VM i friidrett 2019 – 100 meter kvinner

Øvelsen 100 meter kvinner i VM i friidrett 2019 blir avholdt på Khalifa International Stadium i Doha, Qatar 28. til 29. september 2019.[1][2][3]

VM i friidrett 2019 – 100 meter kvinner
Konkurranse100 meter kvinner
ArrangementVM i friidrett 2019
StedDoha, Qatar
ArenaKhalifa International Stadium
Dato28. september (forsøksheat)
29. september (semifinale & finale)
Deltakernasjoner31
Deltakere47
Vinnertid10,71
Medaljevinnere
Gold medal icon.svg Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica Jamaica
Silver medal icon.svg Dina Asher-Smith, Storbritannia Storbritannia
Bronze medal icon.svg Marie-Josée Ta Lou, Elfenbenskysten Elfenbenskysten

Forrige2017
Neste2021
Øvelser ved
VM i friidrett 2019

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn kvinner
50 km kappgang menn kvinner
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

RekorderRediger

Før mesterskapet var rekordene som følgende: [4]

Verdensrekord   Florence Griffith-Joyner , USA 10,49   IndianapolisUSA 16. juli 1988
Mesterskapsrekord   Marion Jones, USA 10,70   SevillaSpania 28. august 1999

KvalifikasjonskravRediger

A-krav
11,24

ResultaterRediger

ForsøksheatRediger

De 3 første i hver heat ( Q ) og de seks raskeste ellers ( q ) qualified for the semifinals. Sammenlagtresultatene var som følger:[5]

Plassering Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaica 10.80 Q
2 2 Marie-Josée Ta Lou   Elfenbenskysten 10.85 Q, PB
3 4 Dina Asher-Smith   Storbritannia 10.96 Q
4 1 Murielle Ahouré   Elfenbenskysten 11.05 Q, SB
5 2 Daryll Neita   Storbritannia 11.12 Q, PB
6 3 Elaine Thompson   Jamaica 11.14 Q
7 5 Mujinga Kambundji   Sveits 11.17 Q
8 6 Dafne Schippers   Nederland 11.17 Q
9 5 Liang Xiaojing   Kina 11.18 Q
10 2 Tatjana Pinto   Tyskland 11.19 Q
11 4 English Gardner   USA 11.20 Q
12 6 Teahna Daniels   USA 11.20 Q
13 4 Jonielle Smith   Jamaica 11.20 Q
14 3 Kelly-Ann Baptiste   Trinidad og Tobago 11.21 Q
15 3 Morolake Akinosun   USA 11.23 Q
16 4 Tynia Gaither   Bahamas 11.24 q
17 6 Gina Bass   Gambia 11.25 Q
18 2 Wei Yongli   Kina 11.28 q
19 3 Ge Manqi   Kina 11.28 q
20 1 Gina Lückenkemper   Tyskland 11.29 Q
21 1 Ewa Swoboda   Polen 11.29 q
22 5 Tori Bowie   USA 11.30 Q
23 2 Crystal Emmanuel   Canada 11.30 q
24 6 Imani-Lara Lansiquot   Storbritannia 11.31 q
25 4 Maja Mihalinec   Slovenia 11.32
26 6 Rosângela Santos   Brasil 11.32
27 3 Orlann Ombissa-Dzangue   Frankrike 11.34
28 3 Asha Philip   Storbritannia 11.35
29 6 Ajla Del Ponte   Sveits 11.36
30 1 Diana Vaisman   Israel 11.39
31 6 Olga Safronova   Kasakhstan 11.40
32 5 Ángela Tenorio   Ecuador 11.40
33 5 Vitória Cristina Rosa   Brasil 11.41
34 1 Tebogo Mamathu   Sør-Afrika 11.42
35 2 Marije van Hunenstijn   Nederland 11.48
36 4 Salomé Kora   Sveits 11.48
37 3 Dutee Chand   India 11.48
38 4 Lorène Bazolo   Portugal 11.51
39 5 Zoe Hobbs   New Zealand 11.58
40 5 Hellen Makumba   Zambia 11.73
41 2 Inna Eftimova   Bulgaria 11.79
42 1 Andrea Purica   Venezuela 11.96
43 6 Loi Im Lan   Macao 12.10
44 2 Gorete Semedo   São Tomé og Príncipe 12.17
45 4 Charlotte Afriat   Monaco 12.67
46 1 Sarswati Chaudhary   Nepal 12.72 NR
47 3 Zarinae Sapong   Nord-Marianene 13.14
- 5 Blessing Okagbare   Nigeria DNS

SemifinaleRediger

De to første i hvert heat (Q) og de to raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen.[6]

Plassering Heat Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 3 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaica 10.81 Q
2 2 Dina Asher-Smith   Storbritannia 10.87 Q, SB
3 1 Marie-Josée Ta Lou   Elfenbenskysten 10.87 Q
4 1 Elaine Thompson   Jamaica 11.00 Q
5 3 Murielle Ahouré   Elfenbenskysten 11.05 Q, SB
6 2 Jonielle Smith   Jamaica 11.06 Q
7 3 Dafne Schippers   Nederland 11.07 q
8 1 Teahna Daniels   USA 11.10 q
9 2 Mujinga Kambundji   Sveits 11.10
10 2 Morolake Akinosun   USA 11.17 SB
11 1 Daryll Neita   Storbritannia 11.18
12 3 Kelly-Ann Baptiste   Trinidad og Tobago 11.19
13 1 Tynia Gaither   Bahamas 11.20
13 2 Liang Xiaojing   Kina 11.20
15 1 Gina Bass   Gambia 11.24
16 2 Ewa Swoboda   Polen 11.27
17 1 Wei Yongli   Kina 11.28
18 3 Tatjana Pinto   Tyskland 11.29
19 2 Crystal Emmanuel   Canada 11.29
20 1 Gina Lückenkemper   Tyskland 11.30
21 3 Ge Manqi   Kina 11.31
22 3 Imani-Lara Lansiquot   Storbritannia 11.35
- 2 English Gardner   USA DNF
- 3 Tori Bowie   USA DNS

FinaleRediger

Finalen startet 29. september kl. 23:20 lokal tid.[7]

Plassering Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
  6 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaica 10.71 VL
  7 Dina Asher-Smith   Storbritannia 10.83 NR
  4 Marie-Josée Ta Lou   Elfenbenskysten 10.90
4 5 Elaine Thompson   Jamaica 10.93
5 8 Murielle Ahouré   Elfenbenskysten 11.02 SB
6 9 Jonielle Smith   Jamaica 11.06
7 3 Teahna Daniels   USA 11.19
8 2 Dafne Schippers   Nederland DNS

ReferanserRediger