Svømming under EM i svømmesport 2016 – 50 meter fri menn

50 meter frisvømming menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under Langbane-EM i svømming 2016 i London i Storbritannia. Øvelsen ble svømt den 21. og 22. mai 2016. 70 deltakere fra 34 nasjoner deltok i øvelsen.[1][2]

Svømming under EM i svømmesport 2016 – 50 meter fri menn
Orbit Tower - Aquatics Centre.jpg
Konkurranse50 meter fri menn
ArrangementLangbane-EM i svømming 2016
StedLondon
ArenaLondon Aquatics Centre
Dato21. – 22. mai 2016
Deltakernasjoner34
Deltakere70
Vinnertid21,73
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Florent Manaudou, Frankrike Frankrike
Silver medal icon.svg Andrij Hovorov, Ukraina Ukraina
Bronze medal icon.svg Benjamin Proud, Storbritannia Storbritannia

Forrige2014
Neste2018
EM langbane i svømming 2016
Sample picture of the event (unofficial)
Frisvømming
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
Ryggsvømming
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
50 m   menn   kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individuell medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner
Mixedstafetter
4×100 m fri medley

RekorderRediger

Før konkurransen var gjeldende verdens-, europa- og mesterskapsrekord som følger:

Navn Nasjon Tid Sted Dato
Verdensrekord César Cielo   Brasil 20,91 São Paulo 18. desember 2009
Europarekord Frédérick Bousquet   Frankrike 20,94 Montpellier 26. april 2009
Mesterskapsrekord Florent Manaudou   Frankrike 21,32 Berlin 24. august 2014

ResultaterRediger

ForsøksheatRediger

Forsøksheatene ble avholdt den 21. mai fra kl. 09.09 lokal tid.[3]

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 7 4 Benjamin Proud   Storbritannia 22,15 Q
2 8 4 Florent Manaudou   Frankrike 22,18 Q
3 8 5 Andrij Hovorov   Ukraina 22,23 Q
4 7 5 Kristian Golomeev   Hellas 22,25 Q
5 8 3 Luca Dotto   Italia 22,32 Q
6 7 3 Konrad Czerniak   Polen 22,34 Q
7 6 5 Krisztián Takács   Ungarn 22,39 Q
8 7 6 Federico Bocchia   Italia 22,41 Q
9 8 2 Simonas Bilis   Litauen 22,42 Q
9 6 8 Filip Wypych   Polen 22,42 Q
11 6 4 Marco Orsi   Italia 22,45
12 5 3 Richárd Bohus   Ungarn 22,46 Q
13 6 3 Ari-Pekka Liukkonen   Finland 22,49 Q
14 7 1 Péter Holoda   Ungarn 22,51
15 8 6 Andrey Grechin   Russland 22,55 Q
16 7 2 Odyssefs Meladinis   Hellas 22,57 Q
17 8 9 Norbert Trandafir   Romania 22,58 Q
18 8 0 Miguel Ortiz-Cañavate   Spania 22,59 Q
19 5 8 Curtis Coulter   Irland 22,68
20 6 6 Frédérick Bousquet   Frankrike 22,75
21 7 7 Thomas Fannon   Storbritannia 22,79
22 6 1 Markel Alberdi   Spania 22,80
23 6 0 Mindaugas Sadauskas   Litauen 22,82
24 8 8 Mario Todorović   Kroatia 22,85
24 5 2 Meiron Cheruti   Israel 22,85
24 3 4 Isak Eliasson   Sverige 22,85
27 8 7 Jasper Aerents   Belgia 22,87
28 8 1 Giuseppe Guttuso   Italia 22,88
29 7 9 Pjotr Degtarjov   Estland 22,91
29 6 2 Ziv Kalontarov   Israel 22,91
31 4 5 Mislav Sever   Kroatia 22,94
32 6 9 Marius Radu   Romania 22,95
33 3 3 Daniel Macovei   Romania 22,98
34 5 9 Or Sabatier   Israel 23,00
35 4 8 Andrej Barna   Serbia 23,02
35 5 4 Erik van Dooren   Sveits 23,02
37 3 1 Anže Tavčar   Slovenia 23,05
37 5 5 Christoffer Carlsen   Sverige 23,05
39 5 1 Emre Sakcı   Tyrkia 23,10
40 4 6 Kemal Arda Gürdal   Tyrkia 23,17
41 4 1 Tomáš Púchly   Slovakia 23,20
42 4 4 Marcus Schlesinger   Israel 23,23
42 7 0 Bogdan Plavin   Ukraina 23,23
44 4 3 Ivan Levaj   Kroatia 23,24
44 2 2 Tadas Duškinas   Litauen 23,24
46 5 0 Shane Ryan   Irland 23,25
47 3 6 Andriy Khloptsov   Ukraina 23,33
48 3 5 Julien Henx   Luxembourg 23,37
49 3 2 Heiko Gigler   Østerrike 23,40
49 5 6 Viktar Staselovich   Hviterussland 23,40
49 4 2 Christos Katrantzis   Hellas 23,40
52 4 7 Baslakov İskender   Tyrkia 23,42
53 2 3 Alin Coste   Romania 23,50
54 2 7 Adi Mešetović   Bosnia-Hercegovina 23,53
55 2 4 Doğa Çelik   Tyrkia 23,55
56 4 0 Daniel Macovei   Romania 23,60
57 3 7 Vahan Mkhitarjan   Armenia 23,67
57 3 0 Alexander Linge   Sverige 23,67
59 2 6 Kregor Zirk   Estland 23,69
60 3 8 Robin Andreasson   Sverige 23,70
61 2 5 Matthew Zammit   Malta 23,71
62 3 9 Markus Lie   Norge 23,82
63 2 1 Andri Aedma   Estland 23,93
64 2 0 Omiros Zagkas   Kypros 24,08
65 4 9 Pavel Izbisciuc   Moldova 24,16
66 1 3 Vladimir Mamikonyan   Armenia 24,26
67 2 8 Markos Kalopsidiotis   Kypros 24,43
68 2 9 Marek Botík   Slovakia 24,53
69 1 4 Lum Zhaveli   Kosovo 24,62
70 1 5 Gianluca Pasolini   San Marino 25,49
- 6 7 Pieter Timmers   Belgia DNS
- 5 7 Ben Schwietert   Nederland DNS
- 7 8 Glenn Surgeloose   Belgia DNS

SemifinalerRediger

Semifinalene ble avholdt den 21. mai fra kl. 16.50 lokal tid.[4]

Semifinale 1Rediger

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Florent Manaudou   Frankrike 21,64 Q
2 5 Kristian Golomeev   Hellas 21,89 Q
3 7 Ari-Pekka Liukkonen   Finland 21,92 Q
4 3 Konrad Czerniak   Polen 22,29
5 6 Federico Bocchia   Italia 22,31
6 1 Odyssefs Meladinis   Hellas 22,37
7 2 Filip Wypych   Polen 22,39
8 8 Miguel Ortiz-Cañavate   Spania 22,46

Semifinale 2Rediger

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 4 Benjamin Proud   Storbritannia 21,84 Q
2 5 Andrij Hovorov   Ukraina 21,92 Q
3 6 Krisztián Takács   Ungarn 22,09 Q
4 8 Norbert Trandafir   Romania 22,12 Q
5 3 Luca Dotto   Italia 22,17 Q
6 2 Simonas Bilis   Litauen 22,22
7 1 Andrey Grechin   Russland 22,44
8 7 Richárd Bohus   Ungarn 22,47

FinaleRediger

Finalen ble avholdt den 22. mai kl. 16:07.[5]

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
  4 Florent Manaudou   Frankrike 21,73
  6 Andrij Hovorov   Ukraina 21,79
  5 Benjamin Proud   Storbritannia 21,85
4 3 Kristian Golomeev   Hellas 21,89
5 2 Ari-Pekka Liukkonen   Finland 22,01
6 7 Krisztián Takács   Ungarn 22,07
6 8 Luca Dotto   Italia 22,07
8 1 Norbert Trandafir   Romania 22,51

ReferanserRediger