Turn under Sommer-OL 1968

De olympiske ringer

Turn under Sommer-OL 1968. Turn var med på det olympiske programmet for 16. gang under OL-1968 i Mexico by. Det ble konkurrert om fjorten olympiske titler, åtte for menn og seks for kvinner. Japan ble beste nasjon med seks gullmedaljer foran Sovjetunionen med fem.

MedaljerRediger

  Turn under Sommer-OL 1968 – Mexico by  
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   Japan (JPN) 6 2 4 12
2.   Sovjetunionen (URS) 5 5 8 18
3.   Tsjekkoslovakia (TCH) 4 2 0 6
4.   Jugoslavia (YUG) 1 0 0 1
5.   Øst-Tyskland (GDR) 0 2 2 4
6.   Finland (FIN) 0 1 0 1
Totalt 16 12 14 42

MennRediger

MangekampRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   JPN Sawao Katō 115,90
2.   URS Michail Voronin 115,85
3.   JPN Nakayama Nakayama 115,65


Mangekamp lagRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   JPN Yukio Endō (113,55)
Sawao Katō (115,90)
Takashi Katō (114,85)
Eizō Kenmotsu (114,90)
Akinori Nakayama (115,65)
Mitsuo Tsukahara (111,50)
575,90
2.   URS Sergei Diomidov (114,10)
Valeri Iljinych (111,90)
Waleri Karassjow (113,25)
Viktor Klimenko (113,95)
Viktor Lissizki (112,60)
Michail Voronin (115,85)
571,10
3.   GDR Günter Beier (108,20)
Matthias Brehme (112,85)
Gerhard Dietrich (109,70)
Siegfried Fülle (111,10)
Klaus Köste (111,85)
Peter Weber (110,15)
557,15


SkrankeRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   JPN Akinori Nakayama 19,475
2.   URS Michail Voronin 19,425
3.   URS Viktor Klimenko 19,225


FrittståendeRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   JPN Sawao Katō 19,475
2.   JPN Akinori Nakayama 19,400
3.   JPN Takeshi Katō 19,275


SprangRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   URS Michail Voronin 19,000
2.   JPN Yukio Endō 18,950
3.   URS Sergei Diomidov 18,925


SvingstangRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   URS Michail Voronin 19,550
  JPN Akinori Nakayama 19,550
3.   JPN Eizō Kenmotsu 19,375


RingerRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   JPN Akinori Nakayama 19,450
2.   URS Michail Voronin 19,325
3.   JPN Sawao Katō 19,225


BøylehestRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   YUG Miroslav Cerar 19,325
2.   FIN Olli Laiho 19,225
3.   URS Michail Voronin 19,200


DamerRediger

MangekampRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   TCH Věra Čáslavská 78,25
2.   URS Sinaida Voronina 76,85
3.   URS Natalia Kutschinskaja 76,75


Mangekamp lagRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   URS Ljubov Burda (74,20)
Olga Karassjowa (76,00)
Natalia Kutschinskaja (76,75)
Larisa Petrik (76,70)
Ljudmila Turischtscheva (74,50)
Sinaida Voronina (76,85)
382,85
2.   TCH Věra Čáslavská (78,25)
Mária Krajčírová (75,85)
Jana Kubičková (75,05)
Hana Lišková (75,65)
Bohumila Řimnáčová (76,00)
Miroslava Skleničková (75,85)
382,20
3.   GDR Maritta Bauerschmidt (75,45)
Karin Janz (76,55)
Marianne Noack (74,10)
Magdalena Schmidt (73,95)
Ute Starke (74,65)
Erika Zuchold (76,70)
379,10


FrittståendeRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   TCH Věra Čáslavská 19,675
  URS Larisa Petrik 19,675
3.   URS Natalia Kutschinskaja 19,650


SprangRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   TCH Věra Čáslavská 19,775
2.   GDR Erika Zuchold 19,625
3.   URS Sinaida Voronina 19,550


BomRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   URS Natalia Kutschinskaja 19,650
2.   TCH Věra Čáslavská 19,575
3.   URS Larisa Petrik 19,250


SkrankeRediger

Plass Land Utøver Poeng
1.   TCH Věra Čáslavská 19,650
2.   GDR Karin Janz 19,500
3.   URS Sinaida Voronina 19,425