Friidrett under Sommer-OL 2004 – 3 000 meter hinder menn

Friidrett ved
Sommer-OL 2004
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn kvinner
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

3 000 m hinder, er en gren som inngikk i friidrettskonkurransene ved Sommer-OL 2004, som ble avholdt på Athens olympiske stadion den 21. og 24. august.

MedaljørerRediger

Gull Sølv Bronse
  Ezekiel Kemboi, Kenya   Brimin Kipruto, Kenya   Paul Kipsiele Koech, Kenya
08:05,81 08:06,11 08:06,64

VerdensrankingRediger

Før konkurransene var følgende ranket som de ti fremste av IAAF:

  1. Saif Saaeed Shaheen
  2. Paul Kipsiele Koech
  3. Ezekiel Kemboi
  4. Julius Nyamu
  5. Bouabdallah Tahri
  6. Ali Ezzine
  7. David Chemweno
  8. Wesley Kiprotich
  9. Kipkurui Misoi
  10. Simon Vroemen

ResultaterRediger

Fra de tre førsøksheatene gikk de tre første i hvert heat og de seks beste tidene ellers videre til finalen.

Alle tider vises i minutter og sekunder.
Q automatisk kvalifisert.
q en av de beste tidene ellers.
DNS startet ikke.
DNF kom ikke i mål.
NR markerer nasjonsrekord.
PB markerer personlig rekord.
SB markerer beste resultat i sesongen.
DSQ markerer diskvalifisert eller utesluttet.

KvalifiseringRediger

Heat 1Rediger

Nr. Navn Nasjon Resultat Øvr
1 Saifeldin, Khamis AbdullahKhamis Abdullah Saifeldin   Qatar 8:17.89 Q, SB
2 Kemboi, EzekielEzekiel Kemboi   Kenya 8:18.20 Q
3 Tahri, BouabdellahBouabdellah Tahri   Frankrike 8:18.98 Q
4 Lincoln, DanielDaniel Lincoln   USA 8:19.62 q
5 Ezzine, AliAli Ezzine   Marokko 8:20.18 q
6 Martín, EliseoEliseo Martín   Spania 8:21.88 q
7 Popławski, RadosławRadosław Popławski   Polen 8:22.16 q, SB
8 Pröll, MartinMartin Pröll   Østerrike 8:26.01
9 Luchianov, IonIon Luchianov   Moldova 8:26.17 NR
10 Buč, BoštjanBoštjan Buč   Slovenia 8:37.29
11 Potapovich, PavelPavel Potapovich   Russland 8:52.65
- Maffei, GiuseppeGiuseppe Maffei   Italia DNF
- Mandje, RobertoRoberto Mandje   Ekvatorial-Guinea DNS
- Turki, LotfiLotfi Turki   Tunisia DNS

Heat 2Rediger

Nr. Navn Nasjon Resultat Øvr
1 Kipruto, BriminBrimin Kipruto   Kenya 8:15.11 Q
2 Vroemen, SimonSimon Vroemen   Nederland 8:15.28 Q, SB
3 Martín, Luis MiguelLuis Miguel Martín   Spania 8:16.90 Q
4 Mohamed, MustafaMustafa Mohamed   Sverige 8:19.37 q
5 Le Dauphin, VincentVincent Le Dauphin   Frankrike 8:20.13 q
6 Zakrzewski, JanJan Zakrzewski   Polen 8:23.72
7 Usov, RomanRoman Usov   Russland 8:24.19
8 Slobodenyuk, VadymVadym Slobodenyuk   Ukraina 8:24.84 PB
9 Chemlal, AbdelatifAbdelatif Chemlal   Marokko 8:29.36
10 Shiferaw, TewodrosTewodros Shiferaw   Etiopia 8:33.15
11 Maazouz, AbdelhakimAbdelhakim Maazouz   Algerie 8:36.12
12 Gary, RobertRobert Gary   USA 8:38.01
13 Ramolefi, RubenRuben Ramolefi   Sør-Afrika 8:46.17
14 Ibrahim, BashirBashir Ibrahim   Kuwait 8:48.65 NR

Heat 3Rediger

Nr. Navn Nasjon Resultat Øvr
1 Obaid, Musa AmerMusa Amer Obaid   Qatar 8:23.94 Q
2 Jiménez, Antonio DavidAntonio David Jiménez   Spania 8:24.13 Q
3 Koech, Paul KipsielePaul Kipsiele Koech   Kenya 8:24.68 Q
4 Ouerdi, ZouhairZouhair Ouerdi   Marokko 8:27.55
5 Chaston, JustinJustin Chaston   Storbritannia 8:28.35
6 Iwamizu, YoshitakaYoshitaka Iwamizu   Japan 8:29.07
7 Nowill, PeterPeter Nowill   Australia 8:29.14
8 Famiglietti, AnthonyAnthony Famiglietti   USA 8:31.59
9 Greaux, AlexanderAlexander Greaux   Puerto Rico 8:33.62
10 Svenøy, JimJim Svenøy   Norge 8:33.97
11 Silva, ManuelManuel Silva   Portugal 8:38.31
12 Wale, LulesegedLuleseged Wale   Etiopia 8:50.73
13 Czaja, JakubJakub Czaja   Polen 8:56.24

FinaleRediger

[1]

Nr. Navn Nasjon Resultat Øvr
  Ezekiel Kemboi   Kenya 8:05.81 SB
  Brimin Kipruto   Kenya 8:06.11
  Paul Kipsiele Koech   Kenya 8:06.64
4 Musa Amer Obaid   Qatar 8:07.18 PB
5 Luis Miguel Martín   Spania 8:11.64 SB
6 Simon Vroemen   Nederland 8:13.25 SB
7 Bouabdellah Tahri   Frankrike 8:14.26 SB
8 Ali Ezzine   Marokko 8:15.58
9 Eliseo Martín   Spania 8:15.77 SB
10 Vincent Le Dauphin   Frankrike 8:16.15 SB
11 Daniel Lincoln   USA 8:16.86
12 Radosław Popławski   Polen 8:17.32 PB
13 Mustafa Mohamed   Sverige 8:18.05 PB
14 Antonio David Jiménez   Spania 8:22.63
15 Khamis Abdullah Saifeldin   Qatar 8:36.66

RekorderRediger

VerdensrekordRediger

Olympisk rekordRediger


ReferanserRediger

Eksterne lenkerRediger