Åpne hovedmenyen

Svømming under VM i svømmesport 2009 – 50 meter ryggsvømming menn

Verdensmesterskap
i svømming
2009
Italia Roma, Italia
Maraton
5 km herrer damer
10 km herrer damer
25 km herrer damer
Svømming
Fri
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
Ryggsvømming
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individual medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner

Forsøkshetene til 50 meter rygg menn ved VM i svømmesport 2009 fant sted om morgenen og kvelden den 1. august og finalen om kvelden den 2. august i Foro Italico i Roma.

RekorderRediger

Verdensrekord
24,33   Randall Bal   Eindhoven 5. desember 2008
Mesterskapsrekord
24,80   Thomas Rupprath   Barcelona 27. juli 2003

MedaljevinnereRediger

ResultaterRediger

Innledende heatRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Heat Bane Kommentarer
1 Guilherme Guido   Brasil 24,49 13 4 MR, SA
2 Aschwin Wildeboer Faber   Spania 24,50 14 5 NR
3 Camille Lacourt   Frankrike 24,52 13 5 NR
4 Liam Tancock   Storbritannia 24,55 15 8
5 Junya Koga   Japan 24,57 15 4
6 Helge Meeuw   Tyskland 24,60 14 4 NR
7 Gerhardus Zandberg   Sør-Afrika 24,68 13 8 AF
8 Flori Lang   Sveits 24,75 14 3
9 Juan Miguel Rando   Spania 24,77 13 3
10 Guy Barnea   Israel 24,79 14 9
11 Aristeidis Grigoriadis   Hellas 24,80 15 7
12 Ryosuke Irie   Japan 24,87 15 6
13 Thomas Rupprath   Tyskland 24,92 15 5
14 Daniel Orzechowski   Brasil 24,97 14 8
14 Ashley Delaney   Australia 24,97 15 3
16 Mirco Di Tora   Italia 25,01 14 6
17 Nick Driebergen   Nederland 25,08 14 7 NR
18 Enrico Catalano   Italia 25,10 13 7
19 Matt Grevers   USA 25,13 15 1
20 Pascal Wollach   Canada 25,23 13 3 NR
21 Vytautas Janušaitis   Litauen 25,24 11 5 NR
22 Aaron Peirsol   USA 25,30 14 1
23 Daniel Bell   New Zealand 25,31 13 2
24 Benjamin Stasiulis   Frankrike 25,32 13 6
25 Răzvan Florea   Romania 25,34 14 2
26 Arkady Vyatchanin   Russland 25,36 15 2
27 Charl Van Zyl   Sør-Afrika 25,39 13 0
28 Karl Burdis   Irland 25,40 9 6 NR
29 Marco Loughran   Storbritannia 25,44 12 6
30 Pavel Sankovitsj   Hviterussland 25,53 12 3
31 Stanislav Donets   Russland 25,54 12 4
32 Sung Min   Sør-Korea 25,57 15 0
33 Markus Rogan   Østerrike 25,59 15 9
34 Jake Tapp   Canada 25,68 12 9
35 Jeong Doohee   Sør-Korea 25,77 10 6
36 Bruno Claeys   Belgia 25,84 13 9 NR
37 Nadav Kochavi   Israel 25,94 11 6
38 Danil Bugakov   Usbekistan 25,97 12 7
39 Cheng Feiyi   Kina 26,01 12 2
40 Derya Büyükuncu   Tyrkia 26,07 11 0
41 Radoslaw Kawecki   Polen 26,08 14 0
42 Andres Olvik   Estland 26,11 10 7 NR
43 Krzysztof Jankiewicz   Polen 26,19 12 5
44 Donal O'Neill   Irland 26,29 12 0
45 Pedro Medel   Cuba 26,35 10 5
46 Tomas Fucik   Tsjekkia 26,40 9 2
47 Robi Zbogar   Slovenia 26,41 10 4
48 Zhang Yu   Kina 26,42 11 7
49 Jean-Francois Schneiders   Luxembourg 26,54 12 8
50 David Dunford   Kenya 26,62 8 6
51 Kaspar Raigla   Estland 26,63 9 8
52 Erwin Dokter   Østerrike 26,68 11 3
53 Kouam Amine   Marokko 26,69 11 8 NR
54 Ng Kai Wee Rainer   Singapore 26,70 10 8 NR
55 Mindaugas Sadauskas   Litauen 26,71 7 7
56 Konstantins Blohins   Latvia 26,72 8 2
57 Andrejs Dūda   Latvia 26,84 8 1
58 Oliver Elliot Banados   Chile 26,94 9 5
59 Nicholas James   Zimbabwe 27,01 7 9
60 Stanislav Osinsky   Kasakhstan 27,06 11 1
61 David Rodriguez   Cuba 27,07 9 4
62 Christian Homer   Trinidad og Tobago 27,10 9 9
62 Miguel Robles   Mexico 27,10 10 1 NR
64 Artiom Gladun   Moldova 27,13 10 2
65 Nicolas Francia Vina   Uruguay 27,29 11 4
66 Glenn Victor Sutanto   Indonesia 27,32 11 9
67 Cheah Geoffrey Robin   Hongkong 27,36 8 4
68 Do Huy Long   Vietnam 27,39 8 5
68 Grant Beahan   Zimbabwe 27,39 8 0
70 Doga Celik   Tyrkia 27,51 10 9
71 Jean Luis Gomez   Den dominikanske republikk 27,58 7 3 NR
72 Kári J. á Høvdanum   Færøyene 27,65 8 9 NR
73 Rony Bakale   Republikken Kongo 27,70 8 8
74 Radomyos Matjiur   Thailand 27,73 10 0
75 Heshan Bandara Unamboowe   Sri Lanka 27,83 7 1
75 Fernando Castellanos   Guatemala 27,83 7 8
77 Yury Zaharov   Kirgisistan 27,94 10 3
78 Zane Jordan   Zambia 27,95 6 2
79 Mohammed Al Ghaferi   De forente arabiske emirater 28,05 6 3
80 Antonio Tong   Macao 28,15 8 7
81 Boris Kirillov   Aserbajdsjan 28,36 6 4
82 Byron Briedenhann   Namibia 28,38 6 9
83 Brett Fraser   Caymanøyene 28,47 6 6
84 Joao Matias   Angola 28,48 7 0
85 Samson Focados Opuakpo   Nigeria 28,57 5 6
85 Khachik Plavchyan   Armenia 28,57 7 6
87 Tsung Chao-Lin   Republikken Kina 28,62 9 0
88 Abbas Raad   Libanon 28,70 6 0
89 Mario Montoya   Costa Rica 28,85 6 5
90 Erik Rajohnson   Madagaskar 28,90 9 3
91 Marcelino Richaards   Surinam 29,16 6 1
92 Ronny Vencatachellum   Mauritius 29,18 5 5
93 Tural Abbasov   Aserbajdsjan 29,28 7 4
94 Faiz Muhammad   Pakistan 29,33 5 8 NR
95 Nicholas Coard   Grenada 29,60 5 1
96 Matar Samb   Senegal 29,61 5 4
97 Jean-Luc Augier   Saint Lucia 29,66 4 1
98 Kerson Hadley   Mikronesiaføderasjonen 29,71 3 4
99 Kailan Staal   Nord-Marianene 29,75 4 6
100 Andrey Molchanov   Turkmenistan 29,76 3 2
101 Mark Sammut   Malta 29,82 5 9
102 Heimanu Sichan   Fransk Polynesia 29,99 5 7
102 Ngou Pok Man   Macao 29,99 12 1
104 Rainui Teriipaia   Fransk Polynesia 30,15 5 2
105 Milimo Mweetwa   Zambia 30,18 4 5
106 Ivo Chilaule   Mosambik 30,35 2 4
107 Batsaikhan Dulguun   Mongolia 30,41 6 8
108 Peter Popahun Pokawin   Papua Ny-Guinea 30,56 4 7
109 Carlos Alberto   Angola 30,64 4 4
110 Pepelate Gbagi   Nigeria 30,83 4 9
111 Douglas Miller   Fiji 30,95 3 1
112 Mathieu Gilles Marquet   Mauritius 31,18 4 3
113 Gary Pineda   Guatemala 31,46 3 3
114 Juan Carlos Sikaffy Diaz   Honduras 31,47 4 2
115 Henk Aloysius Lowe   Guyana 31,53 1 2
116 Daniel Kevin Pryke   Papua Ny-Guinea 31,55 3 8
117 Timur Atahanov   Turkmenistan 31,58 3 7
118 Patricio Vera   Mosambik 31,66 7 2
119 Siu Kent Chung   Brunei 31,74 3 5
120 Mario Sulkja   Albania 31,88 5 0
121 Saif Alaslam Saeed Al-Saadi   Irak 32,22 2 0
122 Jake Villarreal   Marshalløyene 32,26 2 6
123 Elaijie Erasito   Fiji 32,82 3 0
124 Quenton Dupont   Swaziland 33,07 2 3
125 Mohamed Mujahid   Maldivene 34,06 2 7
126 Shameel Ibrahim   Maldivene 34,66 2 2
127 Omar Abdalla   Tanzania 37,84 2 9
128 Nsumizi Alain Boris   Burundi 39,17 3 6
129 Said Seba   Tanzania 43,64 1 4
130 Isidore Lokossou Krobli   Benin 46,10 1 1
Alejandro Jacobo   Mexico DNS 1 3
Mohamed Bangura   Sierra Leone DNS 1 5
Abdoulkader Houssein   Djibouti DNS 2 1
Habonimana Yves   Burundi DNS 2 5
Houmed Hassan Ali   Djibouti DNS 2 8
Branden Whitehurst   De amerikanske Jomfruøyer DNS 3 9
Hocine Haciane   Andorra DNS 4 8
Achelhi Bilal   Marokko DNS 5 3
Nicholas Thomson   Bermuda DNS 6 7
Charles William Walker   Filippinene DNS 8 3
Omar Pinzón   Colombia DNS 9 7
Albert Subirats   Venezuela DNS 11 2

SemifinaleRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Heat Bane Kommentarer
1 Liam Tancock   Storbritannia 24,08 1 5 VR
2 Junya Koga   Japan 24,29 2 3 AS
3 Camille Lacourt   Frankrike 24,46 2 5 NR
4 Aschwin Wildeboer Faber   Spania 24,48 1 4 NR
5 Helge Meeuw   Tyskland 24,59 1 3 NR
6 Gerhardus Zandberg   Sør-Afrika 24,68 2 6 =AF
7 Mirco Di Tora   Italia 24,77 1 8 NR
7 Aristeidis Grigoriadis   Hellas 24,77 2 7
9 Flori Lang   Sveits 24,78 1 6
10 Ryosuke Irie   Japan 24,79 1 7
11 Juan Miguel Rando   Spania 24,80 2 2
12 Guy Barnea   Israel 24,81 1 2
13 Thomas Rupprath   Tyskland 24,87 2 1
14 Daniel Orzechowski   Brasil 24,92 1 1
15 Guilherme Guido   Brasil 24,98 2 4
16 Ashley Delaney   Australia 25,02 2 8

FinaleRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Bane Kommentarer
  1 Liam Tancock   Storbritannia 24,04 4 VR
  2 Junya Koga   Japan 24,24 5 AS
  3 Gerhardus Zandberg   Sør-Afrika 24,34 7 AF
4 Aschwin Wildeboer Faber   Spania 24,57 6
5 Camille Lacourt   Frankrike 24,61 3
6 Helge Meeuw   Tyskland 24,63 2
7 Aristeidis Grigoriadis   Hellas 24,87 8
8 Mirco Di Tora   Italia 25,15 1

Eksterne lenkerRediger