Åpne hovedmenyen

Den 83. utgaven av Giro d'Italia ble arrangert fra 13. mai til 4. juni 2000. Italieneren Stefano Garzelli vant sammenlagt.

EtappeneRediger

Etappe Dato Strekning km Etappevinner Sammenlagtleder
P 13. mai Roma > Roma (ITT) 4,6   Jan Hruška   Jan Hruška
1 14. mai Roma > Terracina 125   Ivan Quaranta   Mario Cipollini
2 15. mai Terracina > Maddaloni 225   Cristian Moreni   Cristian Moreni
3 16. mai Paestum > Scalea 177   Jan Svorada   Cristian Moreni
4 17. mai Scalea > Matera 223   Mario Cipollini   Cristian Moreni
5 18. mai Matera > Peschici 232   Danilo Di Luca   Matteo Tosatto
6 19. mai Peschici > Vasto 160   Dimitrij Konysjev   Matteo Tosatto
7 20. mai Vasto > Teramo 171   David McKenzie   Matteo Tosatto
8 21. mai Corinaldo > Prato 255   Axel Merckx   José Enrique Gutiérrez
9 22. mai Prato > Abetone 140   Francesco Casagrande   Francesco Casagrande
10 23. mai San Marcello Pistoiese > Padova 253   Ivan Quaranta   Francesco Casagrande
11 24. mai Lignano Sabbiadoro > Bibione (ITT) 45   Víctor Hugo Peña   Francesco Casagrande
12 26. mai Bibione > Feltre 184   Enrico Cassani   Francesco Casagrande
13 27. mai Feltre > Selva di Val Gardena 195   José Luis Rubiera   Francesco Casagrande
14 28. mai Selva di Val Gardena > Bormio 205   Gilberto Simoni   Francesco Casagrande
15 29. mai Bormio > Brescia 171   Biagio Conte   Francesco Casagrande
16 30. mai Brescia > Meda 102   Fabrizio Guidi   Francesco Casagrande
17 31. mai Meda > Genova 224   Álvaro González de Galdeano   Francesco Casagrande
18 1. juni Genova > Prato Nevoso 176   Stefano Garzelli   Francesco Casagrande
19 2. juni Saluzzo > Briançon 177   Paolo Lanfranchi   Francesco Casagrande
20 3. juni Briançon > Sestriere (ITT) 32   Jan Hruška   Stefano Garzelli
21 4. juni Torino > Milano 198   Mariano Piccoli   Stefano Garzelli
Totalt 3.676

Sammenlagt – maglia rosaRediger

Plass Syklist Lag Tid
1   Stefano Garzelli Mercatone Uno-Albacom 98.30'14"
2   Francesco Casagrande Vini Caldirola-Sidermec + 1'27"
3   Gilberto Simoni Lampre-Daikin + 1'33"
4   Andrea Noè Mapei-Quick Step + 4'58"
5   Pavel Tonkov Mapei-Quick Step + 5'28"
6   Hernán Buenahora Aguardiente Néctar-Selle Italia + 5'48"
7   Wladimir Belli Fassa Bortolo + 7'38"
8   José Luis Rubiera Kelme-Costa Blanca + 8'08"
9   Serhij Hontsjar Liquigas-Pata + 8'14"
10   Leonardo Piepoli Banesto + 8'32"


Klatretrøya – maglia verdeRediger

Plass Syklist Lag Poeng
1   Francesco Casagrande Vini Caldirola-Sidermec 71
2   José Jaime González Aguardiente Néctar-Selle Italia 71
3   Stefano Garzelli Mercatone Uno-Albacom 47
4   Gilberto Simoni Lampre-Daikin 42
5   Karsten Kroon Rabobank 31

Poengtrøya – maglia ciclaminoRediger

Plass Syklist Lag Poeng
1   Dimitrij Konysjev Fassa Bortolo 159
2   Fabrizio Guidi Française des Jeux 119
3   Ján Svorada Lampre-Daikin 116
4   Stefano Garzelli Mercatone Uno-Albacom 114
5   Francesco Casagrande Vini Caldirola-Sidermec 106