Svømming under VM i svømmesport – 200 meter ryggsvømming kvinner

Verdensmesterskap
i svømming
2009
Italia Roma, Italia
Maraton
5 km herrer damer
10 km herrer damer
25 km herrer damer
Svømming
Fri
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
Ryggsvømming
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Brystsvømming
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Butterfly
50 m menn kvinner
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
Individual medley
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
Fristafetter
4×100 m menn kvinner
4×200 m menn kvinner
Medleystafetter
4×100 m menn kvinner

200 meter rygg damer ved VM i svømming 2009 fant sted 31. juli (innledende heat og semifinale) og finalen om kvelden 1. august i Foro Italico i Roma.

MedaljevinnereRediger

Gull Sølv Bronse
Kirsty Coventry
  Zimbabwe
Anastasia Zujeva
  Russland
Elizabeth Beisel
  USA

RekorderRediger

Verdensrekord
2.05,24   Kirsty Coventry   Beijing 16. august 2008
Mesterskapsrekord
2.07,16   Margaret Hoelzer   Melbourne 31. mars 2007

ResultaterRediger

Innledende heatRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Heat Bane Kommentarer
1 Kirsty Coventry   Zimbabwe 2.06,72 6 4 MR
2 Gemma Spofforth   Storbritannia 2.07,69 7 5
3 Elizabeth Beisel   USA 2.07,98 7 4
4 Belinda Hocking   Australia 2.08,07 6 3
5 Anastasia Zujeva   Russland 2.08,11 5 5
6 Alexianne Castel   Frankrike 2.08,96 5 4
7 Elizabeth Pelton   USA 2.09,12 7 6
8 Alicja Tchórz   Polen 2.09,74 7 7 NR
9 Lauren Lavigna   Canada 2.10,03 7 8 NR
10 Tomoyo Fukuda   Japan 2.10,15 5 6
11 Pernille Jessing Larsen   Danmark 2.10,27 5 2 NR
12 Elizabeth Simmonds   Storbritannia 2.10,31 5 3
13 Daryna Zevina   Ukraina 2.10,41 6 0
14 Aya Terakawa   Japan 2.10,90 6 6
15 Simona Baumrtova   Tsjekkia 2.11,08 5 7
16 Sophie Edington   Australia 2.11,53 6 7
17 Zsuzsanna Jakabos   Ungarn 2.11,75 6 9
18 Bai Anqi   Kina 2.12,26 6 2
19 Kseniya Grygorenko   Ukraina 2.12,40 5 9
20 Fernanda González   Mexico 2.12,68 5 8 NR
21 Barbara Jardin   Canada 2.13,02 7 1
22 Melanie Nocher   Irland 2.13,04 4 3
23 Klaudia Nazieblo   Polen 2.13,42 5 1
24 Valentina Lucconi   Italia 2.14,21 6 8
25 Dina Hegazy   Egypt 2.14,76 6 1
26 Cloe Credeville   Frankrike 2.15,36 7 2
27 Lourdes Villasenor   Mexico 2.15,52 4 2
28 Anna Volchkov   Israel 2.15,61 3 4
29 Zhao Jing   Kina 2.15,67 6 5
30 Lau Yin Yan Claudia   Hongkong 2.15,68 4 9
31 Lenka Jarosova   Tsjekkia 2.15,79 4 4
32 Jessica Pengelly   Sør-Afrika 2.16,06 5 0
33 Kang Yeong Seo   Sør-Korea 2.16,59 14 5
34 Martina van Berkel   Sveits 2.17,05 7 9
35 Kiera Aitken   Bermuda 2.17,49 4 0
36 Ekaterina Avramova   Bulgaria 2.17,61 4 1
37 Anna-Liisa Pold   Estland 2.17,82 4 7
38 Nicole Marmol   Ecuador 2.18,03 3 6
39 Nina Rangelova   Bulgaria 2.18,47 1 0
40 Anastasiya Prilepa   Kasakhstan 2.18,51 3 8
41 Yekaterina Rudenko   Kasakhstan 2.19,04 3 3
41 Dana Gales   Luxembourg 2.19,04 3 0
43 Chen Ting   Taiwan 2.19,08 4 8
44 Elimar Barrios   Venezuela 2.19,40 2 5
45 Erika Layne Stewardt   Colombia 2.19,48 3 9
46 Katlin Sepp   Estland 2.19,65 3 1
47 Sarah Rolko   Luxembourg 2.19,71 4 6
48 Ramirez Monica   Andorra 2.20,39 2 7
49 Diana Chang   Ecuador 2.20,41 2 2
50 Juanita Barreto Barreto   Colombia 2.20,70 3 2
51 Aleksandra Kovaleva   Belarus 2.21,67 3 5
52 Maria Virginia Baez Franco   Paraguay 2.22,45 2 3
53 Lim Shana Jia Yi   Singapore 2.22,65 3 7
54 Kirsten Lapham   Zimbabwe 2.23,60 2 6
55 Rebecca Sharpe   Bermuda 2.28,90 2 4
56 Karen Vilorio   Honduras 2.29,28 1 5
57 Mariana Zaballa   Bolivia 2.29,80 2 9
58 Fong Man Wai   Macao 2.32,06 2 8
59 Sophia Noel   Grenada 2.33,66 1 6
60 Ayesha Noel   Grenada 2.35,49 1 3
61 Nicol Cremona   Malta 2.35,69 2 1
62 Che Lok In   Macao 2.36,66 2 0
63 Birita Debes   Færøyene 2.36,89 1 2
64 Danielle Bernadine Findlay   Zambia 2.42,73 1 1
65 Ruth Carvalho   Angola 2.44,91 1 7
66 Mahnoor Maqsood   Pakistan 3.01,14 1 8
Sanja Jovanović   Kroatia DNS 7 0
Alessia Filippi   Italia DNS 7 3
Rachael Catherine Glenister   Amerikansk Samoa DSQ 1 4

SemifinaleRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Heat Bane Kommentarer
1 Kirsty Coventry   Zimbabwe 2.05,86 2 4 MR
2 Anastasia Zuyeva   Russland 2.07,00 2 3 NR
3 Elizabeth Simmonds   Storbritannia 2.07,21 1 7 NR
4 Elizabeth Beisel   USA 2.07,48 2 5
5 Gemma Spofforth   Storbritannia 2.07,64 1 4
6 Aya Terakawa   Japan 2.08,49 1 1
7 Alexianne Castel   Frankrike 2.08,77 1 3
8 Elizabeth Pelton   USA 2.09,57 2 6
9 Belinda Hocking   Australia 2.09,77 1 5
10 Tomoyo Fukuda   Japan 2.10,09 1 2
11 Pernille Jessing Larsen   Danmark 2.10,35 2 7
12 Lauren Lavigna   Canada 2.10,54 2 2
13 Sophie Edington   Australia 2.10,57 1 8
14 Daryna Zevina   Ukraina 2.10,58 2 1
15 Simona Baumrtova   Tsjekkia 2.10,79 2 8 NR
16 Alicja Tchórz   Polen 2.11,06 1 6

FinaleRediger

Plassering Navn Nasjonalitet Tid Bane Kommentarer
  Kirsty Coventry   Zimbabwe 2.04,81 4 VR
  Anastasia Zuyeva   Russland 2.04,94 5 ER
  Elizabeth Beisel   USA 2.06,39 6
4 Gemma Spofforth   Storbritannia 2.06,66 2 NR
5 Elizabeth Simmonds   Storbritannia 2.07,98 3
6 Elizabeth Pelton   USA 2.08,04 8
7 Alexianne Castel   Frankrike 2.08,13 1
8 Aya Terakawa   Japan 2.08,89 7

Eksterne lenkerRediger