
62  Jack Haig (AUS) DNF
63  Pello Bilbao (ESP) 29.
64  Nicolò Buratti (ITA) DNF
65  Filip Maciejuk (POL) DNF
66  Fran Miholjević (CRO) DNF
67  Edoardo Zambanini (ITA) DNF
Sportsdirektør: Enrico Poitschke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
71  Valentin Madouas (FRA)  (landevei) 4.
72  Kevin Geniets (LUX) 56.
73  Matthieu Ladagnous (FRA) DNF
74  Reuben Thompson (NZL) 50.
75  Quentin Pacher (FRA) 19.
76  Jake Stewart (GBR) DNF
77  Lars van den Berg (NED) DNF
Sportsdirektør: Sébastien Joly
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
81  Quinten Hermans (BEL) DNF
82  Nicola Conci (ITA) 32.
83  Michael Gogl (AUT) DNF
84  Xandro Meurisse (BEL) DNF
85  Stefano Oldani (ITA) 38.
86  Oscar Riesebeek (NED) DNF
87  Kristian Sbaragli (ITA) 36.
Sportsdirektør: Bart Leysen
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
91  Jai Hindley (AUS) 30.
92  Giovanni Aleotti (ITA) 16.
93  Cesare Benedetti (POL) DNF
94  Matteo Fabbro (ITA) DNF
95  Patrick Gamper (AUT) DNF
96  Bob Jungels (LUX) DNF
97  Frederik Wandahl (DEN) 48.
Sportsdirektør: Enrico Gasparotto
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
101  Alberto Bettiol (ITA) DNF
102  Esteban Chaves (COL)  (landevei) DNF
103  Magnus Cort (DEN) DNF
104  Ben Healy (IRL)  (landevei) 25.
105  Mikkel Frølich Honoré (DEN) DNF
106  Neilson Powless (USA) 33.
107  Owain Doull (GBR) DNF
Sportsdirektør: Tejay van Garderen
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
111  Guillaume Martin (FRA) 14.
112  Eddy Finé (FRA) DNF
113  Ion Izagirre (ESP) 8.
114  Victor Lafay (FRA) DNF
115  Pierre-Luc Périchon (FRA) DNF
116  Harrison Wood (GBR) DNF
117  Axel Zingle (FRA) 42.
Sportsdirektør: Alain Deloeuil
Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
121  Michael Matthews (AUS) 26.
122  Alexandre Balmer (SUI) DNF
123  Lawson Craddock (USA) DNF
124  Lucas Hamilton (AUS) DNF
125  Chris Harper (AUS) DNF
126  Christopher Juul-Jensen (DEN) DNF
127  Simon Yates (GBR) 6.
Sportsdirektør: Mathew Hayman
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
131  Matteo Jorgenson (USA) 24.
132  Alex Aranburu (ESP) 3.
133  William Barta (USA) DNF
134  Gorka Izagirre (ESP) DNF
135  Johan Jacobs (SUI) DNF
136  Iván Romeo (ESP) DNF
137  José Joaquín Rojas (ESP) 51.
Sportsdirektør: Patxi Vila
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlassering
141  Biniam Girmay (ERI) DNF
142  Dries De Pooter (BEL) 44.
143  Tom Paquot (BEL) DNF
144  Lorenzo Rota (ITA) 17.
145  Dion Smith (NZL) 55.
146  Mike Teunissen (NED) 54.
147  Loïc Vliegen (BEL) DNF
Sportsdirektør: Aike Visbeek
Team DSM-Firmenich
DSM
Nr.RytterPlassering
151  Matthew Dinham (AUS) 37.
152  Marco Brenner (GER) DNF
153  Andreas Leknessund (NOR) DNF
154  Marius Mayrhofer (GER) DNF
155  Florian Stork (GER) 46.
156  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) DNF
157  Kevin Vermaerke (USA) 20.
Sportsdirektør: Luke Roberts
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlassering
161  Warren Barguil (FRA) 21.
162  Laurent Pichon (FRA) 52.
163  Clément Champoussin (FRA) 31.
164  Anthony Delaplace (FRA) 58.
165  Thibault Guernalec (FRA) DNF
166  Simon Guglielmi (FRA) DNF
167  Matis Louvel (FRA) DNF
Sportsdirektør: Arnaud Gérard
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
171  Simone Velasco (ITA)  (landevei) 5.
172  Leonardo Basso (ITA) DNF
173  Manuele Boaro (ITA) DNF
174  Gianmarco Garofoli (ITA) 43.
175  Antonio Nibali (ITA) DNF
177  Martin Laas (EST) DNF
Sportsdirektør: Bruno Cenghialta
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlassering
181  Arnaud De Lie (BEL) 34.
182  Pascal Eenkhoorn (NED) DNF
183  Arjen Livyns (BEL) DNF
184  Mathijs Paasschens (NED) DNF
185  Harry Sweeny (AUS) DNF
186  Maxim Van Gils (BEL) DNF
187  Florian Vermeersch (BEL) DNF
Sportsdirektør: Cherie Pridham
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
191  Hugo Houle (CAN) DNF
192  Guillaume Boivin (CAN) DNF
193  Derek Gee (CAN) 47.
194  Simon Clarke (AUS) DNF
195  Daryl Impey (RSA) DNF
196  Corbin Strong (NZL) DNF
197  Michael Woods (CAN) 15.
Sportsdirektør: Steve Bauer
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlassering
201  Alexander Kamp (DEN) 41.
202  Nils Brun (SUI) DNF
203  Jacob Eriksson (SWE) DNF
204  Lucas Eriksson (SWE)  (landevei) DNF
205  Arthur Kluckers (LUX) DNF
206  Yannis Voisard (SUI) 45.
207  Luc Wirtgen (LUX) DNF
Sportsdirektør: Morgan Lamoisson
Team Novo Nordisk
TNN
Nr.RytterPlassering
211  Matyáš Kopecký (CZE) DNF
212  Sam Brand (GBR) DNF
213  Hamish Beadle (NZL) DNF
214  Péter Kusztor (HUN) DNF
215  David Lozano (ESP) DNF
216  Andrea Peron (ITA) DNF
217  Filippo Ridolfo (ITA) DNF
Sportsdirektør: Gennadij Mikhajlov
  Canada
CAN
Nr.RytterPlassering
221  Pier-André CôtéDNF
222  Quentin CowanDNF
223  Matisse JulienDNF
224  Nicolas RivardDNF
225  Félix HamelDNF
226  Robin PlamondonDNF
227  Benjamin PerryDNF
Sportsdirektør: Nigel Ellsay

Referanser rediger

Eksterne lenker rediger