Åpne hovedmenyen

UEFA-cupen 2008/2009 ble den 38. og siste utgaven av den europeiske fotballturneringen UEFA-cupen. Året etter ble turneringen erstattet av Europaligaen. Kvalifiseringen til turneringen startet 17. juli 2008, og selve turneringen fant sted fra 18. september 2008 til 20. mai 2009. Finalen ble spilt 20. mai 2009 på Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu i Istanbul i Tyrkia, hvor Shakhtar Donetsk vant over Werder Bremen.

UEFA-cupen 2008/09
2009 UEFA Cup Final.jpg
Shakhtar Donetsk feirer finaleseier
Forbund UEFA
Liga UEFA-cupen
Varighet 1. juli 200820. mai 2009
Vinner Ukraina Shakhtar Donetsk
2. plass Tyskland Werder Bremen
Toppscorer(e)
Brasil Vágner Love (11 mål)
Se også: Kategori:Fotballturneringer

Totalt 157 lag fra UEFAs 53 medlemsforbund deltok i turneringen. Hvert forbund fikk sende et bestemt antall lag til turneringen, til sammen 119 lag. Antallet lag hvert forbund kunne sende ble bestemt av rangeringen til forbundets liga. Fotballforbund med bedre rangerte ligaer fikk sende flere lag enn fotballforbund med dårligere rangerte ligaer. Imidlertid fantes det en regel som bestemte at hvert forbund ikke fikk sende flere enn 4 lag, i tillegg til at hvert forbund fikk sende minst et lag. 35 lag kvalifiserte seg gjennom UEFA Intertoto Cup (8 vinnere) og Mesterligaen (16 lag som tapte tredje kvalifiseringsrunde i Mesterligaen og 11 lag som kom på tredjeplass i de innledende gruppene i samme turnering), og tre lag kvalifiserte seg gjennom UEFA Fair Play league. Til sammen endte man dermed opp med 157 lag.

Innhold

KvalifiseringRediger

Første kvalifiseringsrundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Cherno More   9–0   Sant Julià 4–0 5–0
Pelister   0–1   APOEL 0–0 0–1
Vaduz   1–5   Zrinjski Mostar 1–2 0–3
Široki Brijeg   3–1   Partizani 0–0 3–1
Ironi Kiryat Shmona   4–1   Mogren 1–1 3–0
Koper   1–2   Vllaznia Shkodër 1–2 0–0
Zeta   1–2   Interblock Ljubljana 1–1 0–1
Hapoel Tel Aviv   5–0   Juvenes/Dogana 3–0 2–0
Hajduk Split   7–0   Birkirkara 4–0 3–0
Omonia   4–1   Milano 2–0 2–1
Marsaxlokk   0–8   Slaven Belupo 0–4 0–4
Red Bull Salzburg   10–0   Banants Yerevan 7–0 3–0
Győri ETO   3–2   Zestaponi 1–1 2–1
Ararat Yerevan   1–4   Bellinzona 0–1 1–3
Dacia Chişinău   2–4   Borac Čačak 1–1 1–3
Tobol   1–2   Austria Wien 1–0 0–2
Hertha BSC   8–1   Nistru Otaci 8–1 0–0
Khazar Lenkoran   1–5   Lech Poznań 0–1 1–4
Legia Warszawa   4–1   Gomel 0–0 4–1
Spartak Trnava   2–3   WIT Georgia 2–2 0–1
MTZ-RIPO   2–3   Žilina 2–2 0–1
Shakhter Karagandy   1–2   Debrecen 1–1 0–1
Vojvodina   2–1   Olimpik Baku 1–0 1–1
FH   8–3   Grevenmacher 3–2 5–1
Vėtra   1–2   Viking 1–0 0–2
Racing   1–10   Kalmar FF 0–3 1–7
Honka   4–2   ÍA 3–0 1–2
Glentoran   1–3   Liepājas Metalurgs 1–1 0–2
Brøndby   3–0   B36 Tórshavn 1–0 2–0
TVMK   0–8   Nordsjælland 0–3 0–5
EB/Streymur   0–4   Manchester City 0–2 0–2
Olimps   0–3   St Patrick's Athletic 0–1 0–2
Djurgården   2–2 (b)   Flora 0–0 2–2
Sūduva   2–0   The New Saints 1–0 1–0
Cliftonville   0–11   FC København 0–4 0–7
Cork City   2–6   Haka 2–2 0–4
Bangor City   1–10   Midtjylland 0–4 1–6

Andre kvalifiseringsrundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Široki Brijeg   1–6   Beşiktaş 1–2 0–4
Braga   3–0   Zrinjski Mostar 1–0 2–0
Borac Čačak   2–1   Lokomotiv Sofia 1–0 1–1
Vojvodina   0–3   Hapoel Tel Aviv 0–0 0–3
Aris Thessaloniki   1–2   Slaven Belupo 1–0 0–2
Litex Lovech   2–1   Ironi Kiryat Shmona 0–0 2–1
Deportivo La Coruña   2–0   Hajduk Split 0–0 2–0
APOEL   5–5 (b)   Røde stjerne Beograd 2–2 3–3 (e.e.t.)
Vllaznia Shkodër   0–8   Napoli 0–3 0–5
Maccabi Netanya   1–3   Cherno More 1–1 0–2
AEK Athen   2–3   Omonia 0–1 2–2
Liepājas Metalurgs   1–5   Vaslui 0–2 1–3
Zürich   2–2 (4–2 s)   Sturm Graz 1–1 1–1 (e.e.t.)
Stuttgart   6–2   Győri ETO 2–1 4–1
Lech Poznań   6–0   Grasshopper 6–0 0–0
Slovan Liberec   2–4   Žilina 1–2 1–2
WIT Georgia   0–2   Austria Wien ikke spilt 0–2
Young Boys   7–3   Debrecen 4–1 3–2
Legia Warszawa   1–4   FK Moskva 1–2 0–2
Dnipro Dnipropetrovsk   4–4 (b)   Bellinzona 3–2 1–2
Interblock Ljubljana   0–3   Hertha BSC 0–2 0–1
Sūduva   2–4   Red Bull Salzburg 1–4 1–0
Djurgården   2–6   Rosenborg 2–1 0–5
Queen of the South   2–4   Nordsjælland 1–2 1–2
Gent   2–5   Kalmar FF 2–1 0–4
Manchester City   1–1 (4–2 s)   Midtjylland 0–1 1–0 (e.e.t.)
Honka   2–1   Viking 0–0 2–1
Haka   0–6   Brøndby 0–4 0–2
Stabæk   2–3   Rennes 2–1 0–2
FC København   7–3   Lillestrøm 3–1 4–2
Elfsborg   3–4   St Patrick's Athletic 2–2 1–2
FH   2–5   Aston Villa 1–4 1–1

Første rundeRediger

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Milan   4–1   FC Zürich 3–1 1–0
Timişoara   1–3   Partizan 1–2 0–1
Hertha BSC   2–0   St. Patrick's Athletic 2–0 0–0
Baník Ostrava   1–2   Spartak Moskva 0–1 1–1
Beşiktaş   2–4   Metalist Kharkiv 1–0 1–4
Portsmouth   4–2   Vitória Guimarães 2–0 2–2 (e.e.t.)
Kayserispor   1–2   Paris Saint-Germain 1–2 0–0
Sevilla   4–0   Red Bull Salzburg 2–0 2–0
Wolfsburg   2–1   Rapid Bucureşti 1–0 1–1
Sampdoria   7–1   Kaunas 5–0 2–1
Marítimo   1–3   Valencia 0–1 1–2
Dinamo Zagreb   3–3 (b)   Sparta Praha 0–0 3–3
Omonia   2–4   Manchester City 1–2 1–2
Young Boys   2–4   Club Brugge 2–2 0–2
Nancy   3–0   Motherwell 1–0 2–0
Everton   3–4   Standard Liège 2–2 1–2
Napoli   3–4   Benfica 3–2 0–2
Bellinzona   4–6   Galatasaray 3–4 1–2
NEC   1–0   Dinamo Bucureşti 1–0 0–0
Racing Santander   2–0   Honka 1–0 1–0
APOEL   2–5   Schalke 04 1–4 1–1
Litex Lovech   2–4   Aston Villa 1–3 1–1
Austria Wien   4–5   Lech Poznań 2–1 2–4 (e.e.t.)
Vitória Setúbal   3–6   Heerenveen 1–1 2–5
Brann   2–2 (2–3s)   Deportivo 2–0 0–2 (e.e.t.)
Slavia Praha   1–1 (b)   Vaslui 0–0 1–1
Slaven Belupo   1–3   CSKA Moskva 1–2 0–1
Brøndby   3–5   Rosenborg 1–2 2–3
Cherno More   3–4   Stuttgart 1–2 2–2
Rennes   2–2 (b)   Twente 2–1 0–1
Borac Čačak   1–6   Ajax 1–4 0–2
Tottenham Hotspur   3–2   Wisła Kraków 2–1 1–1
FK Moskva   2–3   FC København 1–2 1–1
Žilina   2–1   Levski Sofia 1–1 1–0
Borussia Dortmund   2–2 (3–4s)   Udinese 0–2 2–0 (e.e.t.)
Braga   6–0   Artmedia Petržalka 4–0 2–0
Feyenoord   2–2 (b)   Kalmar FF 0–1 2–1
Hamburg   2–0   Unirea Urziceni 0–0 2–0
Hapoel Tel Aviv   2–4   Saint-Étienne 1–2 1–2
Nordsjælland   0–7   Olympiakos 0–2 0–5

GruppespillRediger

Gruppe ARediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Manchester City 4 2 1 1 6 5 +1 7
  Twente 4 2 0 2 5 8 −3 6
  Paris Saint-Germain 4 1 2 1 7 5 +2 5
  Racing Santander 4 1 2 1 6 5 +1 5
  Schalke 04 4 1 1 2 5 6 −1 4
Kamper:
Twente 1–0 Racing Santander
Schalke 04 3–1 Paris Saint-Germain
Racing Santander 1–1 Schalke 04
Manchester City 3–2 Twente
Paris Saint-Germain 2–2 Racing Santander
Schalke 04 0–2 Manchester City
Manchester City 0–0 Paris Saint-Germain
Twente 2–1 Schalke 04
Paris Saint-Germain 4–0 Twente
Racing Santander 3–1 Manchester City

Gruppe BRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Metalist Kharkiv 4 3 1 0 3 0 +3 10
  Galatasaray 4 3 0 1 4 1 +3 9
  Olympiakos 4 2 0 2 9 3 +6 6
  Hertha BSC 4 0 2 2 1 6 −5 2
  Benfica 4 0 1 3 2 9 −7 1
Kamper:
Hertha BSC 1–1 Benfica
Galatasaray 1–0 Olympiakos
Benfica 0–2 Galatasaray
Metalist Kharkiv 0–0 Hertha BSC
Olympiakos 5–1 Benfica
Galatasaray 0–1 Metalist Kharkiv
Metalist Kharkiv 1–0 Olympiakos
Hertha BSC 0–1 Galatasaray
Olympiakos 4–0 Hertha BSC
Benfica 0–1 Metalist Kharkiv

Gruppe CRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Standard Liège 4 3 0 1 5 3 +2 9
  Stuttgart 4 2 1 1 6 3 +3 7
  Sampdoria 4 2 1 1 4 5 −1 7
  Sevilla 4 2 0 2 5 2 +3 6
  Partizan 4 0 0 4 1 8 −7 0
Kamper:
Sevilla 2–0 Stuttgart
Partizan 1–2 Sampdoria
Stuttgart 2–0 Partizan
Standard Liège 1–0 Sevilla
Sampdoria 1–1 Stuttgart
Partizan 0–1 Standard Liège
Standard Liège 3–0 Sampdoria
Sevilla 3–0 Partizan
Sampdoria 1–0 Sevilla
Stuttgart 3–0 Standard Liège

Gruppe DRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Udinese 4 3 0 1 6 4 +2 9
  Tottenham Hotspur 4 2 1 1 7 4 +3 7
  NEC 4 2 0 2 6 5 +1 6
  Spartak Moskva 4 1 1 2 5 6 −1 4
  Dinamo Zagreb 4 1 0 3 4 9 −5 3
Kamper:
Udinese 2–0 Tottenham Hotspur
Dinamo Zagreb 3–2 NEC
Tottenham Hotspur 4–0 Dinamo Zagreb
Spartak Moskva 1–2 Udinese
NEC 0–1 Tottenham Hotspur
Dinamo Zagreb 0–1 Spartak Moskva
Spartak Moskva 1–2 NEC
Udinese 2–1 Dinamo Zagreb
NEC 2–0 Udinese
Tottenham Hotspur 2–2 Spartak Moskva

Gruppe ERediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Wolfsburg 4 3 1 0 13 7 +6 10
  Milan 4 2 2 0 8 5 +3 8
  Braga 4 2 0 2 7 5 +2 6
  Portsmouth 4 1 1 2 7 8 −1 4
  Heerenveen 4 0 0 4 3 13 −10 0
Kamper:
Heerenveen 1–3 Milan
Braga 3–0 Portsmouth
Milan 1–0 Braga
Wolfsburg 5–1 Heerenveen
Portsmouth 2–2 Milan
Braga 2–3 Wolfsburg
Wolfsburg 3–2 Portsmouth
Heerenveen 1–2 Braga
Portsmouth 3–0 Heerenveen
Milan 2–2 Wolfsburg

Gruppe FRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Hamburg 4 3 0 1 7 3 +4 9
  Ajax 4 2 1 1 5 4 +1 7
  Aston Villa 4 2 0 2 5 6 −1 6
  Žilina 4 1 1 2 3 4 −1 4
  Slavia Praha 4 0 2 2 2 5 −3 2
Kamper:
Aston Villa 2–1 Ajax
Žilina 1–2 Hamburg
Ajax 1–0 Žilina
Slavia Praha 0–1 Aston Villa
Hamburg 0–1 Ajax
Žilina 0–0 Slavia Praha
Slavia Praha 0–2 Hamburg
Aston Villa 1–2 Žilina
Hamburg 3–1 Aston Villa
Ajax 2–2 Slavia Praha

Gruppe GRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  Saint-Étienne 4 2 2 0 9 4 +5 8
  Valencia 4 1 3 0 8 4 +4 6
  FC København 4 1 2 1 4 5 −1 5
  Club Brugge 4 0 3 1 2 3 −1 3
  Rosenborg 4 0 2 2 1 8 −7 2
Kamper:
FC København 1–3 Saint-Étienne
Rosenborg 0–0 Club Brugge
Saint-Étienne 3–0 Rosenborg
Valencia 1–1 FC København
Club Brugge 1–1 Saint-Étienne
Rosenborg 0–4 Valencia
Valencia 1–1 Club Brugge
FC København 1–1 Rosenborg
Club Brugge 0–1 FC København
Saint-Étienne 2–2 Valencia

Gruppe HRediger

Lag Spl V U T Mf Mm Md Png
  CSKA Moskva 4 4 0 0 12 5 +7 12
  Deportivo 4 2 1 1 5 4 +1 7
  Lech Poznań 4 1 2 1 5 5 0 5
  Nancy 4 1 1 2 8 7 +1 4
  Feyenoord 4 0 0 4 1 10 −9 0
Kamper:
Nancy 3–0 Feyenoord
CSKA Moskva 3–0 Deportivo
Feyenoord 1–3 CSKA Moskva
Lech Poznań 2–2 Nancy
Deportivo 3–0 Feyenoord
CSKA Moskva 2–1 Lech Poznań
Lech Poznań 1–1 Deportivo
Nancy 3–4 CSKA Moskva
Deportivo 1–0 Nancy
Feyenoord 0–1 Lech Poznań

UtslagsrunderRediger

Utslag 32. lag   Utslag 16. lag   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
   Paris Saint-Germain 2 3 5  
   Wolfsburg 0 1 1        Paris Saint-Germain 0 1 1  
   Braga 3 1 4      Braga 0 0 0  
   Standard Liège 0 1 1          Paris Saint-Germain 0 0 0  
   Dynamo Kiev (b) 1 2 3          Dynamo Kiev 0 3 3  
   Valencia 1 2 3        Dynamo Kiev (b) 1 2 3
   Sampdoria 0 0 0      Metalist Kharkiv 0 3 3  
   Metalist Kharkiv 1 2 3          Dynamo Kiev 1 1 2  
   Aston Villa 1 0 1          Shakhtar Donetsk 1 2 3  
   CSKA Moskva 1 2 3        CSKA Moskva 1 0 1  
   Shakhtar Donetsk 2 1 3      Shakhtar Donetsk 0 2 2  
   Tottenham Hotspur 0 1 1          Shakhtar Donetsk 2 2 4
   Marseille (s) 0 1 1(7)          Marseille 0 1 1  
   Twente 1 0 1(6)        Marseille 2 2 4
   Fiorentina 0 1 1      Ajax 1 2 3  
   Ajax 1 1 2          Shakhtar Donetsk 2
   Werder Bremen (b) 1 2 3          Werder Bremen 1
   Milan 1 2 3        Werder Bremen 1 2 3  
   Olympiakos 1 1 2      Saint-Étienne 0 2 2  
   Saint-Étienne 2 3 5          Werder Bremen 3 3 6  
   Lech Poznań 2 1 3          Udinese 1 3 4  
   Udinese 2 2 4        Udinese 2 0 2
   Zenit St. Petersburg 2 2 4      Zenit St. Petersburg 0 1 1  
   Stuttgart 1 1 2          Werder Bremen (b) 0 3 3
   NEC 0 0 0          Hamburg 1 2 3  
   Hamburg 3 1 4        Hamburg 1 3 4  
   Bordeaux 0 3 3      Galatasaray 1 2 3  
   Galatasaray 0 4 4          Hamburg 3 1 4
   FC København 2 1 3          Manchester City 1 2 3  
   Manchester City 2 2 4        Manchester City (s) 2 0 2(4)
   Aalborg BK 3 3 6      Aalborg BK 0 2 2(3)  
   Deportivo 0 1 1  


FinaleRediger

Eksterne lenkerRediger