Åpne hovedmenyen

VM i friidrett 2013 – 800 meter menn

Øvelser ved
VM i friidrett 2013

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn kvinner
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

Øvelsen 800 meter herrer ved VM i friidrett 2013 ble avholdt på Luzjniki stadion i Moskva 10. til 13. august.

Norge var ikke representert i øvelsen.

KvalifikasjonskravRediger

A-krav B-krav
1.45,30 1.46,20

ProgramRediger

Dato Tid Runde
10. august 2013 11.20 Forsøksheat
11. august 2013 19.35 Semifinale
13. august 2013 21.10 Finale

ResultaterRediger

Nøkkel: q Utøverne med raskest tid som ikke var direktekvalifisert Q Kvalifisert NR Nasjonal rekord PB Personlig rekord SB Årsbeste

ForsøksheatRediger

Kvalifisering: De tre første i hvert heat (Q) og ellers utøverne med de seks raskeste tidene (q) gikk videre til semifinalene.[1]

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 5 5 Mohammed Aman   Etiopia 1:44.93 Q
2 5 6 Ferguson Rotich Cheruiyot   Kenya 1:45.25 Q
3 5 8 Michael Rimmer   Storbritannia 1:45.47 Q
4 3 3 Duane Solomon   USA 1:45.80 Q
5 3 1 Abdulaziz Laden Mohammed   Saudi Arabia 1:45.94 Q
6 5 3 Alexander Rowe   Australia 1:45.96 q
7 2 5 Ronald Musagala   Uganda 1:46.12 Q
8 3 2 Andrew Osagie   Storbritannia 1:46.16 Q
9 2 6 Adam Kszczot   Polen 1:46.26 Q
10 2 3 Brandon Johnson   USA 1:46.32 Q
11 3 8 Luis Alberto Marco   Spania 1:46.40 q
12 3 6 Tamás Kazi   Ungarn 1:46.48 q
13 2 8 Kevin López   Spania 1:46.61 q
14 5 2 Antoine Gakeme   Burundi 1:46.70 q, PB
15 5 7 Rafith Rodríguez   Colombia 1:46.76 q
16 2 2 Andy González   Cuba 1:46.80
17 6 7 Ayanleh Souleiman   Djibouti 1:46.86 Q
18 4 4 Nick Symmonds   USA 1:46.90 Q
19 4 2 Musaeb Abdulrahman Balla   Qatar 1:46.94 Q
20 4 5 Samir Jamma   Marokko 1:46.94 Q
21 4 7 Mark English   Irland 1:47.08
22 6 1 Anthony Chemut   Kenya 1:47.13 Q
23 6 2 Amine El Manaoui   Marokko 1:47.15 Q
24 5 1 Amine Belferar   Algerie 1:47.17
25 6 5 Jan Kubista   Tsjekkia 1:47.66
26 1 3 Pierre-Ambroise Bosse   Frankrike 1:47.70 Q
27 6 8 Anis Ananenka   Hviterussland 1:47.76
28 1 8 Marcin Lewandowski   Polen 1:47.83 Q
29 4 1 Prince Mumba   Zambia 1:47.85
30 1 4 Giordano Benedetti   Italia 1:47.90 Q
31 5 4 Jozef Repčík   Slovakia 1:47.93
32 1 1 Hamada Mohamed   Egypt 1:47.96
32 4 3 James Eichberger   Mexico 1:47.96
34 6 6 Anthony Romaniw   Canada 1:47.98
35 1 5 Kléberson Davide   Brasil 1:48.28
36 1 2 Paul Robinson   Irland 1:48.61
37 1 6 Leoman Momoh   Nigeria 1:49.25
38 1 7 Taras Bybyk   Ukraina 1:49.39
39 1 6 Moussa Camara   Mali 1:49.78 SB
40 4 8 Jeremiah Kipkorir Mutai   Kenya 1:50.17
41 6 3 Wesley Vázquez   Puerto Rico 1:50.60
42 2 1 Brice Etès   Monaco 1:53.60
43 4 6 Ilia Mukhin   Kirgisistan 1:54.88
44 3 7 Samorn Kieng   Kambodsja 1:55.17 SB
45 3 4 Benjamín Enzema   Ekvatorial-Guinea 1:56.82 SB
46 2 7 Manuel António   Angola 1:57.40
47 6 4 Ribeiro de Carvalho   Timor-Leste 2:04.74 PB
- 2 4 Nijel Amos   Botswana DNS
- 3 5 André Olivier   Sør-Afrika DNS

SemifinalerRediger

Kvalifisering: De to første i hvert heat (Q) og ellers de 2 raskeste (q) gikk videre til finalen.[2]

Plass Heat Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
1 1 6 Duane Solomon   USA 1:43.87 Q
2 1 4 Abdulaziz Laden Mohammed   Saudi Arabia 1:44.10 Q, PB
3 1 5 Marcin Lewandowski   Polen 1:44.56 q
4 2 3 Mohammed Aman   Etiopia 1:44.71 Q
5 2 4 Pierre-Ambroise Bosse   Frankrike 1:44.75 Q
6 1 7 Andrew Osagie   Storbritannia 1:44.85 q, SB
7 2 5 Brandon Johnson   USA 1:44.89
8 3 4 Ayanleh Souleiman   Djibouti 1:44.99 Q
9 3 6 Nick Symmonds   USA 1:45.00 Q
10 1 2 Antoine Gakeme   Burundi 1:45.39 PB
11 3 3 Musaeb Abdulrahman Balla   Qatar 1:45.43
12 3 7 Adam Kszczot   Polen 1:45.68
13 1 1 Alexander Rowe   Australia 1:45.80
14 3 2 Ronald Musagala   Uganda 1:45.87
15 3 5 Anthony Chemut   Kenya 1:46.06
16 3 1 Tamás Kazi   Ungarn 1:46.40
17 2 2 Samir Jamma   Marokko 1:46.53
18 2 1 Luis Alberto Marco   Spania 1:46.75
19 2 8 Michael Rimmer   Storbritannia 1:47.06
20 2 7 Giordano Benedetti   Italia 1:48.31
21 3 8 Amine El Manaoui   Marokko 1:49.08
22 1 3 Kevin López   Spania 1:52.93
23 2 6 Rafith Rodríguez   Colombia 2:01.94
1 8 Ferguson Rotich Cheruiyot   Kenya DQ

FinaleRediger

Plass Bane Navn Nasjonalitet Tid Kommentarer
  1 6 Mohammed Aman   Etiopia 1:43.31 SB
  2 3 Nick Symmonds   USA 1:43.55 SB
  3 4 Ayanleh Souleiman   Djibouti 1:43.76
4 2 Marcin Lewandowski   Polen 1:44.08 SB
5 1 Andrew Osagie   Storbritannia 1:44.36 SB
6 5 Duane Solomon   USA 1:44.42
7 8 Pierre-Ambroise Bosse   Frankrike 1:44.79
8 7 Abdulaziz Laden Mohammed   Saudi Arabia 1:46.57

ReferanserRediger

Eksterne lenkerRediger